KftLST SEPTEMBER 1945 'Op hoop van zegen, vermits 't zo moet'... Een beetje naar links... nu naar (Kapitein Haddock, De Zonnetempel) rechts... en nu zachtjes naar -omhoog (Zonnebloem. De schat Oooh, wat een betoverend schouwspel... (Kuifje, Mannen op de maan) van Scharlaken Rackam). FIRMA DELDI Het droeve relaas van de agent, die zich in dronken toestand te buiten ging... 't Is mijn plicht, mijnheer, en plicht is plicht. Ik zou daar zelfs aan toevoegen; 't is... 't is plicht. (Janssen en Janssens; De 7 kristallen bollen). Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 20 - Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 %-. ÜMtrnmê ®Mm 4:- ,as- i WM v September, maand van late aardappelen, uitgeslapen mist in de straten, de ver geten en versleten tomaten, de mooie avonden, en hier en daar een rijke zot die zijn stoof aanmaakt. September 1945, toen de kinderverlamming ervoor zorgde, dat de scholen pas op de 17c dag herbegonnen. Is bet dat, waaraan de gepensioneerde onderwij zers denken, als ze bet over de goeie oude tijd hebben De grote politiek heeft het bepaald niet onder de markt. Met de laatste zomerdagen komt de angst voor nog maar eens een koude winter naar boven. Alle middelen om de kolenpro- duktie op te drijven zijn goed. Het rantsoen voor oktober zal waarschijn lijk 200 kg. bedragen voor een gezin van 1 tot 5 personen. Per surplus van 5 personen komt er een extra van 50 kg. Je kan het moeilijk een stimulans voor kinderuitbreiding noemen. De minister voor Oorlogszaken Mundeleer vangt ook veel wind. Bij de militairen heerst de grootste onzeker heid. Veel gehuwde soldaten, de mili ciens van 40, weten niet wanneer ze naar huis mogen. Hun vrouwen moe- De stad bulkt in september van het patriotisch optimisme. Het begint op 2 september met het prachtig bal der ver broedering van het Geheim Leger in de Rink tprachtige versiering en uitgelezen dans- orkest, afgewisseld met micro en pick-up). Nog 2 september: 10e ver jaardag van het smartelijk overlijden van Astrid. Plech tige Mis in de St. Martinuskerk optocht bloemenhulde. Nog 2 september: grote Vlaamse kermis op Mijlbeek voor het weggaan van een pater (naar de missie hopelijk). Voorts diverse militaire plechtigheden, overhandiging van vaandels aan 2 bataljons die in de stad hun opleiding krijgen, enz... In de marge van dit alles gaan de processen verder: een directrice van een stede lijke wijkschool wordt definitief uit haar ambt ontslagen wegens oorlogssympathieên, er lopen diverse onderzoeken tegenover leraars van beide Academies, en een politie agent, die in het bijzijn van Duitsgezinden op het plein vap ten net intussen wel doen met 910 fr. per maand. De klas 43 komt niet onder de wapens vooraleer de nodige uitrus ting en lokalen beschikbaar zijn. De duur van de diensttijd is niet bekend. Overigens is 'onder de wapens' een zwaar woord voor een leger, dat in hoofdzaak bij de Engelsen gelogeerd, en wiens voornaamste opdracht 'bewaken' is. Nee, soldaat zijn is niet alles, bovendien mogen ze zelfs sedert 1 september geen gratis gebruik meer maken van het openbaar vervoer. Bijzonder hard aangekomen is de béslissing om 4 vrouwelijke bataljons toe te voegen aan het Belgisch bezet tingsleger in Duitsland met de intentie Volharden 'voetvolkoefenin gen deed, en zich niet uitdruk kelijk verzet had tegen zijn minderjarige zoon, die naar- Duitsland in vrijwillige arbeids dienst gegaan was, wordt eveneens definitief ontslagen. Het 'omgekeerde is ook waar: 2 stadswerklieden wor den ondervraagd op last van plundering tijdens een volksin- val in het huis van een 'zwarte'. Sommige problemen lijken van alle tijdende raad keurt een lening van 4.000.000 fr. goed ter vervanging van de aangevraagde kasgeldlening, die niet toegestaan werd door het Dep. van Buit. Zaken. De stad blijkt de lening dringend nodig te hebben 'gezien de onmogelijkheid voldoende geldmiddelen te scheppen'. Verder gaat men een dis- pensarium oprichten op het St.- Maartensplein ter bestrijding van de tering. De openbare verlichting is ook niet dat. De elektriciteits maatschappij laat weten dat de hele leiding moet herlegd worden (als het materiaal ter beschikking is). De gasmaat- 'de verbroedering met de Duitse meis jes tegen te gaan'. (PerscommentaarDus geen verbroedering van de Belgi sche piot met de deutschen Frauiein. Maar de Belgische piot mag zich wel vergooien met een Belgisch meisje. A wel merciHandel in blanke sla vinnen De koning blijft voorlopig in Zwitserland. Wie wel in Brus sel zit, maar uit Berlijn komt is Borms. schappij, ook aangeschreven, gaf geen antwoord. Niet bij de rijkswacht maar bij de politie is het een bron van vreugde om te werken. Niet alleen krijgen ze voortaan maandelijks een premie van 500 fr. om schoeisel en kos ten aan eigen rijwiel te dekken, maar er komt bovendien een nieuw kostuum. Helaas, de achterstallen van 44 zullen nog niet uitbetaald worden, want de kredieten zijn niet goedgekeurd. Eén troost mis schien bij de brandweer is het water uit dezelfde pomp. En dan maar ruziën om de kolen: Burgemeester Nichels geeft openlijk toe, dat er mis bruiken zijn, maar wat wil je, de bediening is ook zo onre gelmatig. Wat niet openlijk, maar in geheime stemming besproken wordt, is de wedde van burge meester en schepenen, res pectievelijk 40.000 en 25.000 fr. jaarlijks (een piano lerares met 20 jaar dienst ver dient 25.200 fr., een (later zeer bekend) zangleraar 21.500 fr.). 5 Een leuk en appetijtelijk bericht om af te sluiten2 stadsaangestelden voor ont smetting werden aangeduid. Ter bescherming van de open bare gezondheid, en liefst zo stipt mogelijk, vooral dan in behoeftige gezinnen kunnen ze aan het werk. Daar evenwel deze verrichtin gen zo afstotend zijn dat vele leden van het stadspersoneel de wens uitdrukken er niet mee belast te worden, is hier sprake van een billijke vergoe ding 3.000 fr. 's jaars. Tijd voor getallen en cijfers Slecht nieuws voor het maandelijks koffierantsoen 50 gr. minder (nog 300 gr. blijft over); goed nieuws voor de margarinevan 250 naar 500 gr. De likeurhandeiaars hebben de 1e bedeling van alcohol ont vangen, 60 fr. voor 1 I. van 30°, gewone wijn kost tussen 25 en 45 fr. per fles. Zin in een zomerbloesje voor de winter 1 m. beddela- ken aan 40 fr., een herenkos tuum 256 fr. per m. De textiel- bonnen worden deze maand vanaf de letter E bedeeld. Als je Dvorak Zulma heeft, heb je wel heel veel tegenslag Goede berichtende vis handel en de cement is vrij, de boer mag zelf zijn vee naar het slachthuis brengen, en er wor den waarachtig 3 schepen met benzine voor België verwacht. De aardappelen kosten maar 1,5 fr., je kan voortaan 10 sigaretten per dag, of 600 gr. tabak maandelijks krijgen. En als je aan suikerziekte lijdt, of jonger dan 5 jaar bent heb je recht op drie citroenen. Kinde ren onder 4 jaar krijgen boven dien een bon goed voor 150 gr. breiwol Is je radiotaks wel betaald, 78 fr. Heb je de artikels van Bert van Hoorick over Jeugdbewe ging gelezen Sport en cultuur. Zouden alle supporters, die op het stadion van Eendracht een zitplaats hebben, en op beide knieën een kind laten zit ten, die willen thuislaten of voor hen ook een kaart kopen Even een klein oog op de kleinere voetbalploegen: vol- harden heeft voor de opening match volgende opstelling trainer Honoré Martens, Ganz Man, Buyl, Roelandt, De Neef, Keppens, Van Cauter (gebr.), Meert, Van de Keer, Tas (gebr.), Meert. Blijkbaar is men hier niet zo goed op de hoogte van het reglement, want schrijft een sportredac teur na de 10 match tegen Her- zele (3-3). Een slechte inrichting, waar geen afsluiting rond het veld is, het publiek op de krijtlijnen staat en desnoods deelneemt aan het spel. De zwemclub 'Neptunus' geeft op 30.9 een groot feest in de zwemkom aan de Chur- chilllaan. Naar de cultuur met grote K of het toneel met klein podium. 'Arbeid en Kunst' zet het win terseizoen in met een blijspel 'Hoera, we erven'. De plaatse lijke recensent, in zijn gebalde direkte stijl is wel bondig maar niet altijd voor discussie vat baar Een buitengewoon suc ces I Al is het begin iets wat langdradig, toch wordt men hiervoor beloond door een geleidelijk klimmen van de spanning. Als er niet gelachen wordt in de zaal, hoort men de mensen giechelen. Wie wél geld heeft is Barrez van de autoscooter: 15.000 fr. om gedurende 15 dagen op de Botermarkt te staan. Afscheid tot in oktobereen rustige maand met verkiezin gen, of zoals het laatste citaat van dit artikel het zegt: Zie je, het spelletje begint weer (Bobbie. Mannen op de maan). Maar, dit laatste is wel zoals U gemerkt hebt van de hond. (F.C.) (De namen van agenten en café zijn door ons veranderd. De taalfouten in het officieel verslag laten we zo) ...Ik was op 20 aug. j.l. op vast post aan de Zeshoek tot 8 uur 's avonds. Er komt een wielrijder die links rijdt uit de richting Dendermondse steenweg. Ik doe hem afstappen en verwittig hem, dat hij in het vervolg zijn rechterkant moet houden. Daarop zegt deze wielrijder 'Gij zijt een goede jongen, ge moogt iets gaan drinken op mijn rekening'. Na mijn dienst aan de zeshoek ging de agent Van der Plakken daar voorbij, wien ik dit vertelde. We gingen samen weg en de wielrijder waarvan sprake riep ons binnen in het café 'De Lijmpot'. We hebben daar samen enige druppels gedronken, en in plaats van naar de politiewacht te gaan zijn we daar blijven hangen. De tijdelijke agent Van der Plakken was goed bedronken, en hij trok op een zeker ogen blijk zijn revolver, maar ik nam hem die af, omdat hij er geen ongeluk mee veroorzaakt zou hebben. Ik had dus Van der Plakken vastgenomen, toen op datzelfde ogenblik de Engelsen ons buiten wierpen. Ik beken, dat dit alles gebeurt is binnen mijn dienst, die tot 10 uur liep, doch het was nadat ik gedaan had op mijn vaste post op de Zeshoek. (De betichte kreeg 8 dagen schorsing zonder wedde op de ge meenteraadszitting van 18 sept. 45).

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 20