Bv. ook in de buurt van de Werf is men zenuwsiepend lawaai beu Complex Filature du Canal toekomstig postcentrum? Stadsbegroting in de Aalsterse raadszaal LEEFMILIEU IN DE STAD... Klacht ingediend tegen nabijgelegen mouterij De decentralisatie van P.T.T. ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEINEC SPE "EC DE GAZETVANAALST 27e jaargang nr 24 Zaterdag 12 juni 1971 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 9300 AALST 11 Tel. 241.14 6,50 fr het nummer In de buurt van de Werf, Van Wambekekaai en het beneden ge deelte van de Molenstraat worden de bewoners sedert enkele weken gekonfronteerd met een lawaai dat blijkbaar onuitstaanbaar is weshalve klacht werd ingediend tegen de n.v. De Wolf-Cosyns ge- gelegen aan de Fritz de Wolfkaai. Dit bedrijf heeft in oktober van vorig jaar een nieuwe installatie voor zuigers geplaatst. Men zal zich herinneren dat n.a.v. soortgelijke installaties in een ander complex van dezelfde Aalsterse mouterij, aan de Arbeidstraat, de bewoners uit deze buurt eveneens gepro testeerd hebben. De affaire kwam toen zelf even ter sprake in een raadszitting met de bekende konklusie dat de zaak verder zou on derzocht worden. ZELF IN DE KELDERS... Zaterdag II. liep het evenwel de spuitgaten uit in de omgeving van de Werf, wijl reeds in de vroege ochtend rond 6 u zowat iedereen uit de armen van Morfeus werd gejaagd. De mensen aldaar zijn formeel: De lawaaigrens wordt op gevaar lijke wijze overschreden. Zelf de kelders zijn als dusdanig geen schuiloord meer want ook daar dringt een gezoem ja felle trillin gen door. Veelal blijft dit lawaai duren van ca 7u30 tot 16u45. ROND HET COMMODO 1NCOMMODO-ONDERZOEK In de klacht wordt ook het Com- modo Incommodoonderzoek be twist. Een vergunningsaanvraag ..voor het verder exploiteren van een mouterij, uitgerust met...» liet de toenmalige burgemeester op 10 juli van vorig jaar volgens de voor schriften circuleren bij de «gebu- ren» in een straal van 50 m van voormeld bedrijf. Zegt men in de omgeving van de Werf: Drie dagen voor de ge meenteverkiezingen heeft men in de mouterij een nieuwe boven grondse installatie gemonteerd die reeds in november in gebruik werd genomen. Had de vergunning van de Be stendige Deputatie dd. 12 fe bruari 1971 betrekking op de ze nieuwe installatie. Nee, zegt men kategoriek in de buurt van de mouterij. Wat in de klacht gevraagd wordt: een spoedige stopzetting van de installatie die het leven hier de laatste tijd onuit staanbaar maakt. Op de koop toe krijgt men rond de Werf af en toe nog een vuile stofwolk. Men begrijpt de raad van een Aalsterse arts aan zijn pa tiënte: Je heb hier vooral ge zonde lucht nodig... dus bin nenblijven.. EEN ROUTINE AANGELEGENHEID Bij deze klacht zou men er on getwijfeld ook nog een serie an dere kunnen aan toevoegen van wege mensen uit andere stadswij ken, Klachten die dan vooral be trekking hebben op het toenemen de lawaai vanwege sommige be drijven. Het erge van de zaak is wel dat deze mensen het gevoelen hebben dat zij nergens terechtko men. Dit blijkt duidelijk uit diver se echo's en brieven vanwege le zers bv. die de laatste weken ook op deze krant terechtkwamen. De bedreiging van het huidige leefmilieu o.m. via het toenemende lawaai is geen specifiek lokaal verschijnsel. Maar in bepaalde ge vallen kan men er alhier wel aan verhelpen. In verschillende geval len is het onderzoek Commodo Incommodo te veel een routine-af faire geworden. Betere informatie vanwege het stadsbestuur ten behoeve van de bevolking bij de inplanting in stadswijken van vergunningsmach- tige inrichtingen is meer dan ooit aangewezen. Terecht verwijzen de mensen uit de omgeving van de Werf naar wat het orgaan van de kristelijke mutualiteit in een nummer van 27 mei II. schreef: Het overschrijden van de gevaarlijke lawaaigrens kan veroorzaken ..aantasting zenuwstelsel (ver- mtis er ultra sonische geluiden bij zijn) gehoorverlies vermindering van het koncen- tratievermogen verhoging van de bloeddruk versnelling van de hartfre- kwentie samentrekking van de bloed vaten van de huid. Zoals elders in een bijdrage wordt gesteld neemt het aantal klachten vanwege bewoners uit diverse stadswijken toe in ver band met het lawaai, veroorzaakt door een of meerdere bedrij ven die nog steeds in de stad ingeplant zijn. Daarbij dient ongetwijfeld ook gevoegd de toenemende ge- lokalizeerde lucht en straatvervuiling, het misbruik van de openbare weg door sommige autobedrijven enz. Enkele weken geleden hebben een honderdtal bewoners van een wijk via een petitie de aandacht van de Procureur des Konings gevestigd op een situatie die niet alleen hinderlijk, maar ook inzake verkeer een gevaar oplevert zowel voor auto voerders als voetgangers. Thans werd, zoals men kan lezen ook namens honderden geburen uit de omgeving van de Werf, Beneden-Molenstraat en Van Wambekekaai klacht neergelegd. Wellicht is de tijd gekomen dat ook hier in deze stad de man-van-de-straat, niet langer het gevoelen heeft dat hij t.o.v. dergelijke ergerlijke toestanden «met zijn kop tegen de muur loopt». E. Bogaert «Saneren» B. Van Hoorick «Bezuinigen» (zie verder in dit blad met o.m. ook nog de Interkommunale 't Land van Aalst en de gronden Bioley). Naar vernomen wordt zou Minister Anseele gunstig advies ver strekt hebben aan het Ministerie van Openbare Werken voor de aankoop van een complex te Aalst in funktie van de decentralisatie van P.T.T. meer bepaald Brussel X. Het complex in kwestie betreft de voormalige fabriek Filature du Canal en dit voor een bedrag van 70 miljoen. Hiervoor zouden vanaf volgend jaar in de begroting de nodige kredieten voorzien worden, verder gespreid over een periode van 5 jaar. De nieuwbouw van andere postkantoren elders in het land zouden verdaagd worden ten voordele van een toekomstig postcentrum te Aalst. ANTI-PENDEL De Aalsterse B.S.P. parlementairen Willy Vernimmen en Bert van Hoorick hebben reeds bij herhaling aangedrongen opdat de nood zakelijke decentralisatie van «Post X» te Brussel Zuid in de richting zou gaan van het Aalsterse. Beide parlementairen hebben tijdens een recent onderhoud met Minister Anseele andermaal gewezen op het feit dat een belangrijk gedeelte van de postmannen van Brussel X behoren tot de tien- duizende forenzen uit de Denderstreek en anderdeels de nadruk ge legd op de gunstige ligging van het Aalsterse in de nabijheid van de hoofdstedelijke agglomeratie. De stad Aalst zelf heeft geen be langstelling voor het voormalige fabriekscomplex dat momenteel ei gendom is van de «Immobilien 't Land van Aalst» een groep finan ciers uit Buggenhout en Merchtem.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1