DE GAZET VAN AALST Het AARDGAS binnen enkele dagen bij U thuisl MS-) I Ook vleeshouwers (en bakkers, en meikhandelaars) hebben rechtop vacantia AALST DRINKT... MINDER Naar betere regeling van vacantiesysteem in Aalsters slachthuis Be tewerkstelling in de agglomeratie Diefstallen in Aalsterse grootwaren huizen en zaterdagmarkt hoger dan eidersP 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 32 Zaterdag 16 augustus 1969 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.1a Na een hete vacantieperiode BLIJKBAAR is niet iedereen ervan overtuigd dat in deze tijd de vacantie een sociale verworvenheid voor iedereen moet zijn. Dit betekent bv. dat de goede gemeenschap ervan opkijkt als men in een bepaalde beroepssektor wiens belangrijkheid men vooral ervaart in tijden van nood, dus meer bepaald de vleeshouwers, bakkers, melkhandelaars om niet te spreken van de landbouwers ook wil gaan breken met de dagelijkse sleur en slenter en het vacantiezonnetje gaat ontdekken. VLEESBEVOORRADING VERLIEP NIET ZO VLOT Meer nog dan vorig jaar. waren tijdens de voorbije weken, meer deuren gesloten van voedingsbe drijven allerhande in de Aalsterse agglomeratie, inzonderheid dan in de stad zelf. En omdat de gemid delde man nu eenmaal ook niet van brood alleen wil leven, trof het hem dat vooral de vleeshouwers er het bijltje voor een korte va cantieperiode hadden bij neerge legd. Volgend jaar vacantieplanning voor de vleeshouwers Personeelstekort in sommige bedrijven Men staat momenteel in het bedrijfsleven, vooral dan in de agglomeratie voor wat ge noemd wordt een ietwat para doxale toestand. Eendeels zijn er de sluitingen van bedrijven en in sommige gevallen personeelsverminde ring. anderzijds hebben enke le andere vrij belangrijke be drijven af te rekenen met een personeels tekort wat alvast voor een bedrijf moeilijkheden oplevert inzake de produktie. VOORAL VROUWELIJK PERSONEEL Vooral het tekort aan vrouwelijk personeel is opvallend. Uit een eer ste weze het vrij oppervlakkig on derzoek zou in elk geval blijken dat gelegenheidsrecrutering van grote Brusselse bedrijven, via te Aalst wonend personeel, een vrij gunstig resultaat kent. Dit wijst duidelijk op een mentaliteit die niet afwij zend staat, wel tegendeel tegen het pendelen naar Brussel, waar door de plaatselijke arbeidsmarkt ten nadele van de eigen bedrij ven verder afgeroomd wordt. Het Aktiekomitee voor Ekonomi- sche Expansie houdt zich momen teel bezig met het personeelste kort voor sommige bedrijven in het Aalsterse. Brouwerijdirekteuren r 1969 evenaart niet de naoorlogse topjaren Het moet zijn dat van de meer dan tweehonderd vlees houwers uit de omgeving, het grootste gedeelte het voor nemen koestert zich dezelfde rechten toe te eigenen als het merendeel der werkende Belgen en men de volgende jaren naar een serieuze va kantieplanning gaat. Van een eigenlijke onder linge planning was er ditmaal nog niet veel te bespeuren. Maar het luidt in wat men ook reeds kan noemen «syn- dikale middens van de vlees houwers dat men er ernstig werk gaat van maken. Daar komt bij dat de vacantie planning van vleeshouwers mede afhankelijk is van de slachthuizen, die ook dit jaar hun poorten heb ben gesloten. Dit vacantiesysteem van de slachthuizen, met inbegrip van dit van vleeshouwers waarvan de meeste koelinstallaties amper vol staan voor het konserveren van vers vlees over een maximum perio- de van veertien dagen. Het huidig sluitingssysteem van de slachthuizen ook te Aalst is voor sommige vleeshouwers bijna «katastrofaal» geweest. De be voorrading verliep uiteraard niet vlot en sommigen hebben beroep moeten doen op private slacht huizen in de streek. SPREIDING Het luidt dat men in het mid deleeuwse Aalsterse slachthuis let terlijk van de nood een deugd heeft gemaakt en in de vacantie periode is overgegaan tot «nood- slachtingen». Het Syndikaat van de Vlees houwers van Aalst en Omliggende heeft de ganse aangelegenheid van een verantwoorde vacantiesprei- ding besproken. Voorgesteld zou worden dat volgend jaar alvast het slachthuis te Aalst de veertien daagse sluiting zou spreiden, via een week in juli en een week in augustus. De vleeshouwers zou den hierop kunnen inhaken, wat betekent dat een men fraktie va cantie zou kunnen nemen in juli een andere in augustus. Op deze wijze zullen de vleeshouwers een betere werkverdeling kunnen re gelen kortom aan de improvisatie ten bate van hun zelf van het klienteel een einde komen. In elk geval geleidelijk zal men er moe ten aan gewennen dat en de vlees houwer en de bakker en de melk venter en noem maar op dezelfde kansen krijgt als het merendeel van de bevolking. De recente hoge warmtetem- peraturen en de toevallig daar mede gepaard gaande vacan tieperiode hebben het bierver- bruik minder in de hand ge werkt dan men op het eerste zicht geneigd is te denken. De naoorlogse topjaren 1947 1948, 1959 zijn in elk geval dit jaar niet geevenaard. Dit zijn de indrukken van de dlrekteurs van de Aalsterse brouwerijen, waarvan de «produkten» dan toch in het ganse land nog steeds een zeer voortreffelijke reputatie hebben. 55 FRISDRANKJES Vooreerst aldus een brouwerij- direkteur is het een legende alsof de Belgen de felste bierverbruikers zouden zijn, als dusdanig staan zij pas de 3e geklasseerd wat niet temin geen te versmaden rekord is. Maar er wordt, zoals overigens reeds bekend heel wat minder bier gedronken 55 van het drank verbruik heeft betrekking op li monade en andere frisdrankjes. De stijging van het drank- verbruik tijdens de recente warmeperiode bedroeg 1.25 in tegenstelling met vroegere gelijkaardige perio des toen de stijging tot 1,75 bedroeg. Overigens dat het bierverbruik in ons land is verminderd moge blijken uit het feit dat van 135 I per kop en per jaar, men thans teruggeko men is tot 110 I. SLUITING GROTE FABRIEKEN Het drank en inzonderheid bierverbruik te Aalst zelve wordt steeds volgens een brouwerijdirekteur nadelig be invloed door de sluiting van tal van grote fabrieken tij dens de laatste jaren, en de niet verminderde forenzen naar de hoofdstad Deze indrukken stemden over een met een ander gesprekpartner eveneens direkteur van een andere ""O brouwerij. Deze was o.m. van oor deel dat de prijzen die in sommi ge gelegenheden aan de kust wor den toegepast het drankverbruik van de gemiddelde man beperken. Als voorbeeld citeerde hij de ta rieven toegepast in een drankge legenheid aan de kust waar men 35 fr vroeg voor een demokratisch (Aalsters) biertje en een watertje weliswaar drinkgeld inbegrepen. Ook hier werd beklemtoond dat 1969 in tegenstelling met wat men zou veronderstellen geen topjaar is geweest voor de brouwerijen. Inmiddels geen nood: de brouwerijen in de streek in vesteren verder voor het mo dernizeren en blijven stabiele bedrijven inzake plaatselijke werkgelegenheid Alvast in een grootwarenhuis te Aalst zou het aantal diefstallen relatief hoger liggen dan in een gelijkaardig bedrijf in de grootstad. In dit verband wordt ook gesignaleerd dat men de laatste maan den ook op de zaterdagmarkt een stijgend aantal „verdwijnin gen.. in goederen heeft vastgesteld. Inmiddels zal de zware veroordeling wegens diefstal voor een vrouw mogelijke -liefhebbers» tot voorzichtigheid kunnen aan- manen. Ook dit nog: Men heeft kunnen vaststellen dat beroepsdieven of dieveggen doorgaans niet in het bezit zijn van hun identiteits kaart. Gelegenheidsdieven of dieveggen en kleptomanen wel. zie in dit nummer pag. 3

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1