E Z E R SCHRIJVEN En ziedaar de RAL. Aafst, hoofdstad van Keizerlijk Vlaanderen n de gazet van aalst Nieuws klacht tegen N.V. Beton wegenbou w rr Lezersbrieven en eventueel onge vraagde artikelen die in deze ru briek verschijnen, vertolken uit sluitend het standpunt van de betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukken worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemoti veerd verzoek kunnen brieven ge publiceerd worden zonder naam en adres. Op verschillende plaatsen te Aalst werden door de R.A.L. op open bare gebouwen en zelfs op de Werfkapel, met rode verf leuzen tegen Vande Boeynants en hamers en sikkels aangebracht. We hou den er aan het dik te onderstre pen, dat met dit vandalisme de KP absoluut niets te maken heeft. Voor wie de R.A.L niet kent. dit is een gauchistische splintergroep die zich Revolutionaire Arbei ders Liga noemt, in hoofdzaak uit studenten en kleinburgerlijke inte- lektuelen bestaat, en druk op zoek is naar arbeiders. De R.A.L. is in feite een Trotskys- tische groep met vertakkingen in verschillende landen en die men vroeger vooral aantrof in de ha vens en in sterk geindustrialiseer- de centra, maar die zich de jong ste jaren in ons land vooral op de studenten georienteerd heeft Zich valselijk op de historisch georga niseerde arbeidersbeweging be roepend, neemt zij haar toevlucht tot allerlei metodes die met de verantwoordelijke strijd van de werkers niets te zien hebben. Waar ze optreedt verdeelt ze, zon der ooit verantwoordelijkheid op te nemen. Periodes van verwarring genieten haar voorkeur. Het laat geen twijfel dat de dwa ze aktie te Aalst op het getouw werd gezet vanuit Antwerpen of Brussel. Schrijven dat de R.A.L. te Aalst niet bestaat, is echter ze onderschatten of ze sparen. De plak- en verfaktie werd gevoerd rond de voordracht van Ernest Mandel, zowat een der bischop- pen van het Troskysme in West- Europa en die te Aalst op 3 april in het «Fabriksken» in de Welle- kensstraat kwam spreken. Dit in het raam van een zogezegde «eer ste marxistische vormingscyclus». En wanneer Mandel zo ergens komt, dan is er iets of dan tracht men iets uit de grond te stampen. Vanzelfsprekend laten we ieder de vrijheid van zijn overtuiging, zoals wij de vrijheid opeisen die te be strijden wanneer zij ons als ge vaarlijk voorkomt voor de arbei dersbeweging. Typisch voor de Trotskysterj - zoals voor AMADA trouwens - is echter, dat deze groepen zich in allerlei organisa ties nestelen en voor de openbare opinie poiitiek-onbekenden als stromannen aanwenden. In hoever re dit voor «'t Fabriksken» geldt moet de leiding ervan zelf uitma ken. Wjj stellen echter vast, dat in het plooibriefje waarin begin januari het «C.S.V. 't Fabriksken» werd voorgesteld, de R.A.L. werd aangekondigd als een arbeiders vereniging. Bewust of onbewust Aldus hebben we eveneens kunnen ondervinden, dat in de twee grote vakbonden ook mensen voorkomen die op zijn minst sterke R.A.L - of Amada-sympatieèn hebben. Nogmaals, er een overtuiging op nahouden is een recht, maar wan neer men vaststelt hoe deze or ganisaties op politiek- onervaren jongeren jacht maken, dan lijkt het ons ook maar juist dat bepaal de van deze voortrekkers of pro pagandisten de moed zouden op brengen het dan ook met open vizier te doen. Deze organisaties hebben echter NIETS met de arbeidersbeweging te zien, inte gendeel, zij streven er de vernieti ging van na. En waar we weten, dat er op de voordracht van Man del heel wat jongsocialisten, stu denten van katolieke scholen en - kijk eens! - jonge Vollksunie waren dan achten wij het onze plicht hen te waarschuwen belangstelling voor de grote sociale en politieke problemen van deze tijd juichen we toe, maar wee u voor politiek avonturisme Ray DE SMET. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden (Guicciardini - 16e eeuw) Aalst is toegetreden tot het ver bond van «Historische steden». Daar verheugt de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon zich om, overtuigd dat ons stadsbestuur zich voortaan ernstig zal bekom meren voor het behoud en de res tauratie van gebouwen die een his torische of architektonische bete kenis hebben I In verband hiermee moeten wij toch een heftig protest laten weer klinken inzake de behandeling - of liever de mishandeling - van het OUDSTE HUIS van Aalst. Gelegen op de hoek van de Lan ge Zoutstraat en van het Sluier straatje, droeg deze woonst in 1610 een uithangbord met de naam «De Stadt Antwerpen». De uit zand- en baksteen opgetrokken gevel is door uitspringende kor dons sterk horizontaal geleed, de daklijn zit verborgen achter de kenschetsende trapgevel. Het is echter vooral de gevel aan de kanl van het straatje die merkwaardig is en wijst op de gotische constructie van het ge bouw de verdieping kraagt over en wordt .gesteund door .zware ei ken balken. Zei de hoofdarchitekt van de provincie «Wij hebben in Gent verscheidene huizen met zgn. Spaanse gevels, maar dergelijk specimen bezitten wij niet.» En nochtans. Gent is een kunststad Een zo kostbaar bezit laten wij vervallen en verkwanselen eerst „blinkende tegeltjes tegen aan ge plakt. nu overstreken roet helle, schreeuwerige kleuren, een echt karnavalpak 1 Kan een handelaar niet begrijpen dat een voorname gevel de ernstige koper meer aan spreekt dan het ordinaire kleuren- gespetter De Vereniging voor Aalsters kultuurschoon staat erop dat deze zijn waarde zou terug krijgen naar de tekening van architekt Bernard Goethals, als illustratie opgeno men in de «Historiek der oude straten» door Petrus Van Nuffel (januari 1914). De aanleg van het KEIZERLIJK PLEIN is een lofwaardige en (al thans gedeeltelijk) geslaagde ur banisatie op de vroegere omwal ling van de stad. de Kastanje Vesten De eerste huizen werden er ge bouwd in 1792, linden en wilde kastantelaars stonden er reeds in 1805! Het toenmalige stadsbe stuur had zich wellicht geïnspi reerd op de omposante. schepping van het Brussels Koningsplein. Het is hier - toch aan de ene zijde - een voornaam en tijdsge bonden geheel geworden, enigzins te vergelijken met de gelukkig gaa gebleven Cogels-Osylei te Antwerpen. Sedert enkele jaren wordt die uniformiteit echter te Aalst op brutale wijze geschon den Herhaaldelijk vroegen veront waardigde Aalstenaars ons wat de WAK daartegen had gedaan. Ons antwoord «Twee afgevaardigden van onze vereniging hebben ruim een half uur het voorgelegde plan beproken met de architekt m te genwoordigheid van de Schepen van Openbare Werken. Wij heb ben hem op het hart gedrukt d stijl van het geheel te eerbied gen. Hij heeft onze opmerkinge aanhoord... maar er geen rekenin mee gehouden.» Zijn de stads- en de province '9 besturen, zijn de commissies va ie monumentenzorg dan machteloos,Tl in ons land ondanks de veie we e'! ten, ondanks het drukke gepraaar< over stadskernvernieuwing en ove f0( de leefbaarheid van de oude st(,er den Heeft iedereen de «vrijheid zijn medeburgers een stukj schoonheid te ontnemen Ongt en bonden vrijheid is hier synonier 'e' van kultuuranarchie. Pe Nu Aalst zich zelf erkent ai «historisch» gedurende vijf eet is wen was onze stad de hoofdplaat eil van het Land van Aalst - hoopt d Vereniging voor Aalsters Kultuui schoon dat het stadsbestuur kc: sekwent zal zijn en alles in he werk stellen om het weinige da nog overblijft van de vroeger schoonheid te behouden en de: noods te restaureren. De wc; moet worden gevonden cm hiei voor de wettelijke betoelaging t bekomen. IE luii ïch Het kleine Oudenaarde is bc gonnen met de uitvoerino van eef plan dat 400 gebouwen moet t*:: den van de ondergang Zal Aalst dit voorbeeld volgen De WAK hoopt het en is steedr1 tot onbaatzuchtige samenwerkinf bereid Uit naam van de Vereniging voor Aalsters KultuurschoorÉHi De Ondervoorzitter F. Courteaux j®' Ai NI Vervolg van Ie bladzijde Want de motivering van de klach ten berusten op dezelfde vaststel lingen als deze van voor drie, vier. vijf jaar. Geef too dat de mensen aldaar wel bijken van ge duld hebben gegeven. De grintheuvels op het terrein zijn nog steeds oorzaak van een grijze stof die zich op de gevels van de woningen, in de tuinen afzet en zelfs on vermijdelijk binnendringt in de woningen. Slikken maar dit stof... Toen dif euvel destijds hier werd aancjeklaagd was de reaktie van de direktie van hot bedrijf dat daaraan verholpen werd door de grintheuvels, vooral; tijdens droge weersomstandigheden te besproei en I De smerige rookuitbarstingen zo maar niet rook-pluimen - zijn niet het minst de oorzaak van het feit dat de omgeving om de haverklap is verpest. Destijds heeft men van medi sche zijde bevestigd dat dit onvermijdelijk aanleiding moest geven tot iritaties van keel en luchtwegen. VITALE BELANGEN Het luidde ook dat dit Gent se asfaltbedrijf van vitaal be lang was voor de modernize- ring en onderhoud van de na bijgelegen autosnelweg. Dat zal wel. Strikt genomen is het stadsbe stuur ter zake machteloos, parle mentairen blijkbaar eveneens. Hun TE1 protesten bleven ook destijds zonden der een noemenswaardig resultaat Iers De brave burgers moeten du: sed maar verder op hun eentje reage afv; ren tegen een situatie waaraan r. bek lang een einde zou gekomen zijf do indien men de wet naar de geest gas en niet naar de letter interpreter' de vuil bee De knoop ligt dus te Gent. Goed Aalst heeft een aantal provide raadsleden. Laat ze nu metter daad bewijzen dat ze in eerste in stantie de belangen van de bevoï king wensen te behartigen. He geduld van de mensen in deze! stadswijk is begrijpelijkerwijze van uitgeput. Dat zou voor minder bv in een of andere residentiële wijk Men is benieuwd welke gevolget aan de nieuwe klachten zullen ge Kan geven worden. Zo kan het in elk een geval niet langer. Het de bce bee ont; doe te r kan

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2