1895De eerste een meiviering te Aalst vechten tegen de bierkaai... Komt, inspuit en 'meisjes, stem! in met ons lion- Een Sied voor Dief Jeest van 1 mei KRONIEK ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD r w Aslstsrs stadsbe stuur daagt N.V. Betonwegen- bouw v. rechtbank Herbergiers eerlang ook 's nachts achter tapkast 1» DE GAZET 27e jaargang nr 18 Zaterdag 1 mei 1971 Kedaktie en Beheer Schoolst N AALST nec SPE, nec Mem.. 9300 AALST Tel. 241.14 6,50 fr het nummer E NADAT reeds enkele jaren voordien in Londen Parijs, enz de so cialistische 1 mei optochten geschiedenis maakten, ging in 1895 o.m. ook in Aalst voor het eerst een manifestatie door van de af deling van de Belgische Werklieden partij. Zij kende een eerder vreemdzaam verloop, vertelt ons Louis Paul Boon die in zijn lijvig manusscript bladert van zijn werk «Pieter Daens of het reiaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw», dat einde dit jaar bij Arbeiderspers-Amsterdam verschijnt. Vier, vijfhonderd of meer pagina's in drukvorm. Boon weet het precies zelf niet. Vijf jaar lang heeft hij massa's dokumenten, week bladen uit het Aalsterse jammer, veel is verloren gegaan door geworsteld. Wat aanvankelijk de geschiedenis zou zijn var, de Belgische Werk liedenpartij in onze streek is tenslotte het voormelde relaas gewor den, verteld door Pieter Daens Boon is geen «wetenschappelijk» geschoolde historicus. Er zijn de laatste jaren o.m. de publicaties van Van Isacker, Delafortrie, Wills enz. «Het is niet zo gemakkelijk meer nog sommige feiten precies te achterhalen in bepaalde gevallen moet men uitgaan van veronder stellingen». En dan blijkt toch min of meer dat Boon en andere interpretatie meent te mogen geven aan het geval Van Schuylenbergh, die door de Daensisten als «verrader» werd afgeschilderd. Het is niet zo eenvoudig, zegt Boon. vervolg op blz 3 (Zie elders in dit nummer) Reinilde Verleysen Tegen de bierkaai.. Willy Vernimmen Sportcomplex Frans de Brul Solidair met Strombeek Gaston Van den Eede Niet verantwoordelijk voor persberichten HET lag in de lijn van de ver wachtingen en de lokale politieke «spielereien» dat het voorstel tot het afschaffen van de sluitingsu ren in de Horecabedrijven zou goedgekeurd worden, met een overgrote meerderheid, bijaldien niet met de volledige goedkeuring van de raad. Men had echter zon der de waar(din) gerekend: Reinilde Verleysen, die wel wat in de mars heeft, en een voorstel te berde bracht waarin ook 't ad vies van de Stedelijke Jeugdraad werd gevraagd alvorens men een definitieve beslissing nam. Ironische glimlachjes bij de pappenheimers die in elke fraktie niet deze uitzonderlijk gelegenheid lieten ontsnappen ook al ten aanzien van een hoofdzakelijk Ho- recapubliek om met veel woor den onthaal te pleiten voor de radikale afschaffing. Op de raadsleden G. Willems en F. De Brul na, was niemand zo galant om ook maar enige aan dacht te schenken aan het voor stel van R. Verleysen. Wellicht heeft zij wel vooraf kunnen ver moeden dat het een gevecht te gen de (Aalsterse) bierkaai was. Honny soit qui mail y pense. Het overkomt ons wel dat wij zeer laat in deze stad arriveren en nog even verlangend uitkijken naar een drink in een of andere gezellige gelegenheid: Het niet zo onvriendelijke folkloristische «Jon- ges, 't is toid» komt dan door gaans ongelegen. De vraag blijft open: Zullen de Horecabazen nu niet af en toe moeten fungeren als politieagenten en met een kom- mercieel geduid bij sommige gele genheden op hun beurt zullen kla gen: Jonges 't is na toch toid hé» WAAROM NIET Waarom de twee P.V.V. raads leden Breckpot en Goessens ge meend hebben de motie van V.U. raadslid F. de Brul, in tegenstel ling met alle andere raadsleden van de vier partijen, niet moeten ondertekenen, blijft een open vraag, waarop men toch graag een gemotiveerd antwoord zou willen horen of lezen. De houding van burgemeester Soens van Strombeek-Bever, die zoals de meeste lezers weten aan «Franstalige» verkozenen weigert de eed in 't Frans te laten afleg gen is meer dan een lokale aange legenheid. Kan men zich ook maar één ogenblik inbeelden dat bv. in Wallonië Vlaamse emigranten ais raadslid in het Nederlands zouden beëedigd worden. Strombeek-Bever, Dilbeek en noem maar op zijn gemeenten in de hoofdstedelijke periferie die ondanks alle wetgevingen bedreigd blijven, door een voortschrijdende verfransing van emigranten die voor het merendeel uit een soort van superioteitscomplex of ge- makszucht niet bereid zijn het vlaamse karakter van deze ge meente te aanvaarden. Vanwege de h. Breckpot kan men met veel goede wil zijn houding begrijpen. In tegenstelling met Victor Coessens die zich niet eens kan beroepen op een francofone familiale traditie. DE STAD, RUIMTELIJK GEORDEND... De vestiging van het bedrijf Diddens-Van Asten in de huidige feesthallen heeft kritiek uitgelokt vanwege B.S.P. raadslid Van Hoo- rick. Principieel gezien kan men inderdaad niet ontkennen dat een dergelijke overeenkomst o.m. toch een aanfluiting is van al wat het begrip «ruimtelijke ordening» in houdt: Anno 1971 hoort een be drijf inderdaad gevestigd te wor den op een industriezone. Ak koord, de werkgelegenheid van een 70 tal mensen mag niet in 't gedrang komen. De oplossing blijft in een zg. doorgangsfabriek op een industrie zone reeds voorgesteld door het Aktiekomitee een complex dat voorlopig kan onderdak ver lenen aan nieuwe bedrijven die zich in het Aalsterse willen vesti gen in afwachting dat het eigen bedrijfscomplex afgebouwd is. Ongetwijfeld heeft de stad Aalst nood aan modern uitgeruste feesthallen. Of de bouw ervan bin nen zeer korte termijn zal gereali- zeerd worden? De publieke opinie staat daar zeer wantrouwig tegen over ingevolge de ervaringen met de Brandweerkazerne, het Slacht huis, het Sportstadium, niet te na gesproken het duidelijke scepti cisme ten aanzien van de verdere verwezenlijking van het Kuituur centrum, de plannen voor een nieuw ziekenhuis en de noodzake lijke afbraak en grondige herstel lingen van gedeelten van het stad huiscomplex enz. EENDRACHTIG Uiteindelijk is het burgemeester en bestuurskollege dan gemach tigd geworden om een procedure te beginnen tegen de n.v. Beton- wegenbouw die nabij de Zeeberg- brug niet alleen het stadsbeeld op ergerlijke wijze ontsierd maar oor zaak is van luchtbezoedeling in de omgeving. Toen hier meer dan een jaar geleden reeds, deze situ atie aan de kaak werd gesteld hebben sommigen ten stadhuize gemeend dat wij op zijn minst iet wat «sensatie» zochten. Medische rapporten hebben nu eens te meer aangetoond dat het bedrijf zeker niet bevorderlijk is voor de volks gezondheid... De eendrachtige houding van de raad, wel ietwat Iaat, is de verwachte reaktie op een menta liteit van sommige heren die de primodiale belangen van de ge meenschap aan hun laarzen lap pen. Minder eendrachtig waren de raadsleden inzake het kontrakt stad Eendracht. Raadslid Vernim men geeft in elk geval, zoals hij erkende blijken van veel verbeel ding. Menen wij het tenslotte nog onze kollegiale plicht te bevesti gen dat Schepen Van den Eede verklaard heeft dat het sportsta dion per 1 juli zal klaar komen. Daarover door Van Hoorick onder vraagt replikeerde Schepen Van den Eede dat hij niet verantwoor delijk is voor de interpretaties die in een Gents dagblad, aan zijn toelichting worden gegeven. Jammer, maar met de mede werker van Het Volk waren we hoorgetuige van de verklaring van Schepen Van den Eede. Wij twij felen niet aan de goede trouw van de Schepen. Maar een precies verslag van een koilega dient men evenmin ongeloofwaardig te ma ken. Voor de rest: Geleidelijk komt burgemeester de Bisschop in zijn rol en wat men van hem mag ver wachten, laat hij de oppositie ruimschoots haar zeg krijgen. In een echte demokratie heeft men vooral de plicht te letten op de rechten van de minderheid. Een gemeenplaats, best mogelijk, maar dan uit een toespraak van weleer John Kennedy. o o o

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1