vrouwen kroniek keukengeheimen wat eten we deze week... heerlijk voor de fijnproevers Bescherm de gootsteen verse groenten en fruit op het dagelijks menu tafelklaar cannelloni en ravioli. Aspic Bouquet garni Tomatensoep Kip ES ploegstoffen vamofjex H Nu vers fruit en verse groente volop te krijgen zijn, zuilen deze in het gezin wei op het dagelijks menu voorkomen. Weliswaar is de groente, vooral de bladgroente, aan sterke prijsschommelingen onderhevig; toch is het beter soms iets meer te betalen voor groente die vers is, dan ons te laten verleiden goedkope, verlepte groente te kopen. Wat is namelijk het geval met die verlepte groente Wanneer ze goed gekookt en toebereid is, is ze even smakelijk, horen wij u al in gedachten zeggen. Dat is inderdaad het geval, maar in het laboratorium heeft men proeven genomen en daaruit is gebleken dat verlepte groente of niet vers fruit, bv. bessen, frambozen, kersen, aardbeien, praktisch geen vitamine C bevatten. En u weet toch we! hoe belangrijk vitamine C is voor onze algemene konditie ZONDAG Gevulde eieren met ansjovis Bouillon met kerrie- croutons Duifjes met ananas Gebakken aardappelen Vruchtensalade. MAANDAG Biefstuk Erwtjes en worteltjes Gekookte aardappelen Chocoladegriespudding. DINSDAG Gekookte schelvis Botersaus Gekookte aardappelen Yoghurt met rode bessen. WOENSDAG Varkensgebraad Prinsessebonen Ge kookte aardappelen Vanillevla. DONDERDAG Koud varkensgebraad Gemengde sla Gebakken aardappelen Fruit. VRIJDAG Gebakken tong Frites Rijst met rabarber. ZATERDAG Tessiner aardappelen Kersenpannekoeken. GEVULDE EIEREN MET ANSJOVIS BENODIGD 4 eieren, 50 gr bo'.er, 8 ansjovisjes, peper, zout, kappertjes. BENODIGD Kook de eieren hard (10 minuten), leg ze even in koud water, pel ze, snijd ze in de breedte middendoor en neem de dooiers er uit. Snijd van de halve witten de topjes af zodat ze kunnen staan. Wrijf de eierdooiers volkomen fijn, voeg er langzaam de tot room geroerde boter en de ansjovispuree (gemaakt van zes schoongemaakte ansjovisjes. die door een paardenharen zeef zijn gewreven) bij. Maak op smaak met peper en zout en vul er de haive eiwitten mee. zodanig dat het mengsel er een eind boven uit steekt en de vorm van een heel ei is verkregen. Garneer ze met dunne reepjes van de overige twee ansjovisjes en kappertjes. KERRIECROUTONS VOOR DE BOUILLON Snijd oud wit brood (zonder de korstjes uiteraard) in dobbelste nen. Bak ze in de koekepan in de hete boter, waaraan een royale mespunt kerrie is toegevoegd, on der voortdurend schudden goud bruin. Geef ze afzonderlijk bij bouillon. CHOCOLADE GRIESPUDDING BENODIGD 150 gr. fondant chocolade, V« liter melk, 125 gr. suiker, 25 gr. tapioka, 60 gr. gries- meel. BEREIDING Zet de melk met de suiker en de chocoladerepen op eer, zacht vuurtje en laat de choco- lade smelten. Breng dan de melk aan de kook en stort er, onder aanhoudend roeren, de griesmeel in en de tapioka. Laat dit 15 minuten heel zacht doorkoken. Stort er de massa dan in een met koud water omgespoelde vorm en laat de pudding koud en stijf wor den. Geef er een koude vanillesaus bij. TESSINER AARDAPPELEN BENODIGD per persoon 2 grote aardappelen, boter, zout en geraspte kaas. BEREIDING Schil de aardap pelen, was ze en snijd ze met een kartelmes licht in. Bestrijk de aard appelen nu rondom met tot room geroerde boter, strooi er wat zout op, schik ze op een beboterd bak blik en bak ze in een matig warme oven gaar. Bedruip ze van tijd tot tijd nog met wat gesmolten boter. Bestrooi ze, als ze bijna gaar zijn (na 20 minuten) met een dikke laag geraspte kaas; laat deze in de oven langzaam smelten, laat er een mooi goudgeeld korstje opkomen en dien ze heet uit de oven op. KOMMif WIJ Aspic is heldere, iets zure, goed op smaak afgemaakte bouillon, die met behulp van gelatine na afkoe ling stijf wordt. De bouillon die ervoor gebruikt wordt kan van mager vlees, al of niet met benen, van bouillonblokjes maar ook van vis getrokken wor den. Wel dient deze bouillon, wan neer ze nog warm is, te sterk ge kruid te smaken; de aspic wordt immers koud gegeten en dan is de smaak altijd minder sterk. Men kan lichte en donkere aspic maken. Aan de donkere voegt men dan wat extra aroma of het bru.ne deel van een restje saus toe. Aspic van visbouillon is vanzelfsprekend al tijd licht van kleur. Aspic gebruikt men om de ge rechten een glanzend laagje te ge ven en tevens worden ze ermee voor uitdrogen behoed. Klein ge sneden of gehakte aspic dient ter garnering en tevens als smaakge- vend bestanddeel. Men kan de stijf geworden aspic in een spuitzak doen (met grof spuitmondje) en dan op de schotel spuiten. Een mooier resultaat verkrijgt men echter wanneer men de aspic met twee messen zo klein mogelijk snijdt en de stukjes met een lepel op de schotel legt. Een eenvoudige aspic maakt men van BENODIGD 55 gr. gelatine, 1,25 liter bouillon (van vlees zonder vet getrokken of van bouillontablet ten), 2 dl rode wijn, 0,5 dl citroen sap. BEREIDING Week de gelatine blaadjes in koud water. Vermeng de bouillon met de rode wijn en het citroensap. Neem hiervan twee kopjes af, breng dit aan de kook en roer van het vuur af de goed uitgeknepen gelatine er door. Roer dit door het overige bouillonmeng sel. sausen, stoofpotten en vleesge rechten juist dat zo begeerde exo tische tintje. Het samenstellen van een bouquet garni kan geen moei lijkheden opleveren, het bestaat uit een takje peterselie, een takje tijm en een laurierblad, dat samenge bonden aan het oor van de pan wordt opgehangen en voor het op dienen uit de pan wordt gevist. Desgewenst kan men het boeke.je uitbreiden met alle kruiden die kunnen meekoken, zoals anijs, dragon, rozemarijn, venkel, basili cum en lavas. U kunt ook de krui den opgesloten in een thee-ei in de pan leggen. Een bouquet garni in gedroogde toes'.and kan men nu ook kent cn klaar kopen. Het zijn buideltjes van neteldoek die gevuld zijn met een mengsel van laurierblad, pe terselie, selderijblad en tijm. Het heeft voldoende kracht om een gerecht voor 6 a 8 personen een geurig aksent te verlenen Al kunnen we het gehele jaar door tomatensoep eten door ge bruik te maken van doosjes toma tenpuree, er gaat toch niets boven een soep van verse tomaten Ge lukkig breekt de tijd nu weer aan dat deze vruchten goedkoop ge noeg zijn om ze daarvoor te ge bruiken. Legt u dan, juist voor het opdienen, eens wat reepjes verse groene paprika in de soep. Uw geliefde tomatensoep krijgt dan een heerlijk fris smaakje en het is weer eens wat anders, ook het zicht. Kip smaakt altijd even lekker, hoe ze ook klaargemaakt wordt. Een malse jonge kip gebraden, gebakken of gegrilleerd behoort tot de uitgezochte gerechten waar iedereen van smult. U koopt vanzelfsprekend een kip die kant en klaar is om toebereid te worden geplukt en uitgehaald, zodat u ze alleen nog maar even behoeft te flamberen, met een schone doek af te wrijven en te barderen, op te zetten of in stuk ken te snijden, al naar het door u gekozen recept. Als de kip gebardeerd moet worden, neemt u daarvoor door regen spek, dat u in heel dunne plakjes laat snijden. Gevulde kip wordt met een dun touwtje of eèn stevige draad bijeen gehouden; de openingen van het vel naait u met een grove steek dicht, zodat de vulling goed op haar plaats blijft zitten en de geur behouden blijft. Tevens wordt hier door de kip in haar oorspronkelijke vorm teruggebracht. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige ploegcollectie bij U i huis. In onze moderne keuken werken we graag met oude kruiden. Im mers, het vanouds gekende «bou quet garni# geeft aan onze soepen, Om in de gootsteen te grote krimp- en uitzetspanningen en daar door beschadiging van graniet of tegeltjes te vermijden, moet men de gekookte aardappelen nimmer rechtstreeks erin afgieten. Het is beter het kokende vocht in een kom of wasbak met koud water te doen stromen en het eerst dan weg te spoelen. Heet en zout water schijnt zeer nadelig te zijn voor graniet. Deze manier van afgieten heeft bovendien het voor deel dat, moest het deksel los- glippen, de gekookte aardappelen tenminste niet zo in de gootsteen rollen.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 7