Aantal fietsendiefstallen nemen toe Schenking telefooninstallatie voor Dr Frans Hemerijckx- Leprozeneentrum (Pollambakkam) stuit op verkoopsmonopoiie Bittere woorden in Denderwindeke «Nagedachtenis» Tevergeefse inspanningen van familie van wijlen de Vlaamse Leproloog In 1970: 698 Minder autodiefstallen ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD Geen grote zorg DE GAZET VAN AALST NEC SPE, NEC METU. 27e jaargang nr 25 Zaterdag 19 juni 1971 Redaktie en Beheer Schoo!sh&tê26 - 9300 AALST Tel. 241.146,50 fr het nummer STEL je voor, waarde lezer, dat bv. in het Aalsters stedelijk zie kenhuis anno 1971 amper één telefoonapparaat ter beschikking staat voor het medische korps, voor de administratieve diensten enz. Stel je ook voor dat de afstanden tussen de verschillende gebou wen minstens een halve km. bedraagt en derhalve een loopjongen in looppas de interne verbindingen moet verzorgen. Van het ene com plex naar het andere moet hollen om een geneesheer te bereiken Gelukkiglijk: In het stedelijk hospitaal zijn er momenteel zes bin nen en buitenlijnen en de telefooninstallatie zou zelf eerlang gemo- dernizeerd worden, derwijze dat men over twaalf lijnen beschikt voor binnen en buiten gesprekken. In de materniteit kan elke moeder mits een supplementje, in haar onmiddellijke nabijheid een telefoon krijgen. Een telefoonapparaat is ook voor u en ons niet langer een pro bleem, het is wel een «zorg» voor velen of zij het oude zwarte ap paraat niet zouden vervangen door een dat een kleuriger aanblik biedt. En natuurlijk ergeren wij ons allen wanneer wij enkele maan den of enkele weken geduld moesten oefenen en voor een telefoon babbeltje aangewezen zijn op het toestel van de buurman. Maar met om en bij de 16.000 abonnees in net Aalst net Dender leeuw, net Burst is er altijd wel een telefoonapparaat in onze omge ving. Het kan bezwaarlijk anders in een land waar een bedrijf «Bell-Telephone» is gevestigd, dat zowat overal ter wereld zijn ap paraten zendt. Wij zijn niet alleen een volk van missionarissen... IN India is er, zoals de meeste lezers weten het Dr Hemerijckx Leprozencentrum te Pollambakkam genoemd naar de twee jaar gele den overleden arts, die zijn leven heeft gewijd aan de melaatsen in India en Kongo. Daardoor de hoge waardering en vriendschap ver wierf van staatslieden, voor wie instellingen als de Wereldgezond- heidsinstallatie de grootste belang stelling hadden. Dr. Frans Heme rijckx, een naam die telkens in de aktualiteit kwam ter gelegenheid van de Werelddag der Melaatsen. In de vijftiger jaren was Dr. Hemerijckx en zijn medewerkers, zoek van Koning Leopold III en had ook in de voormalige kolonie de strijd tegen een ziekte aange bonden die nog steeds volgens re cente cijfers in de ganse wereld 15 miljoen mensen treft. Van deze 15 miljoen, het grootste gedeelte !n Azie, 9 miljoen en vooral dan ook in India. Vervolg op blz 3 VORIG jaar werden te Aalst bijna 700 fietsen gestolen, om precies te zijn 698. Voor de jeugd blijkt de fiets een gebruiksvoorwerp te zijn waarover men zich niet zo veel zorgen maakt. De aanleiding van de toenemende diefstallen van dit tuig dat tijdens de voorbije oorlogsjaren zoveel nuttige diensten heeft bewezen is vooral de nonchalance van de meeste eigenaars. Het grootste gedeelte wordt gestolen in de nabijheid van café s, sportpleinen enz. De officiële statistieken tijdens de voorbije drie jaar: in 1968 445, in 1969 621 en in 1970 698. De Aalsterse politie doet regelmatige kontroles, maar een dage lijks toezicht is onmogelijk. Evenwel voormelde kontroles hebben toch reeds resultaten opge leverd die te denken geven: Bv. toen men een man bij de lurven vatte die bekende niet minder dan 25 fietsen gestolen te hebben. Doeltreffend zegt men op het politiekommissariaat ware de ver- piicthing dat elke fietser zijn fiets niet meer zou mogen achterlaten zonder dat het tuig «op slot is», zoals dit bv. in Nederland het ge val is. De diefstal van een fiets bezorgd daarbij niet alle eigenaars veel zorgen, want het gebeurd veelvuldig dat de bestolenen, na in kennis te zijn gesteld dat hun tuig werd teruggevonden, pas na een tweede of derde oproep komen opdagen. Ook de «belangstelling» voor bromfietsen vermeerdert In 1968 50, in 1969 43 en in 1970 93. Meer geruststellend de statistiek betreffende de autodiefstallen te Aalst die over drie jaar met de helft verminderde zijnde 30 in 1968 en 15 in 1970. «De melaatsheid heeft altijd bestaan, zowel in de voorge schiedenis als in de oudheid, maar in de 12e en 13e eeuw bereikte ze in onze streken haar hoogtepunt, toen werden talrijke leprozenhuizen opgericht. In elke stad en in elk dorp was men in die tijd verplicht een hospitaal voor de melaatsen te bouwen. Vijf eeuwen later verdween deze plaag uit West-Europa, door de verbetering van de hygië nische voorwaarden en vooral door de vooruitgang van de medische wetenschap. Men kreeg de melaatsheid onder kontrole, men kon ze indijken». «Tijdens een internationaal kongres der melaatsheid te Tokio zijn de geneesheren tot de vaststelling gekomen dat de melaatsheid op dit ogenblik een ziekte is die weinig besmettelijk is en helemaal genezen kan worden». «Melaatsheid was vroeger synoniem van afzondering of op sluiting. Nu weten de zieken dat ze zich bij de kleinste vlek moeten aanmelden en dat ze niet langer mogen wachten tot ze hun ziekte niet meer kunnen verbergen». «De Franse advokaat Raoul Folleraeu, die persoonlijk het grootste aantal leprozenhuizen heeft bezocht in een brief, enkele jaren geleden aan verschillende staatshoofden Schenk mij ieder één bombardementsvliegtuig dat betekent 1 miljard B.F. Met die prijs van twee dergelijke toestellen zou men alle melaatsen kunnen verzorgen Follereau heeft nooit antwoord gekregen noch bv. van Wasington, noch van Moskou».

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1