EEN FERMETTEKENOP DE BUITEN DE ZEEMACHT WERFT AAN EEN RAGE... r*'t Siuiskenis een vuilnisbelt ige 'ervolg van Ie bladzijde IEN jaar geleden kon het nog, ier en daar echte, onvervalste leine hoevekens Aan een min of ïeer behoorlijke prijs. Het is al- smaal vlug gegaan. Eigenlijk be- effen de mensen nog maar enkele rad |ren, dat onze steden stenen )ve loestijnen zijn geworden waar st( ien nog kan huizen, maar niet peer kan LEVEN, tan het woord is een man, die ig( en behoorlijk fortuintje heeft ver- iend in het immobiliênwezen pecialiteit «hoevekens». al - Ik ben daar zeer toevallig, ïei^ls stielman in de bouw, in ver- seild geraakt. erst vroeg men me hier en daar por het opknappen van allerlei karweitjes, kleine herstellingen ian oude huizekens op de buiten, oen kwam ik in kontakt met man- en uit het Brusselse die zich uit- luitend met aankoop en verkoop «hoevekens» in Oost-Vlaande- fn en Brabant bezighielden r Ik had de zaak rap door. "k chakelde over en werd vertegen woordiger. o; voor vier a vijf jaar en vooral de jaren zestig kon je nog voor een appel en een ei in afgelegen dorpen van die «doeningskens» kopen. Je betaalde vrijwel alleen de grond, want de eigenaars of de erfgenamen lieten de rest, het huisje voor wat het waard was. Waarom wij het kochten. Daar voor gaven we telkens wel een speciale versie op. We werkten met een «stroman» om de verko pers niet te wijs te maken. Dat kon natuurlijk niet blijven duren. Als die dan later hoorden aan hoeveel hun inmiddels ietwat op gefrist huisje - binnen een zeer korte termijn - werd verkocht aan een of ander gezin uit de stad, keken ze soms wel wat kwaad. Maar dat is «commerce» Het werd dan geleidelijk een rage. De vraag, aanvankelijk via advertenties kunstmatig gestimu leerd, overtrof reóel het aanbod. Ik ken het geval van een man die zo in '68 een «hoaveke» kocht voor nog geen 200.COO F. Een «hoeveke» is natuur lijk veel gezegd. Je kent dat soort oude huizekens, Een woonkamer, een schotelhuis je en twee slaapkamers be neden. Een stal, een water put, een koolkot. Goed om te slopen. Maar rond de 10 a. met een mini-boomgaardje daarin, een bloemen- en een groententuintje. Maar het zicht deed het. Als het dak maar goed was I Daar hadden zo doorgaans wel oog voor. En nu moeten al die «fermetjes» aangevre ten zijn door a'les en nog wat, «reumatiek» tot in de muren, zoals onze mensen zeggen, maar da daken ervan zijn over het algemeen ste vig. In het slechtste geval vol stonden hier en daar wat nieuwe dakpannen. Hoofd zaak was hot zicht. Daarom, pas gekocht, werd het door ons in eon behoorlijke kleur gezet. Witte, groene, rose plastiek verf. Desnoods zouden wij het no dige gedaan hebben om er de memel in to zetten. Zoals ze dat doen met nagebootste an- tiekmeubelen. Ge weet wel hé. Wel de man die dat spel van 200.000 F. toen heeft gekocht sis buitenverblijf, is het on- iangs zonder enige moeite kwijt geraakt voor 900.000 F. 't Is fb'sschien niet te geloven maar ik kan je precies aan duiden waar het daar staat. De mensen worden zot. De wijze waarop die dikwijls ge kocht werden, niet altijd natuurlijk, deed me altijd denken aan de ver halen van autoverkopers. Een bui tenverblijfje, wat het ook moge zijn is zowat een status geworden. Het sentiment speelt ook een rol. Vooral bij'stadsmensen. Want ge loof me vrij, aan mensen van de buiten - hier en daar uitzonderin gen niet te nagesproken en dan voor sloping - verkocht je zo geen «fermetteken». Ons kliènteel bekeek dat al lemaal nogal idyllisch. Wat door ons in de hand werd gewerkt. Er waren er die het soms jammer vonden dat het huisje aangeslo ten was bij het waternet Ze gaven de voorkeur aan een water put. Dat is ten minste puur en zuiver water. Ik heb er geweten die vroegen of er een «haard» was. Nee, wel een gewone schouw" en elektrici teit. Mis. Ten lange laatste hebben we hoe vekens verkocht waar we eeh imi tatie-oude haard installeerden. Dat rendeerde. En dan dit Op een gege ven moment had ik twee fer metjes te koop. Eén dat inderdaad meer dan een eeuw oud was. Een stal nog met leem gemetseld en een strooi en dak. Maar rot. Het tweede was in een betere toestand, maar met een grijs pannendak. Madame, wan- het was de vrouw die beslis te koos en kocht het eerste Goede raad was hier nutte loos. Dat dak deed haar den ken aan Kongo waar zij sa men met haar man enkele ja ren had verbleven.... Ik geloof dat de rage fel gaat afnemen. Het is natuurlijk een kwestie van ingesteldheid. Maar het voortdurend veranderen van eigenaars wijst er soms ook op dat heel wat mensen wanneer het er op aankomt in feite zich niet kunnen aanpassen aan het werke lijk landelijk leven. Met andere woorden op een gege ven moment het komfort missen Al v/as het maar de telefoon. Er zijn er natuurlijk ook anderen. GRENSGEBIED AALST - 'NIEUWERKERKEN TERWIJL processcnverbaal wor- on den opgemaakt tegen de vervui lt Iers van de Affligemdreef - waar du:sedert jaar en dag konsumptie- ge afval allerhande tot en met de a bekende afgelegde matras, aan do rand van deze weg wordt s! fjastort is nu ook de omgeving «'t Siuisken» een nieuwe vuilnisbelt, met inbegrip van de beek zelf. Het moge dan de bedoeling zijn laagliggende beemden langs heen de linkerzone van deze beek - eenmaal een populair -~s ontspanningsoord voor de jeugd Jze van weleer met deze afval op vullen en er - voor welke IJdoeleinden ook effen terreinen te maken het minste wat men kan verwachten is dat dit op een verantwoorde wijze gebeurd en het vuil regelmatig met een grondlaag wordt bedekt. Zoals het nu is, biedt deze om geving een beeld van vervuiling, en zet de slogan «België is het lelijkste land ter wereld» toch wel ietwat kracht bij. Het bevordert natuurlijk nog meer dan voordien de aantrek kingskracht voor ratten. In elk geval het respekt voor de vaderlandse gronden is wel beneden het nulpunt. Tenzij die gronden mettertijd kunnen ren deren. Toekomstbeeld Flatgebouwen in deze groene grenszone Aalst - Nicuwerkerken. Een goe de verbinding via de Ringlaan naar Brussel en Gent enz. Dat zijn natuurlijk maar visioenen. Eerlang wordt dan wei het ge westplan goedgekeurd enz enz. Nieuwe schepen vergen heel wat specialisten. Dc Zeemacht vraagt GEEN ENKEL DIPLOMA, leidt op en BIT3T waardevolle BEROEPEN waarmede u later aan uw trekken komt in het burgerleven of in de Zeemacht zelf. Maak van deze HERNIEUWDE START gebruik Word mecanicien, dekmatroos, electricien, telegrafist, wapenmonteur e.a. bij de Zeemacht Een beroep naar ieders mogelijkheid en kunnen wordt U geboden! Voor nadere inlichtingen schrijf naar Public Relatie na Zeemacht, Kazerne Prins Boude wijn 1Ö30 Brussel. of kom aan boord van do riviersnelboot «SAMBRE» die van 19 (12 u.) tot 21 april (9 u.) aanstaande te AALST zal gemeerd liggen aan de SINT ANNABRUG. Een rekruteringsspecialist zal er U te woord staan. Op weekdagen van 10 tot 12 en van 16 tot 20 uur op zaterdag en zendag Vftn 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3