liet alleen arbeiders maar eek middenstanders lagen aan de basis van de stichting kommunistische partij Aalst groep arbeiders en bedienden ontslagen AalstOnderwijscentrum wegens ekonomlsche redenen Invloedrijke minderheid in de dertiger jaren Honda- Wijjngastdvsld ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKB De lowerksteiSing DE GAZET VAN AALST 27e jaargang nr 36 Zaterdag 18 september 1971 Redaktie en NEC SPE, NEC METU. |l/aat 26 9300 AALST Tel. 241.14 8 fr het nummer Tijdens dit weekeinde viert de K.P. Aalst haar 50 jarig bestaan met o.m. zaterdagnamiddag een ontvangst ten stadhuize. Naar aanleiding hiervan publiceren wij een bijdrage met een reeks gegevens en kanttekeningen over dit half-eeuwfeest van de Aalsterse Marxisten. Meteen ook wel een stukje lokale historie. Juli 1936: De «burgeroorlog» in Spanje staat in het wereldnieuws. De interventie van de belangrijkste Europese mogendheden is via vrijwilligers en wapenleveringen weldra een feit. Dit voorspel tot een wereldoorlog verscherpt ook de politieke tegenstellingen in ons land. Precies in deze zomertijd wordt Belgie gekonfronteerd met een be wogen algemene werkstaking. Belangrijkste eis Betaald verlof. !n de archieven van deze krant vindt men een verslag van de intelligente kommunistische leider Jacqmotte die tijdens een meeting op de Aalsterse Houtmarkt, waarschuwde voor de «oorlogsdrijverijen van de imperialisten» en voor de arbeiders de 40 uren week eiste». Zijn gehoor bestaat niet alleen uit eigen partijleden, maar ook ontevreden middenstanders, bedienden, het proletariaat met de witte boord. Jacqmotte spreekt een Brussels «Vloms», pittig, pittoresk hij draagt een pet zoals een fabrieksarbeider. En veel later getuigt een oud-vlaams-nationalist die als jonge man deze meeting bijwoonde «Een der meest memorabele politieke toe spraken uit die bewogen krisisjaren die ik ooit heb gehoord». De Aalsterse Kommunistische Partij is ontegensprekelijk een min derheid, slaagt er niet eens in een zetel te verwerven in de gemeen teraad. Maar ze is een karde kern met als felle jonge agitator Bert van Hoorick. Zelf de meest rustige streken in het land worden beroerd door de stakingen. Te Waasmunster willen 2.000 arbeiders een fabriek be zetten en moet de Rijkswacht een charge uitvoeren. In een West- vlaamse gemeente kan men ternauwernood verhinderen dat stakers een houtzagerij pogen in brand te steken: Te Aalst ligt het bedrijfs leven volledig stil, niettegenstaande dat de raad van het A.C.V. te Brussel zijn leden tot werkhervatting aanzet daar waar zij vol doening hebben gekregen». De Volkstem bloklettert «Aalst in de greep van Bert van Hoorick» met daarbij horend kommentaar en in een passende kontekst een van de vele reeks artikelen tegen het gevaar van het internationaal kommunisme. «MANEUVER DER KOMMUN1STEN MET MEDEPLICHTIGHEID VAN HET OPENBAAR GEZAG» Luc Delafortrie van de Verdi- naso-afdeling Aalst, reageert in een pamflet tegen de wilde sta king. In dit pamflet van 24 juli 1936 leest men o.m. «De stakingen wer den door het meerendeel der ar beiders niet gewild. Slechts een tiental kommunisten hebben de fabrieken doen stilleggen, de han del belemmerd en de stad twee dagen lin beroering gebracht. Deze ploeg trok, op den Vrijdag waarop de stakingen uitbraken, van fabriek tot fabriek, om de arbeiders het werk te doen stilleggen. De Com munisten hebben dit gedaan vol gens een welgesteld plan, dat ze ongestoord hebben kunnen uitvoe- ren(...) Dat hebben zij alleen kun nen doen door de medeplichtig heid van den Socialistischen Bur gemeester n.v.r. wijlen de h. A. Nichels). Den zaterdag (den dag der wekelijkse markt deed de ben de Kommunisten de marskramers hun tenten en kramen opruimen, zoodat de gansche markt in een ommezien geledigd werd en dit on der het lijdzame oog der politie Indien hier in dit land een werkelijk gezag regeerde, dan zou de burgemeester dadelijk ontsla gen geweest zijn». Een getuigenis, vijfendertig jaar later van een Aalster se handeldrijvende midden stander, die toen in 1936 als textielarbeider mede op de barrikade stond «Wij waren het allemaal beu. Onze cent was door de fout van Minister van Zee land geen kluit meer waard Die staking heeft een felle stoot gegeven ten voordele van de eisen van de be dienden en de arbeiders. Kunt ge 't u voorstellen Geen betaald verlof. Heel wat kleine middenstands- bedrijven hadden in die ja ren af te rekenen met enorme moeilijkheden. Na tuurlijk, naar gelang de staking duurde werd moe der de vrouw het beu. Het is juist dat de kommu nisten te Aalst in die gan se stakingsperiode vooraan stonden. Een zekere poli tiek was daaraan niet vreemd. Maar het is een sociaal konflikt geweest dat tenslotte van enorme betekenis geweest is voor de verdere evolutie op maatschappelijk gebied in ons land. Vergeet ook niet dat stie- kum heel wat bedienden en middenstanders niet persé vijandig stonden te genover die Aalsterse kom munisten. Ten andere reeds jaren voordien stonden in die Aalsterse Kommunis tische kern niet alleen ar beiders, maar ook bedien den, vertegenwoordigers, ja zelf middenstanders. Vervolg op blz 2 KROESTJEV Einde van een bewogen leven. De man die de destalinisatie inzette. Een niet te kontroleren versie luidt dat hij in 1942, als generaal-majoor voor enkele dagen van het front naar 't Kremlin teruggeroepen, tijdens een receptie op bevel van Stalin in aanwezigheid van geallieerde diplomaten een demonstratie moest geven van een kozakkendans. Kroestjev, aldus luidt een versie, danste, zeer tegen zijn zin. Blijkens de recente cijfers medegedeeld door Schepen Van den Eede bedraagt het aantal leerlingen die te Aalst in de verschil lende onderwijsinstellingen ingeschreven zijn 22.500. BIJ de Honda Motor N.V. te Aalst werden naar thans formeel wordt bevestigd 34 personeelsleden ontslagen, 17 arbeiders en 17 bedienden. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat deze personeelsvermin dering een gevolg is van de ekonomische situatie en bezuinigings maatregelen noodzakelijk zijn. Honda stelde tot voor kort ca 250 personeelsleden tewerk, 150 arbeiders en 100 bedienden en vertegenwoordigers. Dit bedrijf werd in 1963 te Aalst opgericht, als een dochtermaat schappij van de wereldbefaamde Honda Motor Japan dat vooral in de naoorlogse jaren uitgroeide tot een enorm bedrijf.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1