mm nsorook C4f Je zou d'er van opkijken Gezondheid, hé, mannen HET REKLAAMBLAD p.v.b.a. ZEKER IS ZEKER v^FFraNi K X 1ATA nmbs REIZEN "ais 54 GOEDE RAAD ERVARING VEILIGHEID VERTROUWEN nnocht je weten wat wij naast de Nieuwe Gazet van Aalst drukken en kunnen drukken typo- offsetdrukkerij Nieuwstraat 19, 9310 LEDE Alle inlichtingen en prijsbestek zonder verplichting. s 70 01 71 - 21 37 87 Orgelman van 1,5 miljoen 4 - Nieuwe Gazel van Aalst - 14 januari 1983 Op de BRT loopt reeds geruime tijd het vrij populaire "Gezondheidsma gazine". De Aalsterse presentatrice, Rosemarie Daelman, wist ons wat meer te vertellen over haar werk. Hoewel zij bescheiden het grotere belang van de inhoud van het pro gramma dan van de presentatie ervan onderstreepte, mag wel gezegd worden dat Rosemarie Daelman reeds op 17-jarige leeftijd te zien was bij de presentatie van "Ziet u er wat in zo'n 11-12 jaar geleden. Voor twee jaar kreeg zij weer zin om wat in die stijl te gaan doen. Opnieuw schreef ze zich in voor het BRT-examen (waarbij het vlot spre ken, de uitspraak, het voorkomen en het stevig op je benen staan belangrijk zijn), en kende voor de tweede maal succes. Nu is zij al aan haar tweede jaargang van "Het Gezondheidsmagazine" toe. Een hoofdrol naast Robert Redford zit er nog niet in, maar soms wordt ze toch al buiten Aalst en St. Lievens-Esse her kend als "die van de televisieEen roemkultus is er gelukkig niet bij. Rosemarie omschrijft het programma als een verbruikersmagazine, waarin getracht wordt gezondheidsvoorlichting en -opvoeding te brengen Het is op een groot publiek gericht, en omvat al lerlei aspekten van het dagelijkse leven waar gezondheid en voeding ergens komt bij kijken. "Vóór oudejaarsavond hadden we het 82/22/28 /Nf/1. 054/3323 43 Verg. A1223 053/77 40 84 bijvoorbeeld over het verstandige ge bruik van alkohol bij dergelijke gelegen heden. Alkohol is nu eenmaal niet meer uit ons maatschappijgedrag weg te denken of te weren, maar dan komt het er wel op aan om er zuinig mee om te springen. Een ander voorbeeld is het onderwerp van de antibioticavele mensen hebben hun apotheekkastje vol halflege verpakkingen van die pillen staan, terwijl het helemaal zinloos is om de voorgeschreven dosis antibiotica niet volledig, tot het doosje leeg is, te slikken In de uitzending proberen we de mensen dat dan duidelijk te maken. Ook leren we de symptomen van be paalde ziekten, zoals suikerziekte, her kennen. en dan leggen we uit wat men er best aan doet. Een ander interessant aspekt van de samenleving is de "stress". Hoe ontstaat die, en hoe moet je die bestrijden Meestal ligt de oor zaak en de genezing ervan enkel in je zelf, weet je..." Echt strikt "medisch", zoals het publiek reeds de ziekenhuis-ethergeur op zich af ruikt komen, is het programma niet opgevat. Het omvat veeleer de toepas sing van de klassieke geneeskunde op de dagdagelijkse dingen, in een taal voor de leek. terwijl moeilijker begrip pen duidelijk uitgelegd worden. Aan de uitzending werkt een vaste arts mee, die samen met de twee presentatoren de items van het programma uitwerken in een redaktievergadering. Het is ook zo dat de onderwerpen samenlopen met de afficheakties van de Weten schappelijke Vereniging voor Vlaamse Huisartsen. Rosemarie studeerde zelf geen medicijnen, maar heeft altijd al een immense interesse gehad voor het medische. Vanuit dat oogpunt draagt zij haar steentje bij voor de toepassing in het dagelijkse leven Met "Het Gezondheidsmagazine" pro beert men door er dikwijls genoeg op terug te komen, de Vlamingen wat meer bewust te maken van hun lichaam en hoe ze ermee moeten omspringen Een gezondere voeding is wel een rode draad doorheen de reeks. Rosemarie Daelman verduidelijkt het standpunt "De mensen zouden meer natuurvezels moeten gaan eten; het bruin brood bij voorbeeld gaan herwaarderen. Ook rauwkost is erg gezond. En iedereen moet er maar eens van overtuigd wor den dat niet aardappelen of brood de dikmakers zijn maar wel wat je daarbij eetDe filosofie van het panorama is dus dat allen hun eigen gezondheid wat meer in handen zouden nemen. De dok ters moeten daarom niet op straat ge smeten worden, maar bij vele kwalen kan je vaak zelf meer heil halen uit de eigen levenshouding dan uit de me dische wetenschap Als voorbeeld kan ik hier de slapeloosheid stellen je moet ervoor zorgen dat je lichamelijk moe bent. voor je gaat slapen. En al van even groot belang is het dat je geest ook tot rust kon komen; een avondwandeling ontspant je aldus veel meer dan een spannende film net vóór het Zandman netje zou moeten komen. Je moet je als het ware klaarmaken om te gaan sla pen. dan mag het vlug inslapen niet zo veel problemen meer opleveren De reakties op het programma zijn posi tief. en de kijkcijfers zouden het zelfs naar een gunstiger zenduur (19.10 u.) promoveren in de toekomst. Wie Rose marie Daelman en haar handige ge- zondheidstips ook beter wil leren ken nen dan in deze kolommen lettertjes naar voor kwam stemt zowat elke derde woensdag van de maand af op BRT 1 Rosemarie Daelman. (OJ) omstreeks 18.30 u. (herhaling op de 3e vrijdag om 21 u op TV2) Om de vol gende fuifreeks bijvoorbeeld eens met alkohol. maar zonder de onafscheide lijke kater te ervaren Welke Aalstenaar zou niet voor minder al eens een half uurtje vrij maken (LDC) Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Geachte heer hoofdredacteur, Het is niet mijn gewoonte te reageren op persberichten. Maar omdat ik per soonlijk wordt aangevallen, niet met argumenten, maar met scheldwoor den, omdat door het anonieme artikel «Gezocht: Orgelman van anderhalf miljoen» niet alleen voor mij het risico van eerroof maar zelfs van broodroof bestaat, wens ik dat U, als recht op antwoord, het volgende in uw blad opneemt 1Mensen hebben een etiket voor mensen die niet de moed hebben hun artikel met hun naam te ondertekenen. Zo iets heet doorgaans lafheid. 2. Indien men dan toch een schuil naam zocht, had men een betere moe ten kiezen. De genaamde J.S. Bach zal zich niet gelukkig voelen met de door verbittering of wrok ingegeven scheldpartij. De auteur heeft blijkbaar geen last van bescheidenheid. 3. Het artikel wemelt van fouten die alleen de lachlust kunnen opwekken. Wat het omkeren van het beeld van de zwart-witte toetsen met muziek te maken heeft is me een raadsel. Dat de auteur niet het grondige verschil kent tussen een elektronisch orgel en een pijporgel, pleit niet voor zijn muzikale kennis of smaak. Pretentie is vaak omgekeerd evenredig met kunde. 4. Nergens in het «Antenneke» wordt op de parochianen van Sint-Anna druk uitgeoefend om het peterschap van een pijp op zich te nemen. Ik ben er trouwens van overtuigd dat deze paro chie steun aan het orgel, ontwikke lingshulp niet zal uitsluiten... Mis schien ligt dat bij de anonieme schrij ver gesteld dat hij van Sint-Anna is anders. 5. Het plannen van het pijporgel dateert uit een periode dat er van cri sis nog geen sprake was. 6. De vergelijking met de restauratie van het orgel op Sint-Jozef is onzin. De anonieme auteur zou toch moeten weten dat is een van de eerste wet ten van de logica dat elke parallel mank loopt. 7. Dat de akoestiek in Sint-Annakerk ver van ideaal is, weten we. Maar mis schien had de anonieme schrijver zich op het moment van de bouw als archi tect en specialist terzake kunnen aan bieden Er lopen niet veel genieën op de wereld. De anonieme schrijver blijkt er één van. Alleen weet hij niet waarover hij spreekt (lees: scheldt). 8 Persoonlijk wens ik dat er een rechtzetting verschijnt in verband met het gebruik van de term «kosterve dette». Vedettenallures zijn me vreemd. Wat ik al jaren betracht is op een degelijke manier mijn werk te doen. Nooit zijn er gedurende de 26 jaar van mijn koster-zijn op St.-Anna te Aalst klachten geweest; noch door de geestelijkheid, noch vanwege het Bisdom. Heeft één man dan het recht mij publiek door het slijk te halen en mijn eer in het gedrang te brengen Dat het huidige orgeltje geen grote muziek mogelijk maakt, erkent zelfs de ano nieme schrijver. Hoe kan hij dan mijn zogezegde onkunde beoordelen als ik de kans niet krijg om op een beter orgel mijn kunde uit te drukken Marcel DE COCK, Koster-organist, St.-Annakerk, Aalst Antwoord Toegegeven; de titel «De orgelman van 1,5 miljoen» is een vrij zwakke parodie op «De man van 6 miljoen», en leidt de aandacht wel wat af van het orgel zelf, dat centraal staat, gezien de kostprijs. Niettemin werd u er op een nogal ongelukkige manier in betrokken, daar waar andere mensen op de parochie beter eens onder de loepe zouden worden genomen. De term «scheldpartij» zouden we wel vervangen door «een ironisch tot sar- kastische visie, die gesteund was op de getuigenissen van voorstanders van het orgel zelf». Maar misschien hadden we als repor ters wel een neutralere (en toch nog kritische toon kunnen aanslaan op de toetsen van het hele orgelgeval, da s waar. Als antwoord op uw brief toch nog enkele (verklarende) beden kingen, corresponderend met uw gevolgde nummering 1 2«J.S. Bach» aan het eind van zo'n artikel was zeer duidelijk sarkas- tisch-cynisch bedoeld. Dat bepaalde lezers dit niet appreciëren is jammer, en we zullen er dan ook onze lessen uit. trekken. De anonimiteit van de auteur is tevens een soort parodie op het opvallend stilzwijgen van de wer kelijke prijs van het orgel, die tot dan toe angstvallig (voor kritiek voor de parochianen geheimgehouden werd. Lafheid Van wie dan 3. Welke fouten U noemt er geen En indien lachlust: waarom neemt U het dan zo serieus Het zwart-wit- gedoe leek ons wel duidelijk uitge legd een minder begaafd amateuror- ganist(e) uit het jeugdensemble zou moeilijkheden hebben met het alterna tieve klaver, tenzij hij/zij blind zou spe len. Deze informatie kwam nochtans uit een goede bron, evenals het mini maliseren van het klankverschil tus sen beide orgeltypes voor de leek (de grote meerderheid der parochianen uit de pro-pijporgelhoek zelf kwam Hoewel het niet voldoende duidelijk uit het artikel naar voor kwam (sorry), werden beide «klokken» geïnterviewd, en is het artikel zo geen duimgezogen stukje pretentie van een of andere antichrist Integendeel... Dat er essentiële verschillen zijn tussen een pijporgel en een elektronisch orgel is logisch, maar zijn deze, gezien de omstandigheden, die kloof van een miljoen meeruitgave waard 4. Nergens in het artikel wordt er ook over «druk uitoefenen» gesproken, t Zou er nog moeten aan mankeren Nergens in het «Antenneke» staat ook dat het orgel 1,5 miljoen zou kosten, trouwens Om 1 miljoen binnen te halen zullen akties als 11.11.11 of Broederlijk Delen nog vele jaren op St. Anna mogen bedelen. Als mensen om steun gevraagd wordt, kan dat beter gebeuren ten voordele van een daad werkelijk christelijk-helpend projekt. 5. Het plannen dateert van 1978. Of het toen al dan niet reeds «krisis» was laten wij aan uw boekhouding over. Wél dateert de beslissing om uiteinde lijk toch (ondanks de reeds lang be staande oppositie voor het veel duurdere pijporgel te opteren, van ten vroegste half 1981. Is de krisis vol gens U nog maar 2 weken bezig, of is ze al voorbij Door plaatsgebrek kunnen we ons antwoord niet volledig publiceren. We komen echter verder terug op deze kwestie. De redaktie

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 4