Wedden en lonen aan Aalsters stedelijk personeel voor het eerst berekend via computer Hier en daar zei met gedempte stem een Aaisterse bezorgde huismoeder EUREKA Traditionele enveloppe vervangen door o rekening ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD 01*4. éetf-tïö-l't &ct AifrOld-ïC &ït Enkele tientallen bedienden en arbeiders kontesteerden gelijkvormige uitbetaling neg SPE, nec Èstrru... DE GAZET VAN AALST 27e jaargang nr 28 Zaterdag 10 juli 1971 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST Tel. 241.14 6,50 fr het nummer SEDERT jaar en dag worden de wedden en Ionen aan het ca. 800 koppige stadspersoneel (in dit getal zijn ook op rustgesteide bedien den en arbeiders inbegrepen) uitbetaald volgens de methode die het in de meeste privé-insteliingen lang niet meer doen, en ook niet in vele officiële diensten. Er was tot voor een maand het bekende toneeltje van de Aalster- se stadsontvanger die in politioneel gezelschap bij de Nationale Bank het miljoenenbedrag ging afhalen, vervolgens in zovele enve loppen de resp. wedden en lonen insloot. Ten behoeve van het politiekorps, nog een afzonderlijke operatie, in die zin dat dezelfde ambtenaar zich naar het politiekommissariaat begaf waar dan elkeen ook zijn begrijpelijk zeer gegeerde enveloppe overhandigd werd. TIJDROVENDE BEREKENINGEN EEN methode die men zich in derdaad in een bedrijf van ca- 800 man en dat is in zekere zin ook het «stadhuis» en succursales niet meer veroorlooft omwille van de tijdrovende berekeningen- Grote bedrijven hebben daarbij reeds lang rekening gehouden met de risico's dat deze regelmatige ope ratie af en toe wel de aandacht vestigt van zware jongens die voor een hold-up die infrekwente krisis- situaties verkeren en met sukses aan de haal gaan met miljoenen bedragen van wedden en lonen. Ongetwijfeld is voor het Aalsters stadsbestuur, vertrouwend op de mankracht van de stedelijke poli tie, deze laatste tijdsverschijnse len geen zorg wel een efficiënter administratief beleid waarin ook een moderner funktionerend meca- nisme van de uitbetaling van wed den en lonen kadert. KRITIEK Sinds t juli II. gebeurt dit via een volledig automatische bereke ning op de computer van het ge meentekrediet van Belgie. Te dien einde werd het perso neel verzocht een zg. oranje-reke ning te nemen, waardoor de over bekende maandelijkse enveloppe is vervallen. Het stadspersoneel werd reeds in juni ingelicht om trent de nieuwe administratieve maatregel en men getroostte zich zelf de moeite om onze politie agenten ter plaatse zijnde in het politiekommissariaat tot en met het voordeel van de nieuwe uitbetalingsoperatie toe te lichten. Dank zij de computer zullen ook de politiejongens niet langer meer maandenlang hoeven te wachten op de uitbetaling van soms talrij ke «overuren», wegens bijkomen de prestaties, bij tij en ontij of anders om bij nacht en zondag- werk. Daarover, omtrent de ver traagde uitbetaling van bijkomen de prestaties, o.w. ook de zg. pro- grammatie-kompensaties, was van syndikale zijde reeds een hartig woordje gezegd. Het is inderdaad onaanvaard baar dat de vergoeding voor bij komende prestaties maandenlang, soms een jaar wordt gezegd aan sleept. Als puntje bij paaltje kwam, bleek dan uiteindelijk dat, niette genstaande openlijke of omfloers- de bezwaren het overgrote gedeel te van het stadspersoneel inging op het verzoek van de vroede va deren: een «Oranje Rekening» on dertekende. Maar een uiteraard niet stille minderheid nam het voorstel niet en in de wandelgan gen van het Aalsters stadhuis kon men felle klanken van ontevreden heid opvangen van enkele tiental len bedienden. In de stadsmaga- zijnen weerklonken krachtpatsers die ongetwijfeld mede het gevolg waren van de geleidelijke zomerse warmte en de hiermede gepaard gaande dorst, die voor de een of de andere niet altijd te blussen is. Men kon kritiek toegespeeld krijgen aan de man die men in dit geval willens nillens verant woordelijk stelde (waarbij men vergeet dat het een beslissing be treft solidair van het burgemeester en schepenkollege) met name Schepen Etienne Bogaert die men verweet dat «hij een einde maakt aan de goede oude tijd, als die computer die ze nu gekocht heb ben in panne valt wat dan...» De ontevredenheid lag niet uit sluitend, ofschoon wel hoofdzake lijk in de middens van het perso neel met B.S.P. oriëntatie. DE HILARITEIT VAN DE EGAS Er is aan deze nieuwe aanpak de bekende keerzijde (van de medaille). Niets menselijks is ons allen vreemd. Kan het zijn dat het bestuurskollege onbewust hier en daar een pappenheimer een pad in de korf heeft gezet, nu via de oranje-rekening... precies de ega nog moeilijk onwetend kan blijven van maandelijkse supple- mentjes ingevolge overuren enz. Met de oude bekende envelop pe zo persoonlijk ter hand gesteld was er altijd de mogelijkheid dat vrouwtje-thuis niet helemaal weet had van 's mans financiële maan delijkse armslag. «Jarenlang betaal is altijd een cadeau voor mijn vrouw, dank zij een beetje centen die ik kan over houden van mijn overuren. Nu weet ze 't natuurlijk» zei ons, zeer vertrouwelijk, een man van het stadspersoneel. Voor eenmaal hebben inderdaad alle personeelsleden met inbe grip ook van de leden van het burgemeester en schepenkollege- rechtstreeks aan huis een precies uitgekiemd rekeninguittreksel ge kregen van de recente wedde en loon situatie met wat er bijhoort. Zoveel echo's drongen wel door het mag afgeleid worden dat blijk baar hier en daar een echtgenote ietwat verrast was. Aalst is een stukje Vlaanderen waar men op de bouwwerven vlug en stiekum de enveloppe opent en volgens een traditie die de geloofwaardigheid van ons allen, mannen, wel in vraag stelt nog altijd een welvaartshonderd frank en rinkelende munt als een «apar tje» beschouwt, in de meeste ge vallen als een letterlijk appeltje te gen de dorst. Dus toch wel verholen hilariteit in sommige gezinnen van Aalster- se personeelsleden? Of het bestuurskollege eigenlijk toch een lesje in gezinsmoraal wou geven? Men heeft dat even heftig en officieus ontkend ten stadhuize, Maar het moet toch wel zijn dat hier en daar een altijd bezorgde huismoeder, ogenschijnlijk solidair met haar ega, met gedempte stem in de keuken heeft geroepen EUREKA...

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1