- BEGROTING 19/3 door meerderheidsfracties goedgekeurd K.P. afdeling Aalst: Werk gelegenheid in eigen streek DICHTERES LETTERKUNDIGE ANGELE DE BREMAEKER 80 JAAR - - Onnodig de aandacht van de lezers te vestigen op de weer galoze activiteiten van deze kunstenares, die op 3 januari jl. haar tachtigste verjaardag vierde. Angèle de Bremaeker, een nationale figuur van betekenis, wiens naam begrip is van onze ganse kulturgemeenschap, wordt zowat door gans Vlaanderen opgeëist. Deze beminnelijke dichteres, die in ieder opzicht een voorbeeld is van voornaamheid als mens, weet in haar gedichten elke snaar (zelfs de geheimste) van ons bestaan te betokkelen. Weinige dichters in Vlaanderen en elders schreven zulke muzika- !e gedichten vol geestelijke en artistieke rijpheid als zij. Ook als vertaler van verscheidene grote werken wist zij in onze letteren een bijzondere faam te verwerven. In het landschap van de Vlaamse literatuur is zij een mooie verschijning, die met onze taal om zo te zeggen weet te toveren. Tientallen toondichters, waaronder ook haar zoon prof. Victor van Frachen, maken van haar diepdroevige, jeugdige en fris bozieiende gedichten dankbaar gebruik om er ongedwongen en zangerige melodieën op te komponeren, melodieën die een bij zondere aantrekkingskracht op ons volk uitoefenen. In verschillende landen worden haar werken verspreid en uit gevoerd. Niet te verwonderen dat zij van de hoogste gezagdra gers vooraanstaande kunstenaars en Sabam hoge onderschei dingen, eretekens, erepenningen, ereplaketten en lofbetuigingen mocht in ontvangst nemen. Wij wensen Angèle de Bremaeker nog vele vruchtbare jaren in goede gezondheid. Moge zij Vlaanderen nog vele prachtige poëtische parels schenken II A.D. DE STAD ALS VERZORGINGSCENTRUM VOOR AGGLOMERATIE BUITENGEMEENTELIJKE TAKEN DRUKKEN FINANCIEEL STEEDS ZWAARDER HEEL even werd de traditione le eindejaars stemming tussen de Aalsterse raadsleden die net zoals de meeste mensen van goede wil zijn, anders. Het was toen het jonge B.S.P. raadslid zijn politiek en per soonlijk menselijk engagement trachtte aan bod te laten ko men via een motie tegen Nixon's bombardementen op Noord- Vietnam, die dan inmid dels via dat even luguber als ondoorzichtbaar spel van top* diplomatie stopgezet zijn. Soortgelijke moties zo gag «links» als van «rechts» - de V.U. heeft het destijds in haar (oppositie) aanloop meermaals ervaren - zijn steeds onder ad ministratieve voorwendsels aller hande van de raadstafel ge veegd. Ditmaal reageerde V.U. raads lid Vander Beke - die noch tans ook als politicus van zijn hart geen moordkuil maakt - te gen wat hij noemde «een een zijdige motie». Echter, wél ak koord mits de tekst zou vervol ledigd worden met het verzoek dat Noord-Vietnam moest ver dwijnen uit de landen waar ze niet nodig zijn. Ingaande op de suggestie van V.U. raadslid F. De Brul werd het voorstel van Monsieur, meerderheid tegen minderheid, als niet ontvankelijk verklaard. Burgemester De Bisschop nu terug uit het Beloofde land - van weleer, zal naar verluidt al zijn raadsleden en schepen ver plichten de volledige tekst van do Rechten van de Mens (op nieuw) grondig aan te leren. Wel eensgezindheid rondom het schenken van een bedrag van 5000 fr. aan het «Gezant schap van Nicaragua waar, zo als de lezers weten zonder 's mensen toedoen de aarde scheurde en duizende sukkels in een weerloze ellende werden gedompeld. Meteen sloot dit toevallig In ternationale luik en liep een raadszitting ten einde waar men de problemen vooral dan dc fi nanciële, van een stad in een welvaartstaat tijdens die laatste zaterdagvoormiddag '72 had be handeld. KRITIEK EN AMENDEMENTEN VAN OPPOSITIE Deze raadszitting stond inder daad in het teken van de begro ting van het Dirk Martensjaar '73. Een terrein waar de Schepen van Financien E. Bogaert zich technisch sterk weet en in zijn toe lichting wel een en ander heeft beklemtoond dat zo maar niet te ontzenuwen valt. Wie ontkent de toenemende las ten van de stad als verzorgings centrum voor een dichtbevolkte agglomeratie, een last van tiental len miljoenen Er waren vanwege de meerder- heidsfrakties, bij monde van de raadsleden R. Daelman (C.V.P.), F. De Brul (V.U.) en W. Breckpot (P.V.V.) felicitaties voor de Sche pen, die tijdig zijn begroting vast stelde. Met Van Hoorick en Vernimmen in de eerste lijn, volgden ook Mevr Petit, Van der Speeten, Van der Veken, Monsieur in de kritiek te gen een begroting die zij niet zou den goedkeuren. Personeelsbeleid, jeugdzorg, so ciale politiek, huisvesting, huisvuil- verwijdering, enz. werden op de oppositiekorrel genomen. Amendementen van de B.S.P. o.m. om de toelage voor Karnaval van 1,5 miljoen tot 1,7 miljoen te verhogen, mits een vermindering van de voor het «Dirk Martens jaar» voorzien bedrag van 2 milj. tot 1,7 te herleiden, een herziening van het systeem van de geboorte premies, werden meerderheid te gen minderheid verworpen. De oppositie had het ook ter loops over wat zij noemden de «familieruzies» ofte interne ver deeldheid van het kollege. Repliek van Schepen Bogaert De oppositie ging niet in op het zuiver technisch aspekt van de be groting. Het schepenkollege vormt één blok. We willen een politiek voeren van een glazen huis. In verband met de jeugdraad zei Schepen Bogaert dat deze moet samengesteld worden in funktie van de jeugdklubs. EN TUSSENDOOR OOK NOG DIT - Schepen Van den Eede, als re pliek op hei voorstel van de B.S.P. inzake toelage Karnaval en Dirk Martejensjaar zei dat rond de projekten van dit laat ste niet de minste geheimzin nigheid was. Hij verduidelijkte de aanwen ding van het bedrag voor deze belangrijke manifestatie m.o.m. te verwijzen naar de kosten voor de noodzakelijke aanpassing van het Belfort, de verzekering van de Dirk Martensdrukwerken enz. Schepen J. De Neve zei dat de buitengewone begroting de weer gave was van een realistische planning voor wat betreft de ge bouwen, wegen, openbare ver lichting. Vroeger aldus de Schepen van Openbare Werken voorzag men in de B.B. alles, zodat uiteinde lijk slechts 50 a 60 werd verwezenlijkt. In 1972 was 185 miljoen voorzien. Hiervan wer den 157 miljoen aangewend. B.S.P.raadslis Van Hoorick stel de de vraag of nieuwe lokalen voor de werklozendienst niet kunnen ondergebracht worden in het stadhuiscomplex, in acht genomen de toekomstige uit- brediding van dit laatste. Evenmin was de B.S.P.voorman akkoord met de wijze van aan werving van de Osbroek en Beu kenhof. De aanwerving van nijverheids- gronden ten behoeve van de huisvuilverbranding zou kunnen gerealizeerd worden via de In- terkommunale. OFFENSIEF TEGEN DE EENARMIGE BANDIETEN OFTE JACK-POT Tenslotte keurde de raad ook een motie goed, voorgelegd door Van Hoorick «De gemeenteraad van Aalst, in zitting van 30-12-72, verzoekt de regeringsformateur een alge meen verbod op de speelautoma ten van het type Jackpot in de re geringsovereenkomst te willen op nemen teneinde tal van wraakroe pende sociale gevolgen te voorko men». Het bestuur van de Kommunisti- sche Partij - Afd. Aalst, in verga dering bijeen op 9 januari 1973, besprak de verklaringen van staatssekretaris Dhoore in zijn perskonferentie van vrijdag 5 januari, over de investeringen met staatssteun in Vlaanderen, en stelt vast dat de staatssekretaris wel spreekt over nieuwe werkge legenheden, maar met geen woord heeft gerept over het verlies aan werkplaatsen, de werkloosheid en de toename van de pendel, verschijnselen waaraan de Denderstreek zo gevoelig is dat het zogenaamd aantal nieuw aan te werven perso neel op Vlaams Brabant na in Oost-Vlaanderen het laagst is dat de vermindering van dit zogenaamd nieuw aan te wer ven personeel tegenover 1971 (min 2397), zowel in ver houding als in absolute cij fers voor Oost-Vlaanderen het grootst is dat deze vermindering, reke ning houdend met de aan trekkingskracht van de Gent se kanaalzone en de nabij heid van Antwerpen voor de streek van St Niklaas, dat zij er in 1972 verder op ach teruitgegaan zijn voor wat betreft nieuwe industriële in plantingen en tewerkstelling in eigen streek dat zowel uit wat voorafgaat, als uit de in 1972 genomen principiële beslissingen (die bijna het dubbele bedragen van de definitieve) duidelijk blijkt, dat bij de uittredende regering zoals sedert tiental len jaren, niet de minste wil bestond om onze achteruitge bleven en achteruitgestelde Denderstreek op te trekken dat dus niet de minste reke ning, werd gehouden met het memorandum van de vakbon den in 1968 aan de regering voorgelegd, en waarin werd geëist in het arrondissement Aalst per jaar tenminste 2000 nieuwe werkgelegenheden te scheppen. Het bestuur van de K.P.-Aalst ver wondert er zich over, dat noch de parlementairen of de andere par tijen, noch de vakbonden of de ko- mitees die beweren zich voor ons gewest in te spannen, het nodig hebben gevonden bij deze vast stelling te protesteren. De K.P.-Aalst roept dan ook de ar beiders en de ganse werkende be volking op, de eis van recht op v/erk in eigen streek ïn alle sociale en politieke organisaties met nog meer nadruk te stellen, om samen van de komende regering niet lan ger alléén beloften, maar konkrete verwezenlijkingen voor de ekono- mische wederuitrusting van de Denderstreek af te dwingen.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3