DE GAZET VAN AALST De Canadezen te Aalst Nieuwe Aalsterse Schepen van Volksgezondheid en Burgerlijke Stand: Oprichting van raad van gepensioneerden De shopping center Sarma te Erembodegem Geen in of uitrit langs de Villalaan Kerstdag en Eindejaar: 25 JAAR GELEDEN Oe toestand op het stedelijk kerkhof 6 Fr. het nummer 25ste jaargang Nr. 51 Zaterdag 27 december 19691 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 De h. Henri Van der Veken die zou leiden tussen de vier bestaan- enkele weken geleden de h. L. van Sinay als Schepen van Volksge zondheid en Burgerlijke Stand op volgde heeft thans een plan klaar strekkende tot de oprich ting van een raad van gepensio neerden voor de stad Aalst, wat tot een intensere samenwerking Sinds geruime tijd had de NV Sarma een principiële bouwaan- vraag ingediend voor het oprich ten van een winkelcentrum in de nabihHd van de verkeerswisse laar van de autoweg Brussel-Oos- tende op het grondgebied Erem bodegem. Naar wij vernemen heeft volks vertegenwoordiger D'Haeseleer thans vanwege de Minister van Openbare Werken bericht ontvan gen waarin gemeld wordt dat een gunstig advies mag worden ge geven onder voorwaarde nochtans dat de in- en uitrit zou gebeuren langs de splitsing van de steenweg op Ninove en de vroegere steen weg Aalst-Geraardsbergen. Ingevolge deze ministeriele be slissing zal er dus geen in- of uit rit komen langs de Villalaan, wat voor de bewoners van deze laan zeker geruststellend nieuws is- AAN ALLEN PRETTIGE EINDEJAARSFEESTEN EN VEEL LEVENSVREUGDE IN 1970 de bonden ten aanzien van de be langen van deze mensen- Aanvang januari zal een eerste vergadering gehouden worden waarop dit plan uitvoerig zal uit eengezet worden- Het zou in de bedoeling liggen van Schepen van der Veken een definitief einde te maken aan be paalde toestanden op het stede lijk kerkhof die in het verleden reeds herhaaldelijk aanleiding wa- ten tot gegronde klachten. Heden zaterdag zal een werk groep de toestand ter plaatse nader onderzoeken. In dit verband wordt ook gewezen op het tekort aan personeel en sommige ver ouderde werkmethodes. WANNEER in december '44 de eindejaarsdagen naderen flak kert het feestroes terug op zoals tijdens de eerste weken na de bevrijding: De dancings kennen een ongewone toeloop met Britse en Cana dese soldaten in het middenpunt der belangstelling Vooral de Canadese soldaten zijn «in» tijdens die weken. Hon derden Aalsterse gezinnen hebben «hun» Canadees, ook en niet het minst omdat hij dan de leverancier is, al dan niet in klinkende munt te vereffenen, van al wat de Aalstenaars vier jaar lang heb ben moeten ontberen. FEESTROES Deze Canadezen voelen zich in de Ajuinstede uitermate goed. Zij behoren tot het legerkorps dat tijdens deze barre winter in Zuid- Nederland is vastgelopen op de Duitse weerstand. Daarenboven kunnen zij zich verheugen In de amoureuze interesse van menige Aalsterse jonge schone. Zij genie ten alle voorrechten van de be vrijders. Op een ogenblik dat namen als Houffalize, Malmedy en Baste naken in/ de geallieerde legerbe- richten een tragische weerklank hebben dat honderden en honder den Aalstenaars nog in Duits land vertoeven, dat het dagelijks rantsoen weliswaar reeds be hoorlijk is, maar de bevoorrading te wensen overlaa', vinden som migen dit feestroes wat al te bar. Men verwijst te Aalst naar een be slissing van de gouverneur van West Vlaanderen die zijn provin ciegenoten heeft aangemaand te bedenken dat de oorlog nog niet gedaan is en dat het niet passend is zich aan «uitspattingen» het woord staat er over te leveren maar Oost-Vlaanderen en voor al Aalst is niet West-Vlaanderen. Aalst heeft einde '44 alle ken merken van een grote garnizoen- stad. MOORD De eerste memorabele bevrij- dingsweken zijn achter de rug, er zijn «in naam van de weerstand» enkele moorden gebeurd in de streek waar mede dan achteraf blijkt dat het «beslissingen» zijn getroffen «en petit comité». De moord op de onderwijzer Herman Vos heeft bij de brave man van de straat een diepe indruk gela ten. Wie de moed heeft het pu bliek te zeggen wordt niet meer onmiddellijk voor inciviek uitge scholden: Herman Vos is een on derwijzer van het Sint Maarten kollege, tijdens de oorlog bedrij vig in Vlaamse kinderzegen, "een vooroorlogse organisatie. Hij is het type van de Vlaamse school meester, onbaatzuchtig en vader van een groot gezin. Op een nacht wordt hij uit zijn huis aan de As serendries ontvoerd en nabij het kerkhof te Haaltert neergeschoten Ternauwernood ontsnapt een andere Aalsterse figuur. Later als de bevrijdingsmoerle- meie voorbij is zal het gerecht de zaak Herman Vos onderzoeken en een proces tegen de daders zal volgen. Aalst heeft in die tijd een biezondere reputatie en in de maanden na nieuwjaar '45 zal die reputatie door allerlei gebeur tenissen, nasleep van de oorlog, nog kracht worden bijgezet. Maar de man van de straat, de kleine man heeft wel vele zor gen tijdens die eerste bevrijdings maanden. Er is de felle kolen- schaarste. Op Kerstavond '44 wordt een groep Mijlbeekse moeders en vaders verrast op het ogenblik dat zij in het ran geerstation van Kerrebroek een kolenwagon trachten open te breken. De bewakers Engelse soldaten laten de MijJbekenaars vrij uit gaan. Een van de vrouwen in blijde verwachting mag zelf het ontvreemdde kolenzakje be houden. SPIONNEN Er wordt anders nogal «gewoe kerd» met die kolen. Enkele le veranciers tegen hoge prijzen zijn gevestigd te Nederbrakel; Zuid-Oostvlaamse mijnwerkers die wekelijks vanuit de Borinage we kelijks een karrevracht aanvoe ren overdekt met de dennebomen. Het autotransport is aan li- cencies onderwerpen. Maar men is karig met de benzinebonnetjes Het komt er dus op aan goede relaties te hebben met geallieerde soldaten en dan blijken weeral de Canadezen, meer dan de- En gelsen gewiekste zakenlui. Einde '44 kan de Aalsterse Bur gerlijke Stand vaststellen dat het aantal overlijdens in dit jaar aan zienlijk gestegen is in vergelijking met vorig jaar. Vooral ouden van dagen zijn de dodelijke" slachtoffers van de mizerie van de laatste oorlogsmaanden. Want zelf geneesmiddelen zijn nog na de bevrijding, of vooral na de be vrijding het voorwerp van woeke- raars-op-niveau. En de gealieerde reserves ter zake zijn tijdens en kele weken precies te Aalst opge stapeld. Ofschoon de pers nog gecensu reerd wordt door de «Civil Af fairs» en derhalve weinig beren- ten omtrent de Slag in de Arden nen verschijnen verwekt het Von Runstedt-offensief rond de Kerst dagen toch wel enige paniek. De geallieerde militaire kontrole is plotseling enorm verscherpt. Da genlang wordt aan de belangrijk ste uitvalswegen rond Aalst, in de nabijheid van de Denderbrug- gen alle burgerlijke voertuigen grondig onderzocht en de ide-'; tei'skaarten gekrontroleerd. Vrijge laten «incivieken» worden dan vooral door de Rijkswacht en de politie in 't oog gehouden. Op Kerstavond wordt de En gelse overheid te Aalst ge waarschuwd dat in de nabij heid van het stadspark een tweetal vreemdelingen ver toeven van wie verondersteld wordt dat het Duitse spions zijn. Een groep Engelse militairen worden erop afgestuurd. Zij slagen er in de «spions» bij de lurven te vatten. Maar t blijkt dat men met 'n twee tal Osbroekstropers te maken heeft. De twee gestroopte hazen worden ditmaal ,'n be slag genomen. V 2. Tussen Kermis en Eindejaars- avond wordt ook Zuid-Oost Vlaan deren het mikpunt van de Duitse vergeldingswapens de fameuze V 2. Er komen er terecht o.m. op de Boechoutberg en op zondag 31 december in de nabijheid van het klooster te Erpe. Menig gezin ge bruikt- terug de kelder als slaap plaats. Op Nieuwjaarsdag '45 ver schijnt voor de laatste maal een Duits jachtvliegtuig laagvliegend boven het Aalsterse Het luchtaf weergeschut haalt het toestel ne der. Het valt te pletter in hfet grensgebied Aalst-Moorsel. De jonge amper drieëntwintigjarige pi loot komt om het leven. Te Aalst hebben voor het laatst de oorlogssirenen geloeid. Clk.

De Gazet van Aalst | 1969 | | pagina 1