Motie van leerlingen-Aktiekomitee KAREL DE BAUW 65 jaar stelt zijn werken tentoon in het kasteel van Gaasbeek van 13 tot 31 oktober 1974 GHIS WILLEMS KUNSTSCHILDER Karei De Bauw, de in het Pajot- ter.land en gans Brabant gekende kunstschilder, is dit jaar 65 ge worden. Dit kon zomaar niet onopge merkt voorbij gaan. Op initiatief van de conservator van het kasteel van Gaasbeek Dr. G. Renson, en met medewerking van de gewest bonden van het Davidsfonds Pa- jottenland, Zennevallei en Druiven- streek, onder de bescherming van de Gouwbond Brabant van het Da vidsfonds en van de Kultuurraad van Asse, zal daarom op 13 okto ber 1974 een retrospektieve ten toonstelling Karei De Bauw wor den geopend in het prachtige kas teel van Gaasbeek. Deze tentoon stelling loopt tot 31 oktober. Voor de eerste maal sinds het kasteel van Gaasbeek als museum werd opengesteld dat is nu 50 jaar geleden - en als blijk van ho ge waardering voor de Assese kunstenaar zal conservator Dr. G. Renson èn de grote galerijzaal èn de magnifieke ridderzaal ter be schikking stellen van deze kunst manifestatie FONG VAN TIERENS IN EEN KASTEEL!!! Het kasteel van Gaasbeek is om zo te zeggen het kunstcentrum van het Pajottenland. Van een ridder en herenwoning werd het een de- mokratisch gebouw waar Jan-en-al- leman binnenkan en binnen mag om er kennis te maken met de schoonheden uit het verleden en met de kunstprestaties van onze hedendaagse artiesten. En... het werk van Karei De Bauw is hier meer dan elders op zijn plaats. Hij heeft inmmers het Pajottenland in al zijn facetten op het doek gebracht. En die doeken «treden» nu binnen in dit aristo- kratisch kasteelde heuvelende Bruegellandschappen onder sneeuw, in de mist, onder de bran dende zomerzon de boereninteri- eurs de stillevens met een weel de aan veldbloemen de gelijken de portretten van gekende Braban ders de zware, logge boerenpaar den op het Hof van Bellingen, op het Hooghof van Zellik, ploegend, oogstwagens trekkend... maar vooral de Assese en Brabantse volkstypen Fong van Tierens, de Sjat, de Kummel, Manke Fiel, Zjorsken-de-bedelaar, de bier-, lambiek- en geuzedrinkers, de dorpsfilosofen... Het wordt één horizont vol landschappen, boeren- steeén en felle Brabanderseen stuk uit het enorme levenswerk van Karei De Bauw. Schilderijen over gans het land verspreid, zul len de zegetocht maken naar het kasteel van Gaasbeek. Het wordt de enige gelegenheid om nog eens het werk - meer dan honderd stuks - van «de Karei» te bewonderen. Wij nodigen U van harte uit op deze merkwaardige tentoonstelling die open gesteld wordt op zondag 13 oktober 1974. Open tot 31 oktober van 10 tot 17 u. Maandag en vrijdag geslo ten. EEN HULDEALBUM KAREL DE BAUW 240 bladzijden Het sukses van het «Huldeal bum Karei De Bauw 1969» was zó overrompelend dat de Heem kring Ascania, waarvan de kunste naar de voorzitter is, andermaal 'n prachtig geillustreerd boek van en over Karei De Bauw wil uitgeven onder de titel «DE BRABANTSE KUNSTSCHIL DER KAREL DE BAUW IN BEELD EN WOORD». Wat bevat dit boek 1. Een uitgelezen keuze van 60 reprodukties van schilderijen, waaronder 11 in vierkleurendruk. 2. Een sappig verteld auto-bio grafisch artikel waarin de kunste naar ons meevoert naar zijn heem, Beneden-Walfergem - met zijn prachtige boerentypen en zijn Bra bantse trekpaarden, met de onwe- derroepelijk verloren gegane schoonheid van het eenvoudige landelijke leven uit zijn jeugd. 3. Een vijftal artikels - weer door Karei zelf geschreven over zijn vroegere modellende Sjat, den Baail, Georgsken, Piè van Os- sel en Piè Klaus, telkens met een portret-pentekening geillustreerd. 4. Een keuze uit kunstkritische beoordelingen over het werk van de schilder zoals ze in dé loop van de jaren verschenen in diverse dag-, week- en kunstbladen met daarbij twee gedichten de artiest opgedragen. 5. Een markant geschreven voor woord van de hand van Dr. G. Renson, conservator van het kas teel van Gaasbeek. 6. Een lijst van ateliers of plaat sen waar Karei De Bauw zijn inte rieurs, zijn paarden, zijn volksty pen... schilderde. In ,één woord een fantastisch mooi lees- en kijkboek. Van dit boek verschijnen twee uitgaven a) een beperkte luxe-editie, ge leverd in een mooi simili-lederen - band met goudopdruk, genummerd op naam van de intekenaar, ge nummerd en ook voorzien Van een persoonlijk gesigneerde opdracht van de kunstenaar. Alleen verkrijg baar voor wie intekent' Vóór 30 september eerstkomend. Prijs bij intekening 785 fr. b) een gewone uitgaye, met kartonomslag waarvan de inteken prijs is vastgesteld of> .425 fr." Tijdens de retrospektieve ten- toonstelling in het kasteel van Gaasbeek (van 13 tot.-31 oktober - e.k.) .zal deze gewone-uitgave ook te koop gesteld worden.-aan de prijs van 475 fr. Bovenvermelde .bestèBifjgen kun- nen gedaan worden aan volgend adres, met vermelding van luxe- of gewone uitgave. Heemkring Ascania; Mollestraat 5 1700 Asse Postrek. 000-0911520-11 Eugeen Van den Broeck. LOKALENNOOD EN ANDERE GRIEVEN VAN DE LEERLINGEN van het KONINKLIJK ATHENEUM te AALST. Indien een student ooit eens een jaarboek of tesis over de overbe volking wil maken, zal hij een ide aal studieterrein vinden in het Ko ninklijk Atheneum te Aalst. De toestand is heel eenvoudig te veel leerlingen in een te kfeine school of nog een schoolgebouw voor 800 leerlingen - eens de trots van het officieel onderwijs in het Vlaamse land ,oh zovele jaren te rug - met een huidige schoolbevol king van om en bij de 1.600 leer lingen. Van sardienendeosjes ge sproken II Sommige leerlingen krijgen, in gevolge lokalennood, les in uiterst erbarmelijke voorwaarden. Enkele voorbeelden de 2e Latijn-Wetenschappen wordt momenteel voor sommige lessen naar de gangen verwe zen in een klaslokaal volgepropt met 12 banken en dus 24 zit plaatsen huizen de 1ste Latijn se met 32 leerlingen met het nefaste gevolg dat er een tien tal hun broek verslijten op de koude vloertegels en van daar zich trachten te concentreren op de hen voorgeschotelde wijsheid lichamelijke opvoeding wordt, tijdens de wintermaanden, veelal gegeven in de gangen en in de kleedkamers. Deze kleine maar onvolledige op somming om even de warboel te schetsen die er momenteel heerst op de school. Oorzaken hiervan zijn een nij pend gebrek aan lokalen en het uitblijven van het nieuwe lessen- rooster. Voor dit laatste is de schooldirectie wel enigzins aan sprakelijk. Wordt dit lessenrooster niet veelal opgesteld in functie van de wil van de leerkrachten en waarbij er niet in het minste reke ning wordt gehouden met de leer lingen. Bovendien mogen, of liever gezegd «MOETEN» de meisjes van de hogere afdelingen de les sen van lichamelijke opvoeding volgen buiten de vastgestelde 7 lesuren. Wij benadrukken het woord «MOETEN» want een pro testactie van onze meisjes lokte prompt een reactie van de school directie uit, waarbij gedreigd werd met een weigering van het einddi ploma voor diegenen die de2e les sen verzuimen. voorbereidende afdeling wordt nu al sedert jaren ondergebracht in vroeger buitengebruik gestelde lo kalen in de Nieuwstraat waaruit voortvloeit dat deze leerlingen viermaal daags de weg Koninklijk Atheneum - Nieuwstraat dienen af te leggen wat betekent een kwar tiertje wandelen door het drukke stadsverkeer met al de daaraan verbonden gevaren, zonder dan nog te spreken van het tijdverlies. Wij mogen nochtans niet te pes simistisch zijn, want reeds van in 1958 liggen de plannen voor de vierde vleugel klaar. Maar spijts vele tussenkomsten van schooldi rectie, ouderverenigingen en ande re instantie bij de diverse minis ters van Nationale Opvoeding, blijft het nog steeds bij beloften, m.aw. de plannen zijn er, maar de stenen niet. U begrijpt nu ook wel dat deze toestanden niet langer meer vol te houden zijn en wij daaraan zo vlug mogelijk een einde willen zien ko men. onmiddellijk onze definitieve en nieuwe lessenrooster lichamelijke opvoeding voor de meisjes tijdens de gewone klasse-uron een begin van de uitbreidings werken of werd het terrein ge legen achter de school on be stemd voor de vierde vleugel, alleen aangekocht om als par king te dienen voor de leer krachten Gebeurt dit niet dan. zullen de leerlingen weigeren nog langer de lessen te vólgen. Het leerlingenaktiekömitee van het K.A.A. even slecht is het gesteld in de En de toekomst ziet er niet economische afdeling rooskleurig uit. Een deel vah 'de BAL van C.V.P. Volksvertegenwoordiger Op 5 oktober 1974 te 21 uur in de Keizershallen te Aalst Alle sympathisanten zijn welkom OrkestJean Monnet Toegangsprijs 70 fr.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6