Bekende spotfiguren va weleer in het Aalsterse Wijlen OscarHoutman en cycles Thompson. In 1927 overwinnaar van de «Schaal Seis» te Merksem. Fiets-mekanieker 1920 en verdeler, met twee poulains. Rechts Gk Van Geit en Frits Dierickx, links. Beiden uit Erembodegem. 1913 en op vaste pion.... de eerst «coureur». Pionnier van de Oen- derstreek Wielersport de heer Achiel De Cort (Erembodegem). Vóór de T.V., Milaan San Remo, tijdens de laatste kilometersde Italiaanse Wielercrack Felice Gi- mondi demareert, vóór twee van onze Belgische profsMare de Meyer en Jos Huysmans. De 31-jarige Italiaanse Kampi oen laat ongemoeid en met «brio» de hele karavaan Internationale ve detten achter zich, en rent «met bekwamen spoed» naar de «Fi nish». Men moet willens nillens, een tikje eerbied opbrengen voor deze sympatieke Italiaan. In deze pracht-atleet, zie ik met een maar dan veel jaren terug en in een waaier van sportgebeuren onze ErembodegemnaarWijlen Oscar Houtman, die in de Wieler sport startte als 16-jarige Onder beginneling en in een rekordtijd de veroveraar was van zo een ontel baar getal zegetrofeeën maar van een nog grotere massa vurige sup porters. Zoals Gimondi op de fiets zit (en dit zullen velen met mij eens zijn) zo zat hij, Houtman, en steeds de hele koers even flink en robust, op zijn stalen paard. Daar zien we zojuist Gimondi triomfantelijk over de eindmeet bollen, de kadans in zijn soloren van de laatste tien kilometers was «sans rivale», zo-ook hield Hout man er telkens tot over de aan- komstlijn een onhoudbaar tempo op na en dirigeerde hij iedere wed strijd, zou men nu zeggen, «a la Merckx». De invazie van supporters die telkens opdaagde alwaar hij ook aanzette, zowel uit Aalst als om liggende. Dhr. Roggeman van de Houtmarkt die vele jaren met wij len Dr. Tistaert de bezielers van de «Denderstreek-Renners» was bracht uit de Ajuinstad steeds een massa bewonderaars mee naar iedere wedstrijd waar Oscar aan zette. In de twintiger tot de dertiger jaren bezit «de Club» na «Kure- gem Sportief» een stal van de bes te Belgische wielerkampioenen, te veel om er hier geen enkele te vergeten, toch kunnen we niet na laten er hier enkele te noemen. Te beginnen met J. Van Ister- dael (Liedekerke), G. Van Geit (Erembodegem), Puttemans, De Bolle (Teralfene), G. Baetens, Moens (Welle), F. Bonduel (Baasrode), Rom. Ghijse!s( Den- derwindeke), Edg. De Caluwé, Van Impe R. en Cont. (Mere), Fr. Dierickx en later M. Rogiers uit Aalst en Arijs (id.), de De Ber- lenger's enzovelen, enzovoort. Van al dezen was O. Houtman de meestgevierde en vereerde, Staafke Van Geit de meestgeliefde sportfiguur. Houtman won zijn eerste koers op een «Cycles J. De Cort» uit de galerij van de plaatselijke pion nier der wielersport (zie foto) en dit in 1925, het volgend seizoen sleepte hij niet minder dan 23 overwinnigen in de wacht op (Cy cles Thompson) waaronder de Jaarlijkse «Grote Paasprijs van de Denderstreek» (120 km.). Kapellenburg (Holland 100 km) Grote Prijs Thompson te Geraards- bergen (120 km), op 30 augustus te Merksem de «Schaal Seis» voor Profs, Onafhankelijken en alle Ka- tegorieën (175 km), benevens nog een hele reeks andere triomfen. Meteen was zijn overgang naar de Onafhankelijken een voldongen feit. HET DRAMA VAN «DE RONDE VAN VLAANDEREN» (1930): Bij guur weder startten die voormiddag 82 renners voor de toenmalige super-eersteklasser, het zag er naar uit dat het een echte winterdag ging blijven niettegen staande de lentetijd reeds was in getreden. Uit een grijs-grauwe lucht en een ijzige wind viel er lichte stofhagel welke ne een zes tigtal km. ontaarde in een ware sneeuwstorm. Toen de renners, helemaal ver deeld in fdeinere groepjes, de Ede- lareberg bovenkwamen, was er een tweetal voorop n.l. O. Houtman en Fr. Bonduel, met een minuut voorsprong lieten ze de stad Oude naarde, alsmede de rest van de ronderenners achter zich. Deze afscheiding vermeerderde met de kilometer, doch ook de natuurelementen lieten niet af en ontketenden een voor die tijd van het jaar hels rekord van hagel, sneeuw en wind op kop. Vele coureurs zaten half bevro ren op hun fiets, anderen gaven met reden op en zochten beschut ting tegen de snerpende kou. Doch voor aan kampten de twee dapperen tegen een waren step- penwind, hun voorsprong bedroeg om en bij de vijf minuten. Frans Bonduel gekend als ster ke «fondloper» en geen spurter, besefte dat deze Ronde niet op zijn palmares zou komen hij loste dan ook weinig af, wellicht uitkij kend naar de onkans van zijn «ri- vaal». Beiden beseften maar al te goed Wee diegene van hen beide die in zulk syberisch weder ook maar het minste defekt zou lijden. Helaas I Toen gebeurde het drama amper 15 km van de aan komt te Wetteren, tussen Oomber- gen en Hillegem voelde Houtman met benepen hart dat zijn achter ste tube het stilaan begaf, rukte nog tot buiten de kom der gemeen te aan de kop en moest tenslotte gekomen op de toenmalige kas seikoppen en in vlakke veld van de fiets stappen, de voorsprong be droeg alsdan bijna zes minuten. Moederziel alleen en in een' bij na «anctartisch-uitziend» land schap, deed hij het onmogelijke om met door koude versteven vin gers de lekke band van de velg te krijgen, ook die kleefden door de koude letterlijk aan mekaar. Wan hopig opkijkend en onmiddellijk poging na poging aanwendend zichzelf te redden, gingen nadig kostbare minuten (de volgmoto was in een betrokken geweest). Ho voelde weldra de invloed vs barre koude op zijn lichaam. Wanhopig wenend zag hij het eerste peieton hem voorl den... toen daagde hulp oj moto met als duozitter, zijn ger wijlen Petrus Stalpaei Erembodegem, deze kon na moeite de tuben omwisselen. Bijna heel doorkouden t Houtman terug op de fiets, de moed van iemand die zfc maar niet verloren gaf ten van bovenmenselijke inspaol lukte hij er nog in een no tempo te ontwikkelen. Spijtig echter, de kostbar was onherroepelijk verloren, een mini-tornado in de brie sneeuwwind wist hij nog de groep in te lopen, net vóór dl komst en plaatste zich nog Frans Bonduel had de Rond wonnen. Een hardnekkige verkov hield hem nadien nog enkel ken buiten koers, doch in hl gende zomerseizoen was h| kens weer «de renner die ai koers cachet gaf». De ..Ronde» echter had een te harde mep gegeven. het praktisch nooit meer v< te boven gekomen, voeg 1 dat hij nog dat jaar zijn sol dienst moest doen. Toch boekte Oscar Houtmit dien nog menige mooie zege, heel machtig op piste en reet een prachtjaar in 1929. Van hem getuigde onlangs een oud-renner en dorpsge Oscar was het Symbool van Denderstreek langs de baan. Onze sympatieke oud-renn» (Staafke) Van Geit ook, wol Onderbeginneling en wel ii. vijf koersen, in '21 als Begin» (nu Junior), gapte hij er 26, daat in 1921-22, sleepte hij na zijn afzwaai 12 wedstrijd de wacht. In 1923 n.l. kwaï met niet minder dan 31 ovi ningen naar Erembodegem werd Piste-renner als Oafha» ke. Samen met Puttemans Van Geit een zeer geducht droomduo. Zij zegevierden 17 maal in snelheid, afstand - lossingskoersen, eerst op Aut «Automoto) nadien op A.D.I Wielersupporters uit de derstreek kijken wellicht met verlangen uit naar de rijzende ren van deze tijd om onze hemel door hun geschitter men versieren en voelen dat tikje heimwee nog een» herneming in die zin te mogei leven. Aan de jonge wieleratletel de Denderstreek zeggen we daag en morgenAAN U WOORD EN DE DAAD II G. DE SCHEPPER

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16