Van donkere kruidenierswinkel naar modern, gezellig voedingsbedrijf Een toekomst die ook reeds te Aalst begonnen is. Industrie Handel Huismoeder is het «harde» boodschappen beu. Galerie «DE KEIZER» t van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 De moderne mens vooral dan de huismoeder heeft meer en meer een hekel gekregen aan het «harde boodschappen». Het week-end-winkelen in familiaal verband of wat de Angel-Saksers noemen «Family Shopping» geraakt meer en meer in de mode. Er is steeds meer en meer vraag naar kwaliteit en deze vraag zal nog toenemen. De vraag of de stijgende inkomens een groter verbruik van voe dingsmiddelen tot gevolg hebben, is slechts ten dele positief te beantwoorden. Want er is geen grens aan de verzadiging ook in de levensmiddelen. De grote voedingsindustrien zullen vanzelf sprekend steeds spitsvondiger worden om de koper te verleiden tot «luxueuze» genotsmiddelen lekkernijen, dranken, enz. Ons land, en ook andere landen in West-Europa, komen overigens steeds meer onder de invloed van de Amerikaanse «way of life» ook en niet het minst in de sektor van de voedingsmiddelen. Wie rond zich kijkt in eigen stad, krijgt daarvan reeds een overtuigend beeld, in elk geval voltrekt zich een forse evolutie in de voedings- sektor. Het gewijzigd beeld Dat de voedingsbedrijven voor de oorlog een uiteraard heel ander gezicht hadden dan die van van daag, kan men alleen reeds vast stellen aan de evolutie in een stad zoals Aalst, een evolutie die zich hier, om welke redenen ook, tra ger heeft voltrokken dan in som mige gelijkaardige centra in het Vlaamse land. Veel is inderdaad veranderd. Goed, er waren toen ook al mo derne zaken, maar de strakke efficiency van deze tijd misten ze SCHENKT UW VERTROUWEN AAN VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242.81 ingang vrij wel. -Het aantal kleine winkeltjes was toen ook veel groter. De oorlog, de voedselschaarste 'betekende een point of no return voor deze sektor. Na de oorlog begon de evolutie. Een belangrijk aantal der kleine bedrijven in voe dingswaren die niet levensvatbaar bleken verdwenen. Zelfs een aan tal van diegenen die toevallig wa ren gegroeid ingevolge de speciale situatie tijdens de oorlogsjaren in de voedingssektor. Geleidelijk kwam meer en meer het grootbedrijf sterk opzetten. In de vijftiger jaren kwamen naar Amerikaans voorbeeld de eerste grote zelfbedieningszaken en su permarkten in ons land. Een belangrijk facet het ont staan van shopping centers. Een der eerste initiatieven in die rich ting in een provinciestad, kwam te Kortrijk tot stand en dit zonder tussenkomsten van een der groot machten in de voedingssektor. Natuurlijk waren er voor de oor log ook stadskernen met winkel straten. Maar de speciaal opge zette winkelcentra ademden een heel andere sfeer. De voedings sektor moest aan die uitdaging gehoor geven. Hef assortiment moest ver breed en verdiept. De no- foods (kousen, boeken, enz.) deden hun intrede in de be dieningszaken, heel voorzich tig, maar toch overtuigend... Stijgende kosten Een voornaam aspekt de kos ten. Na de oorlog liep de kos tenpost bijzonder sterk op, ook in de voedingssektor. De optrekking van de lonen, de omvangrijke so ciale lasten, überhaupt de kosten van de bedrijfsvoering, maakten een steeds grotere omzet om lo nend te kunnen werken noodza kelijk. Wat nu de verwachtingen voor de toekomst betreft aangenomen mag worden dat de terugloop van voedingsbedrijven zich zal door zetten. Een aantal bedrijven, die in funktie van een bijverdienste staan, zullen afvallen. Op het plat teland zal er een aantal mini-win kels blijven bestaan, maar de toe nemende motorisering, de openleg ging van geisoleerde gemeenten en de urbanisatie bewerkstelligen toch ook een sanering. Mini-boutiques en luxe-koopgelegenheden En daarmee is de blik op de toekomst gericht. Kleine winkeltjes zullen over dertig jaar merendeels afgevallen zijn, maar er zullen wel mini-boutiques zijn en andere min of meer luxe-koopgelegenheden in de voedingssektor. Die floreren overigens in een winkelcentrum uitstekend. Zo zijn er nog veel gespecialiseerde zaken voor wie een goede toekomst is weggelegd. Waarmee maar ge zegd wil zijn dat het gezicht van de voedingssektor ook in haar de tails zal veranderen. De «nieuwe tijd» en de zich spreidende wel vaart een verschijnsel dat nor malerwijze de komende dertig jaar ook zal doorzetten zou mis schien tot de veronderstelling kun nen leiden dat er voor de voedings sektor als zodanig ook «gouden bergen» in het verschiet zijn. De grotere inkomens die zich bij een steeds uitbreidende groep van de bevolking manifesteert, veronder stel wel eens een waarborg voor een grotere omzet in de voedings sektor. Maar een dergelijke ontwikke ling is in het geheel niet in de lijn van de verwachtingen. Wie zich op het standpunt stelt dat grotere inkomens meer omzet voor de voe dingssektor inhouden, maakt een denkfout. Want de man die 300.000 fr„ 600.000 fr. of zelfs 1 miljoen per jaar gaat verdienen, zal toch niet 'veel meer kunnen verorberen. Hij zal met zijn gezin als het ware «luxueuzer» kunnen gaan eten, meer levensmiddelen en dranken, enz. aanschaffen, maar de grote som van zijn inkomen gaat toch naar beter en luxueuzer wonen, leven, rijden en vakantie genoegens. Konkreet die stijgende inko mens zullen slechts ten dele aan deze sektor ten goede komen er\ dan nog vaak in de randgebieden, meer bepaald in de genotsmidde len en minder in de werkelijke voe dingsmiddelen. Waar het levensmiddelenbedrijf in het jaar 2.000 volledig rekening mee zal hebben te houden is met de toenemende opmars van het no-stop-shopping. Nog meer win kelcentra, nog meer winkels onder één dak, nog meer gestroomlijnd boodschappen doen, dat zijn de vooruitzichten. Het assortiment zal nog meer verbreed moeten zijn. En de panklare produkten zullep nog meer in het winkelbeeld over heersen, want de huisvrouw van het jaar 2.000 zal ondanks korte werkweek en automatisering haast hebben. Het gemak zal haar vol ledig moeten dienen, dat zal ze eisen en anders elders gaan. «Family Shopping» Een volgende toekomstbeeld discount houses. Amerika heeft ze al, midden in de woestijnen, waar autowegen samenkomen. Belgie heeft geen woestijnen, al lijkt hier en daar ons wegennet daar wel eens op, maar ook aan onze belangrijke verkeersaders zouden inventieve ondernemers winkelcentra en speciaal voedings bedrijven kunnen vestigen. Wat de shopping centers van overmorgen zelf betreft, die zullen veel meer sociale en kulturele in stellingen moeten worden. Hei «harde» boodschappen doen zal doorkruist worden door hei gezel lig samen winkelen. Family shop ping, man en vrouw, eventueel met kinderen, samen per auto naar het shopping center is een heel reeel toekomstbeeld; die toekomst is trouwens al begonnen. Zelfs in Aalst biedt het weekend, vooral dan de vrijdagavond en de zatei- dag, reeds een dergelijk beeld. Zegeltjes en Diepvries Voor de voedingssektor zal m de toekomst diepvries nog belang rijker worden. Steeds meer huis vrouwen zullen zich diepvriezers aanschaffen; de vraag naar arti kelen in die sektor zal derhalve toenemen. Zullen er nog «zegeltjes» zijn in het jaar 2.000, is een vraag die men ook kan stellen. Men mag aannemen dat ze niet helemaal zullen verdwenen zijn. Misschien dat de systemen veranderd zijn, maar de zegel, wat men er ook moge over denken, is zo populair geworden, dat ze niet gemakkelijk meer weg te denken is. De situatie in Amerika leert dat ook daar de zegels de grote mode blijven. Een doorslaggevende grens vervaging zal doorzetten, mis schien dat er in het jaar 2.000 niet eens meer sprake zal kunnen zijn van een voedings sektor in de huidige zin van hef woord. Maar levensmid delen zullen dan ook aan de man en vooral aan de huis vrouw moeten gebracht worden. Dat zal dan met dezelfde vakbekwaamheid geschieden als dat nu het geval is. Het is daarbij niet ondenkbaar dat de zg. drugstores, zoals Amerika die kent, in de vol gende eeuw populair gewor den zijn bij ons. Misschien ook dat nog een heel andere vorm gevonden wordt. In ieder geval zal de faktor gezelligheid een veel ruimere plaats innemen Maar die ont wikkeling is al gestart toen de donkere kruidenierswinkel van vroeger de plaats ging ruimen voor de moderne ver lichte, overzichtelijke en effi ciënte voedingszaak van van daag.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16