Van Begijnhof tof Heilige Geestkapel (1) Heeft Oostendse groep belang stelling voor bouw winkelcen trum aan de Kattestraat Autovrij van 3 tot 10 dec. Voorstel vans C.V.P. raadslid Dirk Baart Dekenij der Zoutstraten ONAFHANKELIJK REGIONAAL W 18 DE GAZET VAN AALS 27e jaargang nr 46 Zaterdag 27 november 1971 Redalcl NEC SPE, NEC METU... eer Schoolstraat 26 - 9300 AALST Tel. 241.14 8 fr het nummer Volgens sommige informaties zou een niet nader genoemde ..groep., uit Oostende «belangstelling hebban voor de realisatie van een win kelcentrum aan de Kattestraat en daartoe bereid zijn de K.O.O.- komplexen aldaar aan te kopen. inliet alleen een «Oostendse Groep., is aan een winkelcentrum ai- daar geïnteresseerd, cok te Aalst zelf zouden sommige financiële kringen we! van mening zijn dat er muziek zit in 'n shoppir.g-centrum in deze winkelstraat waar inderdaad de vuile gevels van de K.O.O.- gebouwen allesbehalve bijdragen tot de commerciële attraktie. Argument van de K.O.O.: Het behoud van de Kape! betekent een financieel verlies voor de stad, gezien van de 29 aren er dan amper 17 aren kunnen aan de man worden gebracht, mede in acht geno men de aanvankelijk geplande verbreding van de Ridderstraat. Oud-Voorzitter van de K.O.O. de h. J. Van Droogenbroeck heeft zich reeds herhaaldelijk kategoriek uitgesproken voor de likwidatie van de Kapel, en de huidige K.O.O. is dezelfde mening toegedaan, met d.en verstande dat zij, zoals hier reeds werd gemeld, begrip opbrengt voor het feit dat anderen o.m. de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon er een andere opvatting op na houdt. De V.V.A.K. is er inderdaad in geslaagd de Minister voor Neder landse Kuituur te overtuigen van de kunsthistorische waarde van de Kape], zodat deze zou geklasseerd worden. Tegenover een dergelij ke beslissing zou de K.O.O. in beroep gaan. De Aalsterse K.O.O. heeft geld nodig voor de uitbreiding van het huidig ziekenhuis. Zowci het vroegere als het huidige stadsbestuur meer bepaald het burgemeester- en schepencollege heeft tot dusver nog niet de moed opgebracht om zijn mening officieel mede te de len. Wat privaat wordt gezegd is al te dikwijls reeds in tegenstel ling geweest naar gelang van de gesprekspartners. Schepen de Neve heeft weliswaar vooropgesteld dat alleszins ook de mensen van de V.V.A.K. inspraak moeien hebben inzake het pro bleem van de Kapel n.a>v. het nieuwe B.P.A. FINANCIEEL ASPEKT NIET ALTIJD HET ARGUMENT SOMMIGEN gaan ook van het standpunt uit dat het financieel argument dat de K.O.O. hanteert, niet zo maar moet aanvaard wor-. den. Zo o.m. stadssekretaris C. Wil- lems die naar verluidt op een bij eenkomst van het schepenkollege en de K.O.O. als zijn opvatting heeft te kennen gegeven dat het de zorg is van de overheid alle inspanningen te leveren voor het behoud van het artistieke-esthe- tische patrimonium van de gemeen schap. En zonodig er niiet moet voor terugschrikken daartoe de no dige financiële middelen ter be schikking te stellen. De ih. C. Willems lichtte ons Zijn standpunt nader toe «Het is de plicht van het stadsbe stuur, en van de K.O.O. niet voorbarig te werk te gaan in zake de H. Geestkapel. Deze instanties moeten zeker de kapel behouden indien ze vol doende kunstwaarde bezit. Natuurlijk is het duidelijk dat de kapel niet als geestelijke instelling meer kan fungeren. Maar, en dit lis natuurlijk mijn persoonlijke mening, zelf in dien er zou twijfel zijn aan de reële kunstwaarde, rijst de vraag of het niet zinnig is het HET AALSTERS BEGIJNHOF VAN WELEER... gebouw in stand te houden als een rustpunt aan de Kat testraat, precies zoals bv. de Finistèrekerk aan de Brussel se Nieuwstraat. Akkoord dat men inderdaad de opvattingen van een ver eniging zoals de V.V.A.K., die voor het stedelijke patrimoni um toch heel wat gedaan heeft, en deze van de Provin ciale diensten voor Monumen tenzorg zo maar niet terzijde mag schuiven. Er is 'in de voorbije decennia te Aalst heel wat definitief verloren gegaan de teleur gang van het Begijnhof is on vergeeflijk zodat men ze ker niet overijld moet te werk gaan. WEL JACHT OP OUDE STADSGRAVURES ENZ... In middens van de V.V.A.K.; blijft men bij het reeds bekende standpunt: Wij kunnen niet aan vaarden dat de Kapel zou verdwij nen. Haar kunsthistorische waarde meer bepaald de achterzijde staat buiten kijf. Maar het is juist deze achterzijde die weinig bekend is bij het publiek. Wij geloven n:iet ■a priori aan kwade wil, maar wel aan gebrek aan inzicht in de be tekenis, de waarde van het histo rische kunstpatrimonium van de stad. Het argument dat thans naar voor wordt gebracht, hebben wij reeds jaren geleden gehoord, toen het verval van het Begijnhof werd aangeklaagd. Het is niet omdat achteraf de woonwijk aldaar dan toch vrij behoorlijk werd verwezen lijkt, dat wij nu nog de likwidatie want dat was het in feite van dit Middeleeuwse Begijnhof als een onherstelbaar verlies voor de stad aanzien. Met deze opvat ting staan we niet alleen. Nu reeds worden oude stadsgra- vures aan hoge prijzen geveild, er is als het ware een jacht op oude Aalsterse «postkaarten» men wil autovrije straten ook uit kom- merciele overweging enz. en in tussen zou men andermaal lijd zaam toezien dat het weinige dat Aalst aan oude historische gebou wen en monumenten bezit verder mag verdwijnen, dat de oude smalle straatjes in het centrum zouden verbreed worden ten be hoeve van het verkeer. Kom aan het wordt tijd dat men zich laat inspireren door de opvatting van andere steden, van andere landen. In Amerika, in de U.S.A. het land bij uitstek van de bussiness durft men niet meer te raken aan gebouwen uit de vorige eeuw, zon der enige historisch-artistieke waarde. En te Aalst heeft men 13 jaar geleden nog op het nippertje een complex als het Oud-Hospitaal kunnen redden. van raadszaal naar kazerne... Het C.V.P. raadslid Dirk Baert zou bij wijze van voorlopige af- scheidspeech 1 jaar militaire dienstplicht, tijdens dewelke hij zal vervangen worden door de h. M. Vermang op de zitting van gisteravond een voorste! toelichtendat er toe strekt raadsleden van een «herkenningsteken» te voorzien. Men weet dat de burgemeester en schepenen resp. bij officiële plechtigheden getooid zijn met een tri-kol ore en bi-kolore sjerp, wat niet het geval is met de gewone raadsleden. Op de agenda van deze zitting stond ook de begrotingswijziging (gewone dienst 1971) en de begrotingswijziging 1971 (buitengewo ne dienst). Verder ook het voorontwerp voor het tweede stedelijke zwembad en de restauratie en inrichting van het Hotel van Langenhove voor de Diensten van Financiën. Het bestuur der dekenijen der Zoutstraten, met als nieuwe voor zitter volksvertegenwoordiger G. Willems, heeft donderdagavond haar plannen toegelicht. In de sfeer var. de eindejaarsweken krijgen deze beide aloude Aalsterse winkelstraten een nieuwe kleurrijke neon-verlichting. Daar enboven gaat men het experiment wagen en zullen beide straten van 3 tot 10 december, met uitzondering 's zondags; voor het auto verkeer gesloten zijn en dit precies van 18 u tot 21 u. Een week die ingezet wordt met een ontvangst ten stadhuize. De Dekenij der Zoutstraten komt alleszins 'in de kijker en ook in T.V. Echo.

De Gazet van Aalst | 1971 | | pagina 1