DIRK MARTENS artis impressoriae magister co Reizigersstation te Nieuwerkerken niet denkbeeldig ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD B;v nec spe, necÜÜtu DE GAZET VAN AALST 29e jaargang nr 33 zaterdag 1 september 1973 Redaktie en BeheerSchoolstraat 26 9300 AALST Tel. 241.14 8 fr het nummer Dirk Martens stamt uit een be- goed geslacht waarvan wij de naam, op verschillende manieren geschreven, in de analen van de stad Aalst kunnen terugvinden tot heel in het begin van de vijftiende ^euw. Dit verschil in schrijfwijze was typisch voor die tijd toen de communicatie nog meestal monde ling gebeurde en iedereen zo'n beetje z'n eigen dialect sprak. In vele gevallen waren de kerkelijke doopregisters de enige registers van de burgerlijke stand. Zo komt het dat de familienaam Martens nu eens als Martin, dan als Martins of Mertens of het verlatijnste Mar tini geschreven wordt. De schrijf wijze «Martens» wordt nu even wel, en gemakshalve als de juiste aanvaard. De jonge Dirk Martens maakte- voor het eerste kennis met de be schaving op de schoolbanken van het College der Paters Wilhelmie- ten of Sterheren in zijn geboorte stad. Deze geestelijken, van de orde van Sin 1-Benediktus, hadden in 1428 een klooster gebouwd te Aalst waar ze enkele bevoorrechte jongelingen onderwezen in het grieks en het latijn. Het is inderdaad onwaarschijn lijk dat de Wilhelmietenorde te Aalst een openbare onderwijsin stelling zou hebben opgericht. Des tijds hadden de meeste klooster orden slechts één noviciaat en één studiehuis voor toekomstige pries ters per provincie. Bij de Wilhel- mieten schijnt dat evenwel niet het geval geweest te zijn daar had ieder huis te zorgen voor de op leiding van de nieuwelingen en al leen wanneer er gebrek aan leer krachten was, werden de kandi daten naar andere kloosters gezon den. Op die manier zou het huis te Aalst onderdak hebben gebo den aan novicen uit andere steden en zou Dirk Martens, door de ene of andere omstandigheid bevoor- beeld, het voorrecht hebben geno ten mee school te lopen in het Wil- helmietenklooster. De orde van de Paters Wilhel- mieten komt voort van een middel eeuwse gemeenschap van de «Le kenbroeders en van de Heilige Willem». Zij waren het die vroeger hulp en onderdak verschaften aan pelgrims op doortocht in Aalst, die de pestlijders verzorgden en be groeven. Omstreeks 1380 en na dat hun huis ettelijke malen ge plunderd en verwoest was bouw den zij als monniken een eerste klooster nabij de Pontstraatpoort en bij de «Kapelle van Onze Lieve Vrouw ter Sterren». Daarom noem de het volk hen ook wel de «Ster- heren». Bij deze «Sterheren» of Wilhel- mieten leerde Dirk Martens dus de eerste beginselen van latijn en grieks, maar het is onwaarschijn lijk dat hij er zijn studies voleïn* digd heeft, vermits de Wilhelmie- ten zelf hun verder opleiding in Leuven genoten. Zover is Dirk Mar tens blijkbaar niet gegaan, want in de oorkonden van de Leuvense Hogeschool komt de naam van Martens voor het eerst voor in 1513. Het is evenwel niet onmogelijk dat de jonge Dirk zijn hogere stu dies voltooide bij de «Broeders van het Gemene Leven» die te dien tijd over goedingerichte onderwijs instellingen beschikten in ons land, o.m. te Gent, Geraardsbergen, Leuven. Brussel en Luik. Deze door PIET GERMEYS «Broeders» worden trouwens alge meen beschouwd als de voorlopers van het Belgische humanisme, en het feit dat Dirk Martens onder bun hoede zijn kennis verrijkte zou meteen meer licht werpen op een nog duistere periode van diens le ven van 1474 tot 1487. Sommigen zijn de mening toegedaan dat Mar tens een opleiding genoten heeft in Italië. Zij steunen daarvoor o.m. op een allusie die de drukker maakte aan het einde van een van zijn boeken, waar hij vermeld «de kennis van de Venetianen aan de Vlamingen te brengen». Maar dat zou dan ook de enige verwijzing naar zijn verblijf in de landen rond de Middellandse Zee zijn, nergens wordt daarover nog met een woord gerept. Tenzij een zekere Theodorico Aleman met Dirk Martens te ver eenzelvigen is Op Kerstdag 1477 schrijven Ferdinand van Aragon en Isabella van Castillië regerende vorsten van de omstreden Iberische koninkrijken te Sevilla een ordonan tie uit ten voordele van «Theodori co Alleman, inpressor de libros». In de 15e eeuw zou Aleman of Alamanus betekend kunnen hebben «geboren in de Nederlanden»,, maar men weet verder niets af van die Theodorico en er zijn geen boeken bekend die hij zou gedrukt hebben. Wellicht is het dezelfde persoon als een genaamde Theodo- ricus impressor die wij als drukker terugvinden in Keulen van 29 no vember 1485 tot 5 maart 1488 en die niet kan vereenzelvigd worden met Dirk Martens vermits deze van begin 1487 zijn beroep van druk ker uitoefende in Aalst, zoals wij verder zullen zien. Copyright Grafisch Nieuws Het grafmonument van Dirk Martens in de St. Martinuskerk Da bouw van een reizigersstation te Nieuwerkerken zou alleszins tot de toekomstmogelijkheden behoren, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Hiertoe zouden kunnen gronden aangeworven worden in da Hoezekouter, langsheen de spoorweglijn Brussel-Oosten do PENDELVERKEER OPVANGEN Men zal zich herinneren dat een dergelijk projekt dat tot doel heeft het drukke pendelverkeer uit Nieuwerkerken, Terjoden, Haaltert op te vangen reeds jaren geleden ter sprake kwam, en meteen de oude lijn Gent-Aalst-Qrussel te ontlasten. Hst Johannes Ockeghem Gezelschap onder leiding van Karei Druwé dat met polyfone muziek uit de tijd van Dirk Martens de Akademische zitting in de stadhuisfeest zaal haden zaterdag zal opluisteren.

De Gazet van Aalst | 1973 | | pagina 1