ZONDER VEEL GESCHIEDENIS LOUIS D'HAESELEER Het elektoraal weekeinde §@i leniig zoals een andere... Dagelijkse voettochten van gemiddeld 12 km Feestneus ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD W@S3®slige werkiexin gs uitslagen hlx W DE GAZET VAN AALST NEC SPE, NEC METU... 27e jaargang nr 44 Zaterdag 13 november 1971 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST Tei. 241.14 8 fr het nummer DE enige belangrijke verschui ving in het arrondissement, na de verkiezingen van zondag II. is on getwijfeld deze ten voordele van de P.V.V., die zich meteen fors wist te herstellen van het elekto raal verlies in 1968. Na de C.V.P. is de P.V.V. thans de sterkste partij geworden in het arrondissement. De overwinning van de P.V.V. alhier is in de eerste instantie ook deze van D'Haeseleer, wiens voor keurstemmen tegen vele verwach tingen in, niet alleen nog stegen, maar in wiens spoor ook Diane D'Haeseleer méér voorkeurstem men behaalde dan elk van de lijst duwers voor de Kamers van de an dere partijen. De V.U. heeft op een licht stem menverlies na, in feite haar positie gehandhaafd. Maar dit resuitaat stemt toch wel tot nadenken in een arrondissemen met een stevi ge, ingewortelde vlaamse-nationale traditie, in eik geval heeft de V.U. arr. Aalst niet de vooruitgang ge kend die deze partij eiders in het Vlaamse land boekte. De B.S.P. heeft de trend van 5968 in hat arr. niet kunnen aan houden, al is het stemmenverlies relatief gering. Niettemin speelt zij ingevolge het kronkelachtige kiessysteem een zetel kwijt. Merkwaardig is wel de vooruit gang van de K.P. hoofdzakelijk in het kanton, mede in acht genomen de geringe mogelijkheden van de ze partij die elders toch wel ach teruitging. Voor de C.V.P. zijn deze verkie zingen in het arr. weliswaar geen overwinning. Maar voor het eerst sedert 1961 heeft dez partij zich weten te handhaven het stem men verlies is ook hier niet noe menswaardig. Daarenboven heeft zij de kans verkeken tot een merk waardige stemmenwinst door het afwijzen van een aantal attraktie- ve figuren. Maar op de keper beschouwd: Een verkiezingsuitslag die geen geschiedenis zal maken. AAN de vooravond van de ver kiezingen was het nu stilaan wel duidelijk. Via vooral de T.V. wist de kiezer wel waar hij aan toe was, zodat hij geen behoefte meer had om buitenhuis zijn eiektorale belangsteliing te demonstreren voor zover daar overigens nog veel gelegenheid toe was. Te Aalst sprak nog wel oud-mi nister Van Eisiande voor een rui mer C.V.P. publiek dan de zopas uittredende Minister Vlerick. K.P. man Raymond de Smet onver saagd hield het zaterdagavond nog bij een speech in de schaduw van Dirk Martens op de Grote Markt, maar behoudens een laat ste papierslag er. een deskundige stunt-geel-zwarte ballonnetjes na bij tal van Denderbruggen in de nacht van zaterdag en zondag, verliepen de laatste uren even LOUIS D'HAESELEER Voor het eerst verkozen in 1949 zopas 60 en een rekord aantal voorkeurstemmen Met uitgerekend 27,589 voor keurstemmen kwam de Aal- sterse P.V.V. voorman L. D'haeseleer de voorbije da gen wel in het nationale nieuws. Men moet al zeer onsportief zijn om niet even zijn petje af te nemen en tja, te erken nen dat het geen alledaags politiek record is. Als die re putatie dan derwijze uitstraalt dat ook Diane D'Haeseleer met 13.270 alle lijstduwers van de andere partijen in de schaduw stelt dan ga je na tuurlijk op de man af de vraag stellen: Hoe komt U er eigenlijk aan. kalm als de ganse verkiezingspe riode. En zondag was bijna een dag als een andere, want reeds even na de middag had het merendeel van het kiezerskorps zijn plicht vervuld en profiteerden alleen de partij en stamlokalen van enige elektoraal vertier. De verkiezingsfolklore heeft af gedaan. Met een zucht van ver lichting zijn diegenen die reeds zondagavond, zeer laat, wisten dat zij met sukses de eiektorale vuur proef hadden doorstaan, in de be kende armen van Morpheus geval len Voor enkele zou de spanning onverbiddelijk afmattend aanhou den tot en met dinsdag, tot en met de rijzende dageraad. Die rijzende dageraad is dan toch gekomen voor C.V.P. uittre dende volksvertegenwoordiger Ghis. Willems dinsdagavond werd inderdaad uit Gent bericht dat in tegenstelling met aanvankelijk werd gemeld G. Willems verkozen is, terwijl Willy Vernimmen niet meer naar de Kamer gaat. Feestelijke stemming in de «Li berale Sociale Werken, bij de P.V.V. die maandagavond een op tocht hield, in en rond het stads centrum, met o.m. vooraan de hh. D'haeseleer, Cuvelier, Waltniel. Gejuich en slogans van de eiekto rale zege waren niet uit de lucht. Minder in aantal en niet stoets gewijze, Raymond de Smet met enkele van zijn getrouwen uit de K.P. een bescheiden maar kenne lijk ook door vreugde en optimis me geïnspireerde uitstap." Vervolg op blz 2 WIM VERLEYSEN Van Bestendige Deputatie naar Senaat 22.767 voorkeurstem men in arr. Aalst-Oudenaarde PERSOONLIJK KONTAKT Dinsdagmorgen kon men de op nieuw verkozen volksvertegenwoor diger L. D'haeseleer op zijn kan toor aantreffen, gebogen over cij fers die er niet om liegen. Klonk de P.V.V. voorman-stem aan de lijn Ietwat moe. Maar na tuurlijk tevreden hé. Meer dan een eiektorale zege, want ook een on bewust verjaardaggeschenk aan L. D'haeseleer die zopas 60 is ge worden. Het is vooral een kwestie van persoonlijk kontakt. En dat heb ik jaarlijks met duizenden mensen. En tijdens de voorbije weken meer dan ooit via onze dagelijkse tochten te voet in ettelijke ge meenten in het arrondissement. Dagen van gemiddeld 12 km, soms meer. En dan met begrij pelijke vaderlijke trots Mijn doch ter heeft het tot het einde volge houden. Weet je het houdt je kwik. START IN 1949 MET 8.752 VOORKEURSTEMMEN Als L, D'haeseleer in 1949 voor de eerste maal als volksvertegen woordiger wordt verkozen behaalt hij 8.752 voorkeurstemmen. Tij dens de daaropvolgende verkie zingen, na de kamerontbinding als gevolg van de koningskwestie wor den het er 9.390. In 1954 na de homogene C.V.P. regering die in 1950 aantrad, maakt de Aalsterse liberale voor man de grote sprong voorwaarts en verrast zijn tegenstrevers met niet minder dan 21.418 voorkeur stemmen. Dat worden er na de B.S.P.-Liberale koalitie, met de fameuze schoolstrijd in 1958 22.038, na de val van de C.V.P.- Liberale regering ingevolge de her rie rond de Eenheidswet 22.238 en in 1965 26.959. En dan voor het eerst daalt dit sedert 1949 onophoudend aantal voorkeurstemmen, In maart 1968 zijn het «maar» 22.942. in 1970 verklaart D'Haeseleer niet langer meer kandidaat te zijn voor de Aalsterse gemeenteraad om zich meer dan voordien te kun nen inzetten voor een nog intenser sociaal dienstbetoon in het arron dissement. Het werden er zoats reeds gemeld zondag II. 27.589.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1