Serav klankjes uit de modewereld wat eten we deze week voor de lekkerbekken pSoegstoffen keuken geheimen nuttigs wenken vrouwen kroniek ZONDAG Garnalenkroketjes Uiensoep Gebraden kip Sla Gebakken aardappelen Ananas met slagroom. MAANDAG Gehakt Spinazie Gekookte aardappelen Choco- laaepudding. DINSDAG Gepocheerde paling in het groen Worteltjes Ge kookte aardappelen Fruitsalade. WOENSDAG Varkensgebraad Witloof Gekookte aardappelen Bananenmoes. DONDERDAG Gegratineerde prei Aardappelpureeschotel Koud varkensgebraad Flensjes VRIJDAG Gebakken haring -Frites Rijst met rozijnen. ZATERDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Vanillepudding BANANENMOES BENODIGD 6 banen, het sap van een citroen, 65 g suiker, een kwart liter room en 2 eetlepels rode bessenjam. BEREIDING Plet de geschilde bananen met een vork fijn en ver meng ze onmiddellijk met het citroensap en de suiker. Klop de room stijf en schep ze voorzichtig door het bananenmengsel. Verdeel het gerecht over glazen schaaltjes en versier de bovenkant met wat rode bessenjam. SCHOTEL VAN GEGRATINEERDE PREI EN AARDAPPELPUREE BENODIGD 1 bos prei, 1 kilo aardappelen, zout, nootmuskaat, melk, 50 g boter, 30 g bloem, 50 g geraspte kaas, paneermeel. BEREIDING Snijd de schoongemaakte prei in stukken van 3 cm. en kook ze in kokend water met zout gaar. Laat ze goed uitlekken. Kook de geschilde aardappelen en maak er met wat boter en melk een puree van. Maak op smaak met nootmuskaat. Smelt 30 g boter, voeg de bloem toe, roer de klontjes weg en giet er, al roerende, zoveel melk bij tot een mooi gebonden sausje is ontstaan. Voeg zout toe. Beboter een vuurvaste schotel en leg er een laagje aardappelpuree in, leg hieroverheen wat prei met saus, strooi er een weinig geraspte kaas overheen en ga zo verder, eindigend met puree waarop een flinke laag geraspte kaas. Strooi er tenslotte een laagje paneermeel over, leg hier en daar een stukje boter en schuif de schotel in een hete oven om het gerecht een bruin korstje te laten krijgen. GEBAKKEN HARING BENODIGD 8 haringen, olie of boter, peper, zout, bloem. BEREIDING -Snijd de kop van de vissen af, snijd de rugkant vlak langs de graat open, splijt de haringen open, neem graat, inge wanden en zwemblaas uit. Veeg de vissen met een vochtig doekje schoon en droog ze daarna met een droge doek af. (Haring mag men nooit in water laten staan en liever ook niet met water wassen.) Wrijf ze in met peper en zout en wentel ze door wat bloem. Maak de olie zo heet tot er blauwe damp afkomt en bak eerst de opengescheurde kant bruin, daarna de buitenkant. Laat ze op grauw papier uitdruipen. NOTA Indien boter wordt gebruikt voor het bakken, moet deze eerst goed bruin geworden zijn alvorens er de haring in te bakken. GEPOCHEERDE PALING IN HET GROEN BENODIGD 1 kilo paling, zout en cirtoen. Voor de SAUS 30 g boter, 30 g bloem, 8 dl melk, peterselie, selderij, kervel en paling- kruid. BEREIDING Snijd de schoongemaakte paling in moten van ong. 8 cm. Wrijf ze in met zout en laat dit 20 minuten intrekken. Leg de moten in een met boter besmeerde pan en bedruppel ze met citroen sap. Leg een deksel op de pan en plaats deze op een grotere pan, die gevuld is met kokend water. Laat de vis aldus 15 a 20 minuten, afhan kelijk van de dikte, gaar worden. Smelt de boter voor de saus. Voeg ineens alle bloem toe. Roer tot deze zich geheel met de boter heeft vermengd en voeg er dan geleidelijk en onder voortdurend roeren de melk en het vocht aan toe, dat tijdens het gaar worden van de vis er uit is getrokken. Roer er tenslotte een royale portie van de diverse zeer fijngehakte groene kruiden door. Maak de saus zo nodig op smaak met zout en enkele druppels citroensap en laat de paling er nog enkele minuten in warmen alvorens ze op te dienen met gekookte aardappelen en worteltjes. >ai Voor Gordijnen en Kleding Ontworpen en geweven voor mensen die hun omgeving een eigen kleur willen geven Wooninrichting MOLENSTRAAT 70 AALST Tel. 053-276.08 Wilt U kippenlevertjes eens anders op tafel brengen Wikkel dan elk levertje in een stukje alu miniumfolie en werp ze zo in hete frituur. In hun glimmende jasje worden ze prachtig bruin. Nadat ge de folie hebt opengevouwen kunt ge de levertjes meteen op dienen. Stilaan komen er meer ra dijsjes op de markt en worden ze ook wat goedkoper. Om van deze doodgewone radijsjes prachtige garneer-roosjes te maken, is alles wat u te doen -hebt de schil met een scherp puntig mesje overlangs op verschillende plaatsen in te ker ven. Daarna snijd u voorzichtig stukjes van de schil los, doch zo dat ze aan de onderkant vast blij ven zitten. Leg de aldus bewerkte radijsjes nu 'in ijswater (water waaraan wat ijsblokjes zijn toege voegd) en u zult zien dat de los gesneden stukjes schil als bloem blaadjes omkrullen. Dergelijke «roosjes» doen het uitstekend als garnering op een koude schotel. Een uitkomst nu de tomaten nog zeer duur zijn. Tricotkïeding Was tricotkïeding in vroeger ja ren uitsluitend voorbehouden aan het koude seizoen, thans dragen we tricot het gehele jaar door. Het ziet er zelfs naar uit, dat het de komende zomer dé dracht zal wor den. Daarom vinden we hier enkele kleine wenken aangaande tricot kïeding wei op hun plaats. Bij de aankoop van een tricot kledingstuk moet u er in de eerste plaats aan denken dat het in geen geval aan de kleine kant mag zijn. Trek bij het passen uw buik niet te veel in. Neem een gewone, ge makkelijke houding aan en zie goed of dat vervelende buikje niet «getekend» wordt. Tricotkïeding moet goed, onbe rispelijk zitten, omdat er, behaive wat de lengte betreft, niet vee! aan veranderd kan worden. Het is verkieslijk dat een deux pieces, tailleurtje of japon van voering is Status symbolen Wanneer U een dame ontmoet met letters op haar kleding, weet dan dat dit niets te maken heeft met haar eigen initialen. Ongetwij feld is het het monogram van de ontwerper. De initialen C en D in een kleine cirkel betekenen dat het kleding stuk is voortgekomen uit het brein van Christian Dior. YSL, geplaatst ais een oplopende trap, betekent Yves Saint Laurent. PV is afkom stig van Philippe Venet. U komt voorzien, omdat het kledingstuk hierdoor beter zijn model houdt. Geef u er rekenschap van waar een bepaald prijsverschil door ont staat voor kledingstukken die nochtans van hetzelfde materiaal vervaardigd zijn. Pull of jurk kun nen namelijk gewoon geminderd zijn (net ais bij handbreiwerk) of fully-fashioned, wat wil zeggen machinaal uit één stuk gebreid of volgens een patroon uitgeknipt en in elkaar gezet. Het spreekt van zelf dat prijsverschillen bij deze onderscheiden bewerkingen niet kunnen uitblijven. Ditzelfde geldt natuurlijk voor het min of meer elegante genre van het kleding stuk. Tenslotte nog dit Koop niet op goed geluk een cardigan, die bij uw truitje moet passen of om gekeerd. Voor kleuren kan men zich niet op het geheugen verlaten. het tegen op de sluitingen van ket tingen en ceintuurs, die u moet dragen bij zijn mantelpakjes en pakjes met hoge taille. Met deze initialen is net moge lijk de vereenvoudigd# haute cou ture te onderscheiden van de kon- fektie, die dermate is verbeterd, dat het verschii met de hoge mode nauwelijks te zien is. Welnu, deze letters zijn alleen aangebracht op echte haute couture en vormen al dus een status symbool. - Natuurlijk gooien we oude versleten dingen zo gauw mogelijk weg, anders krijgen we een rom mel van belang. Oude sokken, die vrijwel geheel doorgestopt zijn, moet U echter niet weggooien. En wel omdat het -in de eerste plaats ■fijne poetsdoeken zijn, die niet uit de hand kunnen schieten. In de tweede plaats kunnen we zo'n oude sok nog gebruiken om schoe nen, die we weinig dragen, te be schermen tegen stof en krasjes. Ook oude nylons komen nog van pas. Vooral nu het voorjaar er is en menigeen weer een verfborstel gaat hanteren. Die ragfijne kou sen zijn inderdaad een ideale zeef voor verf, alle brokjes, vuiltjes, enz. vang je er mee op. Maak een verfblik nooit open voordat u de richel naast het deksel goed schoongemaakt .heeft. Dan kan er geen vuil in het blik vallen. Span over het blik een elastieke of touwtje, waaraan u het teveel aan verf van uw kwast kunt afvegen. Vraag tot slot aan uw leverancier altijd om een gra tis roerhoutje. Deze houtjes vol doen beter dan iets anders. - Zo tegen Pasen denkt U niet alleen aan het opfrissen van uw huis, maar begint u ook u zelf eens wat kritischer te bekijken. O, ja, die lelijke haren op de benen ergeren u ten zeerste. U bent misschien geneigd het elek trisch scheerapparaat van uw man ter hand te nemen en ze weg te scheren. Maar dat mag u beslist niet doen. Het beste middel is wel de haren iedere dag of om de dag te behandelen met een watje ge drenkt in waterstofperoxyde. Ze woZrden bleker, dan dunner en ten slotte verdwijnen ze helemaal. Een overtollige haargroei en een ruwe huid kunt u overigens bestrij ken met puimsteen en een lauw zeepsopje.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7