DE GAZET VAN AALST Kultureel centrum zo gezien Jules Delafortrie werd niet vergeten ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD 30e jaargang nr 25 zaterdag 22 juni 1974 Redaktie en Beheer Schoolstraat26 - 9300 AALST Tel. 241.14 10 fr het nummer «fDen Dréef van Schottey midden een nog groene zone - grondgebied Nieuwerkerk*en - zoals reeds eerder gemeld zal op de weide (links op foto) een nieuw complex van de Generale Bankmaatschappij worden gebouwd. (Zie onze vorige editie.) NEC SPE. NEC METU... Heel wat belangstelling voor het bezoek van de h. De Croo, Minister van Nationale Opvoeding, die samen met Staatssekretaris D'Haese- leer, en parlementairen uit het arrondissement, de Aalstrse burge meester en Schepenen, alsmede tal van ambtenaren het nieuwe P.M.S.centrum in de voormalige Pupillenscholen officieel opende. Vooraf werd nog een Akademische zitting in de Stadhuisfeestzaaf afgewerkt waar Adviseur-direkteur B. Cantineaux van het P.M.S.- Centrum na dank aan diverse instanties een toespraak hield, daarin gevolgd door de h. De Croo. Beide sprekers hielden het bij zinnige bedenkingen. (Elders in deze krant kan u een bondige samenvatting lezen van de twee toespraken.) Burgemeester de Bisschop ontving ook de officiële genodigden in zijn kabinet en bedacht streekgenoot en welsprekende Minister De Croo, met een map litografieën van C. J. Hoolans over Aalst in de 19e eeuw. DEKENIJ MOLENSTRAAT Wij hebben een schatting gemaakt hoeveel het Kultureel Centrum bij de inhuldiging uiteindelijk zal gekost hebben, beginnend met de onteigeningen in de vijftiger jaren, via de afbraakwerken in 1964, de subsidies, schadeloosstellingen van geteisterde handelswoningen, tevens rekening houdend met de schrikbarende prijsstijgingen en vooral de samengestelde interesten, die men toch nog tot in 1984 of later zal moeten doorrekenen. Wij geloven dat wij ons Kultureel Cen trum nooit voor een half miljard zullen krijgen. Onze handelaars zijn heus niet tegen kostelijke realisaties die de verheffing van ons volk ten goede komen, maar ook de aktiefsten onder ons die in kulturele verenigingen staan, beseffen dat die hon derden miljoenen voor ons Aalsters luxe-paleis ten nadele uitvallen van de efficiëntere kulturele verenigingen uit Aalst en ver daarbuiten. Een minister van Nederlandse Kuituur die nog een massa miljoe nen naar het Aalsters projekt zou afvoeren, zou er evenveel moeten onttrekken aan kulturele voorzieningen elders in Vlaanderen, waar men het vlugger en bescheidener kan. En hoeveel jaren zouden niet alweer verloren gaan in afwachting van de vervulling van niet te hou den politieke beloften? Om al deze redenen geloven wij niet meer in de mogelijkheid om tot een realisatie te komen van het oude projekt, waarover wij ons in den beginne nochtans verheugden. Wij mogen dan ook niemand van het huidige noch van het voorgaande college de steen werpen, maar zien ons verplicht U met aandrang te wijzen op het sterke verlangen van zovelen die ervan dromen, ooit eens met hun kleinkin deren de voet te mogen zetten in een reële tempel van schoonheid en kunst. Tenslotte verzoeken wij U, initiatieven te nemen om de uitbetaling te verkrijgen van officiéél vastgestelde schade aan aanpalende han delswoningen, en danken U bij voorbaat voor Uw moeilijke maar wij ze beslissing. BIJ EEN RETROSPEKTIEVE IN BELFORTKELDER OOK voor vele niet meer zo jonge Aalstenaars zal de retrospektieve Jules Delafortrie (1880-1935) wel een eerste kennismaking zijn met de kunstschilder die hij was en wiens artistieke gaven zich in andere levensomstandigheden, wellicht te volle hadden ontplooid. Willens nillens evokeert deze retrospektieve - maar dan op een bie- zondere wijze - aan de grootste, maar toch ook wel tragische bewo gen periode van het Daensisme mét de mensen die er direkt bij be trokken en door getekend werden Rond Adolf en Pieter Daens, Maria en Anne en hun resp. echtgenoten Jules Delafortrie en Albert Van den Bruele. Wie opgegroeid is in de familietradities waar het Daensisme ook la ter als een Credo gold in een betere rechtvaardiger maatschappij, ontkomt in de Belfortkelder nu niet aan mijmeringen. En wie kan er bezwaren tegen hebben dat piëteit en sentiment daarmee samengaan. Tussen het werk van Jules Delafortrie herinnert men zich eens te meer het woord van Wermeus Buning «Er zijn van die dingen die niet overgaan». oOo Dit is een goed initiatief van de V.V.A.K., van Jan Van der Hulst, van Fritz Courteaux en hun vrienden. Met zijn brochure over Jules Delafortrie heeft Jan van der Hulst een bescheiden maar waardevolle bijdrage geleverd tot het benaderen van een boeiende figuur. Dat zondag, slechts weinigen geschaard stonden rond het monument van Priester Daens moet niemand verdrieten. Niet het uiterlijk ver toon telt. «De nawerking van deze eenvoudige, zwaar geslagen man is nog steeds voelbaar. Thans meer dan ooit», schreef enkele jaren geleden Leo Picard. Dus toch. B

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 1