TRÖUWEM !N B.T.W.JAAR '71 JSt Nieuwerkerken schafte belasting af op „huweiijkspraal" en presenteert een sigaartje en snoeperijen aan bruidspaar en gezelschap ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD DE GAZET NEC SPE. NEC MËm 27e jaargang nr 17 Zaterdag 24 april 1971 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 9300 AALST Tel. 241.14 6,50 fr het nummer Of er ergens een behoorlijk vade-mecum bestaat voor toe komstige bruidspaartjes dat hun precies informeert om trent alle materiele dat be tekent ook en vooral financië le aspekten van het over stappen naar die levensperio de door weleer Vondel zo poëtisch bezongen? Ach, een aantal welbedacht geschreven brochuurtjes met veel «adviezen» omtrent de wooninrichting, keuze van huishoudelijke apparaten, de geschenkenlijstjes, de ver plichtingen allerhande op het stuk van «protokol», met toe maatjes over royale of min der royale recepties, de ei genlijke huwelijksdis en dan «wenken» voor huwelijksrei zen tot en met ja toch ook dat één pagina, be vatten de een harten-is-troef- attenties tijdens de witte broodsweken. Het budgeteren van de ganse huwelijksdag en inrichting van het nieuwe «huishouden» Ach, een edi tie anno 1968. MATERIELE BESLOMMERINGEN WEGEN JAMMER GENOEG DOOR WIE verloofd en (of) smoorlijk verliefd als bruidspaar voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand staat, is bijna toe aan het einde van een reeks voorbereidin gen waarmede elkeen is vertrouwd die niet de voorkeur heeft gegeven aan een rustig of onrustig vrijge- zellenleven. Die voorbereidingen liggen ech ter zo overwegend op het mate riele vlak dat zelf het meest non- konformistische paartje daaraan niet ontsnapt, de felste kontestan- ten niet ontkomen aan de door hun «verfoeide konsumptiemaat- schappij anno B.T.W. jaar 1971. Jong toekomstig bruids paartje unaniem: «Wij hebben ver- lovingskursussen gevolgd en wat al meer dan ons als katolieken voorbereid op de betekenis van het huwelijk. Zeer positief. Maar per slot van rekening wordt je zo danig gekonfronteerd met allerlei andere, materiele aspekten dat je er gewoon de tellen bij verliest. Hij «Wij treffen het Wij von den vrij vlug voorlopig, want we hopen over enkele jaren te kun nen bouwen een appartement. Maar een vriend die over enkele weken in het huwelijksbootje stapt heeft sedert weken als belangrijk- DE gemeente Nieuwerkerken schafte per 1 januari II. de belastin gen af op de huweiijkspraal ofte huwelijksluister. Men betaalt er nu de onvermijdelijke taxen voor uittreksels aller hande als bv. van een geboorteakte, een bewijs van «inwoning» en desgevallend voor de trouwlustigen, beneden de 25 jaar, een uit treksel van een overlijdensakte van vader of moeder. En geen huwelijkspremie, vroegen wij de ambtenaar op het ge meentehuis? Nee, dat niet. Wat er in feite op neer komt dat men met het ene hand niet geeft wat men met het andere reeds gevor derd heeft. We) een sigaar, een sigaret, wat lekkere snoeperij voor bruiden bruidegom, getuigen en andere verwanten. Al dan niet geinspireerd door het Belgisch grondwetsartikel dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet, hebben de nieuwe vroede vade ren van deze gemeente geoordeeld dat de wettelijke huwelijksfor- maiiteiten voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, niet langer meer een statusaffaire mochten zijn. ste zorg: Hier te Aalst aan een min of meer behoorlijke huurprijs niet meer dan 3000 fr een appar tement te vinden. Misschien is hij te kieskeurig, maar ik geloof dat het vinden van een eigen «nestje» (Zij lacht ietwat verlegen) voor jong gehuwden wel een probleem is. Je kan bezwaarlijk maanden vooraf huren. Alleen reeds in de streek ook dit jaar enkele duizenden jonge paartjes die bij voorkeur trouwen tussen april en juli. Te Aalst voor al in de weken die aan de lokale verlofdagen voorafgaan. Dachten wij op basis van eigen herinneringen: Tja, er komt wel wat bij kijken: Opvallende repliek van de mees te ouders die men als volgt kan bondig formuleren «Ja, maar zij willen ook van in 't begin alles... Modern interieur met direkt een T.V. een auto. Wij in onze tijd. En dan een huwelijksreis naar Marokko, naar Spanje, naar wij weten niet waar. Inderdaad: Het was ons bekend, een halve eeuw geleden was de eendags-huwelijksreis in Vlaande ren: Antwerpen, heen en terug met enkele uren verliefd pleisteren op St. Annaplage en een etentje in een toendertijd gezellig Sinjo- renrestaurantje. IN PASTORIJEN EN GEMEENTEHUIZEN Na enkele gesprekken met jon ge verloofden die eerlang voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand en de Pastoor staan, merk waardig dat zij vooral jammerden over de «tarieven». Alvast dit Voor de huwelijks plechtigheden in de kerk eenzelfde tarief in het bisdom Om 9 u 1000 fr - 9u30 1.500 fr - 10 u 2000 fr - 10u30 - 3000 fr - 11 u en later (ook in de namiddag) 5000 fr. Telkens drie priesters met de zelfde gewaden hier bij ons, zei een pastoor uit een randgemeente. Voor niemand onderscheid. Tapij ten moeten ze elders huren. Ze kunnen natuurlijk ook gratis trouwen om 7 of 8 u bv. Als dat wel eens gebeurd heeft het in de meeste gevallen weinig of niets te maken met de tarieven. Want de misdienaars of de koster ontvangen dan doorgaans vanwe ge het ganse gezelschap meer dan eens het bedrag van een tarief van een Mis om 9u30. Elders in sommige parochies in de streek houdt de pastoor er om praktische redenen de hand aan dat de tapijten worden ter be schikking gesteld, mits een kleine huurprijs door de «Kerkfabriek» zelf. «Maar ik raad hun het gebruik van tapijten af. Maar nee, door gaans wil de jongen dat zijn jon ge bruid niet over de blote kerk vloer loopt». Burgerlijke Stand van de stad Aalst Pro Deo trouwen zater dag om 9 u. En dan vanaf 9u30 800 fr - om 10 u 1000 fr - om 10u30 1400 om 11 u 1700 fr. Supplement voor een «markies» 350 fr. Stemmige muziek voor iedereen. Te Erembodegem Pro Deo - dinsdagvoormiddag Maar dan trouwt er vrijwel niemand. De gemeentelijke belasting op de huweiijkspraal 9u30 200 fr - 10 u 350 fr - 10u30 500 fr - 11 u 750 fr. Lede is meer tegemoetkomend: 9 u 60 fr - 9u30 100 fr - 10 u 200 10u30 300 fr - 11 u 400 fr. Huwelijkspremies Ja, maar die zijn gekoppeld aan de verplichting van voorhuwelijkssparen. Hoeveel? Zou ik moeten uitzoeken. Maar alleszins beneden de 1.000 fr. Met Nieuwerkerken is Erpe een van de weinige omliggende ge meenten die de jonggehuwden niet supplementair belasten omwille van de keuze van het uur dat zij elkaar het naar men mag veron derstellen en hopen het eeuwige jawoord toedienen. Natuurlijk ook te Erpe wel de verplichting van zegels en expeditierecht, resp. 60 en 30 fr. Een bagatel, mijnheer, zegt men er. Maar niet zoals te Aalst of elders. In een Brabants dorp heeft on langs een paartje besloten liefst met een oude boerekar, getrokken door twee paarden en versierd met veel hippe motieven en bloe men, gevolgd door de «suite» zich ter kerke te begeven. Kan je bezwaarlijk doen in de verstedelijkte Aalsterse agglome ratie: Vroegen wij aan taxivoer ders de tarieven om en bij de 1150 fr per auto, en eventueel 's avonds a rato van 250 fr per uur. Ja, ze vragen minstens drie wagens. Maar de laatste tijd komt men voor de pinnen met het ver zoek, ten behoeve van het bruids paar een helwitte auto te gebrui ken. Nee er zijn geen taxivoerders te Aalst die daarover beschikken. Het wordt natuurlijk duurder door het feit dat de gewoonte om de dag voordien, of soms weken voordien voor de «wet te trouwen» meer en meer in zwang komt. «Ze willen het allemaal zeer ori gineel doen. Ja... maar het is een originaliteit die geld kost. Nu ze trouwen ook maar één keer hé. Aleez, ik heb het goed zeggen.., ze trouwen maar een keer. Een kollega van mij in Brussel heeft het meegemaakt in een tijd van 9 jaar drie keer een klient naar 't stadhuis te moeten voeren om te trouwen, telkens met een an der natuurlijk. Maar, dat is Brus sel hé... Tot dusver heeft de B.T.W. nog niet veel weerslag gehad. Ja, wel ietwat op tarieven van taxi's. Maar de cruciale dag: de dag van het huwelijksfeest is in ons demokratisch bestel niet alleen meer een dag met een familiefeest rond de dis, maar ook met een receptie voor vrienden. Op stuk van culinaire geneugten is de Vlaming veeleisender gewor den. Maar de restaurants en de salons voor huwelijksfeesten heb ben ook al hun tarieven moeten aanpassen. In een volgende bijdrage even trachten uit te maken hoe de B.T.W. is het zo maar de B.T.W. ietwat meer gewicht legt in het budget van een huwe lijksdag.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1