Rond het initiatief van het KoSrdinatiekomitee van de Middenstand Bevorderen van het muziekleven... ■G- Stephan de Jonghe - stichting in kultureei centrum AffSigem De regeling van de handelspraktijken Voorstel en Ontwerp 100.009 fr voor Koning Albert- monument in Dirk Martenstede Bekend Aalstenaar ten grave gedragen Grepen uit het wetsvoorstel EERSTE INITIATIEF PIANOWEDSTRIJDEN De Gazet van Aalst U KAN ZICH ABONNEREN Bureel Schoolstraat 26 Telefonisch 241.14 musicoloog te Brussel, Dr. Med. Broeckaert, Geraardsbergen, Staf ford Cape, dirigent Pro Musica Antiqua, Brussel, Dom Bernard Copray, leraar, organist, Affiigem, Marinus de Jong, komponist. Kapel lenbos, E.H. Denijs Dille, musico loog, Antwerpen, Jef Dispa, direk- teur muziekakademie Aalst, Gent, Karei Druwé, dirigent Ockegem- gezelschap, Hekelgem, E.H. Michel Ghijs, dirigent Cantate Domino, Aalst, Mevr. Lucienne Ghyselen- Du Caju, Aalst, H.E.H. Jan Goet- ghebeur, abt van Affiigem, Kan. Dr. René Lenaerts, hoogleraar Kat. Universiteit Leuven en Mej. Van den Sype Yvonne, Brussel. Toen nu reeds enkele maanden geleden de Aalsterse middenstan der de ft. P. 'De Paepe de oprich ting van een nog niet bestendig kontakt tussen alle middenstands organisaties aankondigde, heeft ongetwijfeld niemand voorzien dat het tot een belangrijk initiatief zou uitgroeien. Want dat bestendig kontakt ken de inderdaad een geestdriftig ont haal door alle middenstandsorga nisaties. Zoals men zich zal her inneren werd het voorzitterschap van het koordinatiekomitee opge dragen aan de h. F. Van Dorpe en beloofden van meet af de Ka merleden D'Haeseleer en Vernim- men hun steun aan de tekst welke de Aalsterse middenstanders zou den uitwerken en als wetsvoorstel zou ingediend worden. Niemand heeft toen echt geloofd in dit initiatief. Sedert 1953 had den inderdaad zovele wetsvoorstel len de weg naar de vergetelheid gevonden. Zelfs de minister-duo's Rey - Mundeleer, De Clerck Spi- noy en Van Offelen - d'Alcantara Verboden is elke handelspubli- citeit met aanduidingen die onjuist zijn. Een doorgehaalde prijs moet deze zijn die dezelfde verkoper voor gelijke produkten pleegde toe te passen. Het is verboden de illusie te verwekken dat men een partij aan geslagen voorwerpen tegen uitzon derlijke voorwaarden te koop stelt. De verkopers mogen zich niet in een valse positie aanbieden, noch de valse indruk verwekken dat hun produkten vrijgesteld zijn van tak sen, belastingen, invoerrechten, enz. Het is ieder voortverkoper ver boden een produktie te koop aan te bieden of te verkopen tegen een prijs lager dan de bevoorra- dingsprijs. De duur van de uitverkoop zal maximum zes maand bedragen. Vanaf de aanvang van de uitver koop mogen geen nieuwe koopwa ren meer aangekocht worden Indien een prijsverlaging met waren er tijdens al die jaren niet in geslaagd een einde te stellen aan de oneerlijke handelspraktij ken die op de Dekenijvergadering te Aalst treffend en overvloedig werden geïllustreerd. Inmiddels is men zo ver dat de h. Van Dorpe een wetsvoorstel van de zes volkvertegenwoordigers van het arr. Aalst kon aankondigen in samenwerking met de hande laars- en verbruikerskringen. Om de twee dagen legde Minis ter van Middenstand Hanin rond die tijd verklaringen af, waarbij hij «binnen de eerstkomende da gen» een wetsontwerp zou neer leggen om de handelspraktijken te regelen. Maar die belofte had hij reeds in de Hoge Raad voor de Middenstand gedaan op 18 decem ber 1968 en ze stond trouwens reeds in de regeringsverklaring van juni 1968. Het Aalsters koordinatiekomitee tijdsbeperking wordt aangekondigd is de verkoper er toe gehouden over de voorraad te beschikken die normaal moet voorzien worden rekening houdend met de duur van de verkoop en de omvang van de gevoerde publiciteit. De bestellin gen mogen niet beperkt worden. Ze dienen gans de aangekondigde periode aanvaard tegen de aange kondigde voorwaarden en des noods later geleverd. De premie mag slechts worden verkregen bij een handelaar die van het verkopen van die produk ten zijn beroep maakt. De waarde van de premie mag maximum 10 procent van het aangekocht pro- dukt bedragen. Bij het inruilen van bons voor premies mag geen bij komende betaling worden geeist. Bij openbare verkopen mogen geen nieuwe produkten verkocht worden (doch ook geen reeds ge bruikte produkten die zich in per- fekte staat bevinden, zoals reeds gebruikte juwelen, meubelen, va zen, eetgerei, enz.) tenzij kunst-, moet wel hard gewerkt hebben, want op 3 juni werd een tekst van 58 blz. op de griffie van de Kamer neergelegd. Naar verluidt hebben de zes volksvertegenwoordigers van het arrondissement die tekst niet zo maar uit beleefdheid on dertekend, maar zich grondig over het zware probleem gebogen.. Veertien dagen later werd dan het ontwerp Hanin - Leburton in de Senaat neergelegd. Wegens minis teriele prioriteit werd die tekst onmiddellijk gedrukt en rondge deeld aan de leden "van beide kamers. Het leek een zware dob ber te zullen worden voor deskun digen en studiediensten. Doch 20 uur later was te Aalst de vergelijkende studie tussen de beide teksten reeds beëindigd en werd een lijst opgesteld van 15 belangrijke tekortkomingen aan het regeringsontwerp, die de basis voor de amendementen zal uitma ken. Deze lijst verschijnt in een volgende editie. De Aalstenaars hebben nu twee paarden om op te wedden. verzamelings- of antiquariaatsvoor- werpen of mits andere strenge wel omlijnde voorwaarden. Essentiele gegevens op ver pakking of in publiciteit dienen ge steld in de taal of talen van het taalgebied waarin het artikel te koop wordt aangeboden De verpakking of verzegeling van produkten moet van die aard zijn dat de inhoud niet onopval lend kan verminderd worden door eventuele bedrieglijke handelingen. Het is verboden produkten te verkopen die later normalerwijze een dienst na verkoop, herstellin gen of onderhoud meebrengen, zonder dat men gewoonlijk en op normale en bevoegde wijze hier voor kan instaan. Wie dergelijke produkten verkoopt mag later nooit de normale dienst na verkoop, de mogelijke 'herstellingen noch het onderhoud weigeren van het door hen verkochte produkt. Dergelijke produkten mogen niet per brief wisseling verkocht worden. De jongere generatie kan zich ui teraard niet de figuur herinneren van wijlen Stephan de Jonghe. Geboren te Kruishoutem in 1902 studeerde Stephan de Jonghe aan de Vrije Normaalschool te Sint- Niklaas, het Conservatorium te Brussel en de Gentse Universiteit, waar hij de diploma's behaalde van onderwijzer, orgelist, leraar in de harmonie en licentiaat in de kunstgeschiedenis en oudheidkun de. Tevens behaalde hij de Ie prijs voor piano. Te Aalst, waar hij aan verschei dene onderwijsinstellingen leraar was, stak hij van wal met zijn befaamde pianorecitals. Maar zijn onverpoosd streven om het muziek leven te Aalst op een hoger peil te brengen kulmineerde in de nieu we koncerten, vanaf 192.6. Kunste naars uit binnen- en buitenland verleenden hieraan hun medewer king. Op muzikaal - pedagogisch terrein verrichtte hij baanbrekend werk met zijn medewerking aan het toen malige N.R.I., inzonderheid aan de Schoolradio, waar hij met sukses bij de jeugd geestdrift verwekte voor de grote komponisten. Met publikaties in «De Standaard»» en de toenmalige tijdschriften zo als «Jong Dietschland»», «Kunst», «Vlaams Opvoedkundig Tijdschrift»» vestigde hij de aandacht op zich door zijn scherpe, verruimende visie op het muziekonderwijs. Stephan de Jonghe overleed onver wachts einde 1933. VOORAL DE JEUGD Ten einde in de geest en het spoor van de promotor van het muziek leven bij de jeugd interesse op to wekken voor de Ars Musica, werd te Affiigem in het kultureel centrum de V.Z.W. Stephan de Jonghe op gericht. De leden - stichters zijn de vol gende Prof. Marcel Boereboom, Tijdens de raadszitting van dins dag II. werd een toelage van 100.000 Fr. goedgekeurd voor een Koning Albert-monument te Aals4. Hiermede wordt ingegaan op een verzoek van vaderlandslieven de organismen. De Volksunie kon zich niet akkoord verklaren met deze toelage, omdat zij voorbe houd maakte betreffende het kul- turele opzet van het initiatief en daarenboven waarborgen wenste inzake de inplanting van het mo nument. Er weze aan herinnerd dat dit ini tiatief dient gezien te worden in het kader van de herdenking van de bevrijding in 1944. DOEL Het doel van de Stephan de Jon- ghestichting is tweeerlei aan de ene kant de jeugd begeleiden en aanzetten tot een intenser muziek beoefening en de begaafde jonge ren moreel en financieel helpen; aan de andere kant alles in het werk stellen wat de groei en de bloei van het muziekleven in het Nederlandstalig landsgedeelte in voor wordt jaarlijks een aanzien lijk bedrag vrijgemaakt. Als eerste belangrijke mani festatie richt de Stephan de Jonghestichting tijdens het komende schooljaar 'n piano wedstrijd in voor jongeren tussen de 15 en de 20 jaar. Een uitgelezen jury zal de proeven beoordelen. De win naars van deze wedstrijd zul len belangrijke geldelijke prij zen toegekend worden, het algemeen en in het Aalsterse in het bijzonder kan bevorderen. Als middelen wil de vereniging o.m. aanwenden het uitreiken van stu diebeurzen, de steun bij aankoop van muziekinstrumenten, het subsi diëren van studiereizen, het uit schrijven van prijsvragen, het in richten van wedstrijden, enz. Hier- Onder een grote toeloop van ken nissen en vrienden werd maandag II. Jozef Bessems ten grave ge dragen. Wijlen Jozef Bessems speelde in het Aalsters maatschap pelijk leven jarenlang een belang rijke rol. Hij was o.m. ere-onder- voorzitter bij de Rechtbank van Koophandel, beheerder van de Ka mer van Koophandel, oud-voorzit ter van de Vlaamse vleugel van het N.C.M.V., ere-voorzitter van het Oavidsfonds Mijlbeek en van de kon. harmonie «Al Groeiend Bloe iend» en van de oud-leerlingenbond van het Sint Maarteninstituut. De Aalsterse gemeenschap verliest in hem een figuur wiens verdiert- sten men zich steeds zal herin neren.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 16