en omstreken "Duel,, om de Pupillenschool STATISTIEKEN Onder één dak... maar met aparte deur... 9,5 miljoen voor voorlopige huisvesting van gerechtelijke diensten en de «kostelijke» geschiedenis van een deur Wereldtentoonstelling 18 jarig meisje uit Aalst verongelukt te Asse Boomsnoeier gevangen in te Haaltert kruin Vrij Technisch Instituut te Aalst in feest Talrijke personeelsleden onderscheiden Gazet van Aalst DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F NEC SPE. NEC METU Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 95 DONDERDAG 8 DECEMBER 1963 2,50 F NET NUMMER Wellicht als een troostprijs ver janden aan wat een Picriala-Aalste- naar eigenlijk moei noemen «de gerechtelijke misvorming», wordt de Dirk Martensstode, voor vv.a liet nog niet weci, da gastvrouwe van de gerechtelijke politieverbonden aan het Parket van Dender- monde. In totaal esn dertigtal man, inspekteurs, agenten en bedienden in begrepen. Ofte Dendermonde decentraliseert. Tot dusver een normale aangelegens i die ir. a!!e andere omstan- digiuden een laconiek bericht waard is. Minder normaal zijn de perikelen die voorspruiten of inhaeront zijn aan uit een administratieve regeling, wat de huisvesting var: dezo gerechtelijke diensten betreft. Een regeling die ongeveer 1 frank kost aan iedere Be.g, zijnde dus het ronde sommetje van 9,5 miljoen. OFFICIELL HUISVESTING In tegenstelling met de stedelijke politiediensten slaat het ergens ge schreven dat alle andere ordehand havers, als daar zijn de Rijkswacht en nu ook de gerechtelijke agenten, precies to Aalst in ouderwetse hui zen of kazernewoningen (maar dan letterlijk) moeten ondergebracht worden. Niet te na gesproken de huisvesting van ambtenaren van het Ministerie van Financien, enz. Maar wat goed is voor een soldaat, moet het ook zijn voor andere Bei- gen, zodat reeds eerder werd beslist dat de gerechtelijke agenten en be dienden in de Aalsterse pupillen school zouden ondergebracht wor den. EXCLUSIEVE ««CORPS DE GARDE» Precies deze beslissing is oor zaak geweest van een administratief duel, tussen Landsverdediging en Justitie. Want vanaf het ogenblik dat er sprake was dat deze gerechtelijke diensten zouden ondergebracht wor den in de Pupillenschool, lees er ver zet van eveo onverwachte ais onver dachte zijde, zijnde de militaire Pu- pillenautoriteiten. Er was, officieel althans, geen bezwaar dat de gerechtelijke jon gens de dag en de nacht onder een e.fde dak zouden doorbrengen, bij aldien de eersten met langs dezelfde in- en uitgangen komen en gaan moesten. De «Corps do Garde» van een ka zerne, dus ook van de «Pupillen school», is wat zij is, zijnde een ex clusieve entrée. (Want uit onze ei gen troeptijd weten wij dat een ka zerne altijd meer «entrées» heeft dan «sorties».) Vandaar de herrie, bij wijze van zeggen natuurlijk, maar zeker en De. grote Wereldtentoonstelling Expo 67, die momenteel in Montreal in Cana da wordt opgebouwd cn op 28 april 1967 wordt g.opend, belooft imposant te zul len worden. Ze onderscheidt zich van de New-Yorkdie de samenwerking met het Bureau voor Internationale Tentoonstellingen te Parijs versmaadde met als gevo'g dat een groot aantal 1 an dien niet me.deed, doordat de Tentoonstelling van Montreal deze medewerking wel beeft, zodat alle grote landen, samen meer dan 70 land.n, eraan meedoen. De Expo 67 vindt plaats op twee eilanden in d|e St. Lawrence-rivier, vlak voor de stad. Het grootste paviljoen is traditioneel het Amerikaanse, het duurste is het Russische. Al de grote landen hebben er grote paviljoenen. Van de kleine landen imponeert Israel het meest. Hit geheel is miraculeus, ook wat het overige betreft; er zijn 70 restaurants en overvloed van inrichtingen van kunst en vreugde; zelfs de Italiaanse Scala uit Milaan en Barnum on Bailey ontbreken niet. De tentoonstelling blijft den half jaar geopend. 8 kloosterzusters van de II. Hartschool te Peking arriveerden te Hong Kong nadat zij uit Communistisch China verdreven waren. Zuster Eamon (rechts) werd op een transportk rretje van de kommunistische naar de Engelse basis overgebracht. Deze 60 jarige zuster over leed 's anderendaags. vast het grote misverstand dat de lieve belastingbetaler toch weeral een duit meer kost. Want behoudens de dikke 9 mil joen voor de behoorlijke aanpassing van de lokaien waar de gerechtelijke dienst zal worden ondergebracht, diende men, gegeven het niet te bre ken militair verzet, een nieuwe in- en uitgang, of kortweg een deur, aan te brengen en dit aan de zijgevel, in de Esplanadestraat. Menig Aalstenaar en randgemeen- tenaar weet uit oittere oorlogse- en na-oorlogse ervaring hoe dik die mu ren zijn, welke moeite zich derhalve de metselaars hebben moeten ge troosten. Waaruit meteen moge blij ken hoe fel en hard het militaire ver zet wel was. VRAAG... 9,5 miljoen voor de huisvesting van een gerechtelijke dienst is een behoorlijke som, waarmede men bv. het zogenaamd administratief cen trum in de Pontstraat een heel eind verder had kunnen schoppen. Ook al omdat deze huisvesting in de Pupillenschool naar verluidt een voorlopige maatregel is. Zoals zo veel voorlopig isjn dit land ten bate van het algemeen welzijn en ten kos te van de belastingbetaler. Welke parlementair stelt nu eens een pertinente vraag omtrent deze geschiedenis, die prettig of triestig is, naar gelang de interpretatie. Wie monteert te Aalst de revue «Onder één dak, maar met aparte deur» C!k. C V P. NIEUWS Advokaat Willems volgt oud-minister Moyersoen op. Vrijdagavond had een kantonale C.V.P.- vor gade rung plaats. Bij stemming werd advokaat G. Wi-lems, gemeenteraadslid van Aalst en lid van het C.V.P.-hoofdbe- stuur, gekozen tot voorzitter van de C.V.P. kanton Aalst. Hij volgt in die hoedanigheid oud-minis ter Moyersoen op, die eveneens kandidaat was. Zaterdagavond even voor middernacht is een personenwagen met vier jonge mensen uit de bocht gevlogen op de rijksbaan te Asse, op de plaats «Wijndruif», aan de splitsing van de weg naar Gent en Dender monde. De wagen sloeg te pletter tegen de gevel van dè herberg «In de Wijndruif». De vier slachtoffers die u.t de verhak kelde wagen werden gehaald, werden on- middell.jk overgebracht naar de H. Hart- kiiniek te Asse. Het betreft de twee jonge mannen, De Waele en DaLle, u.t Ander- lecht en twee meisjes uit Aalst, De Ganck en De Schrijver. Kort na de overbrenging overleed de 19 jarige juffrouw De Ganck. De bestuurder van de wagen, de 23 jarige Dewaele u.t Ander echt, werd zeer zwaar gewond en men vreest eveneens voor zijn leven. De twee overige inzittenden werden niet levensgevaarlijk gewond. Per 1 januar: 1966 waren £r in ons land G23.894 vreemdelingen. S nds 1930 bete kent dit een stijging van 319.230 eenheden. Het bulletin van het nat onaal instituut voor de statistiek geeft bovenden ook nog interessante gegevens over somm ge aspek- ten van we mg of minder gekende akti- vite-ten van het Belgisch bedrijfsleven. Op dezelfde datum waren er m Belgie 43.001 leurders, d e de meest uiteenlopende dingen verkopen, van petro eum tot .jsjes. In een apart hoofdstuk wordt de NMBS behandeld. Als trekkracht gebruikte de NMBS 222 stoomlokomotieven, 184 elektri sche lokomotieven ,721 c' esei.okomoi even 107 spoorauto's en 308 elektrische motor wagens. Er waren 46.637 bruikbare wagens en 2.468 bagagewagens. De re.zigerstre nen legden in 1965 in totaal 58.496.000 km af en de goederentreinen 10.406.000 km. De 273..543.000 passagiers legden .n totaa. 8.975 miljoen km af. De gemiddelde af stand was 31,2 km. De spoorwegen vervoer den 64.103.000 ton goederen over een tota'.e afstand van 6.754 mi joen km. KOM VAN DE BOOM AF. De omgev.ng van de Kattestraat te Haal tert stond zaterdagnamiddag in rep en roer. Iedereen was er begaan met het lot van een boomsnoeier die helemaal in de top van een boom om hulp riep. De man was met snoeisporen en een koord naar boven geklauterd, ruim vijftien meter hoog. Toen h j een moeilijke tak moest weghakken, verloor h;j echter zijn sporen en viel ook de koord naar beneden. Hij kon onmogelijk op de begane grond terugkeren zonder deze gereedschappen en riep om hulp. Talr.jke bereidwillige mensen stonden echter machteloos, zodat beroep gedaan werd op de brandweer van Aalst om met een ellen.ange Metzladder de man ter hulp te komen. Ondertussen waren talrijke buren met ladders komen aanlopen, en slaagde men er in enkele aan mekaar vast te knopen. Daardoor kon men de boomsnoeier dan toch bereiken en moest de brandweer geen gebru.k maken van zijn u-trusting. Het werd trouwens de hoogste tijd want de man was ondertussen fel aangegrepen door de felle kou. ZEER BELANGRIJK BERICHT AAN DE BEVOLKING Het bestuur van de BROOD- en PASTEI- BAKKERSBOND VAN AALST en OMLIG GENDE (W.E.B.), Zonnestraat 83, Aalst, brengt ter kennis der bavo.king dat op DINSDAG 13 DECEMBER 1966 ter gele genheid van de v ering van het St. Auber- tusfeest, alle eden bakkers zullen gesloten z jn en er bijgevolg geen brood zal worden besteld noch uitgevoerd. Het is dus geraadzaam dat elkeen zijn voorzorgen neemt de dag vooraf. ONGUNSTIGE VOORTEKENEN... Amerikaanse experten in een opzoekingsstation bij de Eski mo's lieten weten dat er naar alle waarschijnlijkheid een har de winter te verwachten was. Dat maakten zij op uit het feit dat de Eskimo's de wanden van hun iglo's versterkten. Een reporter vroeg toen de Eskimo's waarom zij hun iglo s zo versterkten. Het antwoord was simpel «Wij verwachten een zeer strenge winter vermits we hebben vastgesteld dat de Amerikanen hier zoveel olie voor de winter hebben gesto ckeerd»... De Vriendenkring van het Vrij Technisch Instituut te Aalst, met de hh. voor zitter M. Crombeen, ondervoorzitter J. De Waele, secretaris W. Van Sande en de leden F. Coomans, G. De Keg.!, J. Van Mol en R. De Pourcq, had deze maal voor de viering van het jaarlijks Sint Elooifeest een bijzondere inspanning ge daan om deze gebeurtenis de meest mogelijke luister bij te Zetten. Deze viering ging trouwens gepaard met de hu diging van verscheidene verdien stelijke personeelsleden en ook van enkele leraars die sinds het nieuwe school jaar het actieve onderwijslevcn hadden verlaten. FEESTZITTING De dag begon met een Eucharistieviering in de kapel van de school, opgedragen door E.P. Arnouts, met zang en muzikale bege leiding van Victor Van Frachem. Na deze plechtigheid volgde de feestzit- t ng die ingezet werd met een welkom woord van directeur Cardinae", waarna de heer Willy Van Sande handelde over het voorbije schooljaar en Gaston Van Lierde een ontroerende posthume hulde uitsprak aan wijlen Oscar Van Looken, eraar in het instituut. Het was de h. Van Looken die in de school de promotor is geweest van de textielafdeling d e hij heeft opgebouwd. Aan de familie Van.Looken wérd vervol gens een ontwerp aangeboden, van de hand van II. Van der Vekens, leraar. Nadat leraar Willy Van Bokstael een mooi gedicht op treffende w.jze had voor gedragen, werden door de personaliteiten, Z.E.H. Deken De Vos, volksvertegenwoor digers de hh. Moyersoen en Otte, de h. Van Roy, senator Coppens en directeur Card- nael, de volgende ondersche.dingen uitge reikt Burger ijk Kruis eerste klas Gaston Van L.erde, Oscar Van Looken (posthuum) Burgerlijke Medaille eerste klas Jozef Cardorï, Frans De Rauw, Gilbert De Sp.e- geleer, Leon Standaert, Hector Steenhout, André Veeckman, Victor Wauters. Ridder in de orde van Leopold II Aug. Ed.ers. R dder in de Kroonorde Marcel De Schepper, Prosper Govaert, Maurits Lis- sens, Alois Roels, Cyriel Van Landuyt. Ridder in de Leopoldsorde Jules De Waele, Robert Van Buggenhout, Jozef Van Caudenberg, Paul Van Der Heyden, Frans Verhaevert. Officier in de orde van Leopold II S. Decanck, Marcel De Schepper, E.P. Robeys A. Wittenbergh. Officier in de Leopoldsorde D recteur Cardinael, E.P. Dom Robert. Na de uitre king van deze onderschei dingen werden aan het adres van de ge pensioneerden, Marcel De Schepper, Cy riel Van Landuyt, Oscar De Chppei en Ka- miël Van Gh.jseghem, huidewoorden u.t- gesproken door de hh. Maurits L;ssens, Jozef Van Caudenberg, V.c.or Wauters en Robert Van Neck. Sprekers loofden de in spanningen van de gepens oneerden gedu rende hun jarenlange loopbaan en drukten de hoop u t dat zij nog vaak in het leven van de school zouden terugkeren. Jules De Waele dankte de directie en ko.lega's voor deze puike wering, waarna door de Vriendenkring een ontvangst werd aangeboden. T.jdcns deze ontvangst, waar op volgende*personaliteiten aanwezig wa ren Z.E.H. Deken De Vos, Volksverte genwoordigers Moyersoen en Otte, de heer Van Roy, senator Coppens, schepen Van Sinay, kolonel De Winter, E.H. Schotsaert, de raadsleden Dufour en De Bisschop, de hh. W.lly De Turck, Wilfried Kiekens en Bouchez, werd nog het woord gevoerd door voorzitter Crombeen en secretaris Van Sande, die er op wezen dat derge.ijks vie ringen de verstandhouding en eendracht van een onderwijsinstell.ng bevorderen.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1