P ZOEK NAAR AASVRIUGDE PASEN Inderpasioor"Vergeet niet dat wij In een forenzengebied wonen,, TRADITIE LENTE- TOERISME EERSTE KERMIS 1 Aan allen een vreugdevol PAASFEEST t De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 14 Zaterdag 5 april 1969 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKI VOOR AALST EN OMLIGGENI Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 ««De studentenleider zei dat hij de inspraak, de kontestatie, de besluitvorming ietwat beu was en verlangend uitkeek naar de paas eieren die thuis onder de bottende bomen en hagen zouden liggen.» PASEN, een periode van vreugdevoile bezinning voor de gelovigen het geloof in de Verrijzenis; voor de niet gelovigen het geloof in het Leven, om het met de woorden van de dichter na te zeggen «het geloof in de lente die ons nooit zal verlaten, waar we ook blij ven in de tijd...» Voor de kristenen een periode van drukke gods dienstige praktijk. Maar anno 1969 spreekt de Paasplicht in het Aalsterse nog minder gelovigen aan. Het percentage van diegenen die hun Paasplicht ver vullen is verminderd met 2 a 3 procent. (Het mishoren is sedert een enquête van einde 1957 vrijwel ongewijzigd gebleven in Aalst- stad; toen, in 1957, bedroeg dit 38 op 100 Aalstenaars. Voor de ganse provincie 51 op 100.) A' buitengemeenten van de dekenij is dit cijfer evenwel gunstiger te iiggen sedert het invoeren van de zaterdagavondmis. Da belangstelling voor de Goede Weekdiensten in de kerken ver schilt wel wat van parochie tot parochie. Zegt ons een onderpastoor «Veel hangt af van de aanpak van ons priesters. Van de voorberei ding. Maar het blijft nog altijd jammer dat de arbeidersmiddens niet alleen de Goede Weekdiensten maar ook het mishoren tijdens het ganse jaar bij gebrek aan vrije tijd minder kansen hebben dan de begunstigde milieus. Vergeet niet dat wij in een forenzengebied wonen, waar duizenden 's morgens vrij vroeg naar hun werkgele genheid moeten vertrekken en pas in de huiskring terugkeren rond 19 a 20 u.» 'asen komt dit jaar op een gunstig ijdstip, vertelt men in een groot warenhuis. Lonen en salarissen zijn >as uitbetaald. Dat kun je merken lan de verkoop, vooral in 't voor- litzicht van Pasen. Op «zijn Paasbest» is een traditie lie in elk geval in de streek nog liet helemaal uitgestorven is. Het >est weten dat de kleermakers en laaisters. Het is niet meer zoals roeger omdat de konfektie een jroter aandeel heeft genomen, naar toch zijn de notaboekjes ooral dan in de buitengemeenten - goed gevuld met opdrachten. Veet je, vertelt een naaister, dat k vorig jaar een kliente had die in huilbui uitbarstte omdat k voor het Paasfeest niet meer ilaar was met een nieuw mantel lak. De kliente in kwestie had lochtans een behoorlijke keuze huis en had geen speciale mon daine plannen. Maar het was in laar gemeente een Aalsterse randgemeente nog steeds een taste traditie dat men tijdens de loogmis met een nieuw lentepak ion pronken... Telkens het Pasen wordt krijg ik het op de zenuwen, zegt onze naaister nog. En vergeet niet, eer lang volgen de Plechtige Kommu- niefeesten en volgen de huwelijks feesten in een vlugger tempo. Teken des tijds niet alleen kleer makers en naaisters kennen een drukke tijd en onvermijdelijk sedert 's mensen geheugen ook bakkers en pasteibakkers maar de laatste dagen ook de garagis ten. Ergens is er een ongeschreven wet bij autovoerders dat zij voor Pasen en andere belangrijke feestdagen hun wagen een ex tra grondig nazicht moeten laten ondergaan. Ook al staan er geen grote reizen op het programma. Amusementsgelegenheden en res taurants in de streek verwachten een «goede Pasen», ook al omdat zij rekenen op niet bijster goede weersomstandigheden, die hun klienten en de jongeren van uitstappen naar de kust zullen weerhouden. Het aantal gelegenheden langsheen de Vlaams-Brabantse grens, waar men de gastronomie deskundig be oefent, zal met Pasen toegenomen zijn. Want niet minder dan drie nieuwe restaurant openen de be kende deuren. Aan de kust verwacht men des niettemin een grote toeloop van eendagstoeristen. Dat kon men woensdag reeds merken vanaf De Panne tot het Zoute, waar de res taurants, de café's, de frituren en noem maar op, hun laatste schoon maak hebben ondergaan en de glimmende mini-schortjes van de dienstertjes reeds opgestapeld liggen. In Zuid-Oost-Vlaanderen is de Ab dij van Geraardsbergen geopend en op de Kluisberg gonsde het ook deze week van drukke aktivi- teiten in 't vooruitzicht van het Paasweekeinde. In Overmere Donk waar de dolce-vita naar sommigen beweren oorverdovend wordt, zijn een bonte schaar van dansorkest- jes aangekondigd. Voor de agglomeratie staat een der eerste kermissen op het pro gramma Op Paasmaandag, Erem- bodegem-Brusselsesteenweg, waar de jonge Aalstenaars destijds hun eerste lentelief gingen zoeken. Voor de rest leven wij nu eenmaal in 1969 Wat betekent dat ook uit Aalst heel wat goede lieden een korte vakantie nemen in Zwit serland en Spanje. Je kan, zei ons een vriend, toch het ganse jaar dat appartement (in Spanje) zo maar niet laten staan... PASEN 1969 Zelfs een Gents studentenleider die aan de autosnelweg lifte, zei dat hij de «inspraak», de «kon testatie», de «besluitvorming» enz. enz. ietwat beu was en verlangend uitkeek naar de chocolade paaseieren die thuis onder de bottende bo men en hagen zouden liggen... Ac. «Verrijzenis» (schilderij Michael Wohlgemut, Nuerenberg 1434-1516) EN het woord hing los in de winden, vermenigvuldige zichzelf lijk de broden en de vissen, het lei zich overal te vinden voor elk oor, voor elk hart. EN het licht aan de kaars ontstoken brak door de nevels, door dichtgemetselde,gevels, waarachter het hart dat niet ontvangen wilde toch door het licht werd bezocht. EN het woord en het licht brachten genezende stilte lijk oliën gewijde handen, van verlangens ontdaan, verstuivend en geurend van bovenaards gebeuren, van troostend bewegen eenvoudig gevouwen in bidden tezaam. EN het licht en de winden en het woord en de handen ontvouwen zich boven ons hoofd, en het teken van wie ons beminde zal in ons blijven branden zo lang wij als kind'ren ontvangen en zeggen «Den Heer zij geloofd». FREEK DUMARAIS.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1