Ook in Aalst ROTARY, AALST... TONEELSTAD het wat het BANK LAMBERT promotor van het financieel onderzoek bezit haar eigen bureau voor internationale financiële studies voor alle inlichtingen wendt U tot de Bank Lambert, molenstraat 54 AALST. TEL. 053/285.20 is 21 AALST is steeds bij uitstek de stad geweest van het liefhebbers toneel. Een liefhebberstoneel waar van het peil meer dan eens het professionele bereikte. Nu nog bestaan er een negental toneelkringen Voor Taal en Vrij heid, 't Land van Riem, De Catha- rinisten, Sinte Barbara, Groep Tijl, Do Schakel, Kunst, Licht en Vrij heid, Hoger op Mijlbeke en de Ben jamin in de reeks... Pan. In de naoorlogse jaren werden c icht, maar inmiddels verdwe nen. het Krisïelijke Volkstoneel en :\o ri '63. De drie oudste toneelgezelschap pen van Aalst zijn wij citeren ze Kaar gelang van hun stichtingsda- turn Voor Taal en Vrijheid (1870), L ..id van Riem (1872), De Ca- n isten (1880). ~De huidige, !ieke voorzitter van De Ca- th u misten deelde ons omtrent zijn .Schap mede wat volgt: «In 1G30 hebben wij de naam en de ak'iv.wifen van de aloude Rederij- kc: cl-.amer De Catharinisten, opge- i icht in 1424, heropgenomen en voortgezet Nadat reeds Voor Taal en Vrij heid, het landjuweel heeft gewon nen, zal dit jaar nog de zeer ak- tieve toneelkring De Schakel-met de opvoering van De Meeuw van Thechov, een komedie in drie be drijven voor het Koninklijk Landju weel mededingen. Wij wensen van harte dat De Schakel erin mag sla gen. De onderlinge waardering en sa menwerking van de plaatselijke to neelkringen leidde herhaaldelijk tot sukses bekroonde toneelprestaties o m. ter gelegenheid van de Ju bileumfeesten van de Aalsterse Brandweer (1876-1951). De nood aan samenwerking had de oprichting van het Aalsters Toneelverbond A.T.V. tot ge volg, dat als bekroning van het to neelseizoen, telkenjare een toneel opvoering verwezenlijkte en waar aan al de plaatselijke gezelschap pen deelnamen. Wie ooit de geschiedenis zou schrijven van het Aalsters liefheb- berstor.eel zal niet genoeg de na druk kunnen leggen op de gemeen schapszin, de belangloze inzet van zovclen. De ouderen zullen daarbij niet zonder weemoed terugdenken aan wijlen Dr. De Gruyter, tijdens de twintiger jaren wiens waarde ring voor het Aalsters lefhebbers- toneel bekend was. Dichter bij ons de onvergetelijke Staf Bruggen en Gaston van der Meulen. Voor een dertigtal jaren werd de toenmalige verouderde stads- schouwburg aan de Hopmarkt af gebroken, Het is sedertdien een lange weg geweestal die tijd heeft men het in deze toneelstad moeten stellen met gelegenheids schouwburgen In het vooruitzicht van een nieuw up-tot-date Kuituurcentrum, waar van mag gehoopt worden dat de afbouw niet te vele jaren zal aan slepen, drukken wij de hoop uit dat de jongere generatie het vaan del zal overnemen. Want niet het minst in het toneel herkent men de ziel van een volk. Het begon in 1905, in de groot stad Cfvcago. Een jong en eenzaam advokaat, Paul Harris, nodigt en kele vrienden tot een samenkc est bij hem thuis. Ze zijn alien van verscheidene afkomst en verschil lend beroep. Maar ze willen elkaar kennen, leren en begrijpen. ramen spreken over hun ervaringen en ver wachtingen, beraden over oude en nieuwe gedachten, elkander helpen in kameraadschap en eerlijkheid Men besluit elke week samen te komen, telkens bij een andere vriend; vandaar de naam Rc Weldra blijkt het eenvoudiger te vergaderen rond een wekelijkse lunch; om minder tijd te verkezen, om de open en hartelijke atmosfeer. Samen rond een tafeltje hetzelfde maal delen is altijd een aangenaam en goed middel geweest om kame raadschap en vertrouwelij! 1 :id te bevorderen. Zo ontstond de eerste Rotary- club in Chicago, nu 64 jaar gele den. sindsdien groeide de Rotary over gans de wereld, in 143 staten. langs 12.000 clubs, met 600.000 leden, die elke week vergaderen. Op deze samenkomsten, betrekke lijk sober en weinig tijdrovend, wordt veelal een spreker uitgeno digd die vertelt over zijn ervarin gen, zijn werk, zijn hobby of zorg. Waar in hét begin de Rotary tot doéj had een kring vrienden te voitneh werd vlug ingezien dat er iefs meer kon en moest gebeuren. üllt D^tftotary-club van een streek ver- enigfvmannen die elk door hun •.vork, in zaken of vrij beroep, een zekere verantwoordelijkheid dra wn. Zodat i lei problemen van streek en gemeenschap ter sprake komen, belicht worden uit zeer ver schillende standpunten; en de wil tot veranderen, tot verbeteren van sommige toestanden zich bijna van zelf opdringt. Zo groeide in de Ro tary de gedachte tot dienen. Niet als een vage leuze, maar uit de ervaring dat wie best zijn taak vervult, wie eerlijk dienstig is aan de anderen, daaruit voldoening en welslagen ontvangt. Kort en Ame rikaans zakelijk He profits most who serves best. De Rotary wil dat men in eigen beroep goed en eerlijk werk levert; ent de waarde van elke arbeid die dienstig is aan de gemeen schap. De Rotary wil beter begrip, meer goede wil en vrede brengen onder alle mensen. In eigen streek, on iks verschillen in ouderdom, mat, levensbeschouwing en Internationaal ook door de ver 'd wijde kameraadschap van zakenlui en vrije beroepen. De Rotary ook wil bijzondere zorg tonen voor de meest weerlo zen van elke samenleving, de ge handicapte kinderen. DE ROTARY-CLUB AALST De Rotary-club van Aalst werd gesticht in 1940. De naamlijst der voorzitters Joseph de Cocqueau des Mottes 1940-1947 en 1950 - 1952 René van Gansberghe 1947- 1950 Raymond de Schaepdrijver 1952 - 1954 Josse van Hamme 1954- 1955

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 21