Brankardiersvereniging der Diocesane Lourdesbedevaarten 50 jaar BB Toch naar oprichting werkgroep FUSIE ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD !8e jaargang nr 44 zaterdag 4 november 1972 Redaktie en BeheerSchoolstraat 26 dim 9300 AALST Tel. 241,14 8 fr het nummer TplUcniare od de Belgische Nationale feestdag assisteren de Brankar- diers Mg™Van Peteghem Mi de H. S.c.erentepreeeeeie ee de zegen,eg der zieken te Lourdes. E GAZET VAN NEC SPE, NEC METU... Een jubileum roept altijd een stukje geschiedenis op. Reeds in 1920 organizeerde de Denderstreek een eerste bede vaart naar O.L.Vrouw van Lourdes Een «bijzondere trein» werd spe ciaal uitgerust met al het nodige om de bedevaarders en hun zie ken de vermoeiende reis te laten beleven. We vinden in «De Volk stem» van juli 1920 de namen der bezielers van deze historische krachttoer «Het uitvoerend Comité: Direk- teur E.H. De Witte, Mr en Mw Modeste Cercelet, de Burgemees ter Felix De Hert, de heren F. De Loose, Valery De Valkeneer, Eugeen Moens, de Haese, Arthur Van Ertvlde, Pol Van Gijseghem en Jan Van Nuffel. Ere-voorzitter E.H. Kanunnik Rolandts, deken te Aalst. Geestelijk direkteurE.H. Edward Poppe.» Twee jaar later ontstond uit dit initiatief de jaarlijkse Diocesane Ziekenbedevaart. Ondertussen groeide er ook een Afdeling Brankardiers ere-voorzitter de heer Modeste Cercelet, voorzitter Pedro De Hert, leden de heren Zenon De Vos, Arthur De Paepe, Marcel De Vos, Jozef Appelmans, Victor De Rouck, Paul Geerinckx, Louis Van Der Hulst, Jozef Van De Velde, Modeste Van Mulders, later ook René Geeroms, Werner Geerinckx Albert en Ludovic Moyersoen, Robert Van De Maele, Jaak De Wolf, Hendrik Matthieu, August, Schockaert en Camille Van Nuffel. Deze vereniging zorgde telken- jare voor de materiële installatie van de speciale treinen en hielp de zieken vervoeren, ook te Lour des, karwei tot op heden ononder broken voortgezet. In een tijdspanne van 50 jaar is er natuurlijk een grote verbete ring van het treinvervoer. Zo komt het dat er tegenwoordig méér en dikwijls veel zwaarder zieken de reis kunnen meemaken (meer dan 150). In het begin leverde de ver eniging (20 leden) een drietal brankardiers om de bedevaart te vergezellen, nu zijn het er min stens 15, en ze hebben hun han den vol. Gelukkig staan elk jaar een groep vrijwilligers gereed om een handje toe te steken. De blijd schap en voldoening der zieken is voor de brankardiers meer dan een dankwoord. Bij dit 50 jarig jubileum past het een medestichter te huldigen de heer Jozef Appelmans wer kend lid van het allereerste uur, en vanaf 1948 voorzitter; een stil le steunpilaar, waarop niemand te vergeefs beroep heeft gedaan. Geen wonder dat hem de hoogste eretekens te beurt vielen van de Belgische en ook van de Franse Hospitaliteit te Lourdes, en tevens de uitzonderlijke onderscheiding «Pro Ecclesia et Pontifice». RAADSZITTING Bekende K.O.O. problemen, verkeersveiligheid en een nieuw plei dooi voor de oprichting van advizerende werkgroep voor de fusie waren veruit de belangrijkste diskussiepunten tijdens de openbare raadszitting van donderdag II. Van de openbare zitting naar de geheime zitting was zo maar geen verplichtende formaliteit. Een intermezzo van om en bij een uur, tijdens hetwelke de C.V.P.fraktie blijkbaar fel van gedachte wisselde omtrent een benoeming van een adjunkt-politiekommissaris. Een dïs- kussie die noodzakelijk zou zijn bijaldien men wou voorkomen dat de C.V.P.fraktie een verdeelde houding aannam. Uiteindelijk moeten alle raadsleden zich dan wel onderworpen hebben aan de beslissing van het partijbestuur. Een punt op de geheime zitting, deze benoe ming die in elk geval werd verdaagd. «NIEUW ZIEKENHUIS MOET VOORRANG HEBBEN OP ALLE ANDERE PROJEKTEN». BEHEER SLACHTHUIS De Brankardiersvereniging is echt fier over haar jubilaris. Zij nodigt daarom iedereen uit om sa men een geconcelebreerde Eucha ristieviering bij te wonen in de St.-Martinuskerk te 10 u. op zon dag 5 november, ter nagedachte nis van de schare overleden bran kardiers, en ter intentie van al de weldoenenrs van het Ziekenwerk, ere- en beschermleden en hun fa milie. Het koor Cantate Domino verleent zijn medewerking om de ze dankmis een waardige luister bij te zetten. Monseigneur Van Peteghem, Bisschop van Gent, zal op de feestzitting in het stadhuis aan wezig zijn. Daar wordt de heer J. Appelmans gehuldigd als gou den jubilaris. Alle sympatisanten juichen mee. Jonge mannen, die zich aange trokken voelen om regelmatig de Ziekenbedevaart te vergezellen als brankardier, kunnen inlichtin gen vragen bijJan Ghyselen, Veldstraat 14 Aalst. Zonder enige noemenswaardige diskussie keurde de raad een reeks leningen met het Gemeente krediet van België goed. Wel werd terloops vanwege de oppositie gevraagd bij welke firma de meubels aangekocht worden ten behoeve van de inrichting van een stadhuiskantoor. Dat bleek dan rechtstreeks bij een Mechels bedrijf te zijn. Zoiets in de aard van fabrikant tot verbruiker. Of er geen aanvraag werd gedaan bij plaatselijke bedrijven hoorde men vragen. Voor de rest gunde de oppositie pan de schepenen een komforta- le kantoorinrichting. Het nieuwe slachthuis n. a. van een lening van ca 3 miljoen voor de aanleg van de omgeving kwam ook even ter sprake. Raadslid Vernimmen herinnerde aan een kommissie betreffende het beheer van dit complex. Waar op Schepen Ringoir replikeerde dat deze aangelegenheid eerlang op de agenda zou komen van de gemeenteraad. 25 MILJOEN OUD ZIEKENHUIS De lening van 25 miljoen aan de K.O.O. voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, blijkens de agenda, had aanleiding gegeven tot enige verwarring. Het bedrag is nog steeds bestemd voor de nieuwe vleugel (65 bed den) in het oude stedelijk zieken huis. Raadslid Coessens zei dat het be droevend was dat men zolang diende te wachten op de goedkeu ring van deze lening met het ge volg dat aannemers en leveran ciers op betaling dienen te wach ten. Leningen van stedelijke Open bare Werken, dixit Coessens wor den vlugger goedgekeurd. En hetzelfde raadslid Ondanks de princiepsbeslissing dd 19 mei 1967 van voormalig Minister Hulpiau staat men nog nergers met het projekt van een nieuw ziekenhuis. Ondanks veel goede wil van iedereen. Een bie- zondere inzet vanwege de Aalster- se parlementairen is noodzakelijk. Het nieuw ziekenhuis moet voor rang hebben op alle andere pro- jekten. Raadslid Remi Daelman hoopte dat men ook de mutualiteiten zou raadplegen met betrekking tot het projekt van het toekomstig zieken huis. Schepen Bogaert merkte terloops op dat de stad in een vrij vlug tempo haar schulden aan de K.O.O afbetaald. Als antwoord dan op Coessens die zei dat de K.O.O. toch over de nodige geldmiddelen moest beschikken dit in verband met de vraag aan de raad om machtiging van een openbare verkoop van K.O.O. gronden aan de Hoezekou- ter. Vanwege het schepencollege werd een ongunstig advies voorgesteld. EEN PERCEEL K.O.O. GROND... SchepenDe Neve «Wij kunnen niet toelaten dat de K.O.O. een derge lijk perceel zou verkopen aan 1 persoon die dan nadien zelf zo maar zou verkavelen». Schepen Ringoir Het is bij mijn weten de eerste maal dat zo'n groot stuk K.O.O. grond wordt te koop gesteld». Een punt dat uiteindelijk ver daagd werd en terug naar de K.O.O. werd verwezen. Van Hoorick suggereerde een kontakt tussen stadsbestuur en K.O.O. wanneer deze laatste gron den wil verkopen. De aanwerving in der minne van een eigendom aan de Varkens- markt waaruit dan kan blijken hoe duur de gronden in deze stad zoal zijn inspireerde het jonge raadslid tot de vraag hoe ver het staat met de instelling van «Grondregie». Wat de voorzitter van de raad er Joe bracht in de richting van het raadslid instemmend te knikken. Raadslid De Winter bleek bezorgd om het totale kader achteraan het .stadhuis. Het bleek voor schepe- pen en raadsleden niet zo duide- - liijk wat al dan niet geklasserd was. zie verder laatste blz.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 1