Parkeren op de Hopmarkt Over de Schoolstraat ofte het Puytenvoetwegsken en omgeving. 16 O. M. OOK TER ATTENTIE VAN HET STADSBESTUUR door F. COURTEAUX HET KAPELLEKEN - BEEK DE MEULESCHETTEKAPEL SLOT Door de Fransen werd «de kapelle ter Meuleschetter, in het mid den van de weg... met last van de zelve af te breken...»» te koop gesteld in 1799. De waarde werd geschat op 400 fr, maar er daag den geen kopers op. Ridder Alexander Pauwelaert legateerde de kapel met inboedel aan de kerk van St. Martinus in 1846; na de scheiding van de parochiën werd de bidplaats met haar grondbezit overgedragen aan de pas opgerichte kerk van St. Jozef (1889). Intussen was het beeldje door de ouderdom danig vermolmd. De bisschop kwam persoonlijk het kostbare stuk met linnen omwikkelen en beplakken (1881). Maar de urbansatie breidde zich uit De aansluiting van Dirk Martens-, School- en Koolstraat eiste de verlegging van de beek in 1893. Aangezien de kapel een ware sta-in- de-weg was voor de uitvoering van de plannen, werd deze afgebro ken kapel met grond (2a75) werd aan de stad afgestaan; in ruil ontving de kerkfabriek van St. Jozef twee percelen land, gelegen op het Duifkensveld, te zamen 1a86, alsook een opleg van 1.750 fr. De huidige kapel werd opgetrokken naar de plannen van de Aal- sterse bouwmeester Jules Goethals, een dertigtal meter van de vori ge verwijderd. Om wille van haar veelhoekige vorm en haar dito to rentje wordt ze wel eens «de peperbus» geheten. De bouw kostte 3.100 fr, de plechtige inwijding door Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, geschiedde op 9 sept. 1894. Toen werd ook het klokje gegoten door Van Aerschot te Leuven. Het jaar daarop werd de beek nabij de plaats van de vorige kapel overwelfd. Talrijk waren de legaten en offergiften die getuigen voor de hoge verering waarmee het Mariabeeld omringd werd. Slechts één voor beeld. Op 8e september 1869 werd een zilveren kruis, afkomstig van de abdij van Swyveke (Dendermonde) plechtig afgehaald bij de schen kers in de Brabantstraat (Alfred Nichelsstraat). Een stoet van blan ke maagdekens trok de hele stad door, onder het geklingel van de beiaard. Als beloning ontvingen de kinderen een zakje suikerbonen... In het begin van deze eeuw, op de zondag na 8 september feest dag van Onze-Lieve-Vrouw-Geboorte - brachten wij, de kinderen uit de buurt, jaarlijks een kaarsenoffer. Stoetsgewijs begaven wij ons naar de kapel, de meisjes kraaknet in 't wit, de jongens stijf in hun beste pak. Als slot van de plechtigheid kregen wij dan ieder het traditionele pakje «kindjessuiker»». Met de tweede wereldoorlog ging de offerande te loor; het onzinni ge oorlogsgedoe heeft zo menig oud gebruik de doodsteek toege bracht. Toch leeft Kapelleke-kermis nog. Nu zijn het vooral de handelaars uit de Koolstraat die de feestelijkheden inrichten. Andere tijden, an dere zeden KAN HET NIET ANDERS MEN SCHRIJFT ONS De noodzakelijkheid te kunnen parkeren in de onmiddellijke nabij heid van een huis, een bankinstel ling, van een of ander handelshuis kan zich opdringen voor een ge neesheer, een bejaarde, een ge handicapte. Een voorbeeld daarvan is de Hopmarkt, ledereen die met het Aalsters stadscentrum is ver trouwd, weet dat men tijdens de voormiddag en namiddag heel wat meeval moet hebben om ergens op dit plein aan een parkeerruim te te geraken. Dat kan voor de geneesheer bv. en nog meer voor de patient die hij moet bezoeken zeer vervelend zijn en ook voor een bejaarde, een gehandicapte die aldaar moet boodschappen. Op de Hopmarkt staan tijdens de zg. kantooruren tientallen auto's van bedienden uit diverse banken tot en met deze uit de na- banken tot en metdeze uit de na bijgelegen instellingen van het Groen Kruis en A.B.V.V. enz. Alle autovoerders die zich bv. toch wel de moeite zouden kunnen getroosten hun wagen te parkeren op het terrein aan de Pontstraat waar nog steeds voldoende ruim te is. Het is een normale menselijke gemakzucht. Maar als deze men sen even willen nadenken over burgerszin of ja, waarom niet naastenliefde, dan zullen ze het met ons eens zi-jn dat gemakzucht niet langer te verantwoorden is. Twee recente voorvallen Een zwaar gehandicapte, die gelukkig- lijk zich nog met een wagen kan behelpen diende maandag 8 jan. na heel wat rond toeren verder door te rijden en vond uiteindelijk een plaatsje aan de Pontstraat. Dinsdag 9 februari Een ge neesheer rijdt een vijftal minuten rond in de hoop dat ergens toch een of ander autovoerder de plaats ruimt, - zonder resultaat - en in gevolge het éénrichtingsverkeer - terug via de Zoutstraten - dan maar parkeren op een onmogelijke - voor andere autovoerders hin derlijke plaats - Maar deze genees heer moest nu eenmaal vrij drin gend op bezoek bij een patient aan de Hopmarkt. Of deze voorbeelden al dan niet aanspreken, tot daar toe. Maar het is niet zovanzelfspre- kend dat de Hopmarkt doorgaans vrijwel volledig bezet blijft. Kunnen de direkties van de ban ken, van de nabijgelegen sociale instellingen het voorbeeld niet ge ven Het zou volstaan dat zij in een mededeling aan hun personeel er op wijzen dat ook aan de Pont straat, ja zelfs aan de Houtmarkt, men zonder moeilijkheden kan par keren. En in die mededeling zou men er wellicht kunnen aan toevoegen: Blijf jong. Wandel naar uw kan toor. Kommerciele instellingen zoals banken zouden het natuurlijk ook nog anders kunnen aanpakken. Vooraf een preciese statistiek. Het personeel moet op een for mulier, bijaldien zij per auto naar hun kantoor komen, signaleren waar ze het voertuig parkeren. AKTIE VREDESEILANDEN 1973 De vredeseilanden werden opgericht op initiatief van Pater Pire, Nobelprijswinnaar van de Vrede. Pater Pire overleed op 30 januari 1969. «Liefdadigheid is niet on ze bedoeling. Wij willen deze uiterst arme mensen helpen de hinder nissen voor hun ontwikkeling te overwinnen, zonder religieuze, philo- sofische of politiek bijbedoelingen». In 1962 werd te Gohira, Oost-Pakistan, het eerste «Vredeseiland» gesticht. Op vijf jaar tijd was de landbouwproduktie reeds verdub beld. Het medisch-sociaal programma werd een volledig succes. Een tweede vredeseiland te Kalakkad in Indiè bestaat reeds 3 jaar. Voor de verdere ontwikkeling van het project te Kalakkad en om nieuwe programma's aan te vatten hebben de medewerkers van Pa ter Pire vele miljoenen nodig. Om deze miljoenen te verzamelen worden symbolische bouwele menten (plastieken blokje) verkocht tegen de prijs van 20 Fr. Verle den jaar werd er in de stad Aalst dank zij de medewerking van de scholen, banken, jeugdbewegingen en-clubs een som bereikt van 130.000 F. VERKOOP VAN VREDEBLOKJES op 12, 13 en 14 januari 1973. Op vrijdag 12 jan. zullen er in Aalst 2 VREDESMARSEN worden ingericht Een mars in Mijlbeek, met de jeugdclubs Kuklos, Kreja, Ocarina en de plaatselijke jeugdbewegingen; Een mars door het centrum van de stad en die ingericht wordt door 't Ideetje met medewerking van 't Satelietje, Tuf Tuf Pub, Sint Jorisclub, Ypsilon, Terlinden en de plaatselijke jeugdbewe gingen. Deelnameprijs één bouwblokje 20 F. Vetrek van de Vredesmarsen te 19 uur. Op zaterdag 13 jan. verkoop aan alle openbare gelegenheden (cine ma's, grootwarenhiuzen, kerken, enz.) door verkoopgroepjes, te 20 u KLEINKUNSTAVOND. Kapucienenlaan 95 Aalst. Toegang één vredesblokje 20 F. Op zondag 14 jan. verkoop aan openbare gelegenheden (kerken, kliniek, hospitaal, voetbalpleinen) door verkoopgroepjes. Meer inlichtingen zullen je graag gegeven worden door Gudo Debree, Kapucienenlaan 95, Aalst. - Tel. 733.51 Indien op de Hopmarkt dan maar vriendelijk verzocht het iet wat verder te doen... ook bv in het belang van het kliénteel dat thans naar de bank komt - je weet wel haastige zakenlui - en sakke rend rond toert. Nergens een plaatsken. Idem voor de andere instellin gen. Is het juist dat het Aalsters Groen Kruis de aanvankelijk voor ziene parkeerruimte gebruikt voor een feestzaal. Wie geeft het goe de voorbeeld Het is natuurlijk allemaal e,en noodoplossing. Maar in afwachting dat het allemaal anders kan, a.y.b. mijne heren denk aan diegenen voor wie het nu eenmaal onmoge lijk is of zeer moeilijk zich de weelde van een voettocht van de Houtmarkt, van de Pontstraat naar het stadscentrum te permiteren. Inderdaad ook voor u allen is het leven jachtig. Het is dus zeer menselijk dat u de wagen zo dicht mogelijk bij de hand wil hebben, 's morgens, 's middags en 's avonds. Dat u via de ,wasen tijdig op kantoor zijt. Maar wel licht - en het is niet ironisch be doeld - zouden uw direkties de eerste dagen begrip kunnen, op brengen bijaldien u enkele minuten later komt, met als excuus Ik heb mijn wagen niet meer op de Hopmarkt geparkeerd. Ik heb.een eindje moeten lopen Ook het Aalsterse stadsbestuur kan het zijne bijdragen en in ho- gervermelde zin eens van gedach te wisselen met de direkties van diverse instellingen rond de Hop markt. N.v.r. Bij gebrek aan gege vens is het natuurlijk niet uit te maken in welke mate per soneel van bankinstellingen van Groen Kruis en A.B V.V. enz. de Hopmarkt tijdens de werkdagen bestendig gebruikt als parkeerplaats. In elk geval wordt nog steeds té weinig gebruik gemaakt van de fraaie parkeerruimte aan de Pontstraat. En niet alleen tijdens de werkdagen Heel wat autovoerders die 's zondags de avondmis in St. Martinuskerk bijwonen plaat-en hun voertuig op on mogelijk plaatsen rond de kerk. Onmogelijke plaatsen Het zou bv. voor de 900, voor de Brandweer wel eens een hele karwei kunnen zijn indien zij 's zondagsavond, tussen 17u. 30 a ca. 18 u. via de straten langsheen de St Martinuskerk de omgeving van het Oud- Hospitaal moeten bereiken Medio december hebben wij toevallig eens een rekensom metje kunnen maken Ca. 30 wagens op het parkeer- plein aan de Pontstraat. Maar Ca. het dubbele rond de en nabij de St. Martinuskerk Terug naar de Hopmarkt Het is inderdaad toch niet on mogelijk er een regeling te treffen ten behoeve o.m van gehandicapten, van artsen Een en ander is ook hier niet zozeer een kwestie van direktieven maar van mentali teitsverandering.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 16