Verkeerssignaiisatie aan ringlaan te Nieuwerkerken Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. LP. Boon Pieter Daens gelauwerd B.S.P. Aalst door F. COURTEAUX i Voorheen werd de Gazet van Aalst alias De Volksstem gedrukt in de Kerkstraat (oude mensen hoorden wij nog spreken over de Kerkhofstraat). Sinds 1961 werden de persen overgebracht naar de Schoolstraat. Het wordt nu wel tijd het verleden van deze wijk even na te gaan. Fundamenteel is het de aanleg van de spoorlijn Brussel-Aalst-Gent die de eerste uitbreiding van onze stad extra-muros heeft veroor zaakt. De Aalstenaar, geboren omtrent de eeuwwisseling, heeft de voorschrijdende evolutie meegemaakt, zowel de explosieve urbani satie als van het drastisch gewijzigde levenspatroon. Dit is dan ook de reden waarom onze kinderen en kleinkinderen zo happig zijn naar de jeugdherinneringen van oude Aalstenaars. 0O0 In het midden van de negentiende eeuw zag het er nog erg lande lijk uit tussen Nieuwstraat en Kattepoort. Alhoewel Turenne reeds in 1667 de doodsteek had toegebracht aan onze stedelijke omheining, duurde het tot 1841 alvorens de laatste vestbarmen afgevoerd en de stadsgrachten gedempt waren! Waar wij nu de School- en de Meuleschettestraat kennen, liep een voetweg, precies genoeg om te dienen als «leewech voor eene coe met een zeele». Deze 5551m lange Puytenputvoetweg eindigde bij de Puiteput, daar kwamen ook de «Leedsche heirbaen» Lede- baan en Valerius De Saedeleerstraat) en de «Klottestraat» (Sint- Annalaan) samen. Wij herinneren ons nog de driehoekige, met eendekroos bedekte Puiteput, een drinkput voor het grazende vee aan beide zijden van de Ledebaan lagen, in de vijftiende eeuw, «de meerschen van den Asscherdries». In één van zijn volkse gedichtjes spreekt wijlen pater E. Van der Linden (1883-1972) over de vlakbij gelegen herberg «Het Puitelawijt». Nagenoeg evenwijdig met de (huidige) Nestor de Tièrestraat en langs de vroegere feesthalle vloeide de Siesegembeek; in een bocht draaide een watermolen enstond de kapel'van Meuleschette. Die beek was hier diep: in 1885 verdronk een kind in de Kappellebeek. Hier kruiste het «Eenegemwegsken» de Puiteputvoetweg. De Eene- gemweg, 1,5m breed, liep naar het Gehucht Onegem. Op het einde van de veertiende eeuw schreef men Hoeneghem, Oneghem beslist een Frankische «ingahem»-naam. De Onegem was veraf, het wegel tje was 1.427m lang, Het begon bij de (huidige) Vrijheidstraat, volgde de (huidige) Koolstraat en 'de Steenstraat: «de straete, genaemt de twee Steentiens». Deze liep in 1694 naar de Grote en de Kleine Verdoemenis en verder naar het Lindestraatje. De Klottestraat (nu Vakschoolstraat) slingerde zich via de Sint- Annalos naar de Puiteput om eindelijk het doel te bereikende Campagne de Mot. In het Frans heette de Klottestraat «Rue des Mottes». Vertalingen waren niet de sterkste kant van onze toenmalige bestuurders! Een motte is een kunstmatig heuveltje oorspronkelijk gebruikt als vlucht heuvel bij overstroming, later - in vlakke streken - als bouwplaats voor een burcht, een kasteel, een hofstede. Te Aalst heette de motte waarop de burcht stond «Pannekoekberg», EYSKENS Jr. EKONOMIE FINANCIEN. De inflatie is niet zo veront rustend zei o.m. Prof. Mare Eyskens tijdens een causerie, in de stadsfeestzaal, op uitno diging van de bankinstellin gen. De zoon van de Belgische premier pleitte o.m. ook voor een depolitizering van het openbaar ambt Normen moeten zijn bekwaamheid, efficiënte, rendabiliteit. België heeft een zeer hoge fiskaliteit die nog bezwaar lijk kan verder doorgedreven worden. Derhalve dient een ander sociaal beleid gevoerd. Een uiteenzetting die aan dachtig werd beluisterd door een zeer talrijk publiek. oOo DIRK MARTENSJAAR 1973 Ofschoon de belangrijkste programma's n.a.v. het as. Dirk Martensjaar in het na jaar 1973 zullen doorgaan, zal in de Karnavalstoet een Dirk Martenspraalwagen het publiek attent maken op dit voor de stad Aalst in menig opzicht belangrijk evenement rond lands eerste drukker. oOo KULTUREEL CENTRUM MOLENSTRAAT. Op 9 november gaat de openbare aanbesteding door van het Kultureel Centrum, van de ruwbouw (11 lot) Raming ca. 43 miljoen. Men hoopt dat in de eerste maanden van 1973 met deze ruwbouw zal aangevangen worden. Rekening houdende met de evolutie in de bouw nijverheid en de spreiding van de aanbouw van dit cen trum over verschillende jaren houden deskundigen er reke ning mede dat de uiteinde lijke afwerking ca. 250 mil joen zal kosten. Niet mede- gerekend de intresten van de leningen. Schepen van de Eede zou er naar streven dat de toneel zaal en biblioteeklokalen in eerste instantie zouden klaar komen. oOo WILFRIED MARTENS BIJ C V P. KERSKEN. De C.V.P. voorzitter Wilfried Martens was aanwezig op het zilveren jubileum van de C.V.P. afdeling Kerksken en zei in een toespraak dat het bestuur van deze gemeente als een voorbeeld voor ande re in Vlaanderen mag gesteld worden. oOo DENDERRIOOL. De Minister van Volksge zondheid heeft op een parle mentaire vraag betreffende de Dender geantwoord dat de toestand van deze rivier door de bevoegde diensten bekend is aan de hand van periodieke monsteropnamen. Het departement vertrouwd met de klachten, weshalve geen speciale onderzoeken noodzakelijk zijn. Aldus de Minister. (Er kan in dit verband aan herinnerd worden dat reeds in 1956 op een weekeinde van de Stichting de Raet de toenemende vervuiling van de Dender op deskundige wijze werd aan de kaak gesteld). In welke mate een doeltref fende kontrole wordt uitge voerd op de industriële lo zing van de Dender is niet bekend. Natuurlijk maakt de Dender geen uitzondering op de andere Belgische rivieren en stromen. oOo WERKGELEGENHEID IN DE STREEK. Van 1969 tot en met 1971 werden in het Aalsterse 14 bedrijven gesloten. Dit is voor die periode het hoogste aantal van de ganse provin cie Oost-Vlaanderen. oOo OP STUDIEREIS Nadat de Aalsterse burge meester de Bisschop samen met andere kollega's uit de streek deelgenomen heeft aan de Vlaamse betoging te Vilvoorde is hij voor een drie daagse studiereis naar Mar seille vertrokken. MINISTER DE SAEGER BEVESTIGT in een brief aan volksvertegenwoordiger Ghislain Willems heeft Minister De Saeger bevestigd dat de verkeerssignaiisatie aan de Ringlaan-Kwalestraat te Nieuwerkerken zal geïnstalleerd worden vóór het in gebruik nemen van deze nieuwe verkeersader. Deze aangelegenheid was voordien reeds te berde gebracht tij dens het onderhoud van de Minister met het Aaisters schepenkollege vergezeld door de parlementairen. Anderdeels werd in 't biezonder vanuit Nieuwerkerken bij volks vertegenwoordiger Willems aangedrongen vanwege tal van inwoners die bezorgd waren om de verkeersonveiliga situatie die het gevolg zou zijn van het achterwege blijven of telaattijdig installeren van verkeerslichten. Het Aaisters C.V.P.kamerlid was van oordeel dat hij ter zake dan ook een biezondere inspanning diende te leveren. 'T KAN VERKEREN... Na veie, vele jaren kreeg Louis Paul Boon dan toch de Driejaar lijkse Staatsprijs voor het Proza 1969-1971. voor zijn werk Pieter Daens waarvan een nieuwe druk verschijnt. Blijkbaar heeft men te Brussel gedachtBeter later dan nooit deze erkentelijk voor Louis Paul Boon en... Pieter Daens. Santé L.P.B. LEGERDIENST VERMINDERING Het Partijbestuur van de B.S, P. Aalst eist de verhoging van pensioenen met 3°'°vermindering legerdienst in 1973, minimum maandloon van 13.000 Fr. en kre dieturen voor jonge werknemers die avondkursus volgen. De B.S.B. Aalst is niet akkoord met Minister van den Boeynants die de vermindering van de leger dienst pas voor 1974 plant.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16