2000 :ie< Parlementaire vraag over Aalst erse ring l aan Rond een wetsontwerp van Minister van Land? andsvercl iging In het Mededelingenblad van het Bisdom Brugge worden volgen de beschouwingen gewijd aan Milo De Costers Bijbelspel «Gloria Halleiüja 2000». Sedert december 1970 zijn Milo De Coster en zijn Mi- loscopegroep op tournee met Glory Halleluja 2000, een «moderne klankbijbel» zoais de auteurs het met een neo logisme hebben genoemd. Ook in ons bisdom werden kerken aangedaan. Daarom willen ook wij even het reli gieuze spektakel nader belich ten. Het publiek, dat zich voor een opvoering van Glory Halleluja 2000 ter kerke begeeft, laat zich na een korte inleidende stilte in duis ternis, allitererend met het niets» van voor de schepping, onderdom pelen in een bad van klank- en iichtweelde. Ofschoon alle midde len worden aangewend om de zaak over te doen komen, kan men er zich niet van afmaken met het woordje «show». Juist omdat het spektakel dieper grijpt, is de vorm slechts middel en blijft de over dracht van de inhoud het doel. Bij het slaan van die brug hebben zowel tekstschrijver, componist, producer als vertolkers hun in breng geleverd. Bij het ontwerpen van zijn script is Valeer Van Kerkhove vertrokken van de idee, de Boodschap op een overgesimplifieerde wijze te vertalen in een geheel dat de mas sa aanspreken kan. Zijn tekst, ge lardeerd met Schriftcitaten, is van literaire franje en taalkundige op siering ontloverd. Door de eenvoud van taal, die echter nergens tri viaal wordt, krijgt de verwoording een zuivere poëtische spankracht en appelleert ze aan de religieuze gevoelens van het publiek. Valeer Van Kerkhove heeft een boodschapsverkondiging bereikt die treft door haar directheid en haar uitnodigende verwijzing naar de Heer, Hij is er een moderne psalmdichter geworden. Zoals in het lied over de Broodvermenig vuldiging ••de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1948 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/24) 14 postrekening 381.72 op verzoek worden advertentietarieven toegezonden «Zit neer in 't gras, eet uit de hand van de Heer, als een mus, als een duif, als een tortelduif... eet uit de hand van de Heer... Vijf broden en twee vissen, is dat niet wonderbaar... Zit neer in 't gras, wacht op de hand van de Heer, en vertrouw de bloem krijgt hemelblauw... let op de hand Van de Heer...» De tekstschrijver heeft in zijn libretto wat hij noemt een «dub bele bodem» gelegd, en wat wij meer theologisch zouden parafra seren als het ideale samengaan van de verticalistische en de hori zontalistische visies. Herman Boon sprak in het tekstboekje ook van een «verdichtend actualiseren van het evangelie naar het leven toe». «De Heer sprak in donder en bliksem op de berg Sinai en heel de aarde beefde. De mens sprak in donder en bliksem boven Hiroshima, en heel de aarde beefde.» Na de hier geciteerde passage volgen bij de opvoering enkele se conden stilte, waarna Mattheus 22,37-39 «Bemin uw God bovenal, met heel uw hart, met heel uw ziel, uit al uw krachten, en bemin uw naaste gelijk uzelve om Gods wil». Een duidelijk voorbeeld van «dubbele bodem»! De zeggingskracht, die de tekst uit zichzelf heeft, wordt nog op gepept door de aangepaste toon zetting en declamatie. Jan Leopold componeerde een muziek, die door bruisende turbulentie en vitaliteit optrekt tot religieuze hoogte. Theo logen spreken hier graag afwijzend van «theon». Maar het is duidelijk dat de door en door religieuze en niet alleen religieus geïnspireer de tekst met de hulp van een theonbeleving-muziek het niveau van zuivere geloofsbeleving halen kan. Overigens staat in Glory Hal leluja de verrijzenis van Christus centraal. Musicologen hebben soms het overnemen van stijlkenmerken uit de ontspanningswereld aange klaagd en gewezen op een tekort aan muzikale originaliteit, die zij wel mochten terugvinden in «Jezus Christ - Superstar», De muziek van Giory Halleluja is inderdaad uitgestreken over de sjablonen van de popcomposities en op een paar plaatsen hebben wij hitparademe lodietjes kunnen thuisbrengen, maar het verkozen muziekgenre moet worden gezien in de hele op zet: een «eenmalig» d.w.z. op het ogenblik aansprekende boodschapsoverdracht te creeren. Glory Halleluja richt ziich niet tot muziekkenners, maar tot de door sneemens, die via zijn ontspan ningswereld religieus wordt aange pakt. Hier is dan Jan Leopolds muziek welkom, die echter op dat moment de amusementskring ont stijgt. Glory Halleluja is zowel in houdelijk als vormelijk meesterlijk geslaagd in het beoogde doei. wat «Jezus Christ - Superstar» qua in houd onmogelijk haalt. Wat die paar kopieen betreft al onze gro te toondichters hebban er zicfr aan bezondigd; Strawinsky was er zelfs een grootmeester in Tekst en muziek alleen echter maken Glory Halleluja niet. De ma nier waarop de moderne klankbij bel wordt gebracht, speelt enorm mee in het scheppen van een sfeer ■in het creeren van een totaliteit die de boodschap over doet ko men. Daarom wordt met lichteffec ten weelderig omgesprongen, maar steeds functioneel. Toch mijdt men de totale show, door de bewe gingsvrijheid van de vertolkers bij na absoluut te beperken. Van cho reografie is nauwelijks sprake. En toch drukt de performance van de artiesten, in regie van Milo De Coster, een blijvende stempel op de klankbijbel, omdat zij hun zaak brengen met een overtuiging die dadelijk treft. In der Beschran- kung zeigt sich der Meisterl Een gesprek met de leden van de Mi- loscopegroep maakt je vlug dui delijk dat louter vakkennis en pro fessionele bekwaamheid niet het resultaat opleveren kan dat nu be komen wordt, doordat zij er met kracht en klem in geloven. Wan neer het zangeresje Mana het on ze vader als uit een diepe ver zuchting op laat klinken, worden registers opengetrokken die wij door de alledaagsheid uit het ge bed dat Jezus zelf aanleerde, niet meer wisten te halen. Glory Halleluja 2000 vervangt liturgisch natuurlijk niets, maar is ook méér dan een catecheseles, het wordt een belevingsmoment De moderne klankbijbel is een steuntje voor het geloof, dat nu juist in deze tijd best een rugge steun gebruiken kan. Mark Van de Voorde BENOEMING EN STERFGEVAL IN BISDOM GENT Het bisdom Gent meldt de be noeming van de heer Adriaan Goos, student op het seminarie, tot leraar aan het St. Lodewijks- kollege te Lokeren. De h. Blackaert Leo, rustend pastoor van Erembodegem, over leed te Lokeren. Hij werd geboren te Westkapelle op 25 januari 1894 en w as van 1948 tot 1970 pas toor op de parochie van O.L.V. Hemelvaart te Erembodegem Volksvertegenwoordiger D'Haeseleer heeft volgende parlementaire vraag gesteld aan de Minister van Openbare Werken. «Naar blijkt zouden de werken van de eerste fase van het trajekt van de Grote Ringlaan te Aalst, tussen de Dendermondsesteenweg en Boudewijnlaan die aan een Antwerps bouwbedrijf werden toever trouwd, in de loop van dit jaar niet kunnen aangevat worden. De geruchten doen de ronde dat men een oplossing zoekt langs een pré-financieringssysteem. Graag vernam ik var, de achtbare heer Minister 1. Welke redenen aan de grondslag liggen .van de niet uitvoering van deze werken waarvan beloofd werd dat deze werken zou den aangevat worden in de eerste helft van dit jaar. 2. Of de geruchten die. verspreid worden met de waarheid stroken namelijk dat deze werken, door middel van een systeem van pré-financiering, tegen de maand september 1972 zouden kun nen aangevat worden, 3. Om welke reden de voorziene kredieten ter uitvoering van deze werken werden geschrapt». Parlementaire vraag van volksvertegenwoordiger D'Haeseleer Tijdens de bespreking van de begroting van Landsverdediging in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, op 31 maart 1971, heeft Uw kollega de Minister van Landsverdediging verklaard het met U eens te zijn dat binnenkort een wetsontwerp zou neergelegd worden met de volgende bedoeling de vrijlating te verlenen na twee broederdiensten in plaats van drie, als broederdienst te doen tellen de huip aan ontwikkelingslanden, de duur van de militaire verplichtingen van 15 op 8 jaar te brengen. Verder deelde de achtbare Minister van Landsverdediging mee dat het ontwerp tijdig aan het Parlement zou worden voorgelegd, opdat de uitwerking ervan van toepassing zou zijn op de lichting 1972. Aangezien kwestieus Wetsontwerp op heden nog niet werd neerge legd, hebben de miliciens van de lichting 1972 die aan de vooropge stelde voorwaarden voldoen, opnieuw geen zekerheid van ontheffing te bekomen. Zij moeten opnieuw afwachten of de Minister van Lands verdediging ook voor de lichting 1972 ontheffing zal verlenen Hier dient aan toegevoegd dat indien de Regering het door de Minister van Landsverdediging aangekondigd Wetsontwerp van toepassing wil brengen op de miliciens van de lichting 1973, het de hoogste tijd is dat het Wetsontwerp wordt ingediend. Graag vernam ik van de achtbare Minister of hem de door de Minister van Landsverdediging afgelegde verklaring bekend is; of hij het met deze verklaring eens is en in het bevestigend geval of hij bij benadering kan mededelen wanneer het Wetsontwerp bij één der Wet gevende Kamers zal worden neergelegd. VERKOOP VAN EEN MACHTIGE STOCK aan SPOTPRIJZEN! voor prim: Wasmachines 3,5 kg 1.650 F Wasmachines 5 kg 2.200 F 100 volautom. wasm. 9.900 F Drogers autom. 1.550 F Keukenkastjes 2 m. met schuiven 2.650 F Tafels chromé 875 F Stoelen-barst, vouwst. v a. 300 F Pompbak inox 1000 F Pompbak inox kast 2.490 F Eetplaatsen gratis tapijt 17.900 F Slaapkamer gratis tapijt 16.000 F Burelen in metaal 2.650 F Dossierkasten - rekken v.af 395 F Dampkappen 60 en 90cm 3700 F Gaskonforen 3 bekken 650 F Mazoutvuren 3.900 F Mazouttanken 450 - 1200 I. vanaf 1.650 F Wij beschikken nog over honderden artikelen, zoais tapijten vanaf 750 F, kopstokken 180 F, waterpompen 5.950 F, grasmaaimachines keukengerief, afwasmachines 9.500 F, bureelzetels 1.175 F. T V. 8,900 F, salontafels marbré 2.850 F, opklapbedden 2.800 F enz. Open alle dagen van 8 tot 19 u., behalve de zondag. Fabriek OVERALL Termurenlaan, 12 (naast de kerk), EREMBODEGEM TEL. 053/267.14 KOMT ZIEN I INGANG VRIJ I KONTANT - KREDIET kwaliteit Gasfornuizen 3 bekken kast 1.898 F Zaagmachines tafel motor 1/2 PK 1.950 F suppl. 3/4 PK Diepvriezers 250 I. - vriest - 32°C 8.294 F Een keuze ijskasten a 2800 F Draagbare radio's 1.650 F Draagbare bandoprem. 1.900 F Electrofoon Luxe uitv. 2 klankboxen stéréo 5.400 F Compressoren 2.990 F Verfpistolen 1.050 F Bandopblazers 595 F Luchtfilters drukreg. 1.100 F Lasposten 110 amp. 2.800 F 160 amp. 4.800 F Batterijladers 500 F Frigotogen a 25.300 F Bierkoelers 2 mod.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 2