IN DE TOEKOMST DRINKWATER UIT !t ALBERTKANAAL OF DE MAAS...? Aalsters kraantjeswater aan de laagste tarief Veteranen van Koning Albert ONAFHANKELIJK REGIONAAL WE Hf Voor s§b ®ÉF°@@k DE GAZE AALST NEC SPE, NEC METII... 27 e jaargang nr 21 Zaterdag 22 mei 1971 Recfaktie en Beheer Schoolstraat 26 9300 AALST Tei. 241.14 6,50 fr het nummer De keerzijde van de weivaartsmadalje STIJGEND WATERVERBRUIK EEN PROBLEEM. BOCQWATER DAT ook Aalst wordt vernoemd in de reeks van steden die bedreigt zijn met de beperking of rantsoe nering van het drinkwater heeft te maken met het feit dat de Water- dienst van Aalst ook van de Cie Bruxelloise des Eaux voor 48 water aankoopt, water dat dan afkomstig is van het lieflijk rivier tje de Bocq. Alle Aalstenaars drinken in elk geval Bocqwater Geef toe een vorm van kommunotaire betrek kingen die we liefst niet in 't ge drang brengen. 52 is afkomstig van de eigen waterwinningen van de Tussenge- meentelijke Maatschappij der Vlaanderen voor Waterbedeling (Gent) die uit de Henegouwse krijt en kolenkalklagen van Hainin-Hautrage-Mainvaux. De Tussengemeentelijke Maat schappij der Vlaanderen voor ZIET het er dan toch naar uit dat wij binnen al dan niet afzienbare tijd, het water van 't Albertkanaal zullen drin ken. Welgeteld 31 jaar geleden had, tijdens de memorabele mei-exodus 1940, een Noord- Franse boer ons reeds die raad gegeven toen we poog- Waterbedeling heeft een hoofd leiding Ukkel-Oostende via de Steenweg op Brussel en twee dui kers onder de Dender, dwars doorheen de korste weg in de richting Gent Alfred Nichelstraat, Houtmarkt, Zonnestraat, Keizerlijk Plein, Vlaanderenstraat, Gentse straat, Gentsesteenweg. Een hoofdleiding met een doorsnede van I m. Precies aan de hoek Zon- nestraat-Maanstraat is er dan de aftakking naar de Watertoren die einde van de vijftiger jaren klaar kwam, ter vervanging van de in 1926 opgerichte verouderde toren. NIEUWE MOGELIJKHEDEN HET probleem van het toenemend waterverbruik - een algemeen ver schijnsel in de meeste geindustria- lizeerde landen - men herrinnere zich de waarschuwing van nog wel Nixon - is niet zo recent want blij kens de voortreffelijk gedocumen- Heden maandag te 21 u. 30 op de Vlaamse T. V. Een Ten Huize van Louis-Paul Boon, geboren Aalste- naar, romancier die ongetwijfeld in de naoorlogse Nederlandse litera tuur een der belangrijkste, bijal dien niet de belangrijkste is. De man van «De Voorstad», van «De Kappellekensbaan» (thans in Duitse vertaling) en voor velen niet in 't minst van «Mijn kleine Oorlog», maar ook, nimmer ver vreemd van zijn oorsprong en zijn tijd, L.P. Boon die weleer de zwijgzame Willem Elsschot tot den op zijn hoeve onze dorst te I essen. Het was de dag van de kapitulatie van Leo pold III. Het stijgend waterverbruik is zoals de lezer reeds via krantenkoppen konden verne men deze week het onder werp geweest van de presi dent van de I.B.W. te Brus- teerde brochure van de Water- dienst van Aalst, zal wellicht in een latere toekomst - twee, drie of meerdere jaren.. via een leiding te Willebroeck... Maaswa ter worden getapt. Dat is echter één mogelijkheid. Er is inderdaad ook nog het hogervernoemde Albertkanaal. In elk geval of het water van de Maas of van 't Kanaal. Dat zijn, blijkens de brochure van de Aalsterse Waterdienst de beste oplossingen. Een derde mogelijkheid zou be staan via aanvoer uit Zeeuws- Vlaanderen, maar dat blijkt dan weer een Beneluxaffaire, althans met onze Noordelijke broeders. Ontzouten van zeewater blijkt al hier eerder aan de dure kant te liggen. En een vijfde mogelijkheid via West-Vlaamse waterbekken, waar over echter in de brochure geno- sel. Rantsoenering... rantsoe nering van uitgerekend drink water behoort voor bepaalde regionen in ons land, o. w. ook het Aalsterse tot de mo gelijkheden. Op de Waterdienst van Aalst, waar we telefonisch infor meerden zei men dat de be volking wellicht vriendelijk teerd wordt «Kunnen alleen ren dabel zijn, mits een stelsel uit te werken van riolering, omwille van de sterke bezoedeling van het wa ter». 15 JAAR ZEFSTANDIG BEDRIJF Inmiddels mogen de Aalstenaars zich toch troosten met de gedach te dat zij van alle Belgen wei-licht de laagste tarief betalen aan het zelfstandig bedrijf dat de Water dienst van de stad Aalst bij K.B. in 1955 is geworden. Met sukses, want een renderend bedrijf. per van De gemiddelde ontvangst abonnement is gestegen 859 fr. naar 1.507, zijnde een meerwaarde van 648 fr. Echter daar tegenover zijn er de stijgen de lasten per abonnent met 737 fr., wat de winst deed dalen van 157 fr. naar 68 fr. zou verzocht worden het waterverbruik te beperken. Er is inderdaad toenemende stijging van het verbruik in de industrie en in het «huis houden» met het welvaarts komfort allerhande tot en met de auto met de wekelijkse wasbeurt en de sproeier voor het groene status gazon en noem maar op. Vijftien jaar regie met de stad en de bevolking met toch zeer guns tige resultaten. En aan het slot van wat op het eerste zicht een saai, boekhoud kundig statistisch verslag iijkt, de ze bedenking van de samensteller Hilaire Lievens «Wanneer ieder van ons zich inspant om deze groeiende taak naar best vermo gen te vervullen, dan dienen wij niet alleen de belangen van het bedrijf, maar tevens deze van de abonnenten onze medemensen Hé, dat is zo klaar als pompwa ter... Het water is inderdaad geen kunstmatige behoefte die door de «kapitalist» wordt geschapen om het te exploiteren, zoals vadertje Marx reeds in een ruimer maat schappelijk verband te verstaan gaf. In den beginne volgende inleiding voor «Mijn kleine oorlog» inspireerde anno.. 1964 «de schrijver behulpzaam zijn bij het vertrappen van de milliarden larven waardoor wij be legerd worden, ieder van ons in zijn eigen kleine idealistische schans, van die larven die de grote verbroedering in den weg staan, de verbroedering van blan ken en zwarten, van Britten en Moffen en Russen, de verbroede- ring die althans aan de grootste collectieve gruwel een einde zal maken aan de oorlog Sedert meer dan vijf-en-twintig jaren ijveren de «Veteranen van Koning Albert», afdeling Aalst, opdat het stadsbestuur zou over gaan tot het oprichten van een gedenkteken ter ere van Koning Albert. Vijf-entwintig jaar bekwamen wij van hen slechts zeer vage beloften. Ons nieuw stadsbestuur is zonder twijfel meer koningsgezind dan hun voorgangers. Zij herinneren zich nog best dat in 1947, 85 der Aalstenaars zich uitspraken voor de terugkeer van onze wettige Vorst. Er schijnt dan ook met onze huidige bestuurders meer schot in de zaak te komen, want men voorziet reeds een krediet van 100.000 frank en de beloften werden ons gedaan dat men een bi- blioteek van Koning Albert zou oprichten, alsook een half verheven beeldhouwwerk van deze grote Koning; men zou tevens de Aelbrecht- laan veranderen in Koning Albertlaan. De Veteranen van Koning Albert hopen vast al deze voorstellen nog dit jaar te zien verwezenlijken en danken reeds bij voorbaat onze huidige stadsbestuurders. R. Vinck Voorzitter Veteranen Koning Albert

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1