■1 nuttige wenken voord® fijnproevers x s K 1 eten week? KINDERSCHOENEN keuken geheimen 11 i- .-'A-, F '**- I ZONDAG Zalmslaatje Champignonsoep Kalfs lapjes Cordon Bleu Doperwtjes Gebakken Aardap peltjes Chocoladeroon. MAANDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardappe len Appelen in de Oven. DINSDAG Gestoofde Kabeljauwstaart Aardappelpu ree Yoghurt met Mandarijntjes. WOENSDAG Gebraden Worst Rode Kool Ge kookte Aardappelen Vanillepudding. DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Ge kookte Aardappelen Fruit. VRIJDAG Mosselen Frites Rijst met Rozijnen. ZATERDAG Spaghetti met Ham en Kaas Banaan beignets. ZEMEN Hoe modern ons huishouden ook is uitgerust, een goed zeemvel blijft nog altijd onontbeerlijk. Een goede zeem wordt van schaaps huid gemaakt en gelooid in traan. Dergelijke zemen hebben het grootste wateropnemend vermo gen en blijven het langst hun diensten bewijzen. Nochtans heeft deze zeem niet het mooiste uiter lijk, hij heeft meer vlekken dan zijn egaal lichtgeel broertje dat echter minder sterk is. Bij het kopen van een zeem let te men erop dat deze geen harde dikke en ok geen dunne plekken iirr Preventieve kinderschoenen en speciale schoenen voor losse steunzolen vrouwen kroniek heeft, waar ontijdig slijtage kan optreden. Harde plekken voelt men en dunne plekken ziet men door de zeem tegen het licht te hou den. Verder moet de vorm goed zijn, dus geen uitstekende punten vertonen. Men moet er rekening mee hou den dat een zeem niet bestand is tegen soda, benzine, petroleum of chemicaliën. Verder mag een zeem cok niet gebruikt worden in heet water, amoniakwater of sop van een synthetisch was of reinigings middel. Heeft men dit gebruikt voor het afwassen van ramen, te gels of houtwerk, dan is het no dig alles eerst nog af te sponzen met schoon water, alvorens te gaan afzemen. ZALM SLAATJE Benodigd 1 blikje zalm, 4 eetlepels fijngesneden komkommer, wat gedroogde dille, peterselie, 1 heel fijn geraspt klein uitje, zout, peper, 2 hardgekookte eieren, 3 dl tomatensap, 1,5 d! water, enkele eetlepels citroensap, 13 g gelatine, mayonaise en wat room. Bereiding Neem de zalm uit het blik, verwijder graten en vel letjes en verdeel ze in stukjes. Laat deze uitlekken. Verwarm het to matensap met het water en los er de in koud water geweekte en goed uitgeknepen gelatine in op, voeg het citroensap toe, peper, zout en de heel fijn geraspte ui. Giet hiervan een bodempje in een met koud water omgespoelde ringvorm. Strooi er wat gehakte peterselie op en leg de in plakjes gesneden harde eieren rondom in de ring vorm. Laat dit even «zetten» (door de vorm in koud water te hou den) en giet er dan weer een laagje van de geleivloeistof op. Laat dit ook even «zetten». Roer door de rest van de geleivloeistof, zodra die drillig begint te worden de stukjes zalm, de komkommer en de dille. Giet dit in de vorm en laat het geheel koud en stijf worden. Stort de vorm dan op een met slablaadjes bedekte schaal. Klop door de mayonaise wat room en fijngehakte peterselie Geef bij deze zalmsla behalve de mooi lichtgroen gekleurde mayo naise ook toost en boter. KALFSLAPJES CORDON BLEU Benodigd 4 kalfslapjes, zout, citroensap, 4 plakken gekookte ham, 4 plakken gruyèrekaas, 2 eetlepels bloem, 1 ei, 1 dl melk, paneer meel, half boter half olie om te bakken. Bereiding Vraag uw slager om mooie dikke kalfslapjes en laat deze over elkaar vast zitten. Er is dus een soort enveloppe ont staan waarin men vulling kan stoppen. Wrijf de binnen- en de buitenkanten van de kalfslapjes in met ci troensap en daarna met zout. Leg in elk opengesneden lapje een plak ham en een plak kaas, maar zorg ervoor dat de vulling nergens uitsteekt. Steek de buitenzijden van het vlees met enkele houten prik kers vast. Maak van de bloem, het ei. de melk en een snufje zout een besiagje. Haal de kalslapjes hier doorheen, strooi er dan paneer meel over en bak ze aan beide zijden goudbruin op een niet te hoog vuur, want per kant moet het vlees wel een kwartiertje bakken. Het beste resultaat wordt verkregen als men voor het bakken half-boter, half-zonnebloem- of maïsolie gebruikt. Geef bij deze kalfslapjes fiijne doperwtjes (diepvries) en gebak ken aardappeltjes. VRIJHEiDSSTRAAT 44 9300 AALST CHOCOLADEROOM Benodigd 200 g fondant chocolade, 1 eetlepel zeer sterk kof- fie-extract, 2 eetlepels rum, 4 eetlepels gesmolten honing 4 dl slag room en 1 eetlepel koffielikeur. Bereiding Smelt de in stukken gebroken chocolade met de koffie-extract in een pannetje op ee asbestplaatje. Meng er de rum en de gesmolten honing doorheen. Klop de slagroom goed stijf en roer deze er als laatste door met nog een eetlepel koffielikeur. Vul er 4 hoge glazen mee en laat afkoelen. GEVULDE EIEREN Een mooi gevuld eitje doet het altijd goed als voorgerecht. Het is bovendien geen omvangrijke kar wei en wat de vulling betreft is er genoeg afwisseling te brengen Een eerste manier is dat de ei tjes op de goede manier worden gekookt en gehalveerd. De kook tijd bedraagt 8 a 10 min. (afhan kelijk van de grootte): niet langer, anders krijgt de dooier een lelijke kleur. Om te voorkomen dat de eieren tijdens het koken zouden uitlopen worden ze aan de brede kant (lucht-kamerkant) ingeprikt met een eierprikker. Bij gebrek aan dit eenvoudige goedkope apparaatje kan men gerust een speld of naald gebruiken. In ieder geval wordt aan het kookwater wat zout toe gevoegd, om - mocht er toch een eierschaal stukspringen - het uit gelopen wit onmiddellijk te doen stollen. Na het koken de eieren onder de koude kraan afspoelen om het pellen te vergemakkelijken. De koude eieren dan meteen draad halveren, de dooiers met een pun tig mesje er uitwippen en met een houten lepel door een zeef wrij ven. Aan de onderkant van de hal ve eiwitten een dun plakje afsnij den dan blijven ze beter staan. Voor het vulsel wordt het ge zeefde eigeel gebruikt, dat met zachtgeroerde boter wordt ver mengd en op smaak gebracht door toevoeging van kruiden of een ander smaakje. Voor iedere eier dooier gebruiken we 25 g boter. Deze «eierdooier» kan men steeds variëren bv. door er fijngehakte peterselie, paprikapoeder, toma tenketchup, geraspte kaas, fijnge hakte ham of gerookt vlees of ans- jovispuree uit een tube door te mengen. Ook geconserveerde vis soorten (als zalm, tonijn en sardi nes) komen in aanmerking voor het vullen van eieren, maar dan gebruiken we als basissaus liever een mayonaise. Natuurlijk worden de gevulde eitjes nog gegarneerd hetzij met een mini-augurkwaaiertje, met pa prikapoeder, een blaadje peterse lie, kappertjes, een reepje tomaat of een zilveruitje. Er is zeker nog meer keus op dit gebied, maar dat laten we graag over aan uw eigen fantasie en smaak.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 11