voor de fijnproevers uit de modewereld Warme wintermantels nuttigs wenken X week? keuken geheimen n i - r SlJ 1ZONDAG Kaassoesjes Tomatensoep Gebraden Fazant Abrikozencompote Gebakken Aardappeltjes Ierse Crème. MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aardap pelen Griesmeelpudding. DINSDAG Schelvis met Bretonse Saus Gekookte Aardappelen Fruit. WOENSDAG Varkenskoteletten Spruitjes Ge kookte Aardappelen Pannekoeken. DONDERDAG Ham-casserole Aardappelpuree Vanillepudding. VRIJDAG Mosselen Frites Rijst met Appelen ZATERDAG Gegratineerde Spaghetti met Kaas Yoghurt met Bananen. IERSE CREME Benodigd 6 blaadjes gelatine, 2 eieren, 100 g suiker, liter zeer sterke versgezette koffie. 5 eetlepels whisky, liter slagroom en enkele chocolade rondelletjes. Bereiding De gelatine weken in koud water. De eieren schei den in dooiers en wit. De eierdooiers met de suiker glad roeren en «au-bain-mane» verwarmen, onder aanhoudend kloppen tot een dik ke schuimige massa is ontstaan. Knijp de gelatineblaadjes uit en los deze op in een beetje van de hete koffie. Voeg dit bij de dooier-suiker-massa. Neem de pan daar na uit het warmwaterbad en klop de resterende afgekoelde koffie erdoor en tot slot ook de whisky. Klop eiwitten en slagroom apart stijf. Wacht tot het koffiemengsel enigzins drillig begint te worden schep dit dan op de eiwitten en leg daarop de slagroom. Schep alles luchtig om en verdeel over 4 a 6 coupes of glazen. Laat afkoelen en garneer met een chocolaatje. SCHELVIS MET BRETONSE SAUS Benodigd 2 kleine schelvissen, peterselie, 1 ui, 1 worteltje, 1 laurierblad, tijm, 1 schijf citroen, wat witte wijn, 3 eierdooiers, 1 koffielepeltje mosterd, bieslook, kervel, peper, zout en 200 g boter. Bereiding Laat de schelvissen door de vishandelaar schoon maken, maar vraag de kop en de vinnen erbij. Zet kop en vinnen op met ongeveer Vi liter water, peterseliestelen, gesnipperde ui, fijn gesneden worteltje tijm, laurier, citroen en witte wijn en laat dit 30 stilletjes trekken. Zeef de bouillon en breng ze opnieuw aan de kook. L.eg de gewassen en gezouten schelvisjes erin, temper het vuur zo dat de bouillon juist tegen de kook aan blijft en laat de vis gaar worden. Klop de eierdooiers (wilt U er rekening mee houden dat de eieren voor deze bereiding beslist op kamertemperatuur moeten zijn!) met de mosterd los, voeg er een flinke hoeveelheid fijngehakte peterse lie, bieslook en kervel aan toe, alsmede zout en versgemalen peper. Voeg hierbij nu een dun straaltje - net alsof U mayonaise maakt, - de vooraf gesmolten, maar tot lauwwarm afgekoelde boter. Dit ge beurt onder aanhoudend goed kloppen. Leg de vis op een verwarmde schotel. Geef de saus er apart bij. Opdienen met vers gekookte aardappelen. vrouwen kroniek Niemand hoeft er deze winter bibberend van de koude bij te lopen. Alle Parijse mode-ontwerpers willen de vrouw warm kleden en doen voor elkaar niet onder in het bedenken van de meest uiteen lopende soorten mantels van klassiek tot «baby»-iook. Er zijn korte jasjes van heel wijd tot uniformachtig wijde driekwart-jasjes en lange swaggers met wijde voorpanden en ruggen. Verder capejassen cardigans en battledressjackets. Daarin vindt men dan nog variaties als grote kragen, kleinekragen, opstaande kraagjes, aansluitende mouwen, raglanmouwen, ballonmouwen, driekwart mouwen en laag ingezette mouwen. De schouders zijn rond of vierkant, dit laatste door middel van plooien. De zakken zijn meestal groot en opgestikt. Autocoats zijn er ook en niet te vergeten de jasjes, die het zo uitstekend doen op een effen of geruite pantalon. Deze laatste zijn er zelfs in zeer luxueuse uitvoering met manchetten en kraag van vossenbont. Verder is er de klassieke sportmantel met losse ceintuur. Deze nonchalant om het middel geslagen losse ceituurs zien we ook bij de overslagmantels met grote steekzakken. De meeste jassen zijn gemaakt in effen kleuren (een uitzondering wordt gemaakt voor de sportmodellen, waarvoor men vaak een ge ruite Harris-tweed gebruikt) en van zuiver wollen stof ais velours, flanel, geruwde stof, camel en laken. Voor de redingotes blijft effen kamgaren de aangewezen stof. Naast de klassieke kleuren zoals zwart, grijs, bruin en beige nu veel vrolijks als rood, oranje, geel fel groen en kobalt blauw. Wie het wat rustiger wil doen bij de enigzins geruwde stoftypen zijn er winterpastels zacht blauw, rose, lichtgeel, licht groan, vanil le en gebroken wit. ONZE RUBBERPLANT vraagt in de zomer weinig zorgen. Maar nu de winter voor de deur staat moe ten we deze overigens sterke plant wel met wat meer zorgen gaan omringen. Deze zijn - hem van elke warmtebron ver wijderd houden in een konstan- tte temperatuur die tussen 12 en 20 gradenC. ligt; - hem deelachtig maken aan de sfeer van een goed verlucht vertrek; met water op kamer temperatuur; - hem mild van natuurlijk daglicht voorzien; - hem in de winter matig be sproeien met water op kamer temperatuur, zodat hij niet aan te felle temperatuurwiseslingen onderhevig is... daarom ook tocht vermijden; - zijn bladeren - ook de onder kant ervan - regelmatig reinigen met een vochtige spons. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST AFWAS Bijna iedere huisvrouw zal - al- vorens met de eigenlijke afwas te beginnen de schotels en het be stek even afspoelen om van het grofste vuil te ontdoen. Zij is al gauw geneigd voor dit werkje de heetwaterkraan open te draaien. U moet echter weten dat alles wat in contact geweest ismeteen of andere ei-houdende substantie niet mag worden schoongespoeld met heet water. Eiwitten stollen door het gebruik van heet water en zetten zich dus vast. Een be handeling met koud water is hier veel beter. Daarna kan men de desbetreffende vaat. enz. gewoon afwassen in het sop. Ook lege melkflessen en fles sen waarin melkprodukten hebben gezeten moet men niet omspoe len met heet, doch wel met koud stromend water. Tenslotte spoelen we ook een meelzeef nooit af met warm water want dat wordt echt een vieze kleffe hoe! spoel ook dit keuken attribuut af met koud water, maar sla er eerst even de meel uit. Houdt U niet van het schil letje om de tomaten? Hier volgen dan drie manieren om dit te ver wijderen; 1. Prik de tomaat aan een vork en dompel de vrucht een ogenblik in kokend water. Gaat het velletje er nog niet gemakkelijk af, dan de to maat nog even in het hete water houden; Prik de tomaat aan een vork en houdt deze vlak boven een gasvlam. De tomaat draaien, zodat alle kanten even warm worden. Daarna de tornaat schillen. Mei de achterkant van een mes stevig over de tomaat wrijven, zodat de schil heel blijft en los om het vrucht vlees komt te zitten. Dan schillen. Een goedkoop middel om ketelsteen te verwijderen uit de keteltjes, die we in de keuken ge bruiken. is het volgende Men laat in de ketel zolang aardappelen koken tot ze moes zijn geworden. Dan neemt men het moes eruit. Reeds na het eerste koken zai een gedeelte van het ketelsteen losgelaten hebben. De ze stukken worden uit het moes genomen, dit laatste weer in de ketel gedaan en met water op nieuw sterk gekookt. Ook de over gebleven stukken ketelsteen zullen dan loslaten. Dit is een goedkoop middel en de ketels hebben zo) goed als niet daaronder te lijden.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11