wonen De Heemkundige Vereniging 2 «'T LAND VAN AALST» in het zilver de gazet van aalst 2 iouwen en Het «heem»,, wat is dat Johan Daisne ziet het zo «Vaderland is het meer officiële begrip, heem is het meer affectie ve. M.a.w. het vaderland is waar je naam in de registers van de Burgerlijke Stand staat geboekt, het heem waar je naam in een boomschors werd gegrift.» Sinds 25 jaar gaan wij met ons tijdschrift «Het Land van Aalst» op verkenning uit in «het kleyn lan- deken tusschen de watervloeden van de Schelde en de Dender op de palen van Brabant» (Guicciar- dini). Het omvat de twee steden Aalst en Geraardsbergen en nog 150 dorpen; het strekt zich uit van onder de muren van Gent (Gentbrugge) tot voorbij Ronse (Ruien). In de heemkunde gaat het min der om veldslagen, vorsten en vre desverdragen Hoofdzaak is de geschiedschrijving van uit een spe cifiek menselijke en maatschappe lijke visie, het gaat om de leefge woonten van de «kleine man». Heemkunde is een bundeling van vele wetenschappen topony mie, hydragrafie, geologie, heral diek, demografie, genealogie, eko- nomie, folklore en noem maar op. Hier wordt het heden bestendig getoetst aan het verleden, want het heden stoelt op het verleden en in het heden ligt de toekomst De diverse studies, verschenen in ons tijdschrift, gaan dan ook allerlei richtingen uit. Wij citeren slechts enkele titels die getuigen an een grote diversiteit DE EERSTE SPOORWEGEN IN HET LAND VAN AALST Sociologische schets van een historische ontwikkeling in de Den derstreek. - Folkloristisch zijn de Paardeommegangen in het L.v.a.; de Aalsterse Witvoeten, de bijna men te Baardegem. - Voor de fa- miliekunde zijn er stambomen van oude geslachten en het onlangs verschenen buitenpoortersboek van Geraardsbergen met meer dan 25.000 familienamen is een kost bare hulp voor stamboomklimmers! Voor de oudste demografische ge gevens verwijzen wij naar «De oostelijk^ Limes van het graaf schap Vlaanderen in 1338» - Een lange lijst van «Heerlijkheden in het L.v.a.» herinnert aan het do- maniaal tijdvlak. De titel «De lij densgeschiedenis van steden en dorpen tussen 1573 en 1585» spreekt voor zich zelf en het uit wijken van «Een vijftal zestiende- eeuwse geneesheren te Aalst» ge durende de godsdiensttwisten» schetste de intellektuele verarming van onze gewesten. - Natuurlijk is er ook de godsdienstige geschie denis, bvb. over de St. Adrianus- abdij te Geraardsbergen, het kar tuizerklooster te St. Martens-Lier- de, het kollegiaal kapittel te Haal- ♦ert, de Wilhelmieten te Aalst. Een «Geschiedenis van het godsdien stig leven en de kerkelijke instel lingen in het L.v.A. tussen 1550 en 1621» toont de misbruiken aan die zouden leiden tot de Hervor ming. Verder verschenen nog dorps- monografiën, meestal met verkla ring van oude plaatsnamen, over Erembodegem, Denderleeuw, Haal- tert, Impe, Lede, Hofstade, Moor- sel, Wieze, Herdersem, Pollare. Speciale nummers werden ge- ijd aan Aalst en Geraardsbergen, weldra komt een Dirk Martensnum- mer van de pers. Aan een opsomming van alle be kroonde studies valt niet te den ken. Alleen dit Aan wijlen Voorzitter Dr. Van gassen werd het ereburgerschap van Ninove verleend en Redaktie- sekretaris Pastoor De Brouwer werd ereburger van Lede hiermee betoonden beide gemeentebestu ren hun erkentelijkheid bij het res- pektievelijk verschijnen van de ge schiedenis van Ninove en Lede. Het zal onze leden verheugen te vernemen dat in de loop van het jaar 1974 een speciaal nummer zal verschijnen dat verwijst naar de artikels die gedurende deze 25 jaar in ons tijdschrift werden opgenomen. Deze analytische tafel zal het naslaan van «Het Land van Aalst» stellig vergemakkelijken en de bruikbaarheid verhogen Een laatste wens. Vele medewerkers hebben er op onbaatzuchtige wijze toe bijgedra gen een groot aantal wetenswaar digheden te verzamelen die Uw kennis van het heem verrijken, daarom steun ons door lid te worden Het jaarabonnement bedraagt 180 fr, te storten op postrekening nr 5869.11 «Het Land van Aalst - Zottegerrr». Hiervoor ontvangt U om de twee maand ons degelijk geïllustreerd tijdschrift. U kan ook steunend lid worden aan 250 en erelid aan 500 frank. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241.14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden De Voorzitter F. Courteaux, Acaciastraat 7 Aalst. Redaktiesekretaris E.H. J. de Brouwer, St. Gillis-Dendermonde. BeheerderLie. G. van Bock- staele, H. Hartplein 8 Zottegem. RecensiedienstE. H. V. Gau- blomme, Pastorie Gottem. Bestuursleden K. Baert (Aalst) B. Boel (Herdersem), L. de Rijck (Aalst), J. Pieters (Serskamp), A. van Lui (Welle). ZILVEREN GOUWDAG VAN DE HEEMKUNDIGE KRING HET LAND VAN AALST Onze vereniging viert haar zilve ren jubileum (1948-1973) De stad Aalst herdenkt Dirk Martens die hier, vijfhonderd jaar geleden, zijn eerste boek drukte Dit alles wordt feestelijk herdacht in de raadszaal van het stadhuis op zGndag 9 september te 10 uur. PROGRAMMA Welkomwoord en terugblik door de h. Frits Courteaux, voorzitter van de vereniging. <Hoe het begon», door de h. Albert van Lui, medestichter van «Het Land van Aalst». «De figuur van Dirk Martens, eerste drukker en promotor van het humanisme in België. 1473- 1973» door E.H. Kamiel Heire- man. s.j. bibliotekaris-generaal van de Vlaamse Jezuïtenorde te Leuven. Ontvangst door het stadsbestuur Gezamenlijk middagmaal. (Bij inschrijving). In de namiddag bezoek aan de boektechnische tentoonstelling met gereconstrueerde drukpers in werking van Dirk Martens in de zalen van het oud-stadhuis, tentoonstelling «Dirk Martens en zijn tijd» in het stedelijk muse um (oud-hospitaal), tentoonstelling van de kunst schatten in de winterkapel van de Sint-Martinuskerk. Het bestuur van «Het Land van Aalst» heet haar leden en ook alle belangstellenden welkom op deze negende gouwdag WIELERTOERÏSTENCLUB T KANTIENTJE VAN KNOKKE-HEIST ORGANISEERT FIETSUITSTAP NAAR AALST Op 20 oktober a.s. komt een Cyclotoeristengroep uit de bad- stad Knokke-Heist de stad Aalst bezoeken en zal officieel ontvan gen worden dor het stadsbestuur. Het is waarschijnlijk dat Bur gemeester De Sutter en Schepen De Grauwe, de Knokke-Heistenaars zullen vergezellen. De aankomst te Aalst is voor zien rond 10 uur. DENSMARKEN Op ongeveer 10 km ten westen van Kopenhagen is er de nieuwe stad Albertslund-Syd. Deze nieuwe woonkern zal onge veer 7.000 inwoners tellen en be staat uit 1.000 astriumwoningen zonder verdieping, 550 rijenhuizen met één verdieping en 650 appar tementen in 3 verdiepingen-hoge blokken. De huizen liggen zó dicht op eikaar dat een zelfde densiteit bereikt wordt als met moderne hoogbouw. Er werd een systeem van volle dige scheiding van verkeer uitge werkt. De afvoer van regen- en draineringswater geschiedt langs een kanaal dat a.h.w. de rugge- graat van de stad vormt en waar langs een brede promenade naar het stadscentrum leidt. Het stadscentrum bestaat uit een winkelcentrum, film- en verga derzalen, overdekt- en open zwem bad, gemeentehuis en gebouwen voor andere administratieve dien sten, materniteit enz. Het ligt vlak bij het metro-stati on dat een vlugge verbinding ver zekert met het centrum van Ko penhagen. Verder zijn in de nabijheid der woningen kinderkribben, kleuter klassen en lagere scholen met vrij etijdscentra voorzien. Door de dichte koncentratie van de woningen kreeg het geheel een sterk-architektonische sfeer en was het tevens mogelijk een grote open ruimte helemaal van bebouwing vrij te houden. Een gedeelte hier van wordt ingericht als sportter rein. Deze open ruimte zal echter grotendeels aangewend worden om bossen en uitgestrekte grasvlakten aan te leggen die dan aansluiten op het landbouwlandschap. Met de grondoverschot werd een skiheuvel gemaakt en door de afdamming van een beek voorziet men nog in de aanleg van een klein meer met roei- en schaatsmoge- lijkheden. Het meest karakteristieke van de ze nieuwe woonkern is ongetwijfeld het duidelijk streven naar het scheppen van een woonmilieu dat zoveel mogelijk op menselijke schaal blijft en terzelfdertijd de drukke stadsatmosfeer bevat en een nauw kontakt met de natuur behoudt. Een woonmilieu dat naast een goede woning, met het door de Deen zozeer gewaardeerde kleine ingesloten private tuin, evenzeer voorziet in dichte bossen en uit gestrekte grasvlakten. Het kind kan dank zij de schei ding van het verkeer, even veilig de schommel die op 20 meter van de woning staat, bereiken als de grote vlakte buiten de stad. De konstruktie gebeurde hele maal aan de hand van geprefabri ceerde elementen in gewapend be ton. Dagelijks komen er 3 huizen klaar. De architekten zijn Peter Breds dorff en Knud Svensson (Stede- fbouw), Viggo-Moller Jensen, Thy eg Arnfred, Moges J. Pedersen en Jorn O. Sorensen Woningen), Ole Norgard (Landschap- en tuinar chitektuur). ENGELAND Tegen het jaar 2000 zal de ag glomeratie Leicester bijna zeven honderdduizend inwoners tellen. De «auto-dichtheid» zal vervier voudigd zijn: 1,2 auto per gezin hetgeen een definitieve verzadiging van de behoefte aan auto-bezit zal betekenen. Indien het onevenwicht tussen de behoefte aan en de re geling tot verkeer niet weggewerkt wordt, zal dit niets minder dan een ramp worden. Van deze premissen vertrok city planning officier W.K. Smigielski om een onderzoek door te voeren naar mogelijkheden van urbanisa tie van zijn stad. Op grootscheep se wijze werden tienduizenden ste delingen tijdens huisbezoeken naar hun verkeersgewoonten gevraagd. Anderzijds werd een analyse op gemaakt van de sociaal-ekonomi sche struktuur van deze Midlands- stad en de gegevens gingen voor exakte beantwoording in een com puter. Dit gebeuren wordt thans in ste- debouwkundige kringen als een re volutionaire aanpak beschouwd en men verwacht ervan dat de metho de een schoolmodel wordt. Het nieuwe plan voor Leicester is thans in volle ontwikkeling. Alvast staat voorop dat «city plan says «no» tot the motorcar» het totaal vrije gebruik van de personenauto ver dwijnt. Daarentegen wordt een «geïntegreerd vervoerstelsel» ont worpeneen harmonische kombi natie van individueel vervoer en kollektief vervoer. Zulks impliceert o.a. een overheidsmonopolisering van taxi's, autobussen en mono rail. De automobilisten zullen aan de radiaalwegen hun wagen parke ren en in openbare vervoermidde len naar het centrum worden ge bracht. Deze radiaalwegen, zeven in getal, sluiten aan op een ver hoogde ringweg rond de binnen stad.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 2