Een dagje uit naar zee Deken Veel mizerie Banket De schutters van "s Gra venhof Coppieters... Tenslotte Amper enkele Jaren geleden op haar ééntje ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLA DE GAZET 27e jaargang nr 30 Zaterdag 7 augustus 1371 Redaktie en Beheer N AALST tiEC SPE, NEC RfETU... 26 - 9300 AALST Tel. 241.14 6,50 fr het nummer MAAR honderdjarigen zijn in dit land nog steeds een zeldzaam heid. En in de Aalsterse kontekst is Maria de Vos een levende ge tuige van een periode rond een toch wel bewogen eeuwwisseling. De oude herinneringen aan men sen,aan Aalsterse families, aan gebeurtenissen zijn frisser in het geheugen gebleven dan deze aan het wereld schouwtoneel van de recente tientallen jaren. Uitgerekend is zij geboren in een tijd waarin de mizerie nog de stempel drukte in een stad, hoofd plaats van een arrondissement, waarvan rond het midden van de vorige eeuw de Aalsterse volksver tegenwoordiger de Clippele in de Kamer nog gezegd had «L'arron- dissement d'Alost est de toute la Flandre oriëntale celui qui compte Ie plus de pauvres proprement dits. Pour remèdier, ca, il faut avoir une plus large part dans la distribution des travaux publics». «Ja, er was in die jaren ver schrikkelijk veel mizerie» is de er varing van Juffrouw de Vos. «Toen Baron Felix de Bethune voor de tweede maal huwde, zijn eerste echtgenote was een doch- Flarden herinneringen van honderdjarige Maria VOS MARIA DE VOS, de Aalsterse honderdjarige, «neen, geen familie van de gelijknamige bekende bakkersfamilie, want die zijn afkomstig uit het Geraardsbergse, en mijn familie uit het Oudenaardse» zet de deur van haar woning aan de aloude Aalsterse Pontstraat, nu pre cies niet op een kier voor krantenmensen. Liefst niet te veel officieel gedoe ter gelegenheid van haar eeuw feest. Daarvoor heeft de Aalsterse burgemeester dan wel begrip op gebracht. Maar ambtsbehalve diende hij wel de statige honderdjari ge juffrouw in kennis te stellen van de brief van het hof, met de gebruikelijke felicitaties van de Koning en de Koningin. Het geschenk een zilveren «bonboniére» zou Maria de Vos, gisteren, donderdag worden overhandigd, met de belofte dat ze dan voor die gelegen heid, uitzonderlijk wel even voor de fotograaf zou poseren. ter uit de familie Visart de Bocar- mé, werd er een banket gehouden met 38 personen in 's Gravenhof, de huidige drankgelegenheid 't Land van Aalst, aan de Pontstraat Ge moest dat gezien hebben, een schone lange tafel. Maar de stok- slagers» daagden op. De Baron ging op de drempel staan van 's Gravenhof bekeek de «stoksla- gers» fors in de ogen en er ge beurde niets! Wie die «stoksla- gers» eigenlijk waren heeft Maria de Vos niet zo duidelijk gemaakt. Waren het door ergerlijke mizerie moegetergde mensen die behoor den tot de eerste generatie van «socialisten» in het Aalsterse. Wa ren het Donsisten?» «Ja, ge werd zwart gemaakt»... toen wel vlug Maria de Vos spreekt een «Aal- sters» dat doorspekt is door uit drukkingen die allengs ook in de Aalsterse volksmond verdwijnen. Men heeft er het raden aan wat ze met dit «zwart maken» bedoeld Zei de huidige honderdjarige, een tijd geleden tot haar nicht «Gaat gij maar boodschappen doen. Ge kunt toch niet zo goed schuren als ik». Juffrouw Maria de Vos vindt het eigenlijk wat belachelijk dat iedereen met haar wil meegaan om haar te ondersteu nen «Precies of ik gewoon ben van te vallen». Wat de koning en koningin haar ten geschenke zouden ge ven, maakte haar de laatste dagen wel nieuwsgierig. gegeven dat in die periode een drankgelegenheid in de St. Joris- straat waarvan de uitbaters, brave volksmensen die omwille van hun trouw aan Priester Daens gebrood roofd werden, bij de toenmalige te genstanders betiteld werd als «'t Zwart Kot». Boven op een zolder kamer van dit «Zwart Kot» waar die bazin iedereen die vloek te, onverbiddelijk aan de deur zet te, studeerde de latere advokaat De Backer uit Denderhoutem. Maria de Vos heeft priester Daens goed gekend. Maar wie met haar praat van de hak op de tak ervaart de waardering, de goede oude herinnering aan de voornoemde familie de Bethune. «De baron was benoemd tot kom- mandant van de Garde Civique. Maar ge verstaat dat men met hem spotte. Want hij was bij 't leger niet geweest. En wat deed de Baron: Hij volg de enkele weken te Bussel mili taire kursussen en kwam terug als een echte kommandant, als een knap schutter met het karabijn». «Ha, ja het was wel een scho ne tijd. De Baron was ook lid van de Franc-tireurs» De Franc-tireurs, een schuttersgilde in die jaren die haar lokaal had in 's Gravenhof». In die toendertijd welbekende gelegenheid die zowat een cen trum van burgerlijk vermaak moet geweest zijn heeft Maria de Vos met haar ouders ruim dertig jaar gewoond. Vijf kinderen: Een ervan de architekt de Vos die weleer het plan ontwierp voor de verdere vol tooiing van de St. Martinuskerk, zoals oorspronkelijk bij de aan bouw was voorzien. Het huis waar Maria de Vos midden bloemen en oude souveniers nu rustige dagen doorbrengt in gezelschap van haar nicht is een mini-museum van schilderijen van voornoemde broer. Enkele ervan met als onderwerp het oude begijnhof, hebben alles zins een dokumentaire waarde. De oorlog van Maria de Vos en haar nicht: Dat was die van 14-18. Beiden herinneren zich de namen en reputaties van enkele beruchte Duitsers die het toen hier voor 't zeggen hadden. Een of andere Pruis had zo waar de lef zich een fraai uurwerk van de familie de Vos toe te eige nen. Nichtje Wij gingen naar de Keizerlijke Plaats, bij een Kom mandant vermoedelijk het huis waar thans Dr. Lorré woont. De kommandant hoorde het relaas en de Prins mocht zowaar het uur werk terug bezorgen». 1900 Een toen negentwin- tigjarige Maria de Vos: Ze kan precies vertellen waar aan de Kattestraat, aan de Zoutstraten en elders in het stadscentrum dé bekende Aalsterse families woonden. Zeer katoiieke fami lies. Ze herinnert zich de Deken van Aalst uit die jaren. Uit de periode na de eerste wereld oorlog de toenmalige Deken Coppieters, de later Bisschop. «Een vriendelijke, echt vriende lijke man». Zowaar heeft burgemeester de Bisschop nog vanwege de honderd jarige een lesje gekre gen in zijn familiegeschiedenis. Want Maria de Vos heeft wél grootvader de Bisschop gekend. Dat was in 1897 a 98 toen die overleed «Ha, in 's Gravenhof, dat was de tijd van de grote poli tiek». Werd Maria De Vos geboren in een tijd, het begin van de zeventiger jaren dat Aalst om en bij de 20.000 «zielen» telde. Was ze een kleuter van zes jaar, in 1877, toen te Mijlbeek de eerste kloosterschool werd opgericht, door de Zusters van St. Vincentius a Paulo. Ze was er 13 toen twee zwanen onder het balkon van de Brouwerij Max Moens aan de Molendries werden geplaatst Werk van Leo de Vos, zoon van Alexander. In 1895 Maria de Vos is dan 24, wordt aan de «Bucken- dreef» een hofstede verkocht voor 75 fr zegge en schrijve vijfenzeventig franken. In hetzelfde jaar, in de maand februari sterven op een dag 11 Aaistenaars tengevolge van influenza. IN EEN VOLGENDE EDITIE Vakantiejobs in de streek. Hoe ervaart de jonge studerende jeugd haar eerste kontakt met kantoorarbeid in banken en andere prive-admmistraties, fabrieken, horecabedrijven enz

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1