Stedelijk bibliotheekwezen op niveau De Jack-Po staan nog hier en das Aalstenaars lezen steeds meer 16 UITLENINGEN 1950: 9.143 1973: 282.241 VAN een nieuwe aanpak van het bibliotheekwezen in dit land, en meteen ook in deze stad, kan men pas spreken sedert de naoorlogse jaren. Een bestaande infrastruktuur was slechts voorhanden in enkele grote steden. Na de oorlog inspireerde de stad Aalst zich vooral op de stadsbibliotheek van Mechelen. Terecht. De uitbouw van de stadsbibliotheek alhier kwam vooral in het begin van de zestiger jaren tot stand onder het impuls van de toenmalige Schepen van Onderwijs en Kuituur Van Hoorick samen met Hoofdbibliothekaris wij len Prosper Uvin en zijn opvolger Etienne Buyl en last but not laest Van der Ghylen. Schepen Van den Eede trekt de lijn verder door. Wat hij ook duidelijk stelde bij de officiële opening van de ver nieuwde en verruimde filliaal aan de Oude Gentbaan, een van de zeven die thans over de stad zijn gespreid, niet te na gesproken de Centrale met leeszaal en Jeugd bibliotheek, het Rustoord en de Depot St. Jan. De leeshonger is er tijdens de voorbije 25 jaar niet op verminderd blijkens de statistieken en ondanks T.V., toe risme en andre nieuwe vrijetijdsbestedingsvormen. Of misschien ook juist als gevolg hiervan. Inmiddels is het nog zo dat meer dan de helft van de Vlaamse Gezinnen toch nooit boeken leent, waar dan ook. Uit een marktonderzoek is men tot de konklusie gekomen dat het nog steeds de «.hogere lagen» van de bevolking zijn die open staan voorhet boek. We zijn er dus nog niet, in tegenstelling met wat men zou veronderstellen. BIBLIOTHEEKFILIAAL OUDE GENTBAAN Tijdens het voorbije weekeinde werd de vernieuwde Bibliotheekfi liaal Oude Gentbaan plechtig ge opend in aanwezigheid van o.m. Valère Arickx, inspekteur v.h. Bi bliotheekwezen en Van Moerzeke van het Ministerie van Nederland se Kuituur. Aan de hand van het referaat van Etienne Buyle, gaf Schepen Van den Eede dan een bondig overzicht van de historiek van de stadsbibliotheek. «TOEN CONSIENCE ZIJN VOLK LEERDE LEZEN» Men moet terug gaan tot 1862 om enig spoor te vinden van be langstelling vanwege de stads overheid voor de openbare lektuur- voorziening. Op 6 april 1864 be sloot G.R. tot de oprichting van een officiële bibliotheek waarvoor in de begroting een bedrag van 200 fr. werd ingeschreven. In 1865 werd dan ook de eerste «biblio- thèque publique» ingericht die ge durende 1 uur per week voor het publiek werd opengesteld in een kleink lokaal op het stadhuis. In 1872 verhuisde de biblio theek reeds naar een lokaal van de gemeenteschool aan de Vrij heidstraat. In 1888 werd een boekenlijst gedrukt die 2.918 titels bevatte. Op dit ogenblik is de boekerij reeds 3 uur per week open. Le zers onder de 16 jaar mochten echter geen boeken ontlenen. Rond die periode waren 2/3 van de boeken van het fonds in 't Frans. Rond de eeuwwisseling een uitleencijfer van 8.000. De oprichting van een vrije bi bliotheek in 1902 was er waar schijnlijk de oorzaak van dat dit cijfer niet meer steeg tijdens een min of meer lange periode. Toch moet men erkennen dat het een verdienste was van de toenmalige bibliothekaris om de cijfers te kunnen handhaven en zelfs in 1909 nog lichtelijk te ver hogen, spijts deze zg. konkurren- tie. In 1911 kon men weer enige be langstelling vaststellen in de ge meenteraad. Een raadslid trok de aandacht op de noodzakelijke aan pak voor vernieuwing. Zo bereikt men in 1931 voor de eerste keer 10.000 uitleningen. Tijdens 1914-18 werd de biblio theek druk bezocht en 17.627 uit leningen over 1917. Maar meer dan 2.500 boeken geraakten zoek. Tijdens de oorlogsjaren was de bibliotheek ondergebracht in de Stadsschouwburg. Rond 1925 werd de bibliotheek ondergebracht in een gebouw aan de Vlaanderenstraat waar zich ook een dispensarium bevond. Dan weer terug naar het huis van de direkteur van de Lagere School Vredeplein vervolgens te rug naar de Stadsschouwburg. Dit alles was de oorzaak van de weinig bemoedigende uitslagen zodat het aantal leningen steeds decresendo ging. Een lichte heropleving van 1928 tot 1930 wanneer men de 14.000 uitleningen bereikt. NIEUWE AANPAK Tijdens de tweede wereldoorlog hadden de Aalstenaars het te druk met hun voedselbevoorrading, zo dat zij geen tijd schenen te heb ben voor de stadsbibliotheek. In 1945 telde men slechts 1820 uitleningen, alhoewel het stadsbe stuur dit jaar een bedrag van 19.000 fr. besteedde aan de bibli otheek. 1947 kenmerkt zich door een uitgave van een nieuwe katalogus van 128 bladzijden, een lijst van 6.545 werken. Een Regentsbesluit 26 juli '47, verplichtte de stad 1,5 fr. per in woner uit te trekken ten behoeve van de openbare bibliotheken. De uitleenzittingen werden opgedre ven tot 5 maal 2 u. per week. Het was toen dat de oude bi bliothekaris M. Van den Bossche werd opgevolgd door Prosper Uvin. 1950: 9.143 uitleningen. 1953: 11.941 uitleningen. Het toenmalige stadsbestuur be loofde verbeteringen en weer werd het een verhuis. Van de 12.054 uitleningen in 1954 steeg men spoedig tot 34.426 in 1959. 2.500 lezers waren regelmatig in geschreven. Verheugend was het dan in 1960 te kunnen vaststellen welke ommekeer zich voordeed wanneer het stadsbestuur de beslissing nam tot oprichting van 2 filialen n.m. aan de St. Jobstraat en aan de Binnenstraat. Op 17 februari 1961 werd Etienne Buyle, de huidige biblio thekaris belast met een part-time opdracht van 12 u. in het Ie fili aal waar men een systematisch in gerichte openkas-bibliotheek ver wezenlijkte. In september 1962 werd de centrale bibliotheek van de Akademie overgebracht naar de Kattestraat. Schepen Van den Eede schet ste dan verder de groei van de stadsbibliotheek, waarvan de centrale in 1963 full time werd opengesteld en erkend werd als een middelbare bi bliotheek met een vast kader. De diskotheek kwam er in 1964. En dan in 1966 kwam er een derde filiaal aan de Oude Gentbaan. FILIAAL AAN DE DR. DE MOORSTRAAT Het huidig stadsbestuur wil zeer uitdrukkelijk, de goede weg blijven volgen die ons werd ge toond. Alle maatregelen zullen ge nomen worden die nodig zijn voor een verdere uitstraling van het bi bliotheekwezen. Zo is de vestiging van een fili aal aan de Dr. De Moorstraat in 't vooruitzicht. De gemeenteraad zal een voorstel worden gedaan tot aankoop van een gebouw al daar. De huidige filiaal is geves- tig in een kamertje van het paro chiehuis. Modernizering is hier wel nodig. Schepen Van den Eede herin nerde eraan dat reeds een prin ciepsbeslissing werd genomen door G.R. om een filiaal op te richten in de toekomstige wijk de Biolley, dat het filiaal Ten Berg, vroeger gevestigd in een gehuurd lokaal, thans stadseigendom is ge worden en dat volgend jaar de fi lialen Moorselbaan en St. Job zul len verbeterd worden. En dan is er natuurlijk ook nog de toekomstige verhuis van de centrale bibliotheek naar het toe komstig Kultureel centrum. De Schepen waagde het niet daar verder op in te gaan. Eerst zien en dan... STATISTIEKEN OVER HET JAAR 1973 Centrale Leeszaal Jeugdbibliotheek Rustoord Depot St. Jan Filiaal St. Job Filiaal Binnenstraat Filiaal Oude Gentbaan Filiaal Ten Berg Filiaal Moorselbaan Filiaal Dr. De Moorstraat TOTAAL Discotheek ALGEMEEN TOTAAL: 126.504 uitleningen 9.330 36.951 1.240 1.717 17.310 25.110 15.250 20.239 14.840 13.750 282.241 47.219 Vervolg van Ie bladzijde EEN ONDUIDELIJKE SITUATIE Hoeveel jonge mensen te zich niet kunnen losmaken kansspel is bij benadering i zeggen. Meer dan je denkt een lokaaluitbater die het sp dert enkele tijd verwijderd Men vertelt straffe verhalen verliezers en winnaars, onka kanshebbers. Zo een groepje die telkeni een Jack-Pot geschaard en er in slaagden met een Ie magneet steeds een w nummer te bekomen. Daar herrie van met de uitbater lokaal. Maar een klacht tef specialisten helpt niet, w< lokaaluitbater bij wie de Jj opgesteld staat is zelf in t ding. Er zijn rond die Jack-Pots heel wat juridische haarkliej De stad Aalst heeft een res opgesteld waarbij, als we If goed herinnero» vanaf 1 j de Jack-Pots op het grond verboden waren. Er is toen wat deining g hier en daar zijn de weggehaald uit eigen door de eigenaars of door1 litie. in bevoegde middensDat reglement doet niets ter z is toch de wet op de Kart waar de zg. behendigheid weliswaar uitgesloten zijn. Jack-Pots zijn geen behend spelen. Dat is toch duidelijf Is het duidelijk Hoe dan ook, mon zit hier1 (en natuurlijk ook elders)! speciale situatie. Er staan her en der no Pots. Ja, klandestien hoort men Inderdaad, zo klandestien tapkraan. In de Aalsterse geme; werd de zaak destijds t gebracht door Jan Raadslid Van Hoorick heel langs nog eens aan herin# Het luidde toen het is 4 lijke zaak. Is het niet eerder een kwe politieke moraliteit en me men zo maar blijven toe vooral jonge mensen in geraken en mini-Las Veg* turen doormaken of zij nil of niet

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16