Abdij Affligem Mariahulde te Affligem verliezen. De Ajuinstad interes seert hun niet. 's Avonds trekt evenwel toch een ruitereenheid langsheen de Grote Markt en voor het eerst weerklinkt te Aalst de militaire «schlager» Uns Vaterland muss grosser sein. De Aalsterse jeugd begeleid de ruiters en dra zingt menig knaap even luidruchtig het vijandelijk refrein, wat menig vol wassene een krachtpatser ontlokt. ZONDERLINGE OORLOG Hebben de eerste Duitsers op 21 augustus te Aalst als het ware hun opwachting gemaakt, dan be tekent dit nog niet dat zij er in de daaropvolgende dagen definitief hun tenten opslaan. Weliswaar 'is Brussel bezet, maar rond Meche- len en Vilvoorde bv. evenals rond Antwerpen duren de gevechten voort. Het front blijft zeer beweeglijk en terwijl duizenden Duitsers rond Aalst oprukken blijven er nog af zonderlijke Belgische patroeljes nestelen te Wieze, Herdersem, Le de, Nicuwerkerken, enz. Een twintigtal Uhlanen die in de nabijheid van het buitengoed van de familie De Hert vertoeven, vluchten wanneer ze een Belgische patroelje zien naderen. Merkwaardig is wel dat in weerwil van de aanwezigheid van de Duit sers in de streek, de telefonische verbindingen tussen het Aalsterse stadhuis en de Belgische overheid te Gent intakt blijven. Dit heeft voor gevolg dat de bevelhebber van de Aalsterse burgerwacht, ko lonel De Vis, nog een gesprek kan voeren met de reeds vernoemde generaal Clooten, die zich na zijn verblijf te Aalst, naar Gent heeft begeven. Toppunt van sensatie Op 23 au gustus tuft een Belgisch voertuig doorheen de stad met staatsminis ter De Sadeleer (burgemeester van Haaltert) en de socialistische leider Emile Van der Veilde. Hoe ze Brussel hebben verlaten en niet gehinderd werden door de Duitsers blijft een vraagteken. Men zegt dat deze beide Belgische po litici naar de Verenigde Staten rei zen om president Wilson er toe te bewegen in het konfiikt te bemid delen. Want iedereen hunkert reeds naar het einde van de oor log... 24 AUGUSTUS DE VLIEGENDE MAANDAG De 24e augustus zal steeds in de herinnering blijven van de Aalste- naars en de bewoners uit de om liggende gemeenten. Reeds een dag voordien duikt plots het gerucht op De Duitsers trekken terug, maar de weerbare mannen worden meegevoerd. Men denkt aan Leuven, Aarschot en de schietpartij te Lede waar drie jonge mannen door Duitse kogels werden getroffen. Allerlei kleine in cidenten worden opgeschroefd. Als bv. aan de grens van Denderleeuw Liedekerke enkele «Denderratten» die te diep in 't glas hebben geke ken, de voorbijtrekkende Duitsers allerlei weinig vleiende naampjes toeroepen komt er natuurlijk her rie van. De Duitsers verplichten de hard- schreeuwers een handje toe te ste ken bij het aanleggen van loopgra ven. Dat wordt verkeerd geïnterpreteerd want men veronderstelt dat de in middels nuchter geworden jongelui zullen gefusilleerd worden en der halve hun eigen graf graven. Daar is niets van aan, maar de faniek is er..,. VLUCHTEN Zelfs tijdens de donkerste dagen van de daaropvolgende oorlogs jaren zouden zich dergelijke tafe relen niet meer voordoen, zoals op die beroemde 24 augustus. Het leek wel of iedereen have en goed in de steek zou laten. Duizenden mensen trekken in de meest diverse richtingen Niemand weet precies waarheen. Voor de mannen komt het er op aan zich zo vlug mogelijk te ver bergen. Het ongelooflijke gebeurt Te Erembodegem verschuilen zich twee mannen in een in aanbouw zijnde grafkelder op het nieuwe kerkhof. Te Aalst duiken een groep mannen onder in de riolen van de Siese- gembeek, ter hoogte van de Koolstraat. Te Haaltert zoekt een man de vlucht in een dakgoot en blijft er in liggende houding gedurende ca. 48 uur. Zijn echtgenote bezorgt hem voedsel via het dakvenster. Beneden marcheren de Duitse sol daten. Ook de osbroek is een uitgekozen verblijfplaats voor vluchtende man nen. Vele Aalstsnaars trekken naar Dendermonde, dat omwille van de militaire versterkingen veiliger lijkt dan hun eigen stad. Te Aalst verblijft rond deze tijd een Benediktijnerabt. Mgr. Jans- sens, die vele jaren te Rome woon de. Zijn aanwezigheid heeft als het ware een kalmerende invloed. Als hij in deze verwarde dagen in de Sint Martinuskerk een ser moen houdt, blijft geen enkele stoel onbezet. Einde Augustus weet niemand precies hoe de toestand er uit ziet. Het is een zonderlinge oorlog. Dat bewijst het treffen tussen Duitse en Belgische soldaten in een her berg aan de Houtmarkt. Als op een zonnige augustusdag een groep Duitse soldaten zit te pintelieren in een herberg aan de Houtmarkt, gaat plots het gerucht dat Belgische soldaten en rijks wachters in de omgeving zwerven. Hoe het komt weet niemand. Maar plots staan ze aan de Houtmarkt. Een Duitse soldaat die de herberg wil binnentreden heeft de Belgen het eerst opgemerkt. Hij heeft ter nauwernood de tijd om zijn makkers te alarmeren of reeds weerklonken schoten. De herbergier Felix De Groot en zijn gezin vluchten naar de kelder. De Duitsers schieten van uit de gelagzaal terug, maar een hun ner wordt getroffen door en Bel gische kogel. De Duitsers slagen er in de wijk te nemen langheen de St. Jans straat en verdwijnen in de richting van de Osbroek. Na dit bravour- stukje verdwijnen de Belgen toe gejuicht door de bewoners van de ze stadswijk. van O.L. Vrouw ten hemelopne ming. Donderdag 15 aug. Maria's Hemelvaart. Op het Feest van Al lerheiligen van het Heilig Jaar 1950 werd door Z.H. Paus Pius XII, als dogma verklaard en be paald dat «Maria, de Onbevlekte Moeder van God, altijd Maagd, na afloop van haar aardse leven, naar lichaam en ziel in de hemelse eer lijkheid werd opgenomen.» - Op 15 aug. 1969 overleed Stijn Streuvels de «grote» de «geliefde» écht Vlaamse schrijver. Vrijdag 16 aug. H. Rochus, patroon van de tabaksnijders, be devaarders, kaarders, plafonneer- ders, plaveiers en rokers. TOERISTISCHE KALENDER Zondag 11 aug Chaudfon- taine Herdenking van de 60e ver jaardag v/d ontploffing v. het Fort van Chaudfontaine en 54e jaarlijk se bedevaart Etikhove Kunst en ambachtenmarkt Halen om 10 uur, herdenkingsplechtigheid naar aanleiding van de 60e ver jaardag van de «Slag der Zilveren Helmen» Hastière ook op 10 aug. Dag van de Portugese fol klore Oudenaarde Boogschut- tersfeest. Maandag^12 aug.: Klerken: Folkloristische stoet te 16 u Knokke-Heist': Inte'rnationaal Vuur werk-festival" te 21*uur. Dinsdag 13 aug. Spa Fes tival du Théêtre National «De Bökken» van Johan Boonen, door de Kon. Vlaamse Schouwburg van Brussel, in het Casino. Woensdag 14 aug.Brugge Reiefeesten om 21 u Processie van O.L. Vrouw der Blinden te 19 u. Knokke-Heist Interna tionaal Vuurwerk-festival te 21 u. Donderdag 15 aug, Balen Internationale motorcross te 13 u Cerfontaine Militaire St. Lam- bertusmars 1e Empire te 10 uur Hotton Groot Kinderfeest Knokke-Heist: Zeewijding en Vloot- parade. Vrijdag 16 aug. Brugge ok op 17 en 18 aug te Sint-An- dries jachtfeesten. Zaterdag 17 aug. Ath Hu welijk van de reuzen te 15 u Bouillon Lichtfeeërie te 21 u Knokke Heist Bal «Les Petit lits blancs». -> FILM - INFORMATIE OOK VOOR KINDEREN PALACE van 9 tot 15 augustus Jerry Lewis te Hollywood FEESTPALEIS van 9 tot 15 augustus Jerry Lewis in «Wat een verkoper... VOLWASSENEN ALFA van 9 tot 11 augustus Black gunn NEGATIEF CINE RIO van 9 tot 12 augustus en ook op 15 augustus Hartstochtelijke Meisjes Bijfilm Sex-Charade ALFA van 9 tot 15 augustus Gehuwde vrouw zoekt jonge man OOSTPR1ESTERHULP BEDEVAART Kerk in Nood - Oostpriesterhulp richt een bedevaart in naar DADIZELE op zaterdag 12 oogst en naar OOSTAKKER op zondag 18 oogst In beide plaatsen wordt om 15u30 een plechtige h. Mis opgedragen door pater Werenfried van Straa- ten. Deze zal tevens de predikatie houden en zijn Werk toewijden aan Onze Lieve Vrouw. Mgr. Sloskans, bisschop uit Letiand, en andere priesters, ver tegenwoordigers van de volkeren achter het ijzeren gordijn, zullen er in hun eigen taal bidden voor hun vervolgde geloofsbroeders. 9 INFORMATIEBUREAU VOOR TOERISTEN BELFORT, GROTE MARK: AALST Na een maand werking, kan rr voldoening vastgesteld worden c het informatiebureau niet alle voldoening schenkt aan talrij bezoekers, maar dat het beai woordt aan de noodzakelijkheid r de verwachtingen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers voor de maa: juli, als volgt genoteerd Nederlandssprekenden 10C Fransen f Engelsen Duitsers i Amerikanen Polen Canadezen Koreanen Turken Italianen Chinezen Tsjechen Japanners Totaal 12' Het bureau blijft nog open tot I augustus a.s. op volgende dag en uren Iedere dag (zon- en feestdagen begrepen) van 10 tot 12u30 van 14u30 tot 81 uur. Maand gesloten, (alsdan kan men zi wenden tot de receptie in het stc huis). Telefoon: 053/21.57.51 en inh matiebureau Belfort vragen. Geleide bezoeken op aanvraag. Er is in 't bureau tevens voorvr koop van kaarten, voor de concc ten van het «Festival van Vlas deren» die te Aalst plaatsvinder Op donderdag 15 augustus e.k., hoogdag vari Maria-ten-hem Opneming, zal in de abdij van Affligem de jaarlijkse MARIAHULC gehouden worden, die een moderne aanpassing is van de meer dc 300-jaar oude processie, die de toenmalige overste Dom Benecfictir Van Haeften in de tijden van den Contra-Reformatie organiseerde to aanwakkering van de Maria-godsvrucht. De Mariahulde zal bestaan uit een Bidtocht rond de omheining v de abdij waartoe iedereen uitgenodigd wordt, en die stipt om 17 u vóór de ingang zal aanvangen. De Koninklijke Harmonie Sint Cecik van Hekelgem zal zorgen voor de muzikale omlijsting. Tijdens deze bidtocht zal Heer Abt van Affligem in naam van all een akte van toewijding aan O.L. Vrouw uitspreken. Onmiddellijk op deze bidtocht aansluitend, te 18 u, zal dan in abdijkerk een plechtige Eucharistieviering gehouden worden. De inrichters hebben verzaakt aan folklore en bijkomstigheden, c van deze plechtigheid op de eerste plaats een massale authentie! hulde te maken aan O.L. Vrouw, een ontmoeting van biddende t - gelovige mensen. Ter herinnering voor het KULTUREEL CENTRUM KOREOGRAFIE VOOR JONGE MENSEN Op zaterdag 31 augustus te 14 uur steekt-de Werkgroep voor Jeugc aktiviteiten van het Kultureel Centrum Affligem van wal met e- groep die aan koreografie zal doen Alle geïnteresseerde meisjes t •jongens vanaf 15 jaar zijn uitgenodigd!

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 9