ETRIMO Opeen wereldbevolking van 1.000 mensen- Waarheen te Aalst... Prof Dr Kluykens o. weaioosneid EEN MALSE BIEFSTUK A.U.B. Verkeers ongevallen Op een wereldbevolking van duizend personen zouden er 330 in welstand leven (ont wikkelden) en 670 in armoe (op weg naar ontwikkeling) met, van het ene uiterste naar het andere, enorme varianten. In grote trekken gezien zou men vaststellen dat 63 men sen meer dan 2.000 dollar per jaar verdienen en 82 een jaarlijks inkomen hebben tus sen 1.000 en 2.000 dollar. Maar de grote meerderheid (855) zou het met minder dan 1.000 dollar moeten stel len, terwijl nagenoeg de helft (495) nog niet eens aan 100 dollar per jaar zou geraken. Op de gehele groep van 1.000 zouden 670 personen minder dan 300 dollar per jaar ver dienen. Onder de mensen met het hoogste inkomen zou men vooral blanken aantreffen en zeer vaak kristenen. Op 1.000 bewoners van onze pla neet zijn er 290 kristenen, 130 hindoes, 120 boeddhisten, 140 muzelmannen, 50 konfucianten en shintoisten, 50 animisten en volge lingen van primitieve godsdiensten 4 joden en tenslotte 216 die ofwel geen godsdienst belijden ofwel tot zeer kleine religieuze groepen be horen. Volgens hun huidskleur ingedeeld, zouden de gelen (340) net voor de blanken (320) staan, daarna zouden de «bruinen» (260) vol gen, de zwarten (70) en tenslotte de roodhuiden en de metissen (sa men 10). Ook voor wat de gezondheid betreft, zijn de armen het minst bedeeld. De voornaam ste grote ziekten zoals ma laria, cholera, trachoom, me laatsheid, tuberkulose, die de kinderen uit de «armengroe pen» verminken en uitdunnen, komen praktisch niet voor bij de kinderen van de 330 «wei stellenden». Wraakroepende toestanden De cijfers vertellen ook dat de 330 begunstigden verhoudingsgewijs tien maal meer geneesheren heb ben dan de 670 anderen; zo zijn er ook vijftien maal meer gekwa lificeerde verpleegsters om hen te verzorgen en twaalf maal meer hospitaalbedden beschikbaar... Wat nog het meest om wraak roept is de ondervoeding en de onhygiënische voedingswijze, die honderden armen uit de groep van 670 teistert. Niet alleen wordt hun ontwikkeling er op permanente wijze door geremd, maar zij vallen ook veel gemakkelijker ten prooi aan infekties en allerhande ziek ten. De psychologische weerslag die zij daarvan ondervinden is niet minder ernstig. De armoede van de «armengroep» van 670 wordt nog verscherpt door het feit dat zij meer kin deren hebben dan de 330 «wel- stellenden». De hele gemeenschap zou 370 kinderen onder de 15 jaar tellen; daarvan zouden er 83 tot de begunstigde klasse behoren, tegenover 277 tot de armste. Van die laatste groep zou slechts één op drie (d.w.z. 93) lager onder wijs genieten, één op zes (46) bo vendien ook secundair onderwijs, terwijl er nauwelijks 5 op die 277 een universitaire vorming krijgen Voor de kinderen van de 330 rijken zijn de kansen op onderwijs veel groter. De twee derden (65) zou den secundair onderwijs ontvangen en 1 op 7 zou aan de universiteit studeren. Daarbij komt nog dat de rijken voortdurend hun bevoorrechte eko- nomische positie verbeteren elk jaar vermeerderen de 63 rijksten onder hen hun bezittingen met de totale inkomsten van meer dan 200 armen. Zij bezitten de kommuni- katienetten, zij kontroleren de fi nancies, beheersen de handelsbe trekkingen, de ontwikkeling van hun technologie, die op degelijk onderwijs en stevige beroepsvor ming gegrond is, versterkt voort durend hun politieke en ekonomi- sche macht en versnelt haar ex pansie. Deze gegevens doen ons wel even nadenken over Het pro bleem van de ontwikkelings hulp, het probleem nr. één van onze tijd. De ontwikke lingshulp dreigt ten onder te gaan aan overvulgarizatie. Het einde zal niet te wijten zijn aan nalatigheid maar aan overmaat van oppervlakkige kennis, ledereen praat over ontwikkel:ng, er zijn anderen die menen dat zij met dit probleem niets te maken heb ben. Maar de menselijke rea liteit van de onderontwikke ling geraakt als het ware ver strikt in het onuitwisbare en reusacht:ge kluwen van on persoonlijke statistieken, waarbij men niet zelden ver geet dat het om miljoenen, ja zelfs om miljarden mensen gaat. UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37 Met spanning volgt de hele medische wereld en ook de gewone man het Gentse experiment van de strottenhoofd overplanting. Deze werd verricht door een geassocieerd prof. aan de geneeskundige fakulteit te Gent Voor de Aalstenaars is het van belang te weten dat deze keel- specialist een achter-achterkleinzoon is van Jozef Frans Kluys- kens, geboren te Aalst in 1771 en overleden te Gent in 1843; naar hem werd hier de Kluyskensstraat genoemd. Hij heeft dit tenvolle verdiend ais niet akademisch geschoolde bracht deze barbier - chirurgijn het tot chirurg, prof. en rektor van de Gentse Universiteit. Hij bewoonde (als buitenverblijf) het grote huis bij de kerk te Erpe. Zijn stamtafel telt niet minder dan acht geneeskundigen, waaronder de strottenhoofd- overplanter Paul Kluyskens deze is de zoon van Albert, ver maard rechtsgeleerde, prof. en rektor van de Universiteit te Gont (overleden in 1956). Kluyskens is een naam waarop Aalst en Gent fier mogen gaan. F.C. Voor de liefhebbers een Australisch bedrijf heeft een nieuw procédé uitgewerkt voor de verpakking van grote en kleine stukken vlees. Dank zij dit procédé is het niet meer nodig vlees op te maken na het besterven. Onmiddellijk nadat de dieren geslacht zijn, worden de voor verbruik of uitvoer bestemde stukken vlees ontbeend, gesne den en ontvet en vervolgens verpakt in zakken uit Cryovac, een reuk- en smaakloze doorschijnende plastic-stof, die krimpt zodra ze aan warmte wordt blootgesteld. Door de inkrimping van de verpakking wordt al de lucht die de stukken vlees omgeeft uitgedreven, zodat de zakken helemaal de vorm van de stukken aannemen, die aldus vacuum verpakt worden. Dank zij dit procédé heeft het vlees geen schadelijke gevolgen meer van het besterven en blijft het mals en sappig. De stuk ken vlees zijn klaar voor verbruik zodra ze uit de verpakking genomen worden. Tijdens de week van 2 tot en met 8 februari werden er per dag gemiddeld 72.408 volledig werk lozen en 84.463 gedeeltelijk werk lozen gekontroleerd, hetzij een to taal van 156.871. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 802 volledig en een vermeerdering met 42.997 gedeeltelijk werklozen ge noteerd. De lichte vermindering van de volledige werkloosheid vloeit voort uit aanwervingen in de textielnij verheid en in sommige sektoren van de metaalnijverheid. De aanzienlijke stijging van de gedeeltelijke werkloosheid is uit sluitend te wijten aan de weers omstandigheden, die de aktiviteit in de bouwnijverheid belemmeren. Tijdens de periode van 10 tot en met 16 februari werden door de rijkswacht 1.256 ongevallen vastgesteld. Hierbij kwamen 9 per sonen ter plaatse om het leven, en werden er 93 zwaar en 470 licht gewond. Tijdens het jongste weekeinde gebeurden er 295 ongevallen met 3 doden ter plaatse, 23 zwaar en 133 licht gewonden. VRIJDAG 21 FEBRUARI Te 19 u., Sint Annakring, Rok- lijfstr., 8e finales voor het bil- jarttornooi Beker Octaaf Uvin, ingericht door B.C. Sint Anna. ZATERDAG 22 FEBRUARI Feestzaal De Klaroen, Kareel- straat, groot orkest R. Carlier met als attraktie The Strangers Inkom vrij. Aanvang te 19 u. Te 21 u., zaal Rink, De Ridder- str., gemaskerd en verkleed bal ingericht door de Vrienden kring van de Generale. Te 21 u., feestzaal FFR, Den- dermondsestg., amusements avond der naastenliefde, inge richt door het verbond C.M. ZONDAG 23 FEBRUARI Te 14 u., filmzaal Capucienen- klooster, ingang Sint Jobstr., filmvertoning voor de jeugd, in gericht door de Marcelinoklub. Te 14u30, stedelijke jeugdbi bliotheek, Kattestr., poppen kastvoorstelling, ingericht door de stedelijke dienst voor on derwijs en kuituur. Te 14u30, lokaal «De Coninck van Spagnien», Grote Markt, voordracht voor de postzegel verzamelaars, ingericht door de Sint Gabrielgilde. Feestzaal De Klaroen, Kareel- straat, groot orkest R. Carlier MAANDAG 24 FEBRUARI Ta 19u00, stedelijke jeugdbi bliotheek, Kattestr.. voordracht voor de postzegelverzamelaars ingericht door de postzegel kring Philatelia Alosta. Te 19 u., Sint Annakring, Rok- lijfstr., 8e finales van het bil- jarttornooi Beker Octaaf Uvin, ingericht door B.C. Sint Anna. Te 19u30, Sint Jozefskring Meuleschettestr. godsdienstige studiekring, door E.H. Duffe leer. Te 20 u., kleine vergaderzaal der jeugdbibliotheek, Kattestr. studieavond, ingericht door de kulturele vereniging De Rank. DINSDAG 25 FEBRUARI Te 19 u., Sint Annakring, Rok- lijfstr., kwart finale voor het biljarttornooi Beker O. Uvin, ingericht door B.C. Sint Anna. WOENSDAG 26 FEBRUARI Te 19 u., Sint Annakring, Rok- lijfstr. kwart finale voor het biljartornooi Beker O. Uvin, ingericht door B.C. Sint Anna. Te 20 u., gewoon lokaal, dia avond over Londen, ingericht door het Willemsfonds. DONDERDAG 27 FEBRUARI Te 19 u-, Sint Annakring, Rok- lijfstr., halve finale voor het biljarttornooi Beker O. Uvin, ingericht door B.C. Sint Anna. Te 20 u., in stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van het toneelstuk «De Muizenval» door Sinte Barbara. Te 20 u., in zaal Hadewijch, Moorselbaan, voordracht over de ontwikkelingslanden, door Pol Ghijsels, ingericht door de C.M.B.V. Mijlbeek. Te 20 u., filmzaal Sint Jozef kollege, filmvertoning «Coeurs Verts» ingericht door de K.F.L. Te 20 u., raadszaal stadhuis, forumgesprek en debat over «Wat willen de jongeren op het politiek vlak ingericht door De Rank. TENTOONSTELLINGEN Tot en met 28 februari, Reform Galerij, Oude Denderm. stg. tentoonstelling met werken van Johny Bekaert. Toegankelijk alle werkdagen van 10 tot 13 uur (maandag uitgezonderd); op zondagen van 10 tot 13 u. Tot en met 5 maart, hall Bank van Brussel, Nieuwstr. tentoon stelling der werken van kunst schilder Nicola. Toegankelijk alle werkdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u. Huis C O P P E N S Nestor de Tièrestraat, 15 Aalst Tel. 212.53 Alleenverdeler der «Koelstra» - kinderwagens Alles voor de baby Zegels Bond Grote Gezinnen Zegels Valois

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 4