Momentopname VERLICHTING De nieuwe woonvormen, waarbij de voorkeur uitgaat naar één grote ruimte, hebben een grote invloed gehad op het assortiment verlich tingsartikelen. De gewone huiskamerlamp is ze ker niet van de markt verdrongen, maar heeft als het ware een hele familie erbij gekregen, waarvan ■ecler lid een gespecialiseerde taak in de verlichting van de woonruim te heeft. Zo is er de moderne hanglamp boven de eettafel .waarbij de lamp zodanig moet hangen, dat men zittend aan tafel onder de lamp doorkijkt en staande juist over het sierornament ziet. Dan zijn er de talloze variaties n bij-verlichting van de vrijwel lou ter decoratieve, vaagschijnende echte schemerlamp tot de verstel bare leeslamp, die zowel als staand model als in wandlampuitvoering verkrijgbaar is. Daarnaast zijn de kleine spot lights aan muur of plafond momen teel erg populair. De enorme vlucht die Git artikel heeft genomen wijst nrop, dat het interieur voor de bewoners steeds belangrijker wordt. Er wordt «gespeeld» met ichteffecten. Deze spotlights wor- !en niet meer, aiieen aan hoUpla- fond gemonteerd, maar liever in- lebouwd, wat bijvoorbeeld bij ver laagde plafonds allerlei mogelijk heden biedt. Specialisten betreuren het dat er niet meer exacte gegevens zijn over de verbruikersmarkt van ver- ichtingsartikelen. De ontwikkelin gen gaan zo snel en de smaak van het publiek blijkt zo verrassend ge varieerd, dat het consumentenge drag nauwelijks voorspelbaar is. Zo blijft er een hang naar de romantiek van koperen kronen en smeedijzeren armaturen, terwijl er tegelijkertijd de strakke geometri sche vormen in kunsttof en metaal voor het moderne interieur ge vraagd worden. Van beide assortimenten en alles wat daartussen ligt zal gedurende de Najaarbeurs de zesde verdie ping van het Beatrixgebouw een afspiegeling zijn. PROGNOSE Voor het eerst zal zich daar een avant-garde groep onder de naam Prognose presenteren met exclu sieve modellen voor het moderne interieur. Hier zal de woninginrichter met een veeleisend cliënteel en de bin nenhuisarchitect ongetwijfeld hun keuze kunnen bepalen. De vijftien deelnemers van de groep Prognose brengen zeer moderne verlichting in combinatie met kunstnijverheid en interieurkunst. Zij hebben een ex positie-oppervlakte van 450 m2 ter beschikking. In totaal zal op deze beurs ruim 2800 m2 door verlich tingsartikelen in beslag genomen v/orden. Overigens, verlichting beperkt zich niet louter en alleen tot de direkte woonruimte; een goed voor beeld hiervan is de klassieke kris talluchter, die men veelal aantreft in verfijnde salons en weidse za len. Dikwijls zeer kostbaar, maar tegelijkertijd door menigeen gezien als een goede geldbelegging omdat ze hun waarde behouden in een tijd van toenemende geldontwaar ding. Een stukje economie in de romantiek Ook keuken, hal en slaapver trekken worden in de verlichtings kunst betrokken zowel uit rationele beweegredenen, zoals in de keu ken, waar men licht bij alle werk vlakken en een apart accent op de eventuele eethoek kan aantreffen. als uit het verlangen naar sfeer; een voorbeeld hiervan zijn de spie gels die omstraald worden door licht. Maar bovenal is er buitenhuis een nieuw terrein te verlichten. Ter ras en bordes, het tuinpad naar de tweede woning, men vraagt ook daar meer dan een lamp die de weg beschijnt. Het gevoel voor stijl en vorm, een verlangen naar een verzorgde eigen omgeving blijkt steeds sterker te worden. Misschien is dit een reaktie op de steeds alarmerende zichtbare en onzichtbare milieuvervuiling en -verarming die ons bedreigt. leder seizoen weer zijn er vele noviteiten in het aanbod, waarbij Italië en Spanje steeds duidelijker een rol spelen De industrie heeft zich ook in deze landen voor een belangrijk deel aangepast aan de hoge veilig heidseisen, die in België en Neder land aan verlichtingsartikelen ge steld worden. SMEEDWERK «IN» Daarnaast heeft men aloude mo tieven in smeedwerk in ere gehou den. Juist in deze tijd, waarin de nostalgie naar vervlogen stilte en verloren romantiek zo groot is. wordt deze verlichtingsapparatuur bijzonder gewaardeerd. In de moderne vormen is de kleur een voorname faktor. Het warm-oranje blijkt een grote voor keur te genieten, terwij het oker geel min of meer afwezen is. Er is echter een duidelijke tendens naar bruin en roodkleur, twee tin ten die warmte, intimiteit en sfeer suggereren Ook is het duidelijk, dat men middels verlichting een ruimtewer king wil verkrijgen. De staande lamp. dikwijls verstelbare kap of voorzien van meerder lichtpunten is hier het ornament. Nu men steeds meer terugkomt van de ge ijkte lamp-in-het-midden, heeft de staande, dus verplaatsbare lamp een meerledige funktie gekregen. Iets waarmee de ontwerpers dan ook terdege rekening houden, ge tuige de vele voorbeelden die in de kollekties te zien zijn. Voor de spotlights is het op merkelijk, dat bij de sta- en hang lamp in di"t genre er in de top-par tij toch oo"k lichtuitstraling moge lijk is gemaakt, waardoor de fel heid van dë pure spot als het ware een intiemer sfeer krijgt, omdat er nu een lichtschijn boven zweeft. Huang Chen, de Chinese ambas sadeurin Frankrijk, de belangrijk ste Chinese vertegenwoordiging in het westen, is volgens de ervaring van diplomaten een en al glimlach maar hij geeft zich nooit bloot, zelfs niet in de kleinste dingen Onlangs vroeg een gast tijdens een diner, van vijftien gangen in de ambassade hem, wat hij het beste Chinese restaurant in Parijs vond. Na vertaling en overleg met zijn medewerkers antwoorde Hu ang «U kunt eigenlijk beter vra gen welk restaurant de beste kok heeft». «Welk restaurant heeft de beste kok?» vroeg de gast. Na nog meer vertaling en over leg zei Huang «Het is niet vol doende om te weten welk restau rant de beste kok heeft. Het is bovendien van belang om te weten op welke dagen hij werkt.» De gast vroeg vervolgens op welke dagen de beste kok in welk restaurant werkte. Huang ant woordde dat hij hem dié inlich ting zou verstrekken zodra hij die zelf had ingewonnen. Voor zover bekend zit de gast daar nog steeds op te wachten. Ter gelegenheid van een interna tionale juwelententoonsteiling droeg mannequin Bets Prinsloo de ze exotische kostbaarheden ter waarde van 2 miljoen.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 3