uit de modewereld wat eten we deze week? voor de fijnproevers keukengeheimen 6 er vrouwenkroniek ZONDAG Komkommersla Kervel-roomsoep Rosbief Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappelen Aardbeien met Slagroom. MAANDAG Toost met Ansjovisboter Koude Rosbief Sla Gebakken Aardappelen Bananensoufflé met Koffie. DINSDAG Gemarineerde Zeehanen Gekookte Rijst Flensjes. WOENSDAG Gebakken Varkenslever Bloemkool met Kaassaus Gekookte Aardappelen Fruitsalade. DONDERDAG Varkenskoteletten Snijbonen Gekook te Aardappelen Griesmeelpudding met Rode Bessen. VRIJDAG Biefstuk Sla Frites Chocoladevla. ZATERDAG Omelet met Champignons Stokbrood Fruit. OUDERWETSE KATOENTJES VOOR EEN ROMANTISCHE ZOMERMODE Naast da «jaan» en de «retro» Invloeden is ar nog aan andere in spiratiebron die de aanstaande zomermode kenmerkt, namelijk de «lingerie»» stijl uit grootmoeders tijd met lieflijk ouderwetse jurkjen in frisse, traditionele katoentjes. Deze jurken staan jong en naïef, romantisch voor een ontbijt op het terras, een wandeling naar het park op oen zonnig© dag, een avondje onder vrienden, een vakantie op het platteland, een huwe lijks- of eon dansfeest. Deze jurken zijn eenvoudig van vorm, soepel van belijning en ver fijnd in details. Ze zijn lang. Ze hebben een nauwzittend lijfje met een hoog ingezette tailleband, een diskrete rond of vierkante hals uitsnijding, een befje dat aan de jaren 1880 herinnert of een nauw- aansluitend jasje met korte, losse panden. De rok is soepel gerimpeld of heeft geslaagde fronsstroken. De (verplichte) onderrok, afgewerkt met een randje kant, steekt onder de zoom van de rok uit, een tikje ondeugend. De halflange of lange mouwen zijn romantisch wijd. Typische lingeriedetails als smockwerk, naaldplooitjes, ajours of tussenzetsels in fijne kant, broderie anglaise of kleurige galons, ver hogen nog hun charme. Deze jurken zijn gemaakt in ouderwetse katoentjes als finette, batist, perkal, krepon die even fris en licht zijn om dragen als zacht om voelen. Ze zijn effen wit of ivoorkleurig, in teie pasteltinten als theeroze, nijlgroen.' lavendelblauw, of in subtiel donkere schakeringen van bruin, wijnrood of violet. Verder zijn er nog landelijke ruitjes, romantische ruikers of liberty- bioempjes op lichte of donkere ondergrond. KOMKOMMERSLA Benodigd 2 eieren, 1 komkommer, 1 plak gekookte ham van 100 g, 1 plak jonge kaas van 100 g, Va koffiele- peltje mosterd en 1 glas witte wijn. Bereiding De eieren hard koken. De kom kommer wassen (niet schillen) en er een dozijn plakjes afsnijden voor de ganering later. De rest van de komkommer in blokjes snij den, evenals de ham en de kaas. De eieren pellen, de dooiers eruit nemen, deze door een zeef wrij ven en met de mosterd en de wijn tot en sausje roeren. De blokjes, ham en kaas vermengen en de saus erdoorheen scheppen. De sla op een glazen schaal doen. Het eiwit met twee messen fijnsnijden en als garnering over de salade strooien. De plakjes komkommer rondom langs de rand van de schaal leggen. BANANENSOUFFLE MET KOFFIE Benodigd 8 bananen. 4 eetlepels suiker, 1 afgestreken eetlepel bloem, 1 flink glas melk, 2 eieren, 2 kof fielepels oploskoffie, 1 eetlepel bo ter en - indien gewenst - wat rum. Bereiding Pel de bananen. Snijd er zes in de lengte door en leg ze in een beboterde vuurvaste schaal. Maak de overige twee bananen met een vork fijn en bedek daarmee de halve bananen in de schotel. Meng in een steekpannetje bloem, koffie en suiker met een scheutje melk. Voeg dan de rest van de melk toe en breng het mengsel aan de kook. Blijven roeren en 2 minuten laten doorkoken. Het pannetje van het vuur nemen. De eieren scheiden in dooiers en witten en de dooiers zeer voorzichtig - onder aanhou dend roeren - bij de inhoud van het pannetje voegen. De eiwitten tot sneeuw kloppen en ze even eens door de massa scheppen. Met deze creme de bananen be dekken en ongeveer 20 minuten in een vrij hete oven schuiven. Aan de crème kan men - zo gewenst - eerst nog wat rum toevoegen.. Warm of koud opdienen. GEMARINEERDE ZEEHANEN Benodigd 50 g ui, 3 sjalotjes, 2 worteltjes peterselie, 2 laurierblaadjes, 1 mespunt cayennepeper, kruidnagel poeder. nootmuskaat, grof gemalen peper, Vi glas olie. V» liter azijn. 4 mooie gave zeehanen en zout Bereiding Maak als volgt een marinade deponeer in een pannetje de aan dunne plakjes gesneden ui, de fijn gesnipperde sjalotjes, de in dun ne schijfjes gesneden worteltjes, 3 gewassen stelen peterselie, de laurierblaadjes, tijm, cayennepe per en andere kruiden. Giet nu V* glas olie er over heen en laat dit mengsel op hoge hittebron aan de kook komen. Roeren. De «kruiden en specerijen moeten gaan geuren op lage hitte bron. Giet er dan V2 liter azijn en 1 glas water op. Laat nog even koken. Leg intus sen de schoongemaakte lichtge- zouten zeehaantjes kop aan staart in een vlamvaste schaal. Giet er de gezeefde marinade over en laat de vissen in de schaal ongeveer 8 minuten pocheren. De marinade moet dus tegen de kook aan blij ven. Dit geschiedt in een gesloten schaal. NOOT De zeehanen smaken zo wel warm als afgekoeld en dus koud geserveerd heerlijk. De koude zeehanen serveert u met brood en sla, oeoarneerd met tomaten. Bij de warme zeeha nen gekookte rijst of gewoon.j gaargekookte nieuwe aardappe-j fen. VOORZICHTIG MET GEKOELDE EETWAREN Voor het bewaren van voedings middelen en dranken in een koel kast is de eerste eis dat zij goed verpakt en voorts dat zij niet te lang blijven liggen. Dit laatste komt de hygiëne in de kast niet ten goede. Een koelkast is namelijk niet geschikt om er gedurende enige weken levensmiddelen e.d. in te bewaren en het vriesvak niet om deze in te vriezen, want daarvoor is een temperatuur van -18° C. no dig. Het mag dan in de zomer heer lijk zijn iets kouds te nuttigen, goed is het bepaald niet om dat onmiddellijk te doen nadat het uit de koelkast is gehaald. Beter is daarmede even te wachten tot de temperatuur ervan wat is geste gen. In het algemeen mogen spij zen en dranken vóór het konsume- ren niet kouder zijn dan 12° C. STROOfBUSJES Strooibusjes voor specerijen hebben de slechte gewoonte er op lastige momenten de brui aan te geven en te weigeren iets van hun inhoud prijs te geven. Wie nadenkt zal onmiddellijk begrip voor de moeilijkheden van de hedendaagse strooier kunnen opbrengen. Hoe vaak staan we niet te strooien bo ven een kokend hete pan soep, ra- goöt of stamppot, met als gevolg dat de inhoud van zo'n strooier vochtig en kleverig wordt. U voorkomt dit door peper, zout of nootmuskaat eerst op een stuk je papier of lepel te strooien en dit dan om te keren boven het ge recht. Voordeel is dat u meteen ziet hoeveel u eigenlijk gebruikt. AARDBEIEN Van alle rode vruchten is de aardbei de mooiste en geurigste. Het is een uiterst tere en kwets bare vrucht, die vooral na een flin ke regenbui of als ze overrijp \s} veel van het vervoer te lijden heeft. Ze moet dan ook zo vlug' mogelijk na de pluk genuttigd-wor den. Deze fraaie vrucht is door haar bijzondere eigenschappen een ze gen voor reumatieklijders, die er zich naar hartelust aan te goed kunnen doen. Aardbeien moeten zeer voorzichtig worden gewassen. Teneinde een zeker verlies aan sap en vitaminen tegen te gaan is het raadzaam de steeltjes pas na het wassen te verwijderen. Laten we hier nog aan toevoegen dat aardbeien tamelijk veel vitamine C; bevatten. Hun waarde in qalorièn wordt door verschillende deskun digen gesteld op 33 per 100 gr

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6