De sterrenwichelaars van Michelin hebben weer gesproken 6 DE sterrenwichelaars van Michelin, de gastronomische opperrechters, hebben weer gesproken. Er is gewikt en gewogen, het oordeel en de vonnissen zijn openbaar gemaakt. Anders gezegd de Guide Michelin 1974 is uit en daarmee is een eind gekomen aan de spannig, die zich elk voorjaar, zo om en nabij Pasen, niet alleen meester maakt van de smulpapen, maar ook van de restaurateurs, die dit rode boek voor de culinaire wereld bevend ter hand namen teneinde te vernemen of zij er nog, dan wel niet meer in vermeld staan. Het liefst met een, twee of drie sterren. Die sterren, geen astronomische maar gastronomische dan, vormen een kode, die - vertaald - als volgt luidt Een ster - een uitstekende keuken in zijn klasse, die een prettige onderbreking van uw reis betekent Twee sterren - een verfijnde keuken, een omweg waard. Ofte wel uitstekende menu's en wijnen. In deze klassen mogen voor de maal tijden geen lage prijzen worden verwacht. Drie sterren - een van de beste keukens de reis waard. Dat houdt in ean onvergetelijke keuken, beroemde wijnen, onberispelijke bedie ning, stijlvol interieur. REPUTATIES OP HET SPEL Het zijn geen aanduidingen zonder meer, die sterren. Ze worden bui tengewoon ernstig genomen. In de eerste plaats, uiteraard, in la dou ce France, waar gastronomische reputaties op het spel staan. En soms levens. Zoals in 1966 toen het vermaarde Parijse visres taurant Le Relais de Porquerolles in de Rue Epron niet alleen zijn beide sterren kwijt raakte, maar zelfs geheel uit de Guide Michelin verdween. De patron, monsieur Ziek, trok zich dat zo aan, dat hij zelfmoord pleegde en men zegt dat hij niet de eerste in de ge- schienis der gastronomische ster renkunde was. Ja, het zijn schokken die de Fran se gourmets nu en dan te verwer ken krijgen. Ze zijn mede het ge volg van de omstandigheid dat de Michelin-mspekteurs geen enkel ri sico nemen. Men denke bij voor beeld aan het befaamde restaurant in Saulieu «La Cóte d'Or», de unieke kreatie van de grote Alex andre Dumaine, dat zijn drie ster ren verloor nadat dit culinaire fe nomeen zich uit z'n zaken had te- ruggetroken. Frankrijk was geheel ontdaan. Men nam het niet, maar de Michelin-rechters hielden voet bij stuk. Een eigenlijk wel terecht, want Dumaine's opvolger, Francois Minot, moest nog bewijzen wat hij kon. Maar, nadat men hem heel eiegant eerst een extra vermelding had gegeven, schitterde «La Cóte d'Or» het volgende jaar al weer met twee sterren. Dank zij de kun sten van de jonge maitre-de-cuisi- ne. In 1903 kreeg Parijs een grote klap te verwerken. «Les cinq grands (sinds jaren La- pérousse, Lassedde, La Tour d'Ar- gent, Maxim'a en Le Grand Vé- four) werden tot vier terugge bracht toen het klassieke Lapé- rousse een ster werd afgenomen. Vooral de restaurateur, Roger To- polinski, wiens geslacht al sinds «la belle époque» aan de Quai des Grans Augustins regeerde, voelde het verlies als een blamage. Er was een wond geslagen... OOK ELDERS RUMOER Niet alleen in Frankrijk echter, ook in andere landen al regeert de Gui de Michelin. Bij voorbeeld in Italië, Spanje, Portugal, West-Duitsland, Engeland. En ook daar ontstaat wel eens rumoer. Dit jaar in Enge land. De Britte zijn woedend op een zekere monsieur Dupont, de schuilnaam van de Michelin-inspek- teur die de leiding had van een team van meer dan veertig gastro nomische experts, die in de afge lopen vier jaar samen meer dan 3.000 hotels en restaurants in Groot-Brittaniè hebben bezocht. Het resultaat van hun kritisch speurwerk was voor de Engelsen nogal teleurstellend in heel Enge land waren er, volgens de nieuw ste Michelin-gids, slechts 25 res taurants die in aanmerking kwa men voor de fel begeerde «roset- te», één ster dus. Ze waren dus «goed in hun klasse». Niet meer, niet minder, In geen enkel geval kon er een dubbele ster af Laat staan een trits van sterren. Ook over dat laatste beklagen de Britten zich. Blijkens krantenpubli- katies verkeren zij in de mening dat er in heel West-Europa zo'n 250 réstaurants zijn die drie ster ren mogen voeren en dat er best eentje voor hen af kon. Nu dach ten wij altijd dat er in heel Frank rijk hooguit twaalf restaurants drie sterren mogen dragen en dat bui ten het land van Marianne nimmer drie sterren aan restaurants wor den toegekend. Twee sterren zou den dus het hoogst haalbare zijn. Maar dat schijnt toch veranderd te zijn, want België b.v, kent één drie-sterren-restaurant, namelijk Villa Lorraine in het Brusselse, «DOODGEWONE BANDENFABRIEK» Hoe dan ook, Engeland is nijdig en dat bleek onder meer uit de in gezonden stukken-rubriek in The Times, waar bijv. een dame schreef: «Hoe durft een doodge wone Franse bandenfabriek zich een oordeel aan te meten over on ze Engelse koóktradities en een ander«De Fransen zijn niet in staat een oordeel te vellen over goed eten omdat hun smaak al lang verspest is door het overmatig gebruik van knoflook en rode wijn». Ook werden televisieprogramma's gewijd aan de vraag of het Britse eten nou werkelijk zo beneden peil is als de Michelin-gids ons wil doen geloven. Monsieur Dupont zelf werd voor de camera's ge sleurd om een en ander toe te lichten. Daarbij werd zijn gezicht afgedekt, want hij moest onherkenbaar blij ven. «Mijn anonimiteit», aldus «Dupont», is de sleutel voor het sukses van de Michelin-gidsen. Im mers, 'Zodra mijn gezicht bekend is, kan ik niet meer in hotels en restaurants verschijnen omdat ik dan herkend word en dat betekent: extra goede bediening, extra grote porties, beter voedsel dan normaal, of zelfs steekpenningen. Dat laat ste is menig inspekteur overkomen. Wij zullen kortheidshalve niet in gaan op de overwegingen die tot het niet zo beste oordeel over de Britse horeca hebben geleid (het komt er heel in 't kort op neer dat efficiency, management en kosten besparing de traditionele Britse keuken - wat daar ook voor moge doorgaan - om zeep hebben ge holpen) maar, wel willen we nog even vermelden, dat er van de ne gen Londense restaurants die een ster kregen er zeven Frans waren en één Indisch. De laatste was Simpson's in The Strand, het gas tronomische hoogtepunt in heel Groot-Brittaniè, Dat dit ouderwet se, solide summum van Engels eet- genot het Michelin-entousiasme tot slechts één ster kon opzwepen, heeft de Britte mateloos verdriet gedaan. Toch zijn de mannen van Michelin, zoals altijd trouwens, zeer zorgvul dig tewerk gegaan en dat mag blij ken uit het volgende. In 1961 werd de uitgave van de Guide Michelin voor het Verenigd Koninkrijk voor bereid en daarvan kreeg de Dailly Mirror de lucht. Het blad zag kans een foto te nemen van «Dupont» toen hij een van zijn zeer geheime bezoeken aan een Londens restau rant afstak. De foto was nog maar net gepubliceerd of de Michelin- inspekteurs legden er het bijltje in dit geval het bestek - er bij neer en de publikatie van de gids ging niet doorEn daarom hebben de Engelsen tot op heden op het oordeel van de Europese culinaire bijbel moeten wachten, TOERISTISCHE GIDS ZONDER WEERGA Die kwalifikatie van «doodgewone Fransen bandenfabriek», afkomstig van de hierboven aangehaalde bo ze briefschrijfster in The Times, brengt ons in de niet te weersta ne verleiding om even in de ge schiedenis van de Guide Michelin te duiken. Een historie die teruggaat tot de eeuwwisseling toen er hooguit zo'n 3000 automobilisten over de Fran se wegen tuften. En populair waren die niet. Men zag in hen een ge vaar en ook toen al eiste men een snelheidsbeperking. Autorijden werd nog als een avontuur be schouwd en feitelijk was het dat ook, want pech speelde een niet te onderschatten rol aangezien ge schoolde mecaniciens zeldzaam waren. Garages waren er nauwe lijks. het bezine tanken was ook al niet zo eenvoudig en wie een nieuwe band nodig had kon in heel Frankrijk bij slechts 56 stations terecht Michelin-stations wel te verstaan, want monsieur André Michelin ge loofde in tegenstelling tot bijna al le andere wel in de automobiel. En hij aarzelde dan ook geen moment bij de uitvoering van het idee om een Guide Michelin uit te geven. En wel steeds zo omstreeks Pa sen omdat Michelin er, terecht, van uitging dat ongeveer in die tijd de reislust ontwaakt. In het voorwoord van de eerste uit gave lezen we «Cet ouvrage parait avec le siè cle. II durera autant que lui. L' automobilisme vient de naitre. II se développera chaque année et le pneu avec lui. car le pneu est l'organe essentiel sans lequel I' automobile ne peut rouler». Michelin voorzag dus voor de auto een grote toekomst en hij hield daarbij meteen al rekening met een voor de automobilisten even grote behoefte aan betrouwbare in lichtingen. Weliswaar dacht hij daarbij in eerste aanleg aan inlich tingen op het mechanische vlak (garages, banden, benzine enz.) maar allengs groeide de Guide uit tot een boekwerk dat alle informa tie bevat die de automobilist op zijn reizen nodig kan hebben. Het werd een toeristische gids zonder weerga, die waarlijk niet hoofdzakelijk gastronomische in lichtingen gaf. Daarom schijnt het merkwaardig dat juist het gastro nomische deel verreweg het meest geraadpleegd wordt. Maar vergeet dan niet dat al die duizenden in de gids opgenomen etablissementen met gorte zorg gekozen zijn en dat achter de bij de hotels en restau- raants vermelde gegevens een ont zagwekkende dokumentatie schuil gaat. Die komt voort uit twee bronnen de korrespondentie met duizenden over de gehele wereld verspreide lezers die jaarlijks ver over de honderduizend gegevens oplevert en het persoonlijke be zoek dat het leger Michelin-inspek- teurs aan restaurants brengt. In cognito wel te verstaan maar daar over straks nog. INSPEKTEURS ZQRVULDIG GEKOZEN Die inspekteurs zijn lang niet allen Fransen. Onder hen bevinden zich Nederlanders, Belgen, Engelsen, Duitsers. Spanjaarden, Italianen voor de respektieve gidsen. Zij worden zeer zorgvuldig gekozen, dienen in het bezit te zijn van een uitstekende gezondheid en een goede algemene ontwikkeling, moe ten onberispelijk van uiterlijk zijn, eerlijk, integer en ze moeten ge voel voor toerisme hebben. Ze wor den op verschillende wijzen gere kruteerd, niet in de laatste plaats uit de sektor der hotellerie, zeker als zij een opleiding op een hoge re vakschool genoten hebben. Aan de eigenlijke inspektie gaat een lange periode van voorbereiding vooraf. De nieuwe inspekteur gaat niet alleen op stap. Een volleerde kollega gaat mee om te zien hoe zijn kontakt met hoteliers is, geeft hem adviezen, korrigeert eventuele onhandigheden enz. Het is namelijk de bedoeling dat de deoutant leert een oordeel te geven op dezelfde manier als andere inspekteurs dat doen en daarom ook wordt hij niet steeds door dezelfde ervaren in specteur vergezeld, maar door ver schillende, zodat er geen of een nauwelijks afwijkende wijze van observeren ontstaat. Bezoekt de nieuweling aanvankelijk restau rants en hotels waar zich weinig moeilijkheden kunnen voordoen, langzamerhand wordt hij naar be tere gelegenheden gestuurd om tenslotte als volleerde super-toerist de allerbeste pleisterplaatsen aan een streng oordeel te onderwer pen. Het ligt niet zozeer in de bedo# ling dat de inspekteur gastronom sche expertises doet als wel di hij - als ware hij een gewone to rist - erop let of «la table» uitst kend, zeer goed, goed, tamelij goed. middelmatig of slechts ia Waarbij hij natuurlijk vooral oc de wijnen moet beoordelen. Ot let hij er op of het verblijf in h hotel of het restaurant aangenaa i is, of het er rustig is of niet, he i het is gelecen, hoe de inrichtir f is e.d. Over dit alles en nog meer sti hij een zeer gedetailleerd rappo op, dat geveegd wordt bij het do sier dat over eik hotel en resta rant al bestaat. Het zijn vertro i welijke dossiers, met dien versta de, dat elke hotelhouder die zi bedrijf wenst te verbeteren, zi tot het bureau van de Guide k wenden om te vernemen wat i f in de ogen van inspekteur, a1 schort. Ook wel waarschuwt t chelin bepaalde hoteliers en n taurateurs dat er iets niet in or is. De inspekteurs bezoeken de n I taurants en hotels volkomen inco I nito, maar zijn in het bezit een professionele kaart met fo teneinde zich in bepaaide gevall te kunnen legitimeren. Zij mak f zich ook nimmer bekend vóór F hun rekening hebben betaald. Aan het einde van elk jaar ko een kommissie van specialisten t[ een, allen behorend tot de Ser ces de Tourisme Michelin, om in de gids aan te brengen wijzig gen te bespreken. Men bestudee bijkans achter gesloten deuren, dossiers, de inspekteurs word gehoord en allengs komt de nia we uitgave van de Guide tot staif DIVERSE KLASSEN De indeling naar hotels geschil in zes, die naar restaurants In i klassen. De hotelkategorieên zi j zeer luxe, luxe zeer komfortal gerieflijk, eenvoudig en vrij get lijk en tenslotte eenvoudig en k rekt. De klassen waarin de rest rants zijn ondergebracht zijn z\ luxe, luxe, zeer komfortabel, k( fortabel en eenvoudig-korrekt. Over de keukens die met ster 1 worden bekroond spraken 1 reeds in de aanhef van dit a kei. De toekenning van sterren - of terugnemen er van I - gescW j niet zo maar. Uitgebreide dosd worden geraadpleegd en als kommissie van oordeel is dat r nog niet over voldoende gege* P- beschikt, dan wordt de besliss i gewoon een jaar uitgesteld. Guide immers verricht louter spanningen om vooral de juiste lichtingen te geven. Eri zo moe l er ook wel heel bijzondere redei i zijn om een restaurant te dek! f seren. Tenslotte er heerst nog té f misverstand dat sterren wori f uitgereikt om bepaalde etabli menten, of althans de daar reil rende maitres de cuisine, op i erepodium te plaatsen. Neen, I Guide Michelin wil op deze vvi alleen maar zijn diensten verlé aan de onbekende toerist, die ook ten volle op de gids mag trouwen M. E. Schwittt (Copyright De Wi"?

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6