DE GAZET VA ALST De bonte wereld van het ps verenigingsleven in de Dirk Martensstede binnen enkele dawn bij II thuis! Stijn Streuvels herdenking Veel meer dar» 120 groe peringen allerhande. 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 33 Zaterdag 23 augustus 1969 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.IA Met méér dan veertig kulturele verenigingen méér dan vijftig sportveren'gingen, bijna dertig jeugdgroeperingen, in totaal om en bij de honderd twintig moeten de Aalstenaars eigenlijk niet jammeren. Elke geboren of genationaliseerde Ajuin heeft ruimschoots de keuze over om toe te treden tot een vereniging naar gelang van zijn opvatting, belangstellingsfeer! Honderd twintig verenigingen. Maar daarmede is de reeks eigenlijk niet af De opvatting die luidt dat drie Vlamingen in gezelschap onmiddellijk plannen smeden om een vereniging op te richten, wordt alvast te Aalst nog kracht bijgezet, als men weet dat er bij die voormelde honderd twintig verenigingen nog tientallen anderen van diverse slag kunnen ge noteerd worden. Den denke zelf aan de vele beroepsorganisa ties, met eigen «verenig'ngs en gezelschapsleven»), aan vier a vijf min of meer exclusieve clubs, oud-leerlingen bonden, aan ,semi-religieuze organisaties, vriendenkringen van grote bedrij ven om niet te spreke van minder bekende vogelpikmaatschap- pijen en overbekende politieke organisaties en verlengstukken. Het heeft er de schijn van dat men alles samen geteld, wel de tweehonderd benaderd. spektabele duizenden maken zij het grootste gedeelte uit van de «verenigde» Ajuinen. En men zal nu wel stilaan be grijpen waarom een man die aan zijn politieke trekken wil komen zoveel belang moet hechten aan deze verenigingen en zich niet de luxe kan permiteren ze voor het hoofd te stoten... KULTUREEL ERNSTIG EN VROLIJK SPORT HEEFT VOORRANG HET treft in allereerste instantie dat vooral de sportverenigingen aan de hoge kant liggen; heel wat meer dan kulturele en de sterkste aantrekkingskracht uit oefenen op de bevolking. K.SC. Eendracht Aalst F.C. Sportkring Okapi Black Boys Neptu- nus om slechts deze namen te noemen spreken wel een groot deel van de be volking jong en oud aan. Dat is lang niet alles in-, derdaad: Want dan is er ook het Korporatief Sport- verbond met de ploegen Politie, N.V. Friac, N.V. Tupperware, Gilbos, F.F.RT., P.V.B.A. Horn, Gates Rub ber. Endoka. Groen Wit, Immerzeel, St* Martinute, enz. Belangrijk voor wie een inven taris zou willen opmaken van de sportverenigingen: de niet minder dan 10 verschillende biljartver enigingen. overkoepeld door het Biljardverbond van Aalst VAN HENGELAARS TOT GEWICHTHEFFERS De hengelaars zijn ook al niet te verontachtzamen ten Aalsterse stadhuize weet men er over te spreken, want verdedigen hun rechten, belangen en genoegens in resp. de Parkvissers en de Ajuinvissers. Er zijn de bekende handboog maatschappijen, kaatsclubs, schaakklubs, hondenklubs, Turn en Atletiekkringen, terwijl een tennisklubs zich mag verheugen in een groeiende belangstelling; voeg bij dit alles de Verenigde Kracht meters zijnde een vereniging van gewichtheffers, de Judoklub Hira- no Kwai en van recentere datum en een meer moderne en kostelij ker vorm van vrijetijdsbesteding de Aereoklub Aalst, de autosport- bedrijvende Ecurie Bonaparte en in schrille tegenstelling met deze laatste de Denderruiters. Je kan het merken, waarde lezer, een hele, respectabe le lijst die zelf menig «sportman» zal verrast doen opkijken. Tussen de een en de andere sportver eniging is er vanzelfspre kend wel een serieuze men tale afstand als men bv. denkt aan de rustig-denken- de schaakspelers wel wat anders dan «sport» zonder meer en laat ons zeggen de voornoemde gewicht heffers. Maar allen samen, enkele re- Het verenigingsleven in Vlaanderen, van welk niveau ook is niet denkbaar zonder het jaarlijks etentje. Op deze foto kan men voor wie goed toekijkt, een groep Aalstenaars herkennen. Ietwat duidelijker afgelijnd is toch wel het beeld van de kuturele verenigingen; zoals reeds gemeld meer dan veertig, waarvan de to neelgroepen momenteel nog De Catharinisten 't Land van Riem, Sinte Barbara, Taal en Vrij heid, Tijl, De Schakel, Kunst en Vrijheid, Hoger Op en dan de Benjamin van de reeks toneel groepen Pan, met de traditionele fondsen: Davidsfonds, De Rank (dat hier de rol van het Vermey lenfonds vervult), Willemsfonds toch wel de belangrijkste kern uitmaken. Merkwaardig genoeg het Davidsfonds met een afdeling Centrum en een afdeling Mijlbeke een voorbeeld dat thans ook door De Rank wordt gevolgd. Er zijn ook verenigingen met kulturele doelstellingen maar wier a'ktiviteiten willens of nillens meer een nog beperkter groep aanspre ken: De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, de plaatselijke af delingen van de V.T.B., T.C.B.. Stichting de Raet, en dan verder met specifieke lokale aktie Bo- laska, Pro Arte, Muza, Jeugd en Muziek, Kontaktcentrum Mrkis Theodorakis, Fotoclub, Kinova, Daarbij zijn zich de laatste jaren komen voegen verschillende post zegelkringen en ...last but not least het uitzonderlijk gereputeer de koor Cantate Domino: Daarmede is ook de kultu rele kous niet af. Vraag dat maar aan de fanfarevrien den allerhande: Indien onze gegevens juist zijn. en voor wie het nog niet weet in to taal niet minder dan zeven In getal. Even noemen: Al groeiend Bloeiend, Les vrais amis constants, beiden konink lijke Harmonieën, de Fan fare Hand in Hand, de fan fare Kunst en Vermaak, de fanfare Sinte Barbara, de symphonie Door Eendracht Groot, en de Harmonie der Postmannen. DISKRIMINATIE «ZWAKKE GESLACHT» De jeugd heeft de keuze van ca 30 jeugdverenigingen. Daarbij zijn er alvast deze die in minder of meerdere mate een verlengstuk zijn van partijen en politieke ideo logieën C.V.P. jongeren. V.N.J. Blauwvoetbengels, V.N.J. meisjes scharen. Rode Valken, Jong Socia listen, Kommunistische Jeugd van Belgie, P.V.V. jeugd en Vrouwelij ke P.V.V. jeugd. Er zijn dan diegenen die dicht tegen verschillende arbeidsbewe- gingen of syndikale organismen staan als K.A.J. A.B.V.V. kadetten Opvallend groot is het aantal jeugdverenigingen kristelijke orien- tie: Chiro-Jongens en Chiro-Meis- jes, K.S.A. Jong Vlaanderen. V.V.K.S., V.V.K.M., Jong Davids fonds. Slechts een klein aantal van deze dertig verenigingen stoelen niet op filosofische of politieke doelstellingen. Een uitzonderlijke betekenis heeft sedert haar oprichting onge twijfeld de St. Jorisklub gehad die qua aktief aantal leden onge twijfeld de meeste Aa.'sterse jeugd verenigingen of clubs overtrof Tientallen gesprekken met mensen al dan niet be stuursleden uit deze bonte wereld van het Aalsters verenigingsleven. leveren uiteraard geen direkte kon- klusies op, maar wel een reeks bedenkingen die wij ■in een volgende uitgave de lezer presenteren. Of toch: Een voor de hand liggende konklusie: In het Aalsters verenigingsleven, in de domeinen van de sport, kuituur enz. voelen de vrouwen zich nog steeds gediskrimineerd I Of wat had je anders ge dacht? De Rank en het Davidsfonds organiseren in het najaar te Aalst een Stijn Streuvelsherdenking, waarop eminente literatoren de figuur van de zopas overleden Vlaamse auteur zullen belichten. "zie in dit nummer pag. 3

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1