KLEIN LOGBOEK MEESTER SCHAP IN VORM GEVING ETRIMO Dieven aan t werk te Aalst Holmes leelt verder Een tentoonstelling te Aalst Verkeers ongevallen Uitvoer 2 A.C.V.-VOORZITTER GUST COOL ANDRE RENARD HERINNERING AAN Eigenlijk ben ik begonnen in de Vlaamse Beweging, zegt A.C.V. voorzitter Gust Cool in een boeiend interview met Jan Olsen, dat in de februari-editie van het bekende maandblad Het Pennoen gepubli ceerd werd. «Mijn Vlaamse overtuiging bracht mij in konfiikt met mijn vader. Met mijn luttele spaarcenten had ik een abonnement genomen op De Standaard. Ik werd voorzitter van een kring De Vlaamse Kerels, die een driehonderdtal leden telde. Wij leunden eerder aan bij de richting van de Frontpartij.» En de A.C.V. voorman, geboren St. Niklazenaar dit jaar 55 op een vraag van Jan Olsen over de Waalse syndikalistische leider Renard «Renard was een zeer intieme vriend, weinigen hebben hem be grepen. En over de «pattes de flamands» de uitspraak v. de Luikse syndikale agitator die ten tijde van de schoolstrijd zoveel kwaad bloed bij de Vlamingen verwekte, vroeg Gust Cool aan André Re nard wat er van waar was. En de Luikenaar replikeerde «Weet gij, Gust, als ik voor het publiek gesproken heb, weet ik nadien niet meer wat ik gezegd heb...» De kopman van de kristelijke vakbeweging spreekt overigens in dit interview met Jan Olsen, zijn grote waardering uit voor de over leden André Renard «Hij werd in een hoek geduwd, maar men heeft hem jammer genoeg geen kans gegeven er uit te geraken.» PLURALISM!! En in hetzelfde interview in Het Pennoen, deze lezenswaardige uit spraken van Gust Cool «In beginsel ben ik voor het pluralisme. Dit is een uitloper van de spelregels van de demokratie. Historisch zijn bij ons twee vak bewegingen gegroeid. Wij zijn zeer sterk in Vlaanderen, zij in Wallonië. Wij zijn misschien me kaar waard. Samensmelten kun nen wij noch door een akademi- sche diskussie, noch door een kon- gres. Op mijn kredietzijde kan ik wel schrijven veel te hebben ge daan voor een betere verstand houding. Wanneer ik daar in gelukt ben is het zeker ook door de goe de gesteltenis van Major. Hij is een eerlijk man en heeft een hart van koekebrood.» AFZIJDIG VAN DE POLITIEK En uit dit interview nog deze lezenswaardige gegevens Door onbekenden werd een stoutmoedige inbraak gepleegd in een bezinestation aan de Dender- mondsesteenweg te Aalst. De buit bedroeg slechts een geringe geld som. Anderzijds werd ook ingebroken in de nieuwe appartementsgebou wen langsheen de Parklaan, waar een deur werd geforceerd en on bekenden met een geldsom aan de Het A.C.V., zegt Gust Cool, heeft in 't afgelopen jaar 870.000 leden bereikt en daarvan zijn 2 a 300.000 leden geen praktizerende katolieken. Onze standregelen stel len geen religieuze verplichting. Ze zijn zuiver professioneel, afzij dig van de politiek. MINISTERPORTEFEUILLE GEWEIGERD Een partij, zegt Gust Cool ver der, is steeds meer doktrinair dan een vakbond. En voor wie het nog niet wist, tweemaal heeft voorzit ter Cool een ministerportefeuille geweigerd. Amper dertig sekonden volstonden om een antwoord op dat aanbod te geven. Meteen is de figuur van Gust Cool ten voeten uit getekend. Men zou wel wensen dat dit interview door duizenden uit de vakbeweging en het politieke leven kon worden gelezen. Als bron van inspiratie en zelfbezinning. haal gingen. Tenslotte werd voor de woning van R. Blancquaert, Vrijheidstr., zijn personenwagen gestolen. De wagen werd nadien teruggevonden in de Hammestraat en bleek be schadigd aan de voorzijde. Uit het onderzoek werd vastgesteld dat het voertuig op de weg tussen Wieze en Herdersem op een paal was gereden. Industriële vormgeving is een begrip dat stilaan buiten de enge kring van de geengageerden is doorgedrongen. Zij is per definitie geen remedie tegen de lelijkheid die ons dagelijks omringt, ons da gelijks wordt opgedrongen via een vernuftige kommerciele aanpak, via een soms gewetenloze reklame. Industriële vormgeving, woon- kultuur, gegrift met anno 68, zijn niet altijd vlaggen die de lading dekken. Men is des te blijer verrast als te Aalst, precies te Aalst, in de zaal Madeion een reeks tafels ge dekt staan met wat men vanuit een zeker oogpunt «alledaagse dingen» kan noemen een vork, een lepel, een mes, een tas, een vaas en noem maar op, die inder daad willens nillens een invitatie zijn tot doordenken over de titel van de invitatie «Tafelgesprekken met Rosenthal». En meteen hebben de initiatief nemers van deze tentoonstelling, die ook elde-s in het Vlaamse land gehouden wo-dt, metterdaad dui delijk gesteid dat tafelkuituur een begrip is dat te vaak verkeerd ge bruikt wordt, te vaak gekoppeld aan de meest ergerlijke pseudo- artistieke produkten, daarom ook al niet goedkoop. Echter, bij ont stentenis van een eerlijke voorlich ting dat ter zake in ons onder- Sherlock Holmes leeft nog steeds. Een groep Britten zal dit bewijzen als zij in april naar Zwit serland gaan om daar de plaats te bezoeken waar de beroemde Engelse detective op 4 mei 1891 aan zijn eind kwam om tien jaar later op raadselachtige wijze weer boven water te komen. Het reis doel van de groep is de Reichen- bach - waterval, waar Holmes en zijn aartsvijand Moriarty hun strijd op leven en dood voerden. De reis van de bewonderaars van Holmes, verenigd in de Lon- dense «Sherlock Holmes Society» zal acht dagen duren en geheel in het teken staan van de detective. Voorzitter Sir Paul Gore-Booth zal zich uitdossen als de detective, terwijl zijn echtgenote gekleed zal zijn als de enige vrouw in de wer ken van Sir Conan Doyle, die Hol mes «de moeite waard» vond Irene Adler. Sir Paul zal op 1 mei de Rei- chenbach - waterval bezoeken en wijs nog altijd in de froebelschoe- nen staat en wat meer is, door een zo vlot fmancieringsstelsel in steeds ruimere mate in de hand gewerkt -dat verkeerde begrip, niet alleen over tafelkuituur, ook over woonkultuur... SPEL VAN ARTISTIEKE VERBEELDING De Duitse A.G Rosenthal Por- zelian is uiteraard een kommer ciele onderneming. Geen liefdadig- hedsinstellinq voor kunstenaars. Maar een oedr:jf. dat net zoals bv. ook De Ploeg en Spectrum in Ne derland, niet zo maar fabriceert en verkoopt, maar doordrongen is var; het besef dat in deze tijd naar nieuwe, verantwoorde artistiek en funktioneel vormen voortdu rend moet gestreefd worden, dat slechts in eerste instantie kan ge beuren door de kunstenaar. Als dat dan o.m. een kunste naar is als de Finse ontwer per Tapio Wirkkala o.m. tafelbestek Composition dan komt men tot resultaten die, zoals in onderhavige ten toonstelling, de verbeelding van de bezoeker prikkelen, meer, hem aansporen tot her denken van zijn dagelijkse omgeving, van zijn leefmilieu, meer bepaald hier van zijn tafelkultuur. daar opnieuw zijn aartsvijand ont moeten. «Er zal een duel plaats vinden,» vertelde men thans in Londen, «maar we zullen poppen gebruiken voor de val in de diep te.» De bedoeling van de Holmes - fanatiekelingen is het tot leven brengen van het boek waarin Sir Conan Doyle probeerde van Hol mes af te komen, «The Final Pro blem». De dood van Holmes ver oorzaakte echter zo'n enorme op schudding - Londenaars liepen in de rouw dat de schrijver in 1903 gedwongen was Holmes te doen herleven. Daarna volgden er nog een aan tal korte verhalen en toen Conan Doyle in 1930 stierf, had hij vier boeken en 56 korte verhalen van de beroemde detective geschreven. Zijn zoon, die nu in Zwitserland woont, schreef nog een twaalftal verhalen. In totaal zijn er 100 mil joen boeken en 126 films gemaakt over de detective v. Baker Street. Er is in deze tentoonstelling niet alleen Wirkkala, er is ook nog de Deense kunstenaar Björn Winblad. (tafelbestek Lotus). «Ich wollte ein Service entwerfen, das wirklich ein Ausdruek der Qualitat des Por- zellans war, eine Form, die sich uber die technischen Schiwierig- keiten hinwegsetzte, die die tech nische Tuchtigkeit ausschopfte, fur die Rosenthal immer beruhmt ge- wesen ist.» Synthese van deze tentoonstel ling spel van artistieke verbeel ding, zonder miskenning van de technische realiteit, kwaliteit, dus ook kommerciele perspektieven. Wie zou menen dat een tentoon stelling als deze niet tot de gebie den behoort waarin het kultureel leven zich moet ontwikkelen, zou het begrip kuituur nog die beper king toemeten waardoor er bv. evengoed de architektuur uit ver bannen is. Daarom, een zeldzame tentoonstelling te Aalst, die in alle oprechtheid en wars van bijkom stigheden zeker mag aanbevolen worden. (Zaal Madeion tot 24 maart.) D.O.C. Tijdens de week van 11 tot 17 maart werden door de rijkswacht 1.284 verkeersongevallen vastge steld, waarbij 20 personen gedood werden, 189 ernstig en 595 licht gewond werden. Tijdens het week einde gebeurden er 417 ongevallen met 10 doden, 81 ernstig en 191 licht gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn over dreven snelheid 2; rijden aan de verboden kant 5; gevaarlijke ma neuvers 5; onvoorzichtigheid van voetgangers 4. Een van de dode lijke ongevallen werd veroorzaakt door een dronken autobestuurder. Het Nationaal Instituut voor de Statistiek maakt de voorlopige cij fers van de uitvoer bekend Voor januari 1968 (26 werkda gen) 3.676.159 ton voor een waarde van 31.056.998.000 frank. Voor februari 1968 (25 werkda gen) 4.339.319 ton voor een waarde van 33.739.400.000 frank. UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2