Administratie vordert aanzienlijke bedragen terug van leerkrachten. Waar een parlementaire tussenkomst opheldering moet brengen li KARNA VALKRONIEK Suspense om verkiezing van nieuwe prins Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 5 Zaterdag 1 februari 1969 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Minstens een honderdvijftigtal leerkrachten, waarvan ook een tiental uit het Aalsterse, verkeren sedert et telijke maanden in een pijnlijke, voor sommige ze nuwslopende onzekerheid Allen hebben op 'n goeie dag zoals dat in de volkstaal wel eens gezegd wordt vanwege de Administratie van Vadertje Staat een uitdrukkelijk verzoek ontvangen tot terug betaling van bedragen schommelend van 50.Q00 tot meer dan 250.000 Fr. En het is geweten dat de Administratie een derge lijk verzoek nu eenmaal inkleedt in bewoordingen die zelfs de meest civieke staatsburger in zijn vader landslievende gevoelens ontnuchteren. LAISSER - ALLER - MENTALITEIT. De ganse affaire, waar alleszins juristen een kluifje aan hebben, is in elk geval typerend voor de wijze waarop de staatsadminis- tratie pleegt te werk te gaan, niet het minst in de sektor van het onderwijs. Toen, in de tweede helft van de recente vijftiger jaren, er nog een gebrek was aan leerkrachten voor bepaalde vakken als bv. Oude Ta len en Wetenschappen, heeft het Ministerie van Onderwijs van de nood een deugd gemaakt en pas afgestudeerde doctors in de rech ten, apotekers, enz., ingeschakeld in het officieel middelbaar onder wijs. Het moge dan juüst zijn dat deze universitairen studies hadden volbracht die niet ün allereerste instantie afgestemd waren op het onderwijs, blijkens de rapporten van de inspekties gaven zij ruim schoots voldoening, in zoverre dat velen van hen bij koninklijk besluit definitief werden benoemd in het officieel middelbaar onderwijs met vrijstelling van licentiaatediploma en aggregaatsdiploma, zoals nor- maai is vereist voor het hoger mid delbaar onderwijs. Voor het Ministerie van Onder wijs leek het vanzelfsprekend dat deze extra-leerkrachten een licen- tiaatswedde uitbetaald werd, een logisch gevolg van de resp. K.B. DOSSIERS. Tot het eerbiedwaardige Reken hof op de proppen kwam, een in stelling die er over waakt dat de Staatsrekeningen nauwkeurig ge spendeerd worden. En toen begon de eigenlijke historie Het bleek dat sommige van deze officiële leerkrachten in gevolge gebruikelijke wijzigingen bij de aanvang van een nieuw schooljaar nog uitsluitend les ga ven in de lagere middelbare afde ling, waar alleen de wedde van regent of regentes wordt uitbe taald. Dies oordeelde het Rekenhof dat een hogergenoemd aantal leer krachten ettelijke jaren te hoog bezoldigd waren en naarmate de dossiers werden en nog worden fnderzocht, kwam men tot de terugvordering van reeds genoem de bedragen, zijnde het verschil tussen de wedde van regent en licentiaat, terugvordering dan over een periode van de voorbije vijf jaren. «Slachtoffers» zijn diegenen wier dossier het eerst uit de lade werd gehaald, anderen die rond hetzelfde tijdstip werden benoemd, maar wier dossier pas later aan bod komt, zijn er in financieel op zicht minder erg aan toe, wijl zij langer konden of kunnen genieten van de zg. niet verantwoorde be zoldiging op basis van licentiaat. Want zoals gezegd, pas de laatste vijf jaren komen in aanmerking. Maar dit laatste aspekt is bij komstig. Erger is dat sedèrt 1967 reeds diverse voetstappen werden gedaan, een dossier op het kabinet van Onderwijs berust en 'het woord is er om het precies te ge bruiken de resp. Ministers van Onderwijs beloofd hebben de zaak ten gronde te onderzoeken. Ofschoon het dossier als we goed ingelicht zijn amper 17 pagina's telt dus niet zo lijvig blijft een definitieve beslissing achterwege. Het luidt dat thans Minister Vermeylen zich ernstig gaat bezig houden met de zaak. Parlementairen hier en daar in gelicht, geven weinig blijk van een dynamische belangstelling. Omdat het slechts enkele honderden men sen betreft en elektoraal niet lo nend is Het zou nochtans de moeite lonen dat bv. parlementairen uit het arrondissement de zaak onder de loep zouden nemen. De betrok kenen in de streek en in 't Vlaamse land in het algemeen, menen vol doende motieven te hebben om een inspanning van de parlemen tairen te verwachten. DISCRIMINATIE Er zouden hier diverse aspekten van discriminatie kunnen belicht worden. En het is niet te geloven één aspekt van dis criminatie zou er in bestaan dat de leraars uit het Franstalig landsgedeelte die in dezelfde situatie verkeren, tot dusverre niet zouden verontrust zijn. Men vertelt dat de beslissing van het Rekenhof voor wat de Frans talige leraars betreft, eenvoudig weg m het dossier van het de partement is gebleven. Dat kan natuurlijk niet juist zijn. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet... Juristen kunnen nu deskundig gaan discussieren over de draagkracht van het K.B. ten aanzien van de beslissing van het Rekenhof. Maar men mag verwachten dat deze leraars die In bijzondere omstandighe den zijn aangeworven en later benoemd, sommigen reeds met een dienststaat van 10 jaar alleszins ook zullen aangezien worden als mensen en niet zo maar als naamloze onderdanen van een Staatsadministratie. En het is niet omdat zij weinig talrijk zijn dat men aan hun situatie mag voorbijgaan... Recentelijk heeft Minister Ver meylen te Aalst gehandeld over onderwijsproblemen en de nood zakelijkheid tot hervorming. Hij heeft alleszins lofwaardige be doelingen. Hij kan een humane beslissing treffen door deze affaire van terugvorderingen eens grondig aan te pakken. En wellicht kan hij zijn adminis tratie aanbevelen in soortgelijke gevallen op een minder drasti sche wijze op te treden. Want geef toe, dat als men zonder het minste voorafgaandelijke kontakt, in de brievenbus, in de bekende administratie stijl, ken nis neemt van een eis tot terug vordering van honderd- of twee honderd duizend frank, een kal merend middeltje niet volstaat... HEDENAVOND IN DE STEDELIJKE FEESTHALLE Als alle tekenen niet bedrie gen zal de verkiezing van de Aalsterse Prins Karnaval '69 hedenavond In de feesthalle aan de Schoolstraat, gepaard gaan met een zeldzame dosis suspense. Daaraan zijn niet vreemd de perikelen die vooraf zijn ge gaan aan de kandidatuur van Vic I, zijnde de vierde kan didaat, die. beweren de an dere rivalen Fons I, Luc I, en Rudolf I, toch maar op het laatste nippertje op de karnavaleske wagen zou zijn gesprongen. «BOMMEN» Daarbij komt dat «bedreigt» werden de respektabele heren van het Feestkomitee, in casu de hh. schepen Claus, Marcel De Bisschop, Henri Van de Perre en Remi Buys. Het luidt dat het Feestkomitee een naamloze brief heeft ontvan gen waarin kond gemaakt wordt dat de heren van het Feestkomitee bedoeld dan voornoemd vier tal er het hachje zullen bij in schieten 'indien zij persé toch Vic I tot Prins willen uitroepen I Bljkbaar geïnspireerd door de mei-revolte 'in Parijs, wordt naar verluidt via de naamloze brief ge dreigd met bommen. Van welke aard deze bommen zijn wordt niet duidelijk gezegd. Maar verteld wordt dat men de studentikoziteit, die blijk baar voorzit aan deze naam loze brief, toch niet helemaal vertrouwt en de Aalsterse politiediensten een wenk zul len krijgen toch veiligheids halve alle hoeken van de feesthalle te zuiveren van al wat maar enigszins verdacht lijkt. SENSATIE OP •T LAATSTE NIPPERTJE Bij het ter perse gaan wordt, uit wat men pleegt te noemen, een welingelichte bron, vernomen dat een vijfde kandidaat prins even eens In 't gelid zal staan voor deze verkiezingen, die wel eens memorabel zal kunnen worden. Schuilnaam van deze kandidaat Etienne (zie foto hierbij). Omdat het leven in de Aalsterse brouwe rij zich de laatste maanden meer ETIENNE... kandidaat Prins op 't laatste nippertje.. «Ik ben niet bang» en meer is gaan afspelen achter de coulissen, zou kandidaat Etien ne in zijn speech de bedoeling hebben den volke in te lichten. Geen nieuwlichter, maar vooral' een voorlichter, lijkt mijn prinse lijke taak te zijn, aldus deze kan didaat, die kennelijk van wanten weet. Het Feestkomitee, waar H. Van de Perre in zijn luxueuze kan toren nochtans steeds bereidwil lig de pers te woord staat, wei gerde het bericht betreffende de Se kandidaat te ontkennen of te bevestigen.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1