Grote Markt Montmartre van Aalst M. Ghijs over Bach, Handel en ...vrijetijd Ter Plaatse... Rust DE LEEUW KUNSTPARADIJS Schilderkunst: genotsmiddel 16 - Nieuwe Gazet van Aalst - 22 april 1983 P.A.C.T. met DERDE AFLEVERING «THE FAMILY» 3 1 \\\\VVWWV\^ ttttti iMiiiiiiunrnma ÏwvAxAvV Wees gerust, Pact, we bedoelen niet de regie, noch de vertolkers. We bedoelen De Boer. Het is voor hen een uiting van hun gevoelens en ze willen de mensen ook rechtstreeks bi| hun werk betrekken Hun werk is louter experimenteel Zonder ideeen op voorhand nemen ze de kwast in de handen De gevoelens van ter plaatse worden op doek gezet en langzaam krijgt het werk vaste vorm Met de eerste zon was er ook de eerste animatie op de Grote Markt. Zaterdag II. hebben twee jonge Aalsterse kunstenaars, Geert Bauwens en Werner De Vos, er een schilderwerk gemaakt van 3 op 2 m. Bij het begin van ons gesprek werd de opmerking gemaakt dat een schilder het met zo goed kan zeggen, maar dat hij het op doek zet «Anders waren we dichter of schrijver geworden», aldus Geert Geert Bauwens en Werner De Vos. kunst in r openbaar (OJ) Zij vinden het positief op de Markt te kunnen werken omdat ze dan gezien worden door de mensen en om de mensen te kunnen animeren De schilderkunst is de laatste jaren meer en meer op de achtergrond geraakt, aldus de jonge kunstenaars. Ze kunnen dat alleen maar betreuren Ze vinden dat kunstenaars dan ook meer zouden moeten samenwerken, meer in groepsverband zouden moe ten werken Waarom zouden verschil lende kunstenaars uit het Aalsterse geen «Aalsterse school» kunnen oprichten Schilderkunst is een zelfekspressie Men moet het gevoel zijn loop kunnen laten Het is een genotsmiddel voor de kunstenaar Op 20 mei stelt Geert Bauwens ten toon in het Apostelken Het zal zeker de moeite lonen om eens binnen te wippen Al was het maar om eens gekonfronteerd te worden met dit soort werk (J G V.l.n.r. Eddy Veeckman. Ulrich D Haese, Gracienne Van Nieuwenborgh, Geor gette Van Lierde, Machteld De Rauw en Ronald Schollaerteen echte Family. (F. Bollaert) Het zou bezwaarlijk verwijtend mogen klinken dat op dit hoog niveau van theaterkunst even naar adem wordt ge snakt. Meer nog, even de boog ontspan nen om met des te meer intensiteit de uit eindelijke climax voor te bereiden is een gekend procédé. Alleen door de vorm van theater-serie waarbij elke aflevering, ondaks de prachtige continuiteit van in houd en karakters, toch min of meer geïsoleerd bij het publiek overkomt, krij gen we het gevoel dat het werk van Lode- wijk De Boer in deze derde aflevering niet meer de intensiteit en de inhoudelijke grootsheid uitstraalt. Waar bij de vorige De «Messiah», 22 april, 20 uur, St.-Jozefskerk Brussel-Ter Hulpen, 23 april, 20 uur, St.-Niklaaskerk. Destelbergen, 27 april, 20 uur, O.L. Vrouwkerk. Izegem, 30 april, 20 uur, Paterskerk. Woensdagavond 13 april, 19 uur. In het muzieklokaal van het Sint-Maarteninstituut oefenen de bassen van Can tate Domino ondanks de lang afgetelde vakantieavonden Vic Nees en Rosseau. Binnenkort, d.w.z., vandaag 22 april, morgen, volgende week woens dag en zaterdag, gaan ze echter met barokke vlijt het getouw in voor 4 keer de «Messiah». Eén aanleiding om een vlug tussen- doorgesprek te voeren met Michael Ghijs Johan Haezaert ondersteunt de voorbeelden en citaten met piamstieke akkoorden De Messiahmet jonge mensen als solist, houdt dat geen risico in Ik geloof het met Het zijn tenslotte zeer bekwame mensen, die geschoold zijn naar de normen van de nieuwe zangstijl. De «oude» gevestigde waar den, zijn met alleen onbetaalbaar geworden, maar zingen ook nog naar de oude traditie, die m deze tijd zwaar op de hand klinkt. Het voorbeeld dat we voor ogen hielden was Harnon- court. De interpretatie is veel aan doenlijker, de tekst springt enorm naar voor. Komt er geen weerstand, als je het ineens zo wil doen uitvoeren Neen, als je het vraagt doen ze het tenslotte wel. Vroeger telde alleen de muziek.. Kijk naar het beroemde «Halleluia-koor» Alles daarin werd vroeger even hard gezongen. Nu komt er per noot een nieuw accent Elk woord heeft een nieuwe funktie Er wordt a h w. met de muziek geschil derd. er wordt anders gefrazeerd. anders gepauzeerd. Met dienverstande dat bepaalde din gen met moderne instrumenten gewoon met uit te voeren zijn. Neem nu de ouverturegeen enkele maat wordt daarin gelijkmatig gespeeld ..een beeld uit de recente Polen-reis. Cantate Domino met de Philharmome van Poznan. En volgt elk orkest daarin onmiuaeiiijk mee Y In Polen hadden we daar last mee, met uit onwil natuurlijk, maar omdat zoiets voor hen compleet nieuw was Diri gent Vandernoot met de Philharmome van Antwerpen gaat wel akkoord Gentsestraat 155, Aalst Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 053/21 19 21 Tel. 02/251 81 66 DOORLOPENDE TENTOONSTELLING van schilderijen, etsen, litto R. Bekaerl, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Mellebaut, Bévort, Brouwer... e.a. Alle inlijstingen op maat; ook aluminium. Afwisselend komt er een harde en zachte noot. Dat geeft een veel dyna mischer effekt. er zit lucht in de muziek, de dramatiek is overal Elk werk krijgt relief en wordt vlees en bloed Wanneer begon het verhaal van de Mess/ah De 1e uitvoering dateert uit 1978 De sopranen uit die tijd zijn natuurlijk al lang verdwenen In september van vorig jaar begonnen we dan opnieuw in te studeren, want in december diende alles klaar te zijn Het is een moeilijk werk, vol clair-obscur. een voorbeeld van echte barok. Vanuit Brussel werd ons gevraagd om het weer op het programma te nemen, en omdat je zoiets tenslotte niet 1 keer kan uitvoeren Een concert met eigen solisten. Zendt Cantate zijn zonen uit Ja, dat is geen primeur. We hebben de formule al toegepast met het «Wei- nachtsoratorium». Er zijn natuurlijk de financiële redenen de opbrengst van de verkochte kaarten gaat helemaal naar het orkest Als we daar nog honoraria voor beroepssolisten moe ten bijrekenen... Wat is de persoonlijke voorkeur van M Ghijs Bach Die muziek is onvoorstelbaar afgewerkt, dat is beitelwerk. Elke stem is ingewikkeld maar perfekt Bach is als ademen, dat word je nooit beu drie keer per dag als repititor en maanden oefenen, en Bach blijft mooi Een gevoel dat je trouwens uit de mond van de zangers ook hoort. En dan is er Handel, veel feestelijker, direct aan spreekbaar. ook voor kinderen Het verschil tussen die twee hoor je bij het slotkoraal van Bachs passiewerk «Wir setzen uns mit Tranen meder» Bach weet dat de graankorrel moet sterven om vrucht te dragen Handel ook maar bij hem is zelfs dat een feest 1 Voorkeur voor muzikale muziek Ik hou zeer veel van oude muziek, met oude instrumenten uitgevoerd Dat ademen', dat is leven in de muziek. En wat als de Messiahvoorbij is 7 Een plaatopname met advents- en kerstliederen van Lodewijk De Vocht. (W.D.B F C.) FILMPROGRAMMATIE JH Terlinden «Raiders of the lost ark»; dé spektakelfilm uit 1981, van Steven Spielberg (E T.. Jaws. Poltergeist. Close encounters) en George Lucas (Star Wars met Harrisson Ford (Star Wars Blade Runner) Sterke aanraderOp zo, 24 april 20 u., tussen Boudewijnlaan en Kasteel Terlinden Palace 1 «Opgepast, hier wordt het heet(KT); loopt Aalst echter nog warm voor de nogal lauwe Bud Spencer en Terence Hill, zelfs als ze dan op temperatuur ko- delen, naast de vaste, sterk belichte personages, telkens een element naar voren werd geschoven dat niet alleen op zichzelf voor een nieuwe climax kon zor gen, maar bovendien ten dienste stond van de verdere uitdieping van de tragiek van het basisgegeven, krijgen we nu een inbreng die niet meer zo duidelijk het ge heel dient. Och, jawel, het IS er nog ook hier wordt afgerekend met een aspect van onze decadente, zelfingenomen en vastgeroeste maatschappij Ook hier blijft de «tegenstelling in eenheid» tussen Doc en Kill voelbaar. Ook hier is de link tussen Branka en haar verleden een aanwezig element, maar het heeft niet meer die schrijnende juistheid in verant woording. niet meer die eerlijke herken baarheid; de draagkracht van de nieuwe inbreng is onvoldoende om de hoofdthe matiek gevat in de hoofdpersonages tot nieuwe, nog hogere menselijke tragiek te voeren. Ook de karakters zelf, Danny en Delia, respectievelijk pooier en hoer, zijn inhoudloos. Ze zijn geen bron van eigen tragiek, ze zijn niet uitgediept maar op pervlakkig, bijna goedkoop... tenzij dit natuurlijk dé bedoeling van De Boer zou geweest zijn. Maar dan nog brengen ze niets wezenlijks bij, dienen ze niet «The Family», of amper. Hieruit gaan besluiten dat hiermede de voorstelling wegzakt in het banale, zou onrecht betekenen voor de ganse Pact- ploeg. Het blijft zeer sterk werk. Met inzet en continuiteit Met momenten van echte topklasse ook in deze aflevering, zoals de scène van het TV-kijken of de scène in de zitkuil waarbij de subtiliteit van de symboliek grandioos haar effect heeft maskers verbergen wel het uiterlijke maar laten de innerlijke verlorenheid zo mogelijk nog naakter schijnen. Ook nu worden we opnieuw verrast door indivi duele staaltjes van acteerkunst. door Kil bijvoorbeeld in zijn cowboy-imitatie. Mocht anderzijds blijken dat het publiek de vertolking van Eddy Veeckman en Georgette Van Lierde niet op het niveau van de «basis-vier» plaatsen, dan moet toegegeven worden dat ze niet misstaan in het geheel Er dient rekening mede gehouden dat ze niet het belang en de diepgang medekregen van de schrijver die we konden verwachten. Bovendien hebben ze ook niet de tijd gekregen om maanden aan hun personage te werken. Maar neem gerust aan van mij dat hun prestatie alle waardering verdient. Eddy was meer dan gewoon verdienstelijk hij «plaatste» zijn Danny Georgette, van haar kant, was ondanks haar gebrek aan routine, toch aanvaardbaar En nu... inhoudingfixe... vooreen vier de en laatste aflevering die, geloof me vrij. een absolute climax moet worden of er bestaan geen toneelgoden meer (NS.) men 2 «Poltergeist» (KNT); geestige kolder, zwemmend in een ongeziene brij van speciale effekten. waarin het verhaal he laas samen met de spanning verdronk Maar wel de moeite 3 «S.A.S. in El Salvador» (KNT); Amerikaan in Smurfenland Wat zal die zich daar in zijn sas voelen Pseudopolitieke politie film. of is het een documentaire over bloedzuigers Feestpaleis 1 «The thing» (KNT); Tingelingeling. wat is dat voor een ding Wel. een erg knappe horrorgriezel van John Carpenter, met enkele trukagehoogstandjes waarbij je niet gelooft dat je hoofd nog aan je lijf zit. Aanrader. 2 «E.T.» (KT); nooit van gehoord 'k Zal 't tegen volgende week eens opzoeken 3 «Monthy Python Live at the Hollywood Bowl» (KT);

De Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 16