MIST ROND 1900 LACHEN IS GEZOND Uit de handelingen wan si A posteiken eerste lezing de 48 hedendaagse aalsterse kunstenaars Colloqium over samenwerking in de onderneming Lijst schilderijen raif iwijlen Eb Ps Entiel ra#f der Linden (1884-1972) 1890 Met een zieke op weg naar het hospitaal 1895 De stedelijke Belleman (Jaak Eemans) 1890 De Suisse van de St.-Jozefskerk (Jean Sergeant) 1900 De Aalsterse Boterwaag 1895 De Tandentrekker op de zaterdagse markt 1895 De Liedjeszanger op de zaterdagse markt 1900 De Man met de papieren Molentjes (Plek van der Meersch) 1895 De Grijzerkermis in de St.-Martinuskerk .1895 Het Aalsters Politiekorps in groot ornaat in de Processie 1895 De Aalsterse «Champetter» als planton voor de Politiewacht 1900 De Orgelman (Dominique met Angelique) 1895 De Mosselman en de Haringboer 1895 Petrus van Aerdebrugghe (Pie Kert), visuitdrager bij Arijs. 1895 «Jaak den Ezzel» dagbladventer met «De Werkman» 1895 De Drinkebroer «Tist den Beer» 1900 Lotelingen uit Hofstade bij hun terugkeer over de St.-Anna- brug, de «Koelemert» in «den Turk» 1890 Zwarte en gebloemde kapmantels. 1895 De Hoppekeuring om «Belleken één» 1900 Dokter Isidoor Bauwens bezocht zijn zieken 1895 Bert met de «Gekaste Erwtjes en Paardesaucis» 1900 De algemene Bedeldag te Aalst (de eerste maandag van de maand) 1895 De zaterdagse Meimaandserenade De kerk van het Begijnhof De jongens van de Vaart «Bermertigheid» Tambour van de Aalsterse Burgerwacht Barbier op zijn zaterdagse ronde De Bierkruiers Juul Patat op de Aalsterse kermisfoor 1890 De zaterdagse diligentie Mere-Erpe Een Aalsterse min (vroedvrouw) 1890 De lantaarnaansteker 1890 Aalst kermis op de Veemarkt 1905 De Aalsterse Belleman 1895 De Aalsterse Grote Post 1896 De jongens van de Vaart als matrozen in de processie van de Werf. Een unieke verzameling die iedere Aalstenaar boeit: voor de oude ren is het een herinnering aan hun jeugd, voor de jongeren een be wijs van de geweldige evolutie in een betrekkelijke korte periode. De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon wil deze kostbare documentatie afstaan aan een stadsbestuur dat er een passende plaats voor vindt om het blijvend te tonen aan onze stadsgenoten. V.V.A.K, «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1848 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 28 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr, 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op vsrzoak worden advertentietarieven toegezonden Vorige vrijdag, de 17e, beleef den we de kuituur-première in 't Apostelken. Niet dat ze er vroe ger aan geen kuituur hadden ge daan. Neen, maar nu was het echt serieus, 't Werd er stil toen Frans VAN GEERT de geboorte afkondigde van de splinternieu we kunstgalerij. Hij vond het blijkbaar heel gewoon een ten toonstelling voor te stellen waar aan 48 kunstenaars medewerk ten. Piet VERMEIR niet. Die sprak van een historisch feit in het Land van Aalst en ik werd trots en fier, daar aanwezig te zijn, in dat Apostelken. Piet VERMEIR vond het veilig in aanwezigheid van al die ar tiesten, te spreken over een kun stenaar die 't bestuur van de kunstgalerij niet heeft kunnen en gageren. Hij had het over Breu- gel. En staande aan de balustra de (welk spreker stond ooit hoger?), sprak hij over Breugels visie op de kunst: Het wordt ge maakt door de ene en bekeken, bemind, bewonderd door de an dere. Bij 't maken van kunst staat de kunstminnaar er met fonkelende oogjes bij, maar de artiest, de kunstenaar ziet er niet zo tevreden uit: De kunste naar is een vechtjas. Hij strijd de eindeloze strijd tegen de ma terie en tegen zichzelf. Hoe kan hij met deze tube verf, deze bor stel, dit stuk steen tot uiting brengen wat hem voor de geest is gekomen na maanden, na jaren denken, zoeken en twijfelen Maar hij had het ook, met zijn fonkelende oogjes, over de kunst minnaar, over de geobsedeerde en over de man van de straat die zegt godomme, da's schoon. En beide soorten mensen kwa men in de tentoonstelling aan hun trekken Ze zagen er de schilderijen van «ouden van da gen» die hun werk nog durfden hangen naast dat van jongeren. Ze zagen er het werk van kunste- naars-met-naam die uit sympathie eens goeiedag kwamen zeggen met één van hun werken (al was het niet altijd het beste uit hun produktie). Ze zagen er het werk van mensen van 13 a 16 jaar, die hun doek moedig naast dat van anderen kingen. En deze gaven niet steeds blijk van «over moed». Neen, ik mag me niet laten verleiden tot een gedétailleerde bespreking van de tentoonstelling, hoezeer mijn vingers boven 't schrijfmachien daar ook lust toe voelen. Ik zou alleszins kunste naars vergeten en denkend aan het denkwerk en het eigenlijke werk dat met het maken van één «tableauken» of beeld ge paard gaat mag ik me dat niet permitteren. En toch kriebelt het in mijn vingers. Er waren doeken waar ik mij veilig bij voelde: een stuk van de natuur werd gekonditionneerd naar binnen gebracht ik hoefde niet te denken, slechts te kijken en te genieten en mij te verba zen over de technische mogelijk heden en het gevoel voor schoon heid. Andere werken deden me den ken aan de bedoelingen van de maker ervan en soms mocht ik zeggen: dat heeft hij goed ge zien. En soms liet het een vraagteken achter. Maar in en kele gevallen werd het vraagte ken wel opgelost na wat diskus sie of een biertje. En nog ande ren zullen met een vraagteken te rug naar een of ander schilders atelier verhuizen tot de tijd of ikzelf rijp genoeg zijn om te ont dekken wat de kunstenaar zeg gen wou. En dan zijn er werken en werkjes die me naar de katalo- gus deden grijpen. Ik wou weten van wie die werken waren. Die ga ik volgen, want daar zit mu ziek in. Spijtig, spijtig dat deze ten toonstelling slechts gedurende één week werd gehouden. Om de een of andere duistere reden werd de titel onder een naakt «bloemen» en kreeg een ander werk de titel «figuur»; was er onder de verscheidene toostjes geen enkel te bespeuren met een ansjoviske. Volledigheidshalve moeten wij nog de namen vermelden van vol gende exposanten die ontbraken in de opsomming die wij vorige week publiceerden Coppens, De Backer, De Pril Viktor, De Rijbel Arthuur, De Vree Frans, D'Hae- se Jozef, Heeremans Karl, Van Biesen Isidoor, Van den Dries- sche, Van Nieuwenborgh Susan- ne en Vinck Remi. Staf Keymeuien In de bioscoop gaf ik aan de ouvreuse mijn kaartje, waaruit bleek dat ik dokter ben, en vroeg of zij mij wilde roepen als dat no dig mocht zijn. Zij keek van mij naar mijn kaartje en zei toen wei felend «Ja, dat zal ik dan wel doen, maar ik ben haast nooit ziek», XXX Mijn oudste dochter had een nieuwe mantel nodig. Ik ging met haar en haar zusje naar een wa renhuis, waar ze er verschillende aanpaste. Toen ze een grijze aan trok, protesteerde haar zusje luid, «Die vind ik niet mooi, die moet je niet nemen». «Waarom niet Ik vind hem wel mooi». «Dat is dan fijn, maar als jij eruit bent gegroeid moet ik dat afschuwe lijke ding dragen». In zijn strijd tegen de eindeloze telefoongesprekken van zijn schoolgaande dochter had hij een wandtoestel laten aanbrengen, zo dat het tienermeisje moest blijven staan tijdens haar telefonades. Maar het hielp niet, vertelde hij, «Haar voeten waren al nét zo sterk als haar tong». In de Amerikaanse stad Seattle is door verschillende oorzaken de werkgelegenheid vrij sterk terug gelopen. Veel inwoners vertrekken naar elders, maar niet iedereen heeft zijn gevoel voor humor ver loren. Langs de autosnelweg staat een reclamebord met boven de fir manaam van de plaatser de woor den «Wil de laatste persoon die uit Seattle weggaat de lichten uit doen?» PRODUKTIVITEITSKOMITEE EN HANDELSKAMER HET Produktiviteitskomitee en de Handelskamer Gewest Aalst organizeren maandag as. te 15 u een paritair gesprek tussen de sociale partners, over samenwerking in de onderneming. Inleiders ignace Lindeman v.d. Hoofdstudiedienst van het A.C.V. en Jan de Spot, beheerder Bank van Brussel. Verder nemen deel namens het Produktiviteitskomitee o.m. voor zitter J. Gilbos en ondervoorzitter W. De Turck en namens de Han delskamer voorzitter Felix Cailebaut. Qua belangstelling, reeds een sukses, want niet minder dan 65 ingeschrevenen. Een colloqium dat op het sociaal-ekonomische vlak voor de Denderstreek alleszins belangrijk is. EERLANG IN DEZE KRANT EEN REPORTAGE OVER (WAT IS IN FEITE) ROTARY, LIONS CLUB, ROUND TABLE ORDE VAN DE PRINS MARNIXRING EEN aantal namen van exclusieve klubs die de man van de straat vaag of soms helemaal niet bekend zijn. Oorsprong, Doel, Hun betekenis in deze tijd Sociaal engage ment of liefdadigheid

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2