Vuile rookwolk dreef 's avonds stadscentrum boven SCHEPENCOLLEGE Ongunstig advies G. B. zelfbediening restaurant Hoezekouter Aalsterse bedrijven zoeken uitbreidingsmogelijkheden Oprichting van standbeeld Dirk Martens stuitte weleer op fel verzet Aalsteaaars sloten haastig deuren en WEEKBL ONAFHANKELIJK REGIONAAL Residentiele wijk Kontakten 27e jaargang nr 20 Zaterdag 15 mei 1971 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST TOEN het ons tijdens het vorige weekeinde voor het eerst werd verteld, dachten wij aan een of andere grap, waarvan de bedoeling niet zo duidelijk was. Maar her en der vingen wij hetzelfde verhaal op. Vorige week donderdag tussen 22 en 23 u dreef boven het stadscentrum een dik samengepakte rookwolk. vervolg op blz 16 INFORMATIE Naar wij konden vernemen heeft het Aalsters schepenkollege donderdag II. tijdens een zitting tot een ongunstig advies beslist inzake de aanvraag langsheen de uitrit van de autoweg in de voormalige «Hoezekouter». Het projekt van G.B. Antwerpen terzake voorziet, zoals hier vorige week werd gemeld op een terrein van 1 ha een complex met een oppervlakte van ca. 650 a en een ruimte voor 250 verbruikers. De motivering van deze beslissing zou gebaseerd zijn op de be zorgdheid tot het vrijwaren van deze omgeving als residentiele wijk, en de vrees dat een dergelijk G.B. restaurant geleidelijk via diverse systemen bv. verkoopsautomaten allerhande verder zou reiken dan het oorspronkelijke opzet, van een restaurant. Meteen heeft het Aalsters schepenkollege in elk ge vat een precedent geschapen inzake de projekten voor grootwarenhuizen aldaar. Alvast wordt verwacht dat G.B. thans bij de Besten dige Deputatie zal te rade gaan die eventueel een andere beslissing kan treffen. Ter informatie nog De G.B. bedrijven behaalden in 1970 een zakencijfer van 14 miljard 300 miljoen fr. De winst bedroeg ca. 300 miljoen. Dit zakencijfer had betrekking op Super Bazar Center 6 miljard 200 miljoen G.B. Supermarkten 4 miljard 800 miljoen De gewone warenhuizen 3 miljard 300 miljoen. De expansieplannen van G.B. Antwerpen, met als topfiguur Maurice Cauwe zijn afgestemd op het Amerikaanse distributiewezen. TERREINEN VAN BESTAANDE GEBOUWEN EVENTUEEL GESCHIKT VOOR AKADEMIE VOOR MUZIEK, BALLET TONEEL Het is niet uitgesloten dat het stadsbestuur de gelegenheid zou krijgen in de nabijheid van het Oud-Hospitaal een tweetal com plexen met een oppervlakte van om en bij de 23 a aan te kopen. Alvast het bedrijf «Carmen» gespecializeerd in kinderkonfektie zou uitbreidingsmogelijkheden zoeken op een industrieterrein. Dit bedrijf stelt ca. 120 personeelsleden te werk en de produktie is hoofdzakelijk voor export bestemd. Ook een ander aanpalend bedrijf in expansie zou, zich eventueel willen inplanten op een ter rein dat meer kansen tot uitbreiding biedt. Omtrent kontakten die daaromtrent tussen stadsbestuur en de betrokken direkties zou plaats gehad hebben konden geen nadere informatie verkregen worden. Weliswaar zoekt het stadsbestuur naar een gelegenheid om de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel die de laatste jaren zowat overal onderdak kreeg, een passend gebouw ter beschikking te stel len. Vandaar ongetwijfeld de principiële belangstelling voor de ge bouwen van beide bedrijven aan de Stoofstraat. ln de eerste aprilse dagen van dit jaar bengelde rond Dirk Mar tens een rode boekje. Weleer had Prudens van Duyse bij de onthul ling van het monument de «Aalsterse zwarte man» laten replikeren. Dat Belgie vrij blijve en de drukkunst zegepraal De oprichting van een monument Dirk Martens ter ere is niet van een leien dakje gelopen. Er is dus niet nieuws onder de Aalsterse zon. Een verzoek van het betrokken komitee kwam voor het eerst in de Aalsterse raad van 13 juli 1849. Het standbeeld zou pas in 1856 worden onthuld. Feestelijk, en daarbij werd traditiegetrouw ook «de arme» niet vergeten, want er was een broodbedeling. Uit het archief van ons blad het hiernavolgend relaas van Petrus van Nuffel dat behoudens wellicht hier en daar een onnauwkeurig heid toch de sfeer weer geeft uit die tijd. (Alleen de spelling werd aangepast.) De Commissie tot het oprichten van een standbeeld had de steun van den Gouwraad ingeroepen. Dit verzoek werd dan ook in zitting van 13 juli 1849, tenvolge van het besluit van de Aalsterse gemeen teraad 22 mei 1849 voorgedra gen. Het ontmoette, in den begin ne een krachtig verzet, doch het provincieraadslid, de Aalstenaar Evit bood moedig het hoofd aan al de tegenwerpingen der spre kers, waarvan sommigen zover gingen de echtheid van de bete kenis van Dirk Martens als eerste drukker van ons land in twijfel te trekken. Heer doctor Van der Donckt verklaarde daarbij, met uitgestoken hand «dat hij in 't algemeen de standbeelden verfoei de monumenten ten prijze van ad ditionele centiemen opgericht» en als oud klassiek dichter wenste hij «Dat de aarde licht blijve voor Dirk Martens». Kort, maar veelbetekenend was het antwoord van de heer gouver neur de Jaegher, die bewees hoe nodig het was, vernuft en talent te verheerlijken en aan te sporen, met het volk op de beelden van grote Vaderlandsers te wijzen. M. Jacqmains zegde erbij, dat hij geenszins de roem van de Aalster se boekdrukker betwijfelde, ver mots hij aan de schok van vier eeuwen heeft kunnen weerstaan». Daarenboven, eindigde de spreker de heer Van der Donckt ontvangt van mij de stellige zekerheid, dat de aarde Martens alleszins licht zal zijn en blijven». De 14 juni 1851 stemde de ge meenteraad een eerste hulpgeld voor het plaatsen van het stand beeld. Pater Van Iseghem (1799- 1869) prefect van het St. Jozefs- vervolg op blz 3

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1