NOG VOORDELIGER SPAREN depositoboekje Generale Bankmaatschappij Generale Bankmaatschappij de voornaamste Bank van het land 32 aangenaam tijdverdrijf nu ook in het bereik kwam van de gewone man. Benevens de toen gekende vereniging bij Juf. Jeanne op het Esplanadeplein met de meest be kende spelers als de heren H. De Smedt, Schouppe, Van Vaeren- bergh, Van de Winckel, Moyer- soen, enz. werd er in 1927 op de Markt een nieuwe club opgericht onder de naam van Les amis du billard echt Vlaams zoals in Parijs. Eerlijkheidshalve moeten wij er bijvoegen, dat er in 1940 een nieuw geluid weerklonk, na melijk De Biljartvrienden Bij die stichtende leden vinden wij namen als Van der Cruysse. Commeyne, Van Gerven, Delattre. De Strooper, Waeterinckx, Van Dae- le. enz. waarbij weldra andere be kende biljartliefhebbers zich aan sloten. zoals de heren Limbourg. Borms en vooral de heer W. Van den Broeck, de toen rijzende ster en grote tegenstander van de ge vestigde klassespeler H. De Smet. Men mag deze vereniging wer kelijk aanzien als de moederclub van de talrijke maatschappijen, die van dan af in alle wijken van de stad uit de grond rezen. Hier laten wij de namen volgen van de thans bestaande werkende clubs de K.M. De Biljartvrien den. B.C. Palace, A.B.C. Ajuintjes. BC. St Anna, B.C. St. Martinus. B.C. Iwein, B.C. Herleving, B.C. Kromme Stokken, B.C. Krijt op Tijd. B. Onder Ons, Juventus B.C. dus elf in aantal. Daarvan zijn de eerste vijf officieel aangesloten bij de Koninklijke Belgische Biljartbond en kunnen aldus aan officiële kam pioenschappen deelnemen. In al die verenigingen wordt er ononderbroken gespeeld, geoe fend, gematcht en tornooien inge richt. Verder zijn al die clubs nog verenigd in een bond Het Aal- sters Biljartverbond genaamd, dat door een middenkomitee be stuurd wordt, met, als voorzitter, de heer G. De Koninck, en vier le den, namelijk de heren M. De moyer, G. Vergaert, H. Schollaert en H. Schouppe. En om nu nog een blik in het verleden te werpen, vermelden wij hier nog dat bij oorkonde van 5 maart 1952, de Koning aan de «Bil jartvrienden» het voorrecht toeken de de officiële titel van Konink- Ijike Maatschappij in haar schild te mogen voeren. Nog enkele andere belangrijke gebeurtenissen op gebied van bil- jartsport dienen hier aangestipt te worden. Voor de eerste maal in onze ge schiedenis wordt er een biljarttor- nooi ingericht in de feestzaal van het stadhuis op donderdag 26 april 1956 ter gelegenheid van de in huldiging van een nieuw matchbil jart, tussen de twee wereldkam pioenen René Vingerhoedt en Jos Vervest. Het sukses was reusach tig, de zaal was te klein. De leiders van de K.B.B.B. waren zodanig opgetogen over die onver wachte en feilloze inrichting, dat aan de inrichtende club De Bil jartvrienden de toelating werd verleend het officieel kampioen schap van België Ere-klasse 47-2 in dezelfde zaal te organiseren. Stel u voor wat een reusachtige onderneming, maar De Biljart vrienden na rijp overleg en lang durige onderhandelingen, besloten het voorstel te aanvaarden. Onder de kundige leiding van de heer W. Van den Broeck, voorzitter, geflan keerd door een toegewijde en on vermoeibare sekretaris en een gan se ploeg leden van de club, werd er weken gewerkt en alles tot een goed einde gebracht. 't Waren onvergetelijke dagen en het werd een schitterend kampioen schap, gespeeld op 6, 7, 8 en 9 de cember tussen de acht grootste kampioenen van ons land en ge wonnen door de Luikenaar Laurent Boulanger. Het is onze plicht hierbij te ver melden, dat dit alles slechts mo gelijk werd gemaakt door de on misbare maar welwillende mede werking van de heer Gustaaf De Stobbeleir, toen Senator en dd. Burgemeester van Aalst, die aan de organisatoren de volledige me dewerking van het stadsbestuur had verleend. Alles was wondergoed afgelopen maar men vraagt zich af waar de mannen van de Biljartvrienden de moed vandaan hebben gehaald om in 1960 nogmaals zo een kolos sale taak op hun schouders te la den. En toch zij deden het. Het of- ficeel kampioenschap van België ere-klasse overband werd er in dezelfde feestzaal gespeeld en dit maal gewonnen door E. Wafflard vóór Boulanger, Vingerhoedt, Ceu- lemans, enz. Onder de Biljartvrienden die zich bij al die grootse vertoningen bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt, staan er enkele namen in de annalen vermeld, die mogen ont houden blijven, zo b.v. de heren J. Strens, Et. Van Hauwermeiren, H. Schollaert en vooral de gebroe ders Gustaaf en Alfons Frangois, die dan, belangloos bergen werk hebben verzet. En nu rijst de vraag Biljart vrienden wanneer komt er nog eens een nieuwe uitgav Om nu te bewijzen, dat de offi ciële instanties ook soms aan ver dienstelijke sportmannen denken, herinneren wij er hier nog aan, dat op 21 mei 1960 aan de heren A. Van de Sompel, W. Van den Broeck, Jean Limbourg en Jos Strens, door de Koning de Zilveren Medalje in de Kroonorde, voor sportverdienste, werd toegekend. Maar de biljartbedrijvigheid in Aalst staat niet stil. Het midden komitee van 't Biljartverbond heeft zijn jaarlijks tornooi voor de Be ker van de Stad waaraan al de clubs van de stad deelnemen met man en macht, zodat de bijval van jaar tot jaar nog toeneemt. Onder de voornaamste tornooien door de clubs afzonderlijk en ei genmachtig ingericht, dienen ver meld de Beker Uvin bij de B.C. St. Anna ter gedachtenis aan hun betreurde voorzitter, de heer Uvin dan de wisselbeker De Buck welke bij B.C. Ajuintjes gespeeld wordt. Vervolgens nog het belangrijk tornooi Wisselbeker R. Vergey- len dat gespeeld wordt bij de Biljartvrienden onder de regle menten van de K.B.B.B. en dus open staat voor alle leden van de K.B.B.B. 2e en 3e klasse kader 35- 2. Het is dan ook niet te verwon deren, dat de biljartsport in Aalst reeds grote uitbreiding genomen heeft. Vroeger kon men de voor aanstaande spelers tellen op de vingers van één hand, nu evolue ren er tientallen in onze talrijke verenigingen. Wij zullen er een twintigtal noemen en beginnen met de oudsgekende W. Van den Broeck (natuurlijk). R. Temmerman, U. Caeylde, J De Vriendt, A. Francois. P. Corthals. M. De Mo yer, A. Buys, P. De Cock. Schol laert H-, J. Kerkvliet, R. Keppens, Fr. De Ridder, G. Vergaert, Fr. De Backer, Th. Van de Velde, Fr. Pfaff, P Van de Velde, P. Geeroms enz. De voornaamste houden wij af zonderlijk de 18-jarige Marc Van der Spiegel, de grote revelatie van de laatste tijd, die als een raket reeds opgeklommen is tot de hooa- ste^klasse van het land. ere-klas se matchblijart 47-2. een tweede Ludo Delis zou men bijna durven zeggen. Zal hij volharden in deze blik semsnelle opgang Alles lacht hem toe, eigen biljart, omringd door zorgzame ouders en toege wijde vrienden en onderricht bij de grootste meesters van 't land. Wij wensen het hem van harte. Blijft hij de vlijtige, nederige jon gen. die hij nu is. dan wacht hem zeker een roemrijke en schitteren de toekomst Wij eindigen met een oproep tot de jeugd. Verlangt u sport te be oefenen, beschikt u over middelen en vrije tijd, leert dan het biljart spel, sluit u aan bij een der tal rijke stedelijke verenigingen. Men zal er u met liefde inwijden in dit edele en fijnzinnige spel. waarin hand en geest een even grote rol vervullen, zodat men het zelfs eer der biljartkunst dan biljart spel zou mogen noemen. Het verschaft aan de beoefenaars een ongekend genoegen, men is nooit volleerd en men kan er tot in ver gevorderde leeftijd een gezonde en aangename verpozing in vinden. Freddy, tot 3,75 rente, dank zij de getrouwheidspremie. 5.000 F rente vrij van belastingen. gemakkelijk beschikbaar geld, beveiligd tegen diefstal en verlies. J automatische verdubbeld kapitaal - verzekering. in uw onmiddellijke omgeving Aalst Zetelagentschap, Nieuwstraat, 20 Aalst Mijlbeek, Moorselbaan,162 Aalst Rond Punt, Parklaan,26 A Aalst St.Anna,St.Annalaan,70 053/259.01-279.31 053/278.19 053/ 294.54 053/ 254.65

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 32