©e en omstreken OUD en NIEUW /<-r ^Definitieve sluiting van de ^Filature Impériale Hop staaf je huidige jeugdgeneratie tegenover haar ouders? «Galerie DE KFIZFR» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 aan al onze lezers een zalig en gelukkig nieuwjaar iirijgt Aalst toch een overdekt Sportcomplex De verhoogde kinderbijslagen voor loontrekkenden Dodelijk verkeersongeval te Erpe wijs en onwijs... Jeugd van nu is realistischer zet van Aalst NEC SPE. NEC METU SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 22ste JAARGANG Nr. 102 ZATERDAG 31 DECLMBSR 1S68 MET BIJVOEGSEL I 2,50 F HET NUMMER Wederom is een jaar voorbij gssne.d en staan we op de drempel van een nieuwe tijd kring, met nieuwe vragen en problemen, nieuwe zorgen en ■noemen, geiukxig ook met nieuwe hoop. Oudejaarsavond is Syivester- avond. byivesier I was paus van Ro me van 314 tot 335. In zijn pauselij ke dagen viel het grote historische reit voor, dat keizer Constantijn de Grote christen werd. Dit bracht een enorme verandering teweeg. De gru welijke vervolgingen, waaraan de christenen de eerste eeuwen onder worpen waren, hielden vanzeif nu op en de kerk begon glorieus haar nieu we ioopbaan als staatskerk en we reldkerk. Het spreekt vanzelf dat paus Sylvester, die dit meemaakte en er zijn deel in had, het symbool werd van de grote verandering. Of hij werkelijk ook op 31 december ja rig was, staat niet geheel vast, maar het is mogelijk van wel. In elk geval vierde men op 31 december zijn ge dachtenis en men voelt het verband. Hij was het symbool van het feit dat het oude was voorbijgegaan en een nieuwe periode was aangebroken. Wie elkander een goede Sylvester- dag toewensten, wensten elkander ook zulk een ontzaglijke vooruitgang toe. als toen onder paus Sylvester plaats vond. En zo is het heden nog. M. Zeker, de nieuwe ioopbaan van de kerk, die onder paus Sylvester be gon, was geen loopbaan van enkel voorspoed en bloei. Er was veel schaduw bij al dat licht en wie de jeschiedenisboeken van de kerk na- eest, vindt menige donkere bladzij de. De mens draagt de hemelse schat nu eenmaal in aarden vaten. Maar op de dag van de zegeningen roemt toch de hoop in de verwach ting van een betere toekomst en ziet deze met nieuw vertrouwen tege moet. Zo is het ook in de levensge schiedenis van iedere mens in net bijzonder. Op oudejaarsavond kan men om zien naar wat achter ligt. Dat was op die eerste Syivesterdag wel heel erg donker. Die eerste vervoigings- eeuwen waren ondragelijk zwaar. Dat leed was toen voorbij. Maar zon de.' nieuwe moeiten en zorgen reizen we de nieuwe loopbaan ioch niet, evenmin als toen. Er was verdriet in het voorbijge gane jaar, rouw weiiicht bij velen, bij wie een lege plaats op de oude jaarsavond weemoedige herinnerin gen wekt. Er waren zorgen, wier druk nog niet van de ziel is wegge nomen. Toch waren er ook veel zegenin gen. Als we al het leed van de we reld in de ene schaal van de weeg schaal leggen en al de zegeningen van het voorbije jaar in de andere, zuilen we tenslotte niet gemakkelijk zeggen, dat al die zegeningen niet veel te beduiden hadden. We zijn nog, die we zijn. En nu het jaar weer nieuw wordt, rijst de hoop op in het hart, dat het dit nieuwe jaar voorspoedig zal mo gen gaan. Daartoe is «Ora et labo- ra» nodig, zeiden de ouden, dat wil zeggen «bid en werk», Godsvertrou wen en stevig aanpakken. Dat zijn de twee roeiriemen van ons levensbootje, zeiden ze. Wie met één roeiriem roeit, tolt in het rond en komt niet van de plaats. Alleen wie met beide riemen roeit komt voorui:. Men kan het op verschillende ma nieren formuleren, maar hoe men dit ook doet, het blijven toch altijd twee roeiriemen en deze geven aan, hoe het levensprogramma voor 't nieuwe jaar op de beste wijze kan worden opgemaakt. Wij wensen U allen een gelukkig en gezegend nieuw jaar De sluiting van de Filature Impé riale te Aalst is definitief beslecht. Over de sluiting zelf werd in de Dirk Martensstcde niet veel verno men, omdat de beslissingen reeds van vorig Jaar vaststaan. De werknemersvertegenwoordigers kunnen zich nu slechts inspannen om voor de ruim 70 mensen, die werkloos vallen, een nieuwe betrek king te vinden. Enkelen van hen trekken mee met de ieuwe afdeling naar andere fabrieken, i'-iar zij z.jn niet talrijk. De anderen zul- en waarschijnlijk allen in Aalsterse on eiric mngen nieuwe werkgelegenheid vin. en. De directie heeft in dit verband aan vakbonden een kleine toegeving gedaan. >e afschcidsvergoeding, die wette ijk dient Itbetaald, werd immers geregeld en de erknemers zullen nu al nieuw werk kun- eken. Hierdoor zullen de ontslagen ensen niet voltallig op de arbeidsmarkt pmen en zal voor hen fragmentarisch linnen gewerkt worden. Maar het is een eine troost in deze spijtige sluiting. Het blijkt immers meer en meer dat de instigè ligging der fabriek een spoorslag is geweest om de sluit ng toch te voltrek ken. De F.I.A. heeft immers gronden aan de Keizerlijke Plaats, die zich uitstrekken tot de Beekveldstraat, waar vele hectaren beschikbaar zijn. Aangezien de fabriek zelf destijds een gedeeltelijke verbindng (in beton) aanleg de, zou de grondspeculatie alleszins een winstgevende zaak worden. Hoe ook, het staat vast dat de F.I.A. zal gesloopt worden. MEER GELD VOOR EUROPESE TOP De 23 topfunctionarissen van de drie Europese Gemeenschappen, E.E.G. Euratom en de Kolen en Staal Gemeenschap, krijgen op 1 januari 1967 salarisverhoging. De voorzitters van de drie organi saties krijgen 2.078 dollar (dit is 103.900 fr.) per maand, terwijl hun maandelijkse woonvergoeding tot 416 dollar (20.800 fr.) wordt verhoogd. Achter dit becüd ligt misschien een toekomstbeeld verborgen... vmam Zoals wij reeds meldden zou het stadsbestuur plannen over wegen om nog in de loop van volgend jaar eon overdekt sport- complex te verwezenlijken op de terreinen van de stadsjongens- school in de Mieuwbeekstraat. D t complex zou aansluiten tiet het stedelijk zwembad, waar bepaalde lokalen eveneens zouden aangepast worden. (Ma sters) stad ^hovenier verongelukt. Te Erpc - V jfhu zen is het Lol een tra gisch ongeval gekomen, wa rbij de Aal sterse stadshoven er Seraf:en Arts, wonen de Park aan 2, om het leven kwam. Toen de zware vrachtauto van de firma F.ibelu k, uit Dender.eeuw, diende te rem. men voor de verkeers.ichten, kw-m de per sonenwagen bestuurd door de h. Arts, d.e het logge gevaarte volgde, hiertegen te recht. De s ag was zeer zwaar. Uit het verhak kelde voertuig werd de bestuurder bevr jd en onm ddellijk door de opgeroepen hulp- tl cn.st naar hei ziekenhuis te Aalst over gebracht. Het slachtoffer overleed echter t jdens zijn overbrenging aan de gevolgen van een schedelbreuk. Hei s'ach;offer was gehuwd en vader van drie kinderen. In het Staatsblad van 30 december versch en het besluit dragen vaststelt van de k;nclerbijslagen voor loontrekkenden Voor het tweede kind van minder dar^ 6 jaar oud van 6 jaar töflo jaar oud van meer dan 10 jaar tot 14 jaar oud van meer dan 14 jaar oud Voor het derde kind en voor elk volgend k'nd van minder dan 6 jaar oud van 6 jaar tot 10 jaar oud van meer dan 10 jaar tot 14 jaar oud van meer dan 14 jaar oud dat de nieuwe be- vanaf 1 januari a.s. 900,— fr. 1.022,50 fr. 1.115,25 fr. 1.220,25 fr. 1.250,— fr. 1.372,50 fr. 1.465,25 fr. 1.570,25 fr. GRAFSCHRIFT 1066 't Is weer voorbij... 't Zoveelste jaar van «Vlaan deren Eisende Partij» en andere dingen die er waren te beleuven. Zelfs de clochard trok in dit land voorbij Omdat de bruggen niet meer deugen... Door het Studiecentrum voor Jeugdproblematiek tt Leuven werd in het V.aamse land een onderzoek doorgevoerd naar de houding van de nuvd.ge jeugdgeneraLe tegenover haar ouders. Aan een groep jonge mensen van 16-17 jaar werden een aantal vra gen gesteld die een beeld geven van de verhouding van de onder vraagde tot zijn ouders, dit vooral in het licht van de eigen groei naar volwassenheid. De resu.iaten van deze enquête z.jn soms even verrassend a!s merk waardig. Zo bleek o.m. dat 92 t.h. van de jongeren reeds een konflikt had met zijn ouders 63 t.h. van deze groep was niet akkoord met de houding der ouders terzake en stelt een gans andere oplossing voor. De vrijheid ligt veelal aan de basis van moeilijk heden met de ouders de 16-17 jari gen vinden zich oud genoeg om zeit verantwoordelijkheid te dragen. Ondanks moeilijkheden brengen de jongeren een grote waardenny v,p voor hun ouders. De jongeren van nu zo blijkt verder uit dit onder zoek zijn realistischerzij stellen geen te hoge eisen aan hun ouders; zij zijn zich bewust van de beperkte mogelijkheden en houden daar wel rekening mee. De kinderen bewon deren hun ouders vooreerst als mens, als persoon en niet onmiddellijk als vader en moeder (de vrouw wordt meer dan de man gewaardeerd in haar ouderlijke rol), üpvauend is ook dat de belangstelling voor de ouders als gehuwden of in hun maat schappelijke rol weinig voorkomt. HQZ ZOUDEN ZIJ HET DOEN Op de vraag hoe de jongeren den ken over hun ouders ais opvoeders beweerde 11 t.h. dat zij alles op de zelfde wijze zou doen als de eigen ouders. Slechts 2 t.h. gaat helemaal niet akkoord met de gekregen op voeding. 87 t.h. neemt over mits wij zigingen, deze veranderingen komen vooral neer op een streven naar meer openheid en dialoog tussen ouaers en kinderen. Dit laatste had vooral betrekking op de gezagsverhouding. Tegenover hun groter - wordende kinderen hebben de ouders hei in oe huidige tijd niet gemakkelijk, maar beschikken zij daarentegen over meer mogelijkheden dan vroeger, zoals meer materiele mogeiijkheuen en het open en echt kontakt. Het beeld dat aldus door deze enquête werd bekomen mag alles zins positief worden genoegd. De 16-17 jarige is zich bewust van ziin groei naar volwassenheid en dit groeien betekent tegelijkertijd oe- schikken over meer mogelijkheden. De jonge mens weet dit van zich zelf en hij vraagt dat ook de volwas senen rekening zouden houden met deze facetten. Zij aanvaarden tenslotte de vol wassenen zoals ze zijn met hun goede en minder goede kanten. Niet temin betreuren zij bepaalde houd n- gen, maar zij verzetten zich hierte gen niet, zij zuilen er wel rekening mee houden later bij de opvoeding van hun eigen kinderen. De fundamentele ideeen over op voeding nemen zij van de volwasse nen over, maar zij zullen meer steu nen op openheid, dialoog en samen werking. Opgelet Zoekt U een nuttig adres voor bouwplannen wagfens schoeisels leningen en verzekeringen radio of T V. naaimachines lekkere spijzen zie bladzijde 3 HANDELSPOCKET

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1