GRIEP IN Dl STREEK Het waterpeil van de Dender a Drukke tijd voor huisartsen. De prijs van de citroenen... Destijds Man valt uit hoogste verdieping op bouwwerf te Aalst Bestendig Afgevaardigde Wim Verleysen over Ruimtelijke Ordening Gazet van AaSst O 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 9 Zaterdag 1 maart 1969 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD (5! CENTn^Le\'' VOOR AALST EN OMLIGGENDE Ur0,,«iro, Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 De griep, waartegen als puntje bij paaltje komt, blijkbaar ten behoeve van de massa nog geen echt preventief kruid is gewassen alle publicitaire anti's ten spijt heeft ook ettelijke duizenden mensen in de streek in haar greep. Geen epidemie weliswaar, maar toch van die omvang dat in de kantoren, de werkhuizen, de scholen het aantal afwe zigen ingevolge deze bekende plaag, de laatste dagen fel is toegenomen. Neen, geen Hong Kong-griep, maar in elk geval griep die vlug om zich heen grijpt en de geneesheren tot extra-uren verplicht. Als je dacht dat men vooreerst bij artsen moet informeren omtrent de expansie van de griep, heb je het mis voor. Geen betere aanwij zer dan... de prijs van de citroe nen. Het behoort nu eenmaal tot de traditie van onze konsumptie- maatschappij dat men ook in de distributie het 'ijzer smeed terwijl het heet is. wat betekent dat bv. niet alleen de prijs van het zout gaat stijgen 'bij ijzel, maar ook deze van citroenen. Een kwestie van vraag en aanbod... En waar de griep teistert zijn per traditie citroenen nu eenmaal in. Het moge dan waar zijn dat in de opslagplaatsen massa's ci troenen zo te wachten liggen, van de ene dag op de andere laat men het voorkomen alsof men nu reeds beroep moet doen op extra inter nationale transporten voor citroen- invoer uit Zuiderse landen. Heeft februari en in elk geval de weken die voorafgaan aan de lente, reeds een kwalijke faam bij dokters, dit jaar moeten zij nog een extra inspanning leveren, wat betekent dat menig huisarts de ganse namiddag en tot een laat stuk in de avond van de ene pa tient naar de andere zwerft. Klassieke vraag van de patient met het landerige gevoel dat de griep «hem te pakken heeff» En gij, dokter, wat doet gij er tegen Wij stelden de vraag aan enkele artsen Wel, een anti-middeltje net zoals gij en iedereen. En dan voor de rest zich goed verzorgen. Geen speciale vaccin Geen spe ciale vaccin. Er 'is een oudere arts die vijftig jaar geleden de beruchte Spaanse griep heeft meegemaakt. «Zij maakte honderd duizenden slachtoffers in het Europa van 1919. Ook de streek had het erg te verduren. De bevolking was fysiek niet opgewassen tegen de plaag. De oorlog met de onder voeding was pas achter de rug. Weet je, in Nieuwerkerken aan de Restert waren er in een familie vijf doden op enkele weken tijd. Het was een rampzalige periode. Er waren onvoldoende efficiente medische afweermiddelen en daar bij de armoede. Ziekteverzekering stond in haar kinderschoenen. Weet je dat de Engelse regering zich opgelucht voelde toen ze ver nam dat de naar Holland ge vluchte Kaiser Willem II ook de Spaanse griep had. Men dacht, geen verwikkelingen meer (in West Europa ging inderdaad bij de pu blieke opinie de eis tot veroor deling van de Keizer als oorlogs misdadiger). In Londen dacht men: Hij, de keizer, gaat er aan. Maar zoals men weet herstelde de man van zijn Spaanse griep. Men heeft sedertdien onafge broken deze plaag bestreden. In Amerika hebben belangrijke be drijven speciale studies die betrek king hebben op de oorsprong van de griep bekostigd, uit overweging dat telkenjare deze plaag een na delige weerslag heeft op het be drijfsleven. 'Maar de griep ver toont zich in een dergelijke venij n'ige gedaante en zo plots dat een preventief vaccin nogal dikwijls op de markt komt als de plaag volop woedt. Dit is zelfs nu het geval geweest. Komt deze vaccin uit het buitenland, dan dient hij uiteraard net ais een ander vreemd geneeskundig produkt in ons land, door het Ministerie van Volksge zondheid goedgekeurd. En dat ge beurt dan ook weer n'iet altijd op één dag.» De griep die momenteel vat heeft op jong en oud is nu niet precies gevaarlijk voor de gezonde gemiddelde man of vrouw. Het luidt dat alleen in enkele speciale gevallen verwikkelingen zijn voor gekomen. Inmiddels heeft men scherpe kritiek ten overstaan van het sup plement dat men toepast in som mige apoteken voor zg. dringende prestaties. Men merkt op dat huis artsen onvermijdelijk bij een zeker aantal patientien laattijdig arrive ren en men pas dan de voorge schreven geneesmiddelen 'kan gaan halen. Ac. GERED DOOR MODDER Op de bouwwerf van de nieuw bouw aan het Koninklijk Lyceum, Eikstraat Aalst, heeft zich maan dagvoormiddag een ongeval voor gedaan waarbij een arbeider ern stig gewond werd- Het was omstreeks 7u40 toen Paul Van de Velde, wonende in de Achterstraat 23 te Meldert, het evenwicht verloor op een van de hoogste verdiepingen. Hij stuikte naar beneden, maar kwam geluk kig terecht in de modder, zodat de val enigszins gebroken werd. Hij werd met ernstige verwon dingen opgenomen en naar het hospitaal overgebracht. Brand teisterde de Glucoserie Reünies te Aalst. De Aalsterse brandweermannen konden andermaal voorbeeldig blussen. Daardoor werd niet alleen het complex van vernieling gevrij waard, maar voor de honderden werklieden bleef hun werk gelegenheid behouden. DE HANDELS VERTEGENWOORDIGERS EN HUN STATUUT De handelsvertegenwoordigers uit diverse delen van het Vlaamse land zouden gisteren, vrijdag, vergaderen in de zaal Palace. Op het programma stond de motie die tijdens een vorige bijeenkomst reeds werd goedgekeurd. GEEN VREES VOOR GROTE OVERSTROMINGEN. In tegenstelling met sommige andere rivieren bleef het water peil van de Dender binnen de normale perken van de winter periode. Het gevaar dat het water buiten de rivieroevers komt 'is dan ook gering, aldus wordt gemeld. Er zijn voorals nog geen noemenswaardige overstromingen te verwachten. Op een bijeenkomst van de Oostvlaamse kamer van ambach ten en neringen hield Bestendig Afgevaardigde Wim Verleysen een uiteenzetting over de Ruimtelijke Ordening. De h. Verleysen zei dat veel Ruimtelijke Ordeningsplannen ge woonweg «kemels» zijn. Tal van gemeenten schieten in hun taak te kort en zijn onbekwaam om stu dies-ter zake te onderzoeken, laat staan te beoordelen. De Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen heeft dan ook in de zes gewesten van de provincie raadplegingen ingericht. De h. Verleysen erkende dat er aan de Ruimtelijke Ordeningsplan nen alvast één schaduwzijde is. De gemeenschap is inderdaad niet verzekerd tegen de hinderlijke ge volgen van deze plannen. Spreker zei verder nog dat het jammer was dat er voor de han delszones niets voorzien werd.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1